Бразилиянинг Рио-де-Жанейро шаҳрида ўтган XXXI ёзги Олимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этган спортчиларимиз мамлакатимизга қайтиб келди. 23 август куни Тошкент аэропортида ушбу нуфузли мусобақа ғолиблари, совриндорлари ва иштирокчилари тантанали кутиб олинди.
Шу муносабат билан бу ерга давлат ва жамоат ташкилотлари, жамоатчилик вакиллари, спортчилар, олимпиадачиларнинг ота-оналари ва яқинлари, журналистлар жам бўлди.
...Спортчиларимиз ўтирган самолётнинг қўнишига ҳали вақт бор. Даста-даста гул кўтарган юртдошларимиз ҳаяжонда, қувончининг чеки йўқ. Айниқса, Олимпия ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлиб Ватанимиз довруғини оламга янада кенг таратган спортчиларимизнинг ота-оналари, яқинлари беҳад мамнун.
“Баракалла ота ўғил, бопладингиз!”. Ўғли Ҳасанбойни бағрига маҳкам босиб шундай дейишни дилига туккан, фарзанди билан бўлажак дийдор онларини интиқлик билан кутаётган Маъруфжон Ҳайитбоевни суҳбатга тортамиз:
– Ҳаяжонланаяпман, этим жимирлаб кетаяпти, ўғлим чемпион, ахир! – дейди Маъруфжон ака. – Ўғлимнинг ғалабаси нафақат қишлоғимиз аҳлини, балки бутун Ўзбекистон халқини руҳлантириб юборди. Болам, мақтанишга йўйманг-у, фарзандларим, айниқса, Ҳасанбойнинг Ватанимиз довруғини олам узра тараннум этаётганидан, эл-юртимизга хизмат қилаётганидан ич-ичимдан фахрланаман. Спортчиларга доимо ғамхўрлик кўрсатаётган Президентимиз ва халқимиз ишончини оқлаганидан беҳад хурсандман. Агар муборак истиқлол бўлмаганида ўғлим Ширмонбулоқдаги томошалардан нарига ўтолмасди. Унинг ғалабаси мамлакатимизда спорт, айниқса, болалар спортига қаратилаётган юксак эътиборнинг амалдаги ифодасидир.
...Соат 21:00. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясининг спортчиларимиз ўтирган махсус авиалайнери Тошкентга қўнгани эълон қилинади. Орзиқиб кутилган лаҳзалар етиб келди. Бутун дунё нигоҳи қадалган Рио майдонларида Ўзбекистон номини шарафларга буркаган спортчиларимиз давлатимиз байроғини баланд кўтарган ҳолда она Ватан заминига қадам қўяди. Карнай-сурнай садолари янграйди. Лобар қизлар уларга гуллар тақдим этади.
Тантанали маросимда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Н.Йўлдошев, Ўзбекистон халқ артистлари Э.Комилов, О.Назарбеков, Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндори, таэквондо бўйича жаҳон чемпиони Д.Холжигитова, Олимпиада чемпиони Ҳасанбой Дўстматовнинг онаси Д.Ҳайитбоевалар Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида ёш авлоднинг жисмонан ва маънан етук инсонлар бўлиб улғайиши, спорт билан мунтазам шуғулланиши, ўз истеъдод ва салоҳиятини намоён этиши учун яратилган кенг шароитлар юксак самаралар бераётганини алоҳида таъкидлади. Ўзбекистон спорт оламида янги саҳифа очган олимпиадачиларимизни ушбу юксак ғалабалар билан табриклади. Ўзбекистон халқ шоири С.Саййид олимпиадачиларимиз ғалабасига бағишланган шеърини ўқиди.
Ғолиб ва совриндор спортчиларимиз номидан сўзга чиққан Ҳасанбой Дўстматов, Руслан Нурудинов, Шаҳобиддин Зоиров, Фазлиддин Ғойибназаров, Бектемир Мелиқўзиев бундай юксак эътибор ва ғамхўрлик учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдирди. Келгусида бундан-да юксак ғалабаларни қўлга киритишга ваъда берди.
– Бизни бундай катта тантана билан кутиб олишганидан хурсандмиз, – дейди XXXI ёзги Олимпиада ўйинлари кумуш медали соҳиби Шаҳрам Ғиёсов. – Бу эътибор ва ғамхўрлик бизнинг келажакда янада юксак муваффақиятларга эришишимизда қувват бўлади. Фурсатдан фойдаланиб, бутун халқимизни мустақиллигимизнинг 25 йиллик байрами билан табриклайман.
– Ёшларга юксак ишонч билдирадиган, бирор нуфузли мусобақага кетса тантанали кузатиб, байрам қилиб кутиб оладиган мамлакат дунёда кам. Ҳозир қувончдан теримга сиғмай кетаяпман. Ҳаммаси учун раҳмат, – дейди XXXI ёзги Олимпия ўйинлари бронза медали соҳиби Диёрбек Ўрозбоев. – Олимпиада нафақат мен учун, балки бутун терма жамоамиз учун омадли бўлди. Биз, ёшларнинг қўлга киритаётган бундай ютуқларимиз мустақиллигимиз шарофати, Президентимизнинг меҳр-эътибори, ҳар томонлама қўллаб-қувватлаши туфайлидир.
Спортчиларимизнинг самимий дил сўзларини тинглаб, ўзига ишончи мустаҳкамлигини ҳис қилиб, дадил ҳаракатларини кузатиб, ота-оналарнинг кўзларида қувонч ёшларини кўриб шундай озод ва обод Ватан фарзанди эканидан кишининг қалби чексиз ифтихорга тўлади. Ўғил-қизларимизнинг хаёлидан “Мен ҳам мана шу акаларим, опаларимдек бўлсам, ота-онам, яқинларим, Президентимиз, халқимиз менга ҳам шундай ишонч билдирса, “Болаларим, менинг фарзандларим! Маррани доимо баланд олиб яшанг. Эртанги кун бизники, сиздек шижоатли ёшларники”, деб қўллаб-қувватлаб турса, бундан ортиқ бахт борми?!”, деган орзиқишнамо ўй ўтади.
Хаёлга толасан киши. Нега 25-30 йил илгари битта-иккита адашиб чиқиб қолган спортчини инобатга олмасак, қолган истеъдодларимиз, таъбир жоиз бўлса, Тўйтепадан нарига ўтолмаган, овози икки дарё оралиғида қолиб кетган? Нима, асрлар давомида жаҳон илм-фани ва маданияти тараққиётига беқиёс ҳисса қўшган Беруний, Ибн Сино, Ал-Хоразмий, Мирзо Улуғбек каби ўнлаб алломалар, Амир Темур, Жалолиддин Мангуберди сингари буюк саркардалар, кураги ерга тегмаган Паҳлавон Маҳмуддек полвонларни тарбиялаган халқ бирданига истеъдодсиз бўлиб қолганми? Йўқ, албатта. Ўзбекистон замини ҳамиша истеъдодларга бой бўлган. Буни кўҳна тарих бот-бот исботлайди.
Ёмғир билан қуёш нури уйғунлашмаса, камалак ёғду сочмайди. Офтоб кўрмаган ниҳол кўкка бўй чўзмайди... Инсон ҳам шундай: озод бўлсагина буюк мақсадлар билан яшайди, тараққиёт билан ҳамқадам бўлади. Бунинг устига, Президентимиз айтганидек, парвоз учун зарур майдон, қанот бўлса-чи?! Ишлаб чиқариш, илм-фан, маданият, санъат, спорт ва бошқа соҳаларда истеъдодлар ҳаммани ҳайратга солиб юзага чиқаверади. Ғолиблар, чемпионлар етишаверади.
...Олимпиада ғолиб ва совриндорлари, иштирокчилари, уларнинг ота-оналари ва яқинлари кабриолетнамо усти очиқ автобусга ўтириб кетма-кет йўлга чиқади. Музаффар спортчиларимизни атай кутиб олиш учун йиғилганларнинг адоғи кўринмайди. Улар йўл четида турнақатор тизилиб спортчиларимизни қўлларидаги байроқчаларни ўйнатган ҳолда тарихий ғалаба билан қутлайди. Чексиз ифтихорга тўла ҳайқириқлар, олқишлардан этингиз аллақандай жимирлаб кетади. Шаҳримиз аҳолисининг ёниб турган кўзлари, гулгун чеҳраси оламни ўзига маҳлиё айлаган юрт фуқароси эканидан фахрланаётганини ифодалайди. Тасанно сизга, Ватан шарафини юксалтирган спортчилар!
“Рио – 2016”да Ватанимиз шаънини муносиб ҳимоя қилган спортчиларимиз минглаб кутиб олувчилар ҳамроҳлигида Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасига етиб келади. Карнай-сурнай садолари янграйди. Ёрқин ғалабалари билан бутун халқимизни хушнуд этган спортчиларимизга зар тўн кийдирилди.
Мамлакатимизда мустақилликнинг дастлабки йилларидан ҳар томонлама баркамол, ҳеч кимдан кам бўлмаган авлодни вояга етказиш давлат сиёсатининг муҳим йўналиши этиб белгиланди. Жисмоний тарбия ва спорт умуммиллий ҳаракатга айланди. Барча соҳалар қатори спорт ҳам жадал ривожланди.
Анъанавий ўтказиб келинаётган уч босқичли спорт тизими – “Умид ниҳоллари”, “Баркамол авлод” ва Универсиада мусобақалари ёшларни спортга кенг жалб этиш, профессионал спортчиларни тарбиялашда алоҳида ўрин тутмоқда. Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан дунё миқёсида кузатилмаган мутлақо янги тизим – Болалар спортини ривожлантириш жамғармасининг тузилгани бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтириш, янги босқичга кўтариш ва изчил давом эттиришда муҳим омил бўлмоқда.
Мутлақо янгича асосда бунёд этилган таълим-тарбия, спорт ва маданият масканларида замонавий билим ва касб-ҳунарларни пухта эгаллаган, мустақил фикрлайдиган, Ўзбекистоннинг буюк келажагини ўз куч-қуввати, ўз ақл-заковати билан қурадиган ёш авлод камол топмоқда. Улар нуфузли халқаро мусобақаларда, олимпиада ва жаҳон чемпионатларида ҳеч кимдан кам эмаслигини ва ҳеч қачон кам бўлмаслигини амалда исботлаётгани барчамизни қувонтиради.
Илгари халқимиз тилида “чекка қишлоқ”, “олис ҳудуд” деган “атама”лар бўларди. Манзараси ҳам шунга монанд: чанг кўчалар, пастқам, лойсувоқ уйлар. Шароитини-ку айтмаса ҳам бўлаверади. Бугун “чекка ҳудуд” деган атама ёзма ва оғзаки нутқимиз, тасаввуримиздан ўчган. Қишлоқ шароити шаҳарникидек. Қаранг, “Рио – 2016”да ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларимизнинг аксарияти, 20-25 ёшда. Улар мустақиллик йилларида туғилиб вояга етган, истиқлол иншоотларида савод чиқарган, спорт ҳадисини олган. Ёшларимизнинг дунёнинг мана-ман деган чемпионларини зумда енгишини кузатар экансиз, таълим-тарбия ва спорт соҳаларида амалга оширилган ишларнинг ёрқин самарасини кўрасиз.
Бу, Президентимизнинг агар биз Ўзбекистоннинг бутун дунёга ном қозонишини истасак, юртимизнинг қайси ҳудудида бўлишидан қатъи назар, йилт этган истеъдод эгаларини излаб топиш ва қўллаб-қувватлашга барчамиз масъул эканлигимизни унутмаслигимиз керак, деган сўзларининг амалдаги исботидир.
Буни спортчиларимизнинг биргина ёзги Олимпия ўйинларидаги иштироки мисолида ҳам кўриш мумкин.
1996 йили Атлантада ўтган ёзги Олимпия ўйинларида юртдошларимиз биттадан кумуш ва бронза медалини қўлга киритган. 2000 йил Сидней шаҳри мезбонлик қилган баҳсларда спортчиларимиз битта олтин, битта кумуш ва иккита бронзани мамлакатимизга олиб келган. Афинада 2004 йили ўтказилган беллашувларда спортчиларимиздан икки нафари шоҳсупанинг биринчи, яна шунчаси учинчи ва бир нафари иккинчи поғонасини банд этган бўлса, 2008 йилги Пекин Олимпиадасида улар 6 медални қўлга киритган: 1 олтин, 2 кумуш, 3 бронза. Олимпиячиларимиз 2012 йили Лондондан битта олтин, иккита бронза билан қайтиб келган. “Рио – 2016”да юртдошларимизнинг 4 олтин, 2 кумуш, 7 бронзани қўлга киритгани Ватанимиз мустақиллигининг 25 йиллик шукуҳи билан яшаётган халқимизга муносиб совға бўлди.
Эътибор берсангиз ёшларимиз Олимпиададан ҳеч қачон медалсиз қайтмаган.
Мустақиллик йилларида спорт соҳасида амалга оширилган ишлар натижаси таҳлили учун яна бир мисол. “Рио – 2016”да дунёнинг икки юздан зиёд давлатидан спортчилар қатнашди. Улар орасидан 87 давлат спортчиларигина шоҳсупага кўтарилди. Олтин медални қўлга киритганлар янада кам – 59 та. Ўзбекистон спортчилари 13 медаль жамғариб, умумжамоа ҳисобида 21-ўринни банд этди. Ўзбекистон спорт делегацияси Осиё давлатлари орасида тўртинчи, МДҲ давлатлари орасида иккинчи, Марказий Осиё давлатлари ўртасида биринчи ўринни эгаллади.
Боксчиларимиз 3 олтин, 2 кумуш ва 2 бронза медални қўлга киритиб, Куба, АҚШ, Буюк Британия ва Россия каби бокс энг ривожланган давлат спортчиларини ортда қолдириб, дунёда биринчи ўринни эгаллади.
Президентимизнинг 2013 йил 25 февралдаги “Ўзбекистон спортчиларини 2016 йилда Рио-де-Жанейро шаҳрида (Бразилия) бўлиб ўтадиган XXXI ёзги Олимпия ва XV Паралимпия ўйинларига тайёрлаш тўғрисида”ги қарори спортчиларимизнинг ушбу нуфузли мусобақада юксак натижаларни қайд этишида муҳим дастуриламал бўлди.
Рио-де-Жанейрода ўтган Олимпия ўйинларида 70 нафар спортчимиз академик эшкак эшиш, байдарка ва каноэда эшкак эшиш, бадиий гимнастика, бокс, дзюдо, енгил атлетика, оғир атлетика, спорт гимнастикаси, стол тенниси, сузиш, таэквондо (WTF), теннис, трамполин, ўқ отиш, эркин ва юнон-рум кураши каби қатор спорт турлари бўйича баҳслашди. Улар орасида Олимпия ўйинлари ва жаҳон чемпионатлари ғолиб ва совриндорлари бўлган тажрибали спортчилар билан бир қаторда ушбу мусобақада илк маротаба иштирок этган ёш спортчилар кўплиги мамлакатимиз спорт салоҳияти юксалиб бораётганидан далолат беради.
Натижа кутилганидан ҳам зиёд бўлди. ХХХI ёзги Олимпия ўйинларида боксчиларимиздан Шаҳрам Ғиёсов, Бектемир Мелиқўзиев кумуш, Рустам Тўлаганов, Муроджон Аҳмадалиев, дзюдочилар Ришод Собиров, Диёрбек Ўрозбоев, эркин кураш бўйича Элмурод Тасмуродов, Ихтиёр Наврўзов, Магомед Ибрагимов Ўзбекистон спорт делегацияси ҳисобига биттадан бронза медаль қўшди.
ХХХI ёзги Олимпия ўйинларининг энг муҳим воқеаларидан бири бокс мусобақаларида рўй берди. 49 килограмм вазн тоифасидаги баҳсларда ўзбек боксчиси Ҳасанбой Дўстматов мексикалик Хоселито Веласкес, қозоғистонлик Биржан Жакипов, АҚШ вакили Нико Мигель Хернандесни мағлубиятга учратиб, финалга чиқди.
Ҳасанбойнинг финал жангини беҳаловат кўрмаган, ғалабасини – мусобақадаги илк олтин медалимизни бетоқатлик билан кутмаган юртдошларимиз бўлмаса керак. Масалан, биз жангни жўралар билан бирга кўрдик. Олимпиада олтин медали учун ҳал қилувчи баҳс муросасиз кечди. Чор- атрофдан “Ур!”, “Йиқит!”, “Бўш келма, Ҳасанбой!”, деган ҳайқириқлар қулоққа чалинади. Сўнгги раундни ҳамма тик ҳолда кузатди. Якунда Ҳасанбой колумбиялик Юберхен Мартинесни енгиб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди.
Ҳасанбой Олимпия ўйинларида энг ёрқин жангларни олиб боргани учун “Рио – 2016” олимпиадасининг энг яхши боксчиси сифатида Вэл Баркер кубоги билан тақдирланди.
Таниш-нотаниш ҳамма бир-бирини ғалаба билан қутлади – олтин медаль муборак!
Уйга қайтаётсак, кишини қувонтирадиган, қалбида Ватанига бўлган муҳаббатини янада жўш урдирадиган ажиб манзарага кўзимиз тушди: аксарият машиналарнинг орт ойнасига “Рио – 2016” белгиси ёпиштирилган. Тепа қисмига Ўзбекистон байроғи тиркалган. Юрганда мағрур ҳилпирайди.
Спорт – тинчлик, ҳамжиҳатлик элчиси. Одамларни жипслаштиради. Қалбида ватанпарварлик ҳиссини жўш урдиради. Наинки ҳайдовчи, бутун халқимиз Риодаги Олимпиадада фақат Ўзбекистон байроғи юқорига кўтарилишини истадик. Фақат ўзимизнинг байроқни кўришни, мадҳиямизни тинглашни истадик.
Шундай ҳам бўлди. Шукр!
Оғир атлетикачи Руслан Нурудинов ҳам Олимпиада олтин медали билан тақдирланди. У штангани даст кўтаришда 194, силтаб кўтаришда 237, иккикураш натижасига кўра 431 килограмм натижа қайд этиб, Олимпия ўйинлари ғолиби бўлди. Унинг силтаб кўтаришда кўрсатган натижаси Олимпиаданинг янги рекорди сифатида мана-ман деган соҳа мутасаддилари томонидан кенг эътироф этилди. Чет эл оммавий ахборот воситалари ўзбек фарзандини мақтаб мақолалар ёзди.
Мана улардан бир шингили: “Нурудинов 2012 йилда Лондон Олимпиадасида 4-ўринни эгаллаганидан сўнг унинг чап тиззасида жароҳат пайдо бўлди. Шу боис у 2013 йилдан 2015 йилгача спорт мусобақаларида қатнаша олмади. Руслан ўша дамларда ўзида катта куч ва ирода топиб, яна спорт мусобақаларига қайтиш ҳақида ўйлади ҳамда бугун шундай юксак маррани эгаллади”. Agence France-Presse.
“У силтаб кўтаришда 237 килограмм натижа билан Олимпия ўйинларининг янги рекордини ўрнатди. Иккикураш якуни бўйича олтин медални қўлга киритди. Шу пайтгача Марказий Осиё давлатлари орасида ҳеч бир оғир атлетикачи бундай муваффақиятга эриша олмаган”. www.nbcwashington.com
Мамлакатимиз спортчилари халқимизни хушнуд этишда, олтин медаллар сонини кўпайтиришда, Ватанимиз шуҳратига шуҳрат қўшишда давом этди.
– Мусобақада конголик Дивал Малонган, ҳиндистонлик Манож Кумар, АҚШ вакили Гари Рассел, россиялик Виталий Дунайцев, финалда Озарбайжон шарафини ҳимоя қилган Лорензо Коллазо Сотомайорни енгиб, олтин медалга сазовор бўлдим, – дейди XXXI ёзги Олимпия ўйинлари ғолиби Фазлиддин Ғойибназаров. – Менда финалдаги баҳс, айниқса, катта таассурот қолдирди. Рингга чиққанимда дастлаб юртдошларимиз қўллаб-қувватлаган бўлса, иккинчи ва учинчи раундда залдаги томошабинларнинг “Uz-be-kis-tan!”, “Uz-be-kis-tan!” деган ҳайқириқлари қулоғимга чалина бошлади. Ғалаба қозонишимни наинки ватандошларимиз, дунё аҳли ҳам истаётганини англадим. Ҳакам қўлимни кўтарганида кўзимдан ёш отилиб чиқди. Ўша лаҳзада туйган ҳисларимни сўз билан ифодалаб беролмайман. Муҳими, ишончни оқладим, Ватанимиз байроғи энг баланд кўтарилди, мадҳиямиз дунё узра жаранг сочди!
– Риодаги иштирокимни саралаш босқичидан бошлаганимда вақти келиб Ҳасанбой Дўстматов, Шаҳрам Ғиёсов, Бектемир Мелиқўзиев ва Фазлиддин Ғойибназаров қаторида бокс беллашувларининг финалига йўлланма олишим хаёлимга ҳам келмаган эди, – дейди ёзги Олимпия ўйинлари ғолиби Шаҳобиддин Зоиров. – Рақибларимни мағлуб этганим сари Президентимиз, юртдошларимиз билдирган ишонч масъулияти ортди. Финал жангига киришишдан аввал устозим “сен бу ерга нафақат ўзбекистонлик боксчи, балки Ўзбекистоннинг юзи ҳам бўлиб келгансан. Юзинг ерга қарамасин”, деди. Хулоса қилдим. Натижаси маълум!
Боксчиларимиз Ҳасанбой Дўстматов, Шаҳобиддин Зоиров, Фазлиддин Ғойибназаров, оғир атлетикачимиз Руслан Нурудинов ғалабаси шарафига ХХХI ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон Республикаси байроғи кўтарилиб, давлат мадҳияси янгради.
Булар мамлакатимизнинг барча ҳудудларида ёш иқтидор соҳибларини аниқлаш ва қўллаб-қувватлаш, уларни юксак ижодий парвозлар сари рағбатлантиришга қаратилаётган алоҳида эътибор самараси сифатида Ўзбекистон ёшларининг дунёда ҳеч кимдан кам эмаслигини намоён этаётганидан яна бир далолатдир.

Наши спортсмены еще раз доказали, что никому и ни в чем не уступают
Спортсмены нашей страны, принявшие успешное участие в XXXI летних Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро (Бразилия), возвратились на Родину. 23 августа в Ташкентском аэропорту состоялась торжественная встреча победителей, призеров и участников этих престижных соревнований.
В связи с этим здесь собрались представители государственных и общественных организаций, общественности, спортсмены, родители и близкие олимпийцев, журналисты.
...Еще есть время до посадки самолета с нашими спортсменами. Встречающие стоят с букетами, на лицах радость и улыбки. Особенно рады родители и близкие победителей и призеров Олимпийских игр, которые прославили нашу Родину.
Маъруфжон Хайитбоев, волнуясь, ждет счастливого мгновения, чтобы крепко обнять своего сына Хасанбоя со словами: “Молодец, сынок, ты здорово выступил!”.
– Я так волнуюсь, ведь мой сын – чемпион! – говорит Маъруфжон-ака. – Победа сына воодушевила не только жителей нашего села, но и весь народ Узбекистана. Я безмерно горжусь тем, что наши дети и мой Хасанбой, прославляют во всем мире нашу Родину, служат народу и стране, оправдывая доверие нашего народа и Президента страны, который всегда проявляет огромную заботу о спортсменах. Победа моего сына – это практическое воплощение высокого внимания в нашей стране к спорту, особенно детскому.
21:00. Объявляется посадка в Ташкентском аэропорту специального авиалайнера Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” с нашими спортсменами. Наступили долгожданные мгновения. На родную землю ступают наши спортсмены, достойно защитившие честь страны на аренах Рио, к которым было приковано внимание всего мира, прославившие свою Родину и высоко поднявшие наш Государственный флаг. Звучат карнаи и сурнаи. Олимпийцев встречают цветами.
Выступившие на торжественном мероприятии Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, народные артисты Узбекистана Э.Комилов, О.Назарбеков, лауреат Государственной премии имени Зульфии, чемпион мира по таэквондо Д.Холжигитова, мать Хасанбоя Дусматова Д.Хайитбоева отметили, что широкие возможности, созданные под руководством Президента Ислама Каримова для формирования молодого поколения физически здоровыми и духовно зрелыми личностями, регулярных занятий спортом, проявления способностей и потенциала, дают свои высокие результаты. Они поздравили с высокими победами в Рио-2016 наших олимпийцев, открывших новую страницу в истории спорта Узбекистана. Народный поэт Узбекистана С.Саййид зачитал свое стихотворение, посвященное нашим олимпийцам.
2.JPG
Выступившие спортсмены Хасанбой Дусматов, Руслан Нурудинов, Шахобиддин Зоиров, Фазлиддин Гаибназаров, Бектемир Меликузиев выразили искреннюю благодарность Президенту нашей страны за высокое внимание и заботу и заверили, что в будущем будут стремиться достичь еще более высоких рубежей.
– Мы очень рады тому, что нас встретили с такой торжественностью, – сказал серебряный призер XXXI летних Олимпийских игр Шахрам Гиясов. – Это внимание и забота воодушевляют нас на завоевание еще больших побед. Пользуясь случаем, поздравляю весь наш народ с 25-летием независимости.
– В мире мало таких стран, как наш родной Узбекистан, где молодежи оказывают столь высокое доверие, торжественно провожают ее на престижные соревнования и встречают как большой праздник! Мои чувства и переживания трудно передать словами, огромное спасибо за все, – говорит обладатель бронзовой медали XXXI летних Олимпийских игр Диербек Урозбоев. – Нынешняя Олимпиада стала успешной не только для меня, но и для всей нашей сборной команды. Достигаемые нами, молодежью, такие успехи являются плодами независимости, внимания и заботы, всесторонней поддержки Президента нашей страны.
Слушая эти искренние слова, чувствуя твердую уверенность наших спортсменов в себе, видя слезы радости на глазах родителей, испытываешь чувство безграничной гордости за то, что живешь в такой свободной и процветающей стране, как Узбекистан. В такие минуты наши юноши и девушки мысленно говорят себе: «Я тоже хочу быть похожим на этих спортсменов, чтобы мои родители и близкие, Президент нашей страны гордились и мной, чтобы оправдать слова главы нашего государства: «Мои дорогие дети! Ставьте всегда выше планку. Будущее - за нами, победа – за нами!». Ведь это огромное счастье!».
Тут поневоле задумаешься: почему 25-30 лет назад наши таланты и дарования не могли выйти за пределы Узбекистана? Неужели в народе, который воспитал таких всемирно известных ученых и мыслителей, внесших бесценный вклад в развитие мировой цивилизации, как Беруни, Ибн Сино, Аль-Хорезми, Мирзо Улугбек, таких великих полководцев, как Амир Темур, Жалолиддин Мангуберди, не знавшего поражения Пахлавона Махмуда, иссякли таланты и дарования? Нет, конечно! Узбекская земля всегда была богата на талантливых людей. Об этом ярко свидетельствует наша древняя история.
Без капель дождя и лучей солнца не образуется радуга. Росток без солнца и воды не поднимется. Также и человек: только свободным и в свободной стране он достигает великих целей. Говоря словами Президента нашей страны, если есть необходимые возможности, крылья для высокого полета, тогда в производстве, науке, культуре, искусстве, спорте и многих других сферах рождаются восхищающие всех таланты, воспитываются победители, чемпионы.
...Победители, призеры и участники Олимпиады, их родители разместились в двухъярусном автобусе и поехали из аэропорта в город. Не счесть людей, пришедших встретить наших победоносных спортсменов. Выстроившись в ряд у обочины дороги с флажками в руках, они приветствуют и чествуют наших олимпийцев с исторической победой. Их ликование и аплодисменты свидетельствуют о безграничной радости и гордости, а горящие глаза и светящиеся от улыбки лица олицетворяют их безмерную гордость за свою родную землю. Спасибо вам, спортсмены, за прославление Родины!
Спортсмены, достойно защитившие честь нашей Родины на “Рио – 2016”, в сопровождении тысяч встречающих прибыли к Национальному олимпийскому комитету Узбекистана. Звучат карнаи и сурнаи...
13.JPG
В нашей стране с первых лет независимости важным направлением государственной политики стало воспитание гармонично развитого, ни в чем и никому не уступающего поколения. Физическая культура и спорт превратились в общенациональное движение. Наряду со всеми сферами стал динамично развиваться и спорт.
Традиционные трехступенчатые спортивные игры “Умид нихоллари”, “Баркамол авлод” и Универсиада имеют важное значение в широком привлечении молодежи к спорту, воспитании профессиональных спортсменов. Создание по инициативе главы нашего государства совершенно новой структуры – Фонда развития детского спорта - служит важным фактором дальнейшего расширения масштабов этой работы, поднятия ее на новый уровень и последовательного продолжения.
В совершенно новых учреждениях образования, спорта и культуры формируется самостоятельно мыслящее молодое поколение, глубоко освоившее современные знания и профессии, которое благодаря своим силам, целеустремленности, упорству, знаниям и интеллектуальному потенциалу построит великое будущее Узбекистана. Всех нас радует, что наша молодежь на престижных международных соревнованиях, чемпионатах мира и олимпиадах подтверждает, что никому и ни в чем не уступает и не уступит.
Прежде в нашем лексиконе бытовало такое понятие, как «отдаленное село». При этом представлялись пыльные улицы, глинобитные дома без элементарных удобств. Сегодня условия жизни в селе ни в чем не уступают городским. Стоит особо подчеркнуть, что большинство наших победителей и призеров “Рио-2016” – это юноши и девушки в возрасте 20-25 лет. Они родились и выросли в годы независимости, получали образование, постигали секреты спортивного мастерства в самых современных условиях. Уверенная победа наших олимпийцев над именитыми спортсменами – это яркое свидетельство эффективности широкомасштабных реформ в области образования и спорта.
Это - результат практического воплощения в жизнь слов Президента нашей страны о том, что если мы желаем прославить Узбекистан на весь мир, то мы не должны забывать свою ответственность за выявление и поддержку, независимо от региона страны, ярких дарований и талантов.
В этом в очередной раз убеждает и участие наших спортсменов в летних Олимпийских играх.
В 1996 году на прошедших в Атланте летних Олимпийских играх наши соотечественники завоевали по одной серебряной и бронзовой медали. В 2000 году с Олимпиады в Сиднее наши спортсмены возвратились на Родину с 1 золотой, 1 серебряной и 2 бронзовыми медалями. На Олимпиаде в Афинах в 2004 году спортсмены нашей страны завоевали две золотые, одну серебряную и две бронзовых награды, в 2008 году на пекинской Олимпиаде они выиграли 6 медалей: 1 золотую, 2 серебряные, 3 бронзовые. С лондонской Олимпиады в 2012 году наши олимпийцы вернулись с одной золотой, двумя бронзовыми медалями. Завоевание в Рио нашими соотечественниками 4 золотых, 2 серебряных, 7 бронзовых медалей стало достойным подарком к 25-летию независимости нашей Родины.
Если обратите внимание, наша молодежь никогда не возвращалась с Олимпиады без медалей.
Еще один пример результативности работы, осуществленной в годы независимости в области спорта. В Олимпиаде-2016 участвовали спортсмены из более чем 200 государств. Из них представители только 87 государств поднялись на олимпийский пьедестал почета. Еще меньше число стран, чьи атлеты завоевали золотую медаль, – 59. Спортсмены Узбекистана, завоевав 13 медалей, в общекомандном зачете заняли 21-е место. Спортивная делегация Узбекистана среди государств Азии заняла четвертое, среди государств СНГ - второе, среди государств Центральной Азии – первое место.
7.JPG
Наши боксеры завоевали 3 золотые, 2 серебряные и 2 бронзовые медали и, оставив позади спортсменов таких государств с развитым боксом, как Куба, США, Великобритания и Россия, заняли первое место в мире.
Постановление Президента нашей страны «О подготовке спортсменов Узбекистана к XXXI летним Олимпийским и XV Паралимпийским играм 2016 года в городе Рио-де-Жанейро (Бразилия)» от 25 февраля 2013 года послужило важным фактором достижения нашими спортсменами высоких результатов в Рио.
На нынешних Олимпийских играх 70 спортсменов Узбекистана состязались по таким видам спорта, как академическая гребля, гребля на байдарках и каноэ, художественная гимнастика, бокс, дзюдо, легкая и тяжелая атлетика, спортивная гимнастика, настольный теннис, плавание, таэквондо (WTF), теннис, трамполин, стрельба, вольная и греко-римская борьба. В нашей спортивной делегации наряду с опытными спортсменами – победителями и призерами Олимпийских игр и чемпионатов мира также было множество молодых спортсменов, впервые участвующих в главных состязаниях четырехлетия, что свидетельствует о растущем спортивном потенциале нашей страны.
Результат превзошел все ожидания. На ХХХI летних Олимпийских играх наши боксеры Шахрам Гиясов и Бектемир Меликузиев завоевали серебряные медали, боксеры Рустам Тулаганов, Муроджон Ахмадалиев, дзюдоисты Ришод Собиров, Диербек Урозбоев, борцы Елмурат Тасмуратов, Ихтиер Наврузов, Магомед Ибрагимов – бронзовые медали.
Важнейшие для нас события ХХХI летних Олимпийских игр были связаны с боксом. Хасанбой Дусматов, выступавший в весовой категории до 49 килограммов, победив мексиканца Хоселито Веласкеса, казахстанца Биржана Жакипова, представителя США Нико Мигеля Хернандеса, вышел в финал.
Наверное, нет такого человека в нашей стране, который с нетерпением не ждал бы финального поединка Хасанбоя, его победы – первой золотой медали наших спортсменов на играх в Рио. К примеру, этот бой мы смотрели с друзьями. Решающий поединок за олимпийское золото прошел в бескомпромиссном духе. Последний раунд все смотрели стоя. Наконец Хасанбой побеждает колумбийца Юберхена Мартинеса и поднимается на высшую ступень пьедестала!
Хасанбой за самые яркие бои на Олимпийских играх-2016 был награжден Кубком Вэла Баркера как самый техничный боксер.
Все – знакомые, незнакомые стали поздравлять друг друга с победой – с золотой медалью!
По возвращении домой увидели радующую взор, еще более усиливающую в сердце любовь к Родине картину: на стекле многих машин была наклеена эмблема “Рио-2016”. На верхней части закреплен флаг Узбекистана, который гордо реял. Это означает, что спорт объединяет и сплачивает людей, усиливает гордость за Родину, патриотизм. Весь наш народ желал, чтобы на Олимпиаде в Рио был высоко поднят флаг Узбекистана, звучал гимн нашей Родины.
Наш тяжелоатлет Руслан Нурудинов также был удостоен золотой медали Олимпийских игр. Он в рывке поднял штангу весом 194 килограмма, в толчке – 237 килограммов, набрав по итогам двоеборья 431 килограмм, и стал победителем Олимпийских игр. Его показатель в толчке был зафиксирован как новый рекорд Олимпиады. Мировые средства массовой информации не скупились на похвалы сыну узбекского народа.
Вот что, к примеру, писало агентство Франс-пресс: “Нурудинов после завоевания 4-го места на лондонской Олимпиаде в 2012 году получил травму левого колена, поэтому не смог участвовать в спортивных соревнованиях 2013-2015 годов. Но Руслан проявил огромную силу воли, решив вернуться на помост, и сегодня покорил такой высокий рубеж”.
“Он с результатом 237 килограммов в толчке установил новый рекорд Олимпийских игр. По итогам двоеборья он завоевал золотую медаль. До настоящего времени еще ни один тяжелоатлет из государств Центральной Азии не смог достичь такого успеха”, сообщил сайт www.nbcwashington.com.
5.JPG
Спортсмены нашей страны не переставали радовать своих соотечественников, увеличивая число золотых медалей, прославляя нашу Родину.
- Победив Дивала Малонгана из Конго, Маножа Кумара из Индии, Гари Рассела из США, Виталия Дунайцева из России и в финале Лорензо Коллазо Сотомайора, защищавшего честь Азербайджана, стал обладателем золотой медали, – говорит победитель XXXI летних Олимпийских игр боксер Фазлиддин Гаибназаров. – Особенно незабываемым и впечатляющим был для меня финальный поединок. В первом раунде меня поддерживали только наши соотечественники, а в ходе второго и третьего раундов я услышал из зала родное для меня слово: “Uz-be-kis-tan!”, “Uz-be-kis-tan!”. Я понял, что мою победу ждут не только наши соотечественники, но и болельщики из других стран. Когда рефери поднял мою руку, мои глаза были полны слез. Я не могу передать словами свои чувства, которые пережил в те мгновения. Самое важное, что я оправдал доверие, высоко поднял флаг нашей Родины!
– Когда я начал свое выступление в Рио на отборочном этапе, не мог представить, что я наряду с Хасанбоем Дусматовым, Шахрамом Гиясовым, Бектемиром Меликузиевым и Фазлиддином Гаибназаровым получу путевку в финал, – говорит победитель летних Олимпийских игр Шахобиддин Зоиров. – С каждым выигранным боем я понимал, что моя ответственность за оказанное Президентом нашей страны, нашими соотечественниками доверие усиливалась. Перед выходом на финальный бой мой наставник сказал мне: “Ты не просто боксер, ты представляешь весь наш родной Узбекистан! Будь достойным этого и подними планку очень высоко”. Я сделал для себя выводы, и результаты – налицо!
В честь победы наших талантливых спортсменов Хасанбоя Дусматова, Шахобиддина Зоирова, Фазлиддина Гаибназарова, Руслана Нурудинова на ХХХI летних Олимпийских играх был поднят Государственный флаг и прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Это еще один яркий пример особого внимания, уделяемого во всех регионах нашей страны выявлению и поддержке молодых дарований, их стимулированию, успехов и побед наших олимпийцев, доказывающих, что молодежь Узбекистана никому и ни в чем не уступает и не уступит.