Ўзбекистон – Россия: парламентлараро алоқалар кенгаймоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси парламенти билан Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат думаси ўртасидаги алоқалар бўйича парламентлараро дўстлик гуруҳи аъзоларининг учрашуви бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва иқтисодий соҳаларни модернизация қилишда парламент, сиёсий партияларнинг ролини янада кучайтириш мақсадида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси хорижий давлатлар парламентлари билан алоқаларни кучайтириш устида иш олиб бормоқда. Хусусан, парламентлараро дўстлик гуруҳларини ташкил этиш бу борадаги ишлар самарадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этади.
Қонунчилик палатаси депутатлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган тадбирда парламентлараро дўстлик гуруҳлари хорижий давлатлар парламентлари билан алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим платформа бўлиб хизмат қилиши алоҳида қайд этилди.
Россия Федерацияси билан фан, таълим, маданият, санъат, спорт, туризм соҳаларидаги ҳамкорлик изчил ривожланмоқда. Икки давлат халқлари бир-бирининг маданияти ва адабиётига ҳурмат билан қарайди. Москва шаҳрида буюк ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳайкали, пойтахтимизда рус шоири Александр Пушкин ҳайкали қад ростлаган. Мамлакатимизда Россиянинг етакчи олий таълим муассасалари филиаллари очилган. Таълим соҳасидаги ҳамкорлик туфайли 2019/2020 ўқув йилида 100 нафарга яқин мамлакатимиз йигит-қизлари Россиядаги олий таълим даргоҳларида таҳсил оладиган бўлди.
Ўзбекистон ва Россия Президентларининг сиёсий иродаси икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришда пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Мамлакатларимиз ўртасидаги мулоқотни фаоллаштиришда парламентларнинг ўрни ва аҳамияти ҳам тобора ошиб бормоқда. Парламентлараро алоқалар икки мамлакат парламентлари вакилларининг ташрифлари орқали мустаҳкамланмоқда. Aйни пайтда Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат думасида Ўзбекистон парламенти билан ҳамкорлик бўйича депутатлар гуруҳи мавжуд.
Учрашувда Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат думаси раиси В.Володин бошчилигидаги делегациясининг Ўзбекистонга кутилаётган ташрифига доир масалалар муҳокама қилинди. Ташриф чоғида Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат думаси ва Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ўртасида парламентлараро ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланиши режалаштирилган.
Иштирокчилар жорий йил декабрь ойида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига ўтказиладиган сайловларга Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат думасидан кузатувчиларни чақириш бўйича таклифлар билдирди. Халқаро алоқалар ва парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш бўйича келгусида амалга оширадиган вазифалар белгилаб олинди.

Узбекистан - Россия: расширяются межпарламентские связи
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча членов Комитета по международным делам и межпарламентским связям, Межпарламентской группы дружбы по связям между парламентом Узбекистана и Государственной Думой Федерального Собрания Российской Федерации.
В целях дальнейшего усиления роли политических партий, парламента в углублении демократических реформ и модернизации страны Законодательной палатой Олий Мажлиса осуществляется работа по укреплению связей с парламентами зарубежных стран. Создание межпарламентских групп дружбы имеет важное значение в повышении эффективности работы в этом направлении.
На мероприятии с участием депутатов Законодательной палаты, представителей средств массовой информации особо подчеркивалось, что межпарламентские группы дружбы служат важной платформой в укреплении связей с парламентами зарубежных стран.
С Российской Федерацией последовательно развивается сотрудничество в сферах науки, образования, культуры, искусства, спорта и туризма. Народы двух стран с большим уважением относятся к культуре и литературе друг друга. В Москве установлен памятник великому узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои, в нашей столице - русскому поэту Александру Пушкину. В Узбекистане открыты филиалы ведущих высших учебных заведений России. Благодаря сотрудничеству в сфере образования в 2019/2020 учебном году 100 юношей и девушек нашей страны будут обучаться в высших учебных заведениях России.
Политическая воля Президентов России и Узбекистана служит фундаментом для укрепления и развития двустороннего сотрудничества. Также повышается роль и значимость парламентов в активизации диалога между нашими странами. Межпарламентские связи укрепляются за счет визитов представителей парламентов двух стран. Сейчас в Государственной Думе Федерального Собрания Российской Федерации имеется депутатская группа по сотрудничеству с парламентом Узбекистана.
На встрече обсуждены вопросы, касающиеся ожидаемого визита в Узбекистан делегации во главе с председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации В. Володиным. В ходе визита запланировано подписание соглашения между Законодательной палатой Олий Мажлиса и Государственной Думой Федерального Собрания Российской Федерации.
Участники высказали предложения о приглашении наблюдателей из Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации на выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов, которые пройдут в декабре текущего года. Обозначены задачи на будущее по развитию и укреплению международных связей и межпарламентского сотрудничества.