Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўққизинчи ялпи мажлиси тўғрисида ахборот
2019 йил 4 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўққизинчи ялпи мажлиси иши давом эттирилди.
Унда ҳукумат аъзолари, вазирлик ва марказий идоралар раҳбарлари, мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Сенат аъзолари томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг Ўзбекистон Республикаси прокуратура органларининг 2018 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди.
Муҳокамада прокуратура органларининг 2018 йилдаги фаолияти мамлакатимизда қонун устуворлигини таъминлашга, фуқаролар ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишга, қонун билан ҳимоя қилинаётган жамият ҳамда давлат манфаатларини таъминлашга, жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга қаратилгани таъкидланди.
Кўрилган чоралар натижасида ҳисобот йилида жиноятчиликни ўтган йилга нисбатан 33,5 фоизга камайтиришга эришилди. 9 022 та маҳалладан 2 301 тасида (25,5%) бирорта ҳам жиноят содир этилмаган. “Global law and order” халқаро ташкилоти маълумотларига кўра, Ўзбекистон дунёнинг энг хавфсиз давлатлари рейтингида Сингапур, Норвегия, Исландия, Финляндия давлатларидан кейин 5-ўринни эгаллади.
Жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларга қарши кураш, тезкор-қидирув ва тергов фаолиятини мувофиқлаштириш соҳасида асосий эътибор жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг асл сабабларини аниқлашга, бунга шароит яратиб берган омилларни бартараф этишга қаратилди. Бу йўналишда ҳуқуқни ҳимоя қилувчи органлар билан ҳамкорликда “хавфсиз шаҳар”, “хавфсиз туризм”, “хавфсиз хонадон” тизимлари жорий этилди. Бош прокуратура Академиясида Жиноят содир этиш сабабларини тизимли таҳлил қилиш ва ўрганиш маркази ташкил этилди, маҳаллалар кесимида жиноятлар сони ва турини таҳлил қилиш имконини берувчи электрон геоахборот хариталарини жорий қилиш ишлари бошланди.
Бир қатор вазифаларни инновацион йўл билан ҳал этиш имконини берувчи “Электрон жиноий-ҳуқуқий статистика” ахборот тизими ишга туширилди. Жиноят содир этишга мойил шахслар 9 та тоифага ажратилди. Шундан келиб чиққан ҳолда манзилли профилактика тадбирлари ташкил этилди.
Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, унинг саломатлигини сақлаш, янги иш ўринлари ташкил этиш, ёрдамга муҳтож ва кам таъминланган фуқароларни ҳимоя қилишга қаратилган тадбирлар натижасида 28807 та оилага ёрдам кўрсатилди, фуқароларнинг 400 мингдан ортиқ муаммоси ҳал этилди.
Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш прокуратура органлари фаолиятининг асосий йўналишларидан биридир. Жумладан, Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти томонидан тадбиркорлик субъектларини самарали ҳимоя қилиш мақсадида қонун ҳужжатларини тушунтириш ва иқтисодий ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича 68,7 мингта тадбир ўтказилди. Тадбиркорлик билан ноқонуний шуғулланган 3483 нафар шахснинг рўйхатдан ўтиши таъминланди, 9,2 минг фуқарога тадбиркорлик фаолиятини ташкил этишда амалий ёрдам кўрсатилди.
Бундан ташқари, хуфёна иқтисодиёт ва коррупцияга қарши курашишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада 8 146 та ҳуқуқбузарлик аниқланиб, 3 392 та маъмурий ва 4 178 та жиноят иши қўзғатилди. Жиноят ишларининг 617 таси тадбиркорларнинг ҳуқуқлари бузилиши, 1731 таси мансабдорлик жиноятлари, 542 таси пул маблағларининг ноқонуний айланмаси билан боғлиқ. 986 та яширин цех фаолияти тугатилиб, 8,6 млрд. сўмлик ноқонуний ишлаб чиқарилган маҳсулот олиб қўйилди. Шу билан бирга, валюта жиноятларига чек қўйилиб 9,8 млн. долларлик нақд чет эл валютаси ва 3,5 млрд. сўм олиб қўйилди.
Коррупцияга қарши курашиш соҳасида ҳисобот даврида 1907 нафар мансабдор шахс турли кўринишдаги мансабдорлик жиноятлари учун жиноий жавобгарликка тортилди. Аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, коррупцияга муросасизлик ҳиссини шакллантириш мақсадида 6 819 та учрашув ўтказилди, оммавий ахборот воситалари орқали 948 маротаба чиқиш уюштирилди. Коррупциянинг олдини олишга бағишланган видеороликлар телевидение орқали мунтазам намойиш қилинмоқда.
Ҳисобот даврида фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлашга, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашга алоҳида эътибор қаратилди. Келиб тушган жами 477495 та мурожаатнинг 291413 таси бевосита прокуратура органлари томонидан кўриб чиқилиб, 270092 нафар фуқаро қабул қилинди. Прокуратура органларига Ўзбекистон Республикаси Президенти Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналаридан келиб тушган 104747 та мурожаатдан 98 мингтаси ёки 93 фоизи прокуратура органларининг ўзида ҳал этилиб, 39531 таси  ёки 37,7 фоиз қаноатлантирилди, 52694 тасига  ёки 50,3 фоизига тегишли тушунтиришлар берилди.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” муҳим дастурлари бажарилиши устидан доимий назорат ўрнатилиб, Бош прокуратурада амалга оширилган ишлар ҳақида кунлик ахборотларни жамлаш ва таҳлил қилиш, мавжуд камчиликларни бартараф этиш бўйича ишчи гуруҳ ташкил этилди. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда Дастурларнинг ижроси устидан онлайн режимда мониторинг олиб бориш имконини берадиган электрон дастур ишлаб чиқилди.
Бундан ташқари, 11,4 млрд. сўмлик иш ҳақи, пенсия, алимент ва бошқа тўловларни олишда амалий ёрдам кўрсатилди. Ноқонуний ҳужжатларга 1437 та протест келтирилди, қонунбузишларни бартараф этиш ҳақида 539 та тақдимнома киритилди, 11,8 млрд. сўмлик зарарни ундириш ҳақида судларга 960 та ариза берилди. 1580 нафар шахс интизомий ва маъмурий жавобгарликка тортилди, қўпол қонунбузиш ҳолатлари бўйича 261 та жиноят иши қўзғатилди.
Ҳисобот даврида прокуратура органлари томонидан энергетика ресурслари учун қарздорликни камайтириш бўйича муҳим вазифалар бажарилди. Жумладан, Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси томонидан кўрилган чоралар натижасида 28,1 трлн. сўм ундирилди.
Амалга оширилган ишлар натижасида 2018 йил якунида энергия ресурслари ва ичимлик сувидан қарздорлик ўтган йилга нисбатан 70,3 млрд. сўмга камайди.
Суд ҳужжатлари ижросини таъминлаш борасида 16,4 трлн. сўм ундирилди. Суд ҳужжатларини ўз муддатида ижро этмаган шахсларга нисбатан 13,1 млрд. сўм жарима қўлланилди.
Тегишли идоралар билан биргаликда 100 мингдан ортиқ тарғибот тадбирлари, шу жумладан оммавий ахборот воситалари орқали 7945 маротаба чиқиш уюштирилди.
Шу билан бирга, фаолиятнинг айрим йўналишлари бўйича прокурор назоратини янада кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Жумладан, жиноятларни ҳисобга олмай яшириш, ҳуқуқни ҳимоя қилиш органлари томонидан инсон ҳуқуқларини бузиш, ор-номус ва қадр-қимматни топташ ҳолларига тўлиқ барҳам берилмаётганли қайд этилди.
Тезкор-қидирув ишлари лозим даражада олиб борилмагани натижасида жиноятларнинг 3737 таси ёки 15,7 фоизи фош этилмади, қидирувда бўлган шахсларнинг 8188 нафари ёки 59,5 фоизи ушланмади.
Ҳисобот даврида 1100 нафар вояга етмаган шахс томонидан жиноят содир этилгани фуқароларнинг бу тоифасини ижтимоий ҳимоя қилиш, ўқитиш, улар қаровсиз қолдирилишининг ва улар орасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ишларига алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини тасдиқлаб турибди.
Бундан ташқари, прокуратура органлари давлат бошқаруви ва назорати органлари томонидан фуқароларнинг ҳуқуқларини бузиш, уларнинг фаолиятига асоссиз аралашиш, муаммоларини ҳал қилишда сустлик қилиш ҳолларига чек қўйишга устувор даражада аҳамият бериши кераклиги таъкидланди. Муҳокама якунлари бўйича Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Сўнгра парламентнинг юқори палатаси аъзолари Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг 2018 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни эшитдилар.
Ҳисоб палатасига юкланган вазифаларнинг самарали бажарилиши Давлат бюджетини лозим даражада ижро этишга, бюджетдан ташқари жамғармалар маблағларидан ва кредит ресурсларидан мақсадли фойдаланишга кўмаклашиши таъкидланди.
Ҳисоб палатасининг 2018 йилдаги фаолияти Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси тўғрисида”ги Фармони ва бошқа ҳужжатларда белгиланган вазифаларни ҳал қилишга, Давлат бюджетини шакллантирадиган ва унинг даромадларини кўпайтирадиган захираларни аниқлашга, шунингдек стратегик аҳамиятга эга инвестиция лойиҳаларини ижро этишга қаратилди.
Жумладан, ўрганиш ва таҳлил, кўрилган чора-тадбирлар ҳамда кўрсатилган ёрдам натижасида жойнинг ўзида солиқ тўловчилар – юридик ва жисмоний шахсларнинг фаолияти таҳлил қилинди, Давлат бюджетига 4,7 трлн. сўмлик даромадлар қўшимча равишда ундирилди.
Тегишли назоратни таъминлаш билан бирга бюджет маблағларидан фойдаланиш масаласида йўл қўйилган камчиликлар сабаблари таҳлил қилинди, уларнинг олдини олиш чоралари кўрилди. Натижада камчилик ва хатолар, шунингдек 1,2 трлн.  сўмлик ва 74,2 млн. долларлик самарасиз харажатлар аниқланди.
Ҳисоб палатасининг қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга доир таклифлари асосида 30 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва баённомалар қабул қилинди.
Шу билан бирга, Давлат бюджетига, давлат мақсадли жамғармаларига тушумларнинг тўлиқлигини, уларнинг мақсадли шаклланишини ва самарали ижро этилишини таъминлаш, солиқ соҳасида ислоҳотлар амалга ошириш ва бюджетга қўшимча даромад манбаларини аниқлаш бўйича ишларни мунтазам давом эттириш талаб этилади.
Бунда давлат ва ҳудудий ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурларига, Давлат бюджетини шакллантириш ва унинг даромадларини кўпайтириш захираларини аниқлаш ҳамда уларни ишга солишга, солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар йиғилувчанлигини оширишга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг олий даражадаги ташрифлари давомида имзоланган ҳужжатларнинг, шунингдек стратегик аҳамиятга эга инвестиция лойиҳаларининг ижросини таъминлашга алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича давлат дастурлари ва ҳудудий дастурларнинг тўлиқ ҳамда самарали ижросига тўсқинлик қилаётган тизимли камчиликларни аниқлаш ва бартараф этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш зарурлиги ҳам таъкидланди. Муҳокама якунлари бўйича Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Шундан кейин сенаторлар Тошкент вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботини эшитдилар.
Қайд этилишича, республика ялпи ички маҳсулотида Тошкент вилояти улуши 10,4 фоизни ташкил этади. 2018 йилда вилоятнинг ялпи ҳудудий маҳсулоти ҳажми 38,3 трлн. сўмга етди, 2017 йилга нисбатан ўсиш 106,4 фоизни ташкил этди. Ялпи ҳудудий маҳсулотда саноат улуши анча юқори, бу йўналишда 2017–2018 йилларда умумий қиймати 7 трлн. сўмлик 2418 та лойиҳа амалга оширилди, 29 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди. Хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларида, шунингдек қишлоқ хўжалигида янги лойиҳалар ишга туширилиши ҳисобига 2018 йилда 4 мингдан зиёд янги иш ўрни ташкил этилди.
Иқтисодиётга инвестицияларни жалб қилиш бўйича ишлар натижасида 2017 йилда 147,1 млрд. сўм, 2018 йилда 1,25 трлн. сўм ўзлаштириди.
Вилоятда тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида 2018 йилда тижорат банклари томонидан жами 2,3 трлн. сўмлик кредит маблағлари ажратилди. Бунинг эвазига 5 мингдан зиёд кичик бизнес субъектлари фаолияти йўлга қўйилди. Уларнинг умумий сони деярли 29 мингга етди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг вилоятга 2017- 2018 йиллардаги ташрифлари вақтида берилган 800 дан ортиқ топшириқларни бажариш доирасида 560 дан зиёд лойиҳалар амалга оширилмоқда. Масалан, 2018 йил февраль ойида Вилоят скрининг маркази ташкил этилди, натижада ҳомиладор аёлларни Республика скрининг марказига юборишга эҳтиёж қолмади.
“Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла” дастурлари ва “Ёшлар – келажагимиз” Давлат дастури доирасида ҳам вилоятда кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, 2018 йилда 229 нафар ёшга 28,7 млрд. сўм миқдорида имтиёзли кредитлар берилди, 830 дан ортиқ янги иш ўрни яратилди.
Охирги икки йилда вилоят халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари сессияларида ижтимоий-иқтисодий соҳага доир 120 дан зиёд долзарб масалалар муҳокама этилди. Бундан ташқари, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари томонидан ижро этувчи ҳокимиятнинг 450 дан зиёд мансабдор шахслари ҳисоботлари эшитилди, тегишли тузилмалар раҳбарларига аҳолини ташвишга солаётган турли масалалар юзасидан 400 дан ортиқ депутатлар сўрови юборилди.
Шу билан бирга, Тошкент вилоятида ҳудудларни ривожлантиришга ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти самарадорлигини оширишга салбий таъсир кўрсатадиган кўплаб муаммо ва камчиликлар борлиги қайд этилди.
Мавжуд муаммоларни ҳал қилишга айрим вазирлик ва идоралар комплекс ёндашмагани туфайли бу масалалар ўз аҳамиятини йўқотмади. Жумладан, ташқи ишлар, инвестициялар ва ташқи савдо вазирликлари ҳамда маҳаллий ҳокимият органлари ҳамкорлиги етарлича самарали эмаслиги туфайли импорт ҳажмини камайтириш борасида сезиларли натижаларга ҳали эришилгани йўқ. Хусусан, 2018 йилда вилоятда экспорт ҳажми 1,6 млрд. АҚШ долларини ташкил этди, импорт ҳажми эса 2,5 млрд. АҚШ долларига етди.
Вилоят аҳолисини ташвишга солаётган муаммолар орасида коммунал хизматларга оид масалалар йиллар давомида ўз ечимини топмаяпти. Жумладан, туман марказларидан олис ҳудудларда жойлашган кўп қаватли уйларнинг 46 фоизида иситиш тизимлари ишдан чиққан. Кўп қаватли уйлар хонадонларининг 80 фоизида иситиш батареялари тегишли тизимга уланмаган.
Маҳаллий буғ қозонлари қуриш назарда тутилган бўлишига қарамай, буларнинг барчаси мансабдор шахслардан қўйилган вазифаларга масъулиятлироқ ёндашишни ҳамда соҳага ихтисослашган вазирлик ва идоралар билан уюшган ҳолда иш олиб боришни талаб қилади. Муҳокама якунлари бўйича Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Шундан сўнг сенаторлар 2019 йилда кўп тармоқли фермер хўжаликларини ташкил этиш ва ривожлантириш дастурига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Аввал хабар берилганидек, Сенатнинг ўн еттинчи ялпи мажлисидаги тегишли қарори билан 2019 йилда кўп тармоқли фермер хўжаликларини ташкил этиш ва ривожлантириш дастури тасдиқланди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Фермер ҳўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналари ер майдонларини мақбуллаштириш ҳамда қишлоқ хўжалиги экин ерларидан самарали фойдаланишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилингач, фермер хўжаликларининг ер участкалари мақбуллаштирилди. Шу муносабат билан Дастурга Сенат томонидан тасдиқланган тегишли ўзгартишлар киритилди.
Сўнгра сенаторлар Тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишда аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталигини таъминлаш масалалари юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига парламент сўрови юбориш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Берилган имтиёзлар ва преференцияларга қарамай, хўжалик юритувчи субъектлар томонидан санитария қоидалари ва нормаларига, гигиена нормативларига риоя қилинмаётган ҳолатлар кузатилаётгани, бу эса салбий оқибатларга олиб келаётгани қайд этилди. Шу муносабат билан парламент сўрови юбориш зарурати юзага келди. Мазкур масала бўйича Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Шундан кейин сенаторлар Сув объектларига оқинди сувларни оқизиш билан боғлиқ муаммолар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари – транспорт вазирига парламент сўрови юбориш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси томонидан “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги Қонуннинг сув объектларига оқинди сувларни оқизишга йўл қўйиш шартларига риоя қилиш қисми ижроси ўрганилган. Натижада зудлик билан ҳал қилиш талаб қилинадиган қатор муаммолар аниқланган. Шу боис тегишли сўров юбориш зарурати пайдо бўлди. Масала сенаторлар томонидан маъқулланди.
Сенаторлар Контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш ва уни ўташга оид қонун ҳужжатлари ижроси ҳолати ва бу соҳадаги ҳуқуқни қўллаш амалиёти юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига юборилган парламент сўрови натижаларини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг 2018 йил 14 декабрдаги қарорига мувофиқ мазкур парламент сўрови Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига юборилган эди.
Параламент сўровига 2019 йил 20 мартда берилган батафсил жавобда мавжуд муаммо ва камчиликларни, хусусан контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш ва уни ўтишнинг амалдаги тизимидаги мавжуд муаммо ва камчиликларни бартараф этиш юзасидан амалий чоралар кўрилгани таъкидланди. Хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибасини ҳисобга олган ҳолда ҳарбий хизматдан ўтиш тартиби тўғрисидаги низомнинг янги лойиҳаси, шунингдек контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш тартибини такомиллаштириш, мавжуд сансалорликни бартараф этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Ялпи мажлис давомида Ўзбекистон Республикасининг Польша Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчисини тайинлаш, Олий суд таркибига ўзгартиришлар киритиш ва Олий Мажлис Сенати Кенгаши қарорларини тасдиқлаш тўғрисидаги бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Олий Мажлис Сенатининг ўн тўққизинчи ялпи мажлисида 23 та масала, шу жумладан 8 та қонун кўриб чиқилди. Ўзбекистон Республикаси сенаторлари томонидан маъқулланган қонунлар жамият ҳаётининг барча соҳалари ҳуқуқий асосларини янада мустаҳкамлашга, ислоҳотларнинг изчиллигини таъминлашга, шунингдек халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилганлиги таъкидланди.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўққизинчи ялпи мажлиси ўз ишини якунлади.

Информационное сообщение о девятнадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
4 мая 2019 года в городе Ташкенте продолжило работу девятнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Членами Сената был заслушан отчет Генерального прокурора Республики Узбекистан о деятельности органов прокуратуры Республики Узбекистан в 2018 году.
В ходе обсуждения отмечалось, что деятельность органов прокуратуры в 2018 году была направлена на обеспечение верховенства закона в стране, защиты прав и свобод граждан, охраняемых законом интересов общества и государства, профилактику преступлений и правонарушений.
В результате принятых мер в отчетном году достигнуто снижение преступности на 33,5% по сравнению с предыдущим годом. В 2301 (25,5%) махалле из 9022 не совершено ни одного преступления. По данным Всемирной организации «Global law and order» Узбекистан в рейтинге самых безопасных государств мира занял 5-место после Сингапура, Норвегии, Исландии и Финляндии.
В сфере борьбы с преступностью и правонарушениями, координации оперативно-розыскной и следственной деятельности органами прокуратуры основное внимание уделелось выявлению истинных причин преступлений и правонарушений, устранению условий, способствовавших их совершению. В этом направлении совместно с правохранительными органами внедрены системы «безопасный город», «безопасный туризм», «безопасный дом». В Академии Генеральной прокуратуры организован Центр анализа и изучения причин совершения преступлений, началась работа по внедрению электронных геоинформационных карт для анализа количества и видов преступлений в разрезе махаллей.
Функционирует информационная система «Электронная уголовно-правовая статистика», дающая возможность объективного решения ряда задач инновационным путем. Лица, склонные к совершению преступления, сгруппированы по 9 категориям. Исходя из этого, организованы адресные профилактические мероприятия.
Благодаря практической помощи прокуроров оказано содействие в реализации мероприятий по социальной защите, охране здоровья населения, созданию новых рабочих мест, защите нуждающихся в помощи и малообеспеченных граждан. Оказана адресная помощь 28807 семьям, решены проблемы более 400 тысяч граждан.
Защита прав и законных интересов предпринимателей – одно из основных направлений деятельности органов прокуратуры. Так, Департаментом борьбы с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре в целях эффективной защиты субъектов предпринимательства проведено 68,7 тысяч мероприятий по разъяснению законодательных актов и профилактике экономических правонарушений. Обеспечена регистрация 3483 лиц, незаконно занимавшихся предпринимательством, 9,2 тысячам граждан оказана практическая помощь в организации предпринимательской деятельности.
Кроме того, особое внимание уделяется борьбе с теневой экономикой и коррупцией. В этом направлении выявлено 8146 правонарушений, возбуждено 3392 административных и 4178 уголовных дел. 617 уголовных дел возбуждены по фактам, связанным с нарушением прав предпринимателей, 1731 – с должностными преступлениями, 542 - с незаконным оборотом денежных средств. Пресечена деятельность 986 подпольных цехов, изъято незаконной продукции на сумму 8,6 млрд. сумов. В результате пресечения валютных преступлений изъято 9,8 млн. долларов наличной иностранной валюты и 3,5 млрд. сумов.
В сфере противодействия коррупции в отчетный период к уголовной ответственности за должностные преступления привлечены к ответственности 1907 должностных лиц. В целях развития правовой культуры населения, формирования нетерпимого отношения к коррупции проведены 6819 встреч, 948 выступлений в средствах массовой информации. По телевидению регулярно демонстрируются видеоролики, посвященные противодействию коррупции.
В отчетный период органами прокуратуры особое внимание уделялось работе с обращениями граждан, восстановлению их нарушенных прав. Из поступивших 477495 обращений непосредственно органами прокуратуры рассмотрены 291413, осуществлен прием 270092 граждан. Из 104747 обращений, поступивших в органы прокуратуры из Виртуальной приемной и Народных приемных Президента Республики Узбекистан, 98 тысяч или 93% рассмотрены органами прокуратуры, 39531 или 37,7% удовлетворены, а по 52694 или 50,3% даны соответствующие разъяснения.
Постоянный надзор установлен за исполнением важнейших государственных программ, в частности “Благоустроенное село” и “Благоустроенная махалля”. В Генеральной прокуратуре организована рабочая группа по сбору и анализу ежедневной информации о проведенной работе, устранению имеющихся недостатков. Совместно с Министерством развития информационных технологий и коммуникаций разработана электронная программа, дающая возможность мониторинга исполнения программ в режиме онлайн.
Кроме того, оказано практическое содействие в выплате заработной платы, пенсий, алиментов и других средств в размере 11,4 млрд. сумов. Внесено 1437 протестов по незаконным актам, 539 представлений - по устранению правонарушений, 960 заявлений в суды - о взыскании ущерба в размере 11,8 млрд. сумов. 1580 лиц привлечены к дисциплинарной и административной ответственности, возбуждено 261 уголовное дело по случаям грубого нарушения закона.
В отчетном периоде органами прокуратуры реализованы важнейшие задачи по сокращению задолженности за энергетические ресурсы. В частности, Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре в результате принятых мер взыскано 28,1 трлн. сумов.
В результате проведенной работы по итогам 2018 года задолженность за энергетические ресурсы и питьевую воду по сравнению с предыдущим годом уменьшилась на 70,3 млрд. сумов.
В плане обеспечения исполнения судебных актов взыскано 16,4 трлн. сумов. В отношении лиц, своевременно не исполнивших судебные акты, применены штрафы в размере 13,1 млрд. сумов.
Органами прокуратуры совместно с сответствующими ведомствами проведено более 100 тысяч разъяснительных мероприятий, в том числе осуществлено 7945 выступлений в средствах массовой информации.
Вместе с тем отмечалось, что по некоторым направлениям деятельности необходимо дальнейшее усиление прокурорского надзора. В частности, подчеркивалось, что не полностью ликвидированы случаи сокрытия преступлений от учета, нарушения прав, унижения чести и достоинства человека работниками правоохранительных органов.
В результате того, что оперативно-розыскные мероприятия не проводились на должном уровне, 3737 или 15,7% преступлений не раскрыты, не задержано 8188 или 59,5% лиц, находящихся в розыске.
То, что в отчетном периоде 1100 несовершеннолетними совершены преступления, подтверждает необходимость уделения особого внимания работе по социальной защите, образованию этой категории граждан, профилактие беспризорности и правонарушений среди них.
Кроме того, отмечалось, что органы прокуратуры должны уделять приоритетеное внимание пресечению фактов нарушений органами государственного управления и контроля прав предпринимателей, необоснованного вмешательства в их деятельность, допущения инертности в решении их проблем. По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената.
Затем члены верхней палаты парламента заслушали отчет о деятельности Счетной палаты Республики Узбекистан в 2018 году.
Отмечалось, что эффективное выполнение задач, возложенных на Счетную палату, способствует исполнению Государственного бюджета на должном уровне, целевому использованию средств внебюджетных фондов и кредитных ресурсов. Деятельность Счетной палаты в прошлом году была направлена на выполнение задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан “О Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан 2017-2021 годах” и других документах, а также на выявление ресурсов по формированию Государственного бюджета и увеличению его доходов, а также исполнение инвестиционных проектов, имеющих стратегическое значение.
В частности, в результате изучения и анализа, принятых мер и оказанной практической помощи непосредственно с выездом на места проанализирована деятельность налогоплательщиков – юридических и физических лиц, в Государственный бюджет дополнительно взыскано доходов в размере 4,7 трлн. сумов.
Наряду с обеспечением надлежащего контроля проведен анализ причин недостатков, допущенных в вопросе использования бюджетных средств, осуществлены меры по их предупреждению. В результате выявлены финансовые недостатки и упущения, а также неэффективные расходы в размере 1,2 трлн. сумов и 74,2 млн. долл.
На основе предложений Счетной палаты, касающихся совершенствования законодательных актов, принято более 30 нормативно-правовых актов и протоколов.
Наряду с этим, требуется продолжить на системной основе работу по обеспечению полноты поступлений в Государственный бюджет, в государственные целевые фонды, их целевого формирования и эффективного исполнения, по реализации реформ в налоговой сфере и выявлению дополнительных источников доходов в бюджет.
При этом указана необходимость уделения особого внимания государственным и территориальным программам социально-экономического развития, выявлению и мобилизации резервов формирования и увеличения доходов государственного бюджета, повышению собираемости налогов и других обязательных платежей, обеспечению исполнения документов, подписанных в ходе визитов Президента Республики Узбекистан на Высшем уровне, а также обеспечения выполнения инвестиционных проектов, имеющих стратегическое значение.
Отмечалась также необходимость разработки предложений по выявлению и устранению системных недостатков, препятствующих полному и эффективному исполнению государственных и территориальных программ социально-экономического развития. По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената.
Далее сенаторы заслушали отчет хокима Ташкентской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Отмечалось, что доля Ташкентской области в валовом внутреннем продукте республики составляет 10,4%. В 2018 году объем валового территориального продукта области достиг 38,3 трлн. сумов, рост по отношению к 2017 году составил 106,4%. Доля промышленности в валовом территориальном продукте достаточно высока, в данном направлении в 2017–2018 годы реализовано 2418 проектов общей стоимостью более 7 трлн. сумов, создано свыше 29 тысяч новых рабочих мест. За счет запуска новых проектов в сферах обслуживания и сервиса, а также в сельском хозяйстве в 2018 году организовано более 4 тысяч рабочих мест.
В результате работы по привлечению инвестиций в экономику области в 2017 году освоено 147,1 млрд. сумов, в 2018 году - 1,25 трлн. сумов.
В целях развития предпринимательства в области в 2018 году коммерческими банками выделено всего 2,3 трлн. сумов кредитных средств, благодаря чему налажена деятельность более 5 тысяч субъектов малого бизнеса. Их общее количество достигло почти 29 тысяч.
В рамках исполнения более 800 поручений, озвученных в ходе визитов Президента Республики Узбекистан в область в 2017- 2018 годах, реализуется более 560 проектов. Так, в феврале 2018 года организован Областной скрининговый центр, благодаря чему отпала необходимость направления беременных женщин области в Республиканский скрининг-центр.
Масштабная работа ведется в области и в рамках программ “Благоустроенное село”, “Благоустроенная махалля” и Государственной программы “Молодежь – наше будущее”. В частности, в 2018 году 229 молодым людям выделено льготных кредитов в размере 28,7 млрд. сумов, создано более 830 новых рабочих мест.
За последние два года на сессиях местных Кенгашей народных депутатов области обсуждены более 120 актуальных вопросов социально-экономической направленности. Кроме того, местными Кенгашами народных депутатов заслушаны отчеты более 450 должностных лиц исполнительной власти, руководителям соответствующих структур направлено более 400 депутатских запросов по различным проблемам, волнующим население.
Вместе с тем, в Ташкентской области имеется немало проблем и недостатков, негативно влияющих на развитие территорий и повышение эффективности работы местных Кенгашей народных депутатов.
Из-за отсутствия комплексного подхода к решению имеющихся проблем некоторых министерств и ведомств, эти вопросы не теряют актуальности. Так, из-за недостаточно эффективного взаимодействия министерств иностранных дел, инвестиций и внешней торговли и местных органов власти еще не достигнуты ощутимые результаты в части уменьшения объемов импорта. Так, в 2018 году в области объем экспорта составил 1,6 млрд. долларов США, тогда как объем импорта достиг 2,5 млрд. долларов США.
Среди проблем, беспокоящих население области, коммунальные вопросы не находят своего разрешения годами. Так, в 46% многоэтажных домов, расположенных в отдаленных от районных центров территориях, вышли из строя отопительные системы. В 80% квартирах многоэтажных домов отопительные батареи не подключены к соответствующей системе.
Несмотря на то, что предусмотрено возведение локальных котельных, все это требует от должностных лиц более ответственного подхода к поставленным задачам и координированной совместной работы с профильными министерствами и ведомствами. По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената.
Далее сенаторы рассмотрели вопрос о внесении изменений и дополнений в Программу организации и развития многопрофильных фермерских хозяйств в 2019 году.
Как сообщалось ранее, соответствующим постановлением Сената на семнадцатом пленарном заседании была утверждена Программа организации и развития многопрофильных фермерских хозяйств в 2019 году. После принятия Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по оптимизации земельных участков фермерских хозяйств и других предприятий сельского хозяйства, а также эффективному использованию посевных площадей сельского хозяйства», земельные участки фермерских хозяйств были оптимизированы. В связи с этим в Программу внесены соответствующие изменения, утвержденные постановлением Сената.
Далее сенаторы рассмотрели вопрос о направлении Премьер-министру Республики Узбекистан парламентского запроса по вопросам обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения при осуществлении предпринимательской деятельности.
Отмечалось, что несмотря на предоставленные льготы и преференции имеются случаи несоблюдения хозяйствующими субъектами правил и норм санитарии, гигиенических нормативов, что приводит к негативным последствиям. В связи с этим возникла необходимость направления парламентского запроса. По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената.
Далее сенаторы рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса первому заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан – министру транспорта по проблемам, связанным со сбросом сточных вод в водные объекты.
Отмечалось, что Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии изучено исполнение Закона “О воде и водопользовании” в части соблюдения условий допущения сброса сточных вод в водные объекты. В результате выявлен целый ряд проблем, требующих немедленного решения, в связи с чем возникла необходимость направления соответствующего запроса. Вопрос одобрен сенаторами.
Сенаторы рассмотрели результаты парламентского запроса, направленного Премьер-министру Республики Узбекистан относительно состояния исполнения законодательства по поступлению и прохождению военной службы по контракту и правоприменительной практике в данной сфере.
В соответствии с постановлением Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 14 декабря 2018 года данный парламентский запрос был направлен Премьер-министру Республики Узбекистан.
В представленном 20 марта 2019 года обстоятельном ответе на парламентский запрос отмечается, что приняты практические меры по устранению имеющихся проблем и недостатков, в частности в действующей системе поступления и прохождения военной службы по контракту. С учетом передового опыта зарубежных стран разработаны новый проект положения о порядке прохождения воинской службы, а также предложения по совершенствованию порядка поступления на воинскую службу по контракту, устранению имеющихся бюрократических барьеров и преград.
В ходе пленарного заседания были рассмотрены также и другие вопросы, касающиеся назначения Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Польше, внесения изменений в состав Верховного суда и утверждения постановлений Кенгаша Сената Олий Мажлиса. По обсужденным вопросам приняты соответствующие постановления Сената.
В ходе девятнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса рассмотрено 23 вопроса, в том числе 8 законов. Подчеркивалось, что одобренные сенаторами законы Республики Узбекистан направлены на дальнейшее укрепление правовых основ всех сфер общества и обеспечение последовательной реализации реформ и преобразований, а также развитие международного сотрудничества.
На этом девятнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.