Ўзбекистон Президентлигига номзод Хатамжон Кетмонов сайловда овоз берди
Ўзбекистон Республикаси Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Хатамжон Кетмонов пойтахтимизнинг Олмазор туманидаги 282-сайлов участкасига овоз бериш учун келди.
Истиқлол йилларида мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинлигини таъминлаш, миллий сайлов қонунчилигини жаҳон андозалари даражасида такомиллаштириш, унинг демократик тамойилларга тўлиқ жавоб беришига эришиш масалаларига устувор аҳамият қаратилмоқда. Ривожланган давлатларнинг бу борадаги илғор тажрибаси ва миллий анъаналаримизнинг ўзаро уйғунлаштирилиши натижасида миллий сайлов қонунчилигимизда халқимиз ўз хоҳиш-иродасини эркин ва очиқ ифода этишини таъминлайдиган жиҳатлар ўз аксини топаётир.
Сайлов тизими кўппартиявийлик, очиқлик, ошкоралик, тенг ҳуқуқлилик каби тамойилларга таяниши, бунда фақат овоз бериш жараёнидагина яшринликка йўл қўйилиши мумкинлиги миллий сайлов тизимининг юксак демократик талаб ва мезонларга тўлиқ жавоб беришининг амалдаги яна бир ёрқин намунасидир.
Ўзбекистон Республикаси Халқ демократик партиясининг сайловолди дастури аҳолининг турли қатламлари манфаатларини таъминлаш, кучли ижтимоий ҳимоя тамойилларига қатъий амал қилиш, айниқса, кексалар, алоҳида эҳтиёжли фуқаролар, ёшларга эътиборни янада кучайтириш, янги иш ўринларини барпо этиш, таълим сифати ва мазмунини янада такомиллаштириш каби мақсадларга йўналтирилган.
Халқимиз Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этмоқда. Мамлакатимиз ҳаётидаги бу муҳим сиёсий жараённинг юксак савияда ўтаётгани юртдошларимизнинг фаол фуқаролик позицияси, Ватан тақдири учун масъулиятни астойдил ҳис этиши, юрт истиқболига дахлдорлик ҳисси билан яшаётганининг яна бир амалий исботидир.
Юксак талаб ва меъёрларга тўлиқ жавоб берувчи сайлов жараёни юртдошларимиз Ўзбекистонимизнинг тинчлиги ва осойишталиги, Ватанимиз тараққиёти, унинг порлоқ истиқболи учун овоз берганининг яна бир амалий тасдиғи бўлди.

Candidate for President of the Republic of Uzbekistan Khatamjon Ketmonov voted in the elections
The candidate for President of the Republic of Uzbekistan from the People’s democratic party of Uzbekistan Khatamjon Ketmonov cast his vote at the 282th polling station in Almazar district of Tashkent on 4 December.
In the years of independence, a priority attention is paid to the issues of ensuring the rights and freedoms of citizens, improving national election law in accordance with international norms, providing for its full correspondence with the democratic principles. The electoral system of our country, including the advanced experience of developed countries and national traditions, ensure free expression of the will of citizens.
The principles of multi-party system, transparency, equality as well as secret ballot, which are included into foundation of our election law, are a demonstration of its full correspondence with high democratic requirements and criteria.
The pre-election program of the candidate from the People’s democratic party of Uzbekistan is aimed at achieving such goals as ensuring interests of different groups of populations, firm compliance with the principles of strong social protection, strengthening attention to representatives of elder generation, socially vulnerable citizens, the youth, creation of new workplaces, further improving the quality of education.
Our people are actively taking part in the presidential elections. This significant process for our country is taking place at a high organizational level, which exhibites active civil positions of our compatriots, who live with a sense of responsibility for the fate of the Motherland and belonging to its future.