Ўзбекистон Республикаси Президенти Қирғиз Республикасининг сайланган Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
2021-01-12 | Сиёсат
11 январь куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғиз Республикасининг сайланган Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Садир Жапаровни бўлиб ўтган Президент сайловидаги ишончли ғалабаси ҳамда Қирғизистон Конституциясига ўзгартиришлар киритиш бўйича референдумнинг муваффақиятли ўтказилгани билан чин дилдан табриклади.
Ушбу ғоятда муҳим сиёсий тадбирларнинг якунлари мамлакат барқарорлиги ва изчил тараққиётини таъминлаш, аҳоли фаровонлигини ошириш учун мустаҳкам замин яратишига ишонч билдирилди.
Ўз навбатида, Садир Жапаров Ўзбекистон Президенти ва кўп миллатли халқига замонавий хатарларни енгиб ўтишда ва коронавирус пандемияси оқибатларига қарши курашишда қардош Қирғизистонга кўрсатилаётган кўмак учун миннатдорлик билдирди.
Телефон мулоқоти чоғида икки томонлама муносабатлар ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йил Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик, ишонч ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, уларни сифат жиҳатидан янги мазмун билан бойитиш даври бўлиши лозимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон-Қирғизистон кўп қиррали ҳамкорлигини ривожлантириш борасида аввал эришилган келишувларни амалга ошириш муҳим экани алоҳида таъкидланди.
Булар, аввало, Давлат чегараларини делимитация қилиш борасидаги қўшма ишларнинг натижадорлигини ошириш, товар айирбошлашни кўпайтириш, саноат, энергетика ва қишлоқ хўжалигида кооперацияни кучайтириш, ҳудудлараро алоқалар ва гуманитар алмашинувни кенгайтириш, самарали транспорт коммуникацияларини ривожлантириш бўйича минтақавий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари ва бошқа жиҳатлар.
Ҳукуматлараро комиссиялар ишини фаоллаштириш, шунингдек, ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари бўйича қатор тадбирлар ўтказишга келишиб олинди.
Халқаро ташкилотлар ва минтақавий тузилмалар доирасида аниқ ва конструктив мулоқотни давом эттириш ва ўзаро қўллаб-қувватлашдан икки томон ҳам манфаатдор экани таъкидланди.

President of Uzbekistan holds a phone call with President-elect of Kyrgyzstan
On January 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with President-elect of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated Sadyr Zhaparov on his convincing victory in the presidential elections, as well as on the successful holding of a referendum on introducing amendments to the Constitution of Kyrgyzstan.
Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that the results of the most important political events will lay a solid foundation for ensuring stability, improving people’s wellbeing and sustainable development of the country.
In turn, Sadyr Zhaparov expressed gratitude to the President and multinational people of Uzbekistan for the assistance to fraternal Kyrgyzstan in overcoming the consequences of modern challenges and combating the spread of the coronavirus pandemic.
Current issues of bilateral agenda and regional cooperation were discussed during the conversation.
It was emphasized that this year should become a period of further strengthening Uzbekistan – Kyrgyzstan friendship, good neighborliness, trust and strategic partnership, filling them with qualitatively new content.
The importance of practical implementation of previously reached agreements on deepening multifaceted cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan was noted.
It is primarily on the impact of joint work on the delimitation of State borders, increasing trade, strengthening cooperation in industry, energy and agriculture, expansion of inter-regional contacts and humanitarian exchange, practical implementation of regional projects for the development of effective transport communications and other aspects.
An agreement was reached on intensifying the activities of intergovernmental commissions, as well as, on conducting several activities in key areas of cooperation.
A mutual interest in continuing a close and constructive dialogue and support within the framework of international organizations and regional structures was expressed.