Қорақалпоғистон Республикасида овоз бериш жараёни
Қорақалпоғистон Республикаси туман ва шаҳарларида, чекка қишлоқларида ҳам Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловлар уюшқоқлик билан ўтмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Ерниязов Нукус шаҳридаги 42-сайлов участкасида бўлиб, муносиб номзодларга овоз берди. Мазкур участка сайлов комиссияси раиси Зина Казбекованинг таъкидлашича, ҳудудда жами 2 минг 479 нафар сайловчи бўлиб, шундан 52 нафари илк марта овоз беради.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, халқ депутатлари шаҳар ва туман кенгашларига сайлов ўтказувчи 622 та сайлов участкасида сайловчилар учун барча шароитлар яратилган. Жорий йилги сайловлар “Янги Ўзбекистон: Янги сайловлар” шиори остида халқаро стандартлар, принциплар асосида қабул қилинган Сайлов кодекси бўйича ўтказилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 57-моддасига мувофиқ, 6 минг 378 нафар сайловчи муддатидан олдин овоз берди. Сайловлар жараёнини хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар кузатувчилари кузатиб бормоқда.
Ҳар бир сайловчи ўзининг конституциявий ҳуқуқидан фойдаланган ҳолда сайловларда фаол иштирок этиб, мамлакатимиз келажагига бефарқ эмаслигини амалда намойиш этмоқда.

Голосование в Республике Каракалпакстан
Выборы депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан и местные Кенгаши народных депутатов также проводятся в районах и городах Республики Каракалпакстан.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов посетил избирательный участок № 42 в Нукусе и проголосовал за выбранных кандидатов.
По словам председателя участковой избирательной комиссии Зины Казбековой, в регионе 2479 избирателей, 52 из которых будут голосовать впервые.
На 622 избирательных участках для выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, городские и районные Кенгаши народных депутатов созданы все условия для избирателей.
В этом году выборы проходят под лозунгом «Новый Узбекистан – новые выборы» в соответствии с новым Избирательным кодексом и в созвучии с международными стандартами и принципами.
Согласно статье 57 Избирательного кодекса 6 378 избирателей проголосовали раньше срока. За ходом выборов следят наблюдатели зарубежных стран и международных организаций.
Каждый избиратель, пользуясь своим конституционным правом, активно участвует в выборах и демонстрирует, что небезразличен к будущему страны.