“Made in Uzbekistan” биринчи халқаро кўргазма-ярмаркасининг якунлари
2018 йил 27-30 ноябрь кунлари Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлигининг ташаббуси билан «Ўзэкспомарказ» МКМ билан ҳамкорликда «Made in Uzbekistan» биринчи Халқаро экспорт кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтди. Асосий мақсад хорижий ҳамкорлар эътиборини жалб қилиш ва Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг экспорт салоҳиятини тақдим этишдир.
Кўргазма-ярмарка рақамларда
Иккита павильонда, шунингдек, 5000 м2 майдонда жойлашган «Ўзэкспомарказ» МКМ очиқ майдончасида 1000 дан ортиқ турдаги уй-рўзғор буюмлари намойиш этилди.
Ўзбекистонда 150 га яқин корхона хорижий меҳмонларга ўз салоҳиятларини намойиш этиш имкониятига эга бўлди. Тўрт кун мобайнида ушбу ярмаркада Марказий Осиё, Афғонистон, Россия, Белоруссия, Озарбайжон, Чехия, Хитой, Ҳиндистон, Корея Республикаси, Австралия ва бошқа мамлакатлардан ташриф буюрган ишбилармон доиралар ва харидорларининг 800 нафардан ортиқ вакиллари иштирок этишди.
«Ўзбекистоннинг ривожланиш динамикасини акс эттирадиган жуда қизиқарли кўргазма. Энг муҳими, қамров ва шаффофлик ёқди: маҳаллий ишлаб чиқаришнинг барча соҳалари намойиш этилиб, ишлаб чиқариш корхоналарига ташрифлар ташкил этилди. Алоҳида таъкидлаш жозики, саноат корхоналарида ишлаб чиқариш жараёнлари яхши ташкил этилганлиги тайёр маҳсулотнинг юқори сифатли бўлишини таъминлайди», – деб шархлади кўргазма иштирокчиси Германиялик Питер Родхе.
Меҳмонларга юқори сифатли маҳсулотларнинг кенг номеклатураси билан танишиш, шунингдек, Ўзбекистондан товарларни етказиб бериш бўйича шартномалар ва битимлар тузиш имконияти берилди.
Урғу
Ярмарка ташкилотчиларининг асосий эътибори тўқимачилик маҳсулотлари, чарм ва поябзал электротехника саноати, озиқ-овқат, автомобилсозлик ва машинасозлик, металлургия, нефть-кимё ҳамда бошқа соҳаларда тайёр маҳсулотларни намойиш этишга қаратилди.
Формат
Кўргазма янги форматда ташкил этилди, унда соҳа бўлинмалари ва ташқи савдо компаниялари вакилларининг тақдимотлари, ишлаб чиқариш корхоналарига ташрифлари, халқ амалий санъати устахоналари, шунингдек тайёр тўқимачилик маҳсулотларининг замонавий тақдимоти бўлиб ўтди.
Имкониятлар
Кўргазма иштирокчиларга нафақат маҳсулотларини намойиш этиш, балки ташриф буюрувчиларни корхонанинг ривожланиши ва истиқболлари билан таништириш, шунингдек, ташқи бозорларга чиқиш шартлари, сифат талаблари, истиқболли бозорларда сотиладиган маҳсулотларни маркалаш ва қадоқлаш каби долзарб масалаларни муҳокама қилиш имконини берди.
Ҳамкорлик
Кўргазма ташқи савдони ривожлантиришда истиқболли йўналишларни муҳокама қилиш учун самарали майдончага айланди. Хусусан, бизнес учун электрон тижоратнинг афзалликлари ва имкониятлари, шунингдек, Ўзбекистонда унинг ривожланиш истиқболлари бўйича давра суҳбати ташкил этилди. Тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари иштирокчиларни ташқи савдо бозорларида маҳсулот сотишда электрон савдо майдончаларининг роли ва салоҳияти билан танишдилар, шунингдек, хусусий компанияларнинг турли хил саволларига жавоб беришди.
Демо-турлар
Харидорларга маҳсулот ишлаб чиқариш, қадоқлаш ва маркалаш жараёнларини кўрсатиш мақсадида маҳаллий тўқимачилик ҳамда тери ва поябзал корхоналари кўргазма залларига, «Crafers» қандолат фабрикасига ва Artel Group электр маҳсулотлари заводига ташриф буюрилди.
Кўргазма якунида фаол иштирокчиларга эсдалик совғалари ва сертификатлар топширилди. Иштирокчилар қуйидаги йўналишлар бўйича тақдирланишди:
Энг инновацион стенд – «Daiichi» компанияси;
Энг кўп ташриф буюрилган стенд – «Узчармсаноат» уюшмаси;
Энг маълумотга бой стенд – «Ўзбекнефтегаз» АЖ;
Энг кўп маҳсулотга эга стенд – «Artel Engineering and Management» МЧЖ;
Ташкилий ҳамкорлик учун – «Ўзбекозиқовқатхолдинг» компанияси, «Ўзавтосаноат» АЖ, «Ўзэлтехсаноат» акциядорлик компанияси ва Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги.
Кўргазма доирасида Ўзбекистон Республикасининг экспортга йўналтирилган маҳсулот каталоги тайёрланди ва чоп этилди, унда иқтисодиётнинг барча тармоқларидаги товарлар ва хизматлар учун таклифлар тақдим этилди. Каталог Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлигининг расмий веб саҳифасида ҳам электрон шаклда мавжуд.

Итоги первой Международной выставки-ярмарки «Made in Uzbekistan»
С 27 по 30 ноября 2018 года в Ташкенте по инициативе Министерства внешней торговли Республики Узбекистан совместно с АО НВК «Узэкспоцентр» прошла первая Международная экспортная выставка-ярмарка «Made in Uzbekistan».
Основная цель – привлечение внимания иностранных партнеров и презентация экспортного потенциала продукции, произведенной в Узбекистане.
Выставка-ярмарка в цифрах
В двух павильонах, а также на открытой территории АО НВК «Узэкспоцентр» общей площадью 5000 м2 было представлено более 1000 видов отечественных товаров. Порядка 150 компаний Узбекистана получили возможность презентовать свой потенциал зарубежным гостям. В течение четырех дней мероприятие посетили свыше 800 представителей бизнес-кругов и потенциальных покупателей из стран Центральной Азии, Афганистана, России, Белоруссии, Азербайджана, Чехии, Китая, Индии, Республики Корея, Австралии и др.
«Очень интересная выставка, отражающая динамику развития Узбекистана. Больше всего понравились охват и прозрачность: представлены все сферы отечественного производства и организованы посещения на территории производственных компаний. Отдельно хочу отметить грамотно налаженный процесс производства на промышленных предприятиях, что непосредственно приводит к высокому качеству готовой продукции», - прокомментировал участник выставки из Германии Петер Родхе.
Гостям была представлена возможность ознакомиться с широкой номенклатурой высококачественной продукции, а также заключить контракты и соглашения на поставки товаров из Узбекистана.
Акцент
Особое внимание организаторов было сконцентрировано на демонстрации готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, в частности, продукции текстильной, кожевенно-обувной электротехнической отраслей, пищевой, автомобильной промышленностей и машиностроения, металлургической, нефтехимической и других отраслей экономики.
Формат
Выставка была проведена в новом формате, в рамках которого были организованы как тематические конференции и круглые столы с выступлениями представителей отраслевых ведомств и внешнеторговых компаний, так посещения производственных предприятий, мастер-классы по народному ремесленничеству, а также модная презентация готовых текстильных изделий.
Возможности
Выставка позволила участникам не только продемонстрировать свою продукцию и ознакомить посетителей с потенциалом и перспективами развития предприятий, но и обсудить актуальные вопросы, такие как условия доступа на зарубежные рынки, требования по качеству, маркировка и упаковка реализуемой продукции на потенциальных рынках сбыта.
Взаимодействие
Также выставка стала платформой для эффективного диалога и обсуждения перспективных направлений в сфере развития внешней торговли. В частности, был организован круглый стол, посвящённый преимуществам и возможностям электронной коммерции для бизнеса, а также перспективам его развития в Узбекистане. Представители причастных министерств и ведомств ознакомили участников с ролью и потенциалом электронных торговых площадок в реализации продукции на зарубежных рынках, а также ответили на конкретные вопросы частных компаний.
Демо-туры
В целях презентации потенциальным покупателям процесса изготовления, упаковки и маркировки, были организованы посещения в шоу-румы отечественных текстильных и кожевенно-обувных предприятий, на кондитерскую фабрику Crafers и завод по производству электротехнической продукции Artel Group.
По итогам выставки активные участники были награждены памятными призами и сертификатами. Также были обозначены предприятия в следующих номинациях:
Самый инновационный стенд – компания Daiichi;
Самый посещаемый стенд – Ассоциация «Узчармсаноат»;
Самый информационный стенд – АО «Узбекнефтегаз»;
Самый широкий ассортимент – ООО Artel Engineering and Management;
За организационное содействие – ХК «Узбекозиковкатхолдинг», АО «Узавтосаноат», АК «Узэлтехсаноат» и Агентство по развитию фармацевтической отрасли.
В рамках выставки подготовлен и издан каталог экспортоориентированной продукции Республики Узбекистан, где представлены предложения по товарам и услугам всех отраслей экономики. Каталог доступен также в электронном виде на официальном веб-сайте Министерства внешней торговли РУ.