Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Prezidentimizning 2019-yil 12-sentyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy xizmatni oʻtash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori mazmun-mohiyati va uning ijrosiga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi.
Mudofaa vazirligi masʼul ofitserlari va harbiy xizmatchilar tomonidan yangi tahrirdagi nizomda belgilangan vazifalar boʻyicha maʼlumot berildi.
Mamlakatimizda harbiy xizmat nufuzini yuksaltirish va Qurolli Kuchlarimiz jangovar shayligini yana-da oshirish maqsadida vatanparvar, intellektual salohiyatli yoshlar bilan butlash, kontrakt boʻyicha harbiy xizmatga qabul qilish shartlari, harbiy xizmatchilarning ijtimoiy himoyasi masalalari va rezervga boʻshatish tartibi bilan bogʻliq koʻplab masalalar huquqiy jihatdan mustahkamlab qoʻyilgan.
Rivojlangan xorijiy davlat amaliyotini oʻrganish, yillar davomida harbiy xizmatni oʻtash tartibi bilan bogʻliq yoʻnalishda vujudga kelgan muammolar, toʻplangan hayotiy tajriba va xizmat amaliyotini inobatga olgan holda yangilangan nizom loyihasi 80 foizga oʻzgartirildi.
Qayd etilganidek, yangi tahrirdagi Nizom bilan Qurolli Kuchlarimizni kontrakt boʻyicha harbiy xizmatchilar bilan butlashning eksterritorial prinsipi bilan birga yana yangi – territorial prinsipi joriy etildi. Mazkur normaning yangi nizom bilan tasdiqlanishi harbiy xizmatchilarning xizmat joyini oʻzgartirish (rotatsiya) bilan bogʻliq boʻlgan barcha masalalarni tartibga soladi.
Yangi loyiha bilan amaliyotga pensiya hisoblash vaqtida harbiy xizmatdan tashqari davlat xizmatlarining boshqa turlari nazarda tutilgan vazirliklardagi xizmat maxsus unvon berilgan kundan boshlab harbiy xizmat muddatiga qoʻshib hisoblanishi toʻgʻrisidagi norma kiritildi. Nizomning yangi tahrir loyihasida kontrakt boʻyicha harbiy xizmatchilarni bir vazirlik tizimidan boshqa biriga oʻtkazish tartibi soddalashtirilib, nomenklatura lavozimlarga kirmaydigan harbiy xizmatchilarni boshqa vazirliklarga oʻtkazilishi vazirlik rahbarlarining oʻzaro kelishuvi asosida amalga oshirilish tartibi belgilab qoʻyildi.
Shuningdek, vazirlik tomonidan uy-joy bilan taʼminlanmagan kontrakt boʻyicha harbiy xizmatchilarga ularning arizasiga binoan taqdim qilinayotgan uy-joyni umumiy qiymatining 25 foizdan 50 foizgacha miqdordagi dastlabki badal pulini davlat byudjeti mablagʻlari yoki qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan toʻlash yoʻli bilan uzoq muddatli imtiyozli ipoteka kreditini berish tizimi boʻyicha turar joylar berilishi mumkinligi toʻgʻrisidagi yangi norma kiritildi.
– Nizomning yangi loyihasida harbiy-kasbiy tanlov oʻtkazish tartib-qoidalari batafsil yoritib berildi. Unga koʻra, kontrakt boʻyicha harbiy xizmatga qabul qilish borasida oʻtkaziladigan ikki bosqichli tanlov tadbirlari bir bosqichga qisqartirilib, fuqarolarning tibbiy koʻrik va jismoniy tayyorgarlik holati tekshiruvi vazirliklarning hududiy vakolatli organi saralash komissiyalari tomonidan bir marta oʻtkaziladigan boʻldi, – deydi Mudofaa vazirligi bosh boshqarma boshligʻi Farhod Shermatov.
Nizomning 15-bandida maʼlumot darajasidan qatʼi nazar, muddatli harbiy xizmatni oʻtayotgan barcha fuqarolar uchun muddatli harbiy xizmatning muddati 12 oy etib (eski tahrirda oliy maʼlumotli fuqarolar uchun 9 oy ) belgilandi.

Будет упрощен прием на военную службу
В Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, посвященная сути, значению и исполнению постановления главы государства "Об утверждении Положения о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан" от 12 сентября 2019 года.
Ответственные офицеры и военнослужащие Министерства обороны представили информацию о задачах, определенных в положении в новой редакции.
В целях повышения престижа военной службы и боевой готовности Вооруженных Сил нашей страны многие вопросы, связанные c их укомплектованием кадрами из числа патриотичной молодежи, обладающей большим интеллектуальным потенциалом, условиями приема на военную службу по контракту, социальной защитой военнослужащих и порядком их увольнения в резерв, закреплены в нормативно-правовых документах.
С учетом изучения практики развитых зарубежных стран, возникавших на протяжении многих лет проблем, связанных с порядком прохождения военной службы, а также накопленного соответствующего жизненного опыта положение было обновлено на 80 процентов.
Отмечалось, что положением в новой редакции вместе с экстерриториальным внедрен также территориальный принцип укомплектования Вооруженных Сил военнослужащими на контрактной основе. Данная норма в новом положении будет регулировать все вопросы, связанные со сменой места службы (ротацией) военнослужащих.
В положение внесена также норма о том, что в срок военной службы при исчислении пенсии засчитывается и служба в министерствах со дня присвоения соответствующего специального звания. Кроме того, упрощен порядок перевода военнослужащих по контракту из структуры одного министерства в структуру другого, а также перевода военнослужащих по контракту, должности которых не входят в номенклатуру, из одного министерства в другое по согласованию с руководителями заинтересованных министерств.
В положение внесена новая норма о том, что военнослужащим по контракту, не обеспеченным жильем, по их заявлению могут быть предоставлены жилые помещения по системе долгосрочного льготного ипотечного кредитования путем оплаты первоначального взноса от 25 до 50 процентов от общей стоимости жилья за счет средств государственного бюджета или иных источников, не запрещенных законодательством.
– Данное постановление Президента страны будет способствовать дальнейшему усилению интереса граждан нашей страны к военной службе, повышению ее престижа, – говорит начальник главного управления Министерства обороны Фарход Шерматов. – В новом проекте положения подробно представлены порядок и правила проведения военно-профессионального отбора. Так, двухэтапный конкурс приема на военную службу по контракту сокращен на один этап, а медицинское обследование и проверка физической подготовки граждан будут проводиться один раз отборочными комиссиями уполномоченных территориальных органов министерств.
В пункте 15 положения обозначено, что срок срочной военной службы для всех проходящих ее граждан составляет 12 месяцев независимо от уровня их образования (в старой редакции срок службы для граждан с высшим образованием составлял 9 месяцев).
Принявшие участие в пресс-конференции начальники Ташкентских городского и областного управлений по делам обороны представили информацию о проводимой на местах работе по исполнению данного документа и высказали свои мнения о преимуществах нового положения.