2018-06-07 | Jamiyat
Poytaxtimizda oziq-ovqat sifati va xavfsizligini ta’minlash, bu yo‘nalishda ilg‘or andozalar va milliy tajribaning o‘ziga xos jihatlariga bag‘ishlangan xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining mamlakatimizdagi vakolatxonasi, BMTning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat masalalari tashkiloti, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, “O‘zstandart” agentligi, Davlat veterinariya qo‘mitasi, “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi, oziq-ovqat ishlab chiqaruvchilar, Qozog‘iston, Gollandiya kabi mamlakatlardan kelgan mutaxassislar ishtirok etdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, dunyo miqyosida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalasi tobora dolzarb bo‘lib bormoqda. Aholi o‘rtasida oziq-ovqatdan zaharlanish ko‘rsatkichi ortib, oqibati fojia bilan tugash holatlari kuzatilmoqda. Shu bois, dunyo olimlari bu muammoning yechimini topishga bel bog‘lagan. Asosiy e’tibor oziq-ovqat ishlab chiqarish sanoatiga zamonaviy standartlar va qo‘llanmalar yaratish, bu boradagi xalqaro me’yorlarni joriy etishga qaratilmoqda. Shu maqsadda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti hamda BMTning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat masalalari tashkiloti tomonidan kodeks alimentarius komissiyasi tashkil etilgan.
Seminarda mazkur komissiya ekspertlari, yetakchi mutaxassislari mavzuga doir fikr-mulohazalarini o‘rtaga tashladi, tajriba va amaliy ishlar yuzasidan ma’lumotlarberildi.
– O‘zbekistonning oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash borasidagi ilg‘or tajribasi xalqaro miqyosda keng qo‘llanilmoqda, – deydi sog‘liqni saqlash vazirligi mutaxassisi A.Xudoyberganov. – Yurtimizda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari tabiiy sharoitda pishgani, shirin ta’mi va vitaminlarga boyligi bilan ajralib turadi. Shu bois, mahsulotlarimizga xorijda ham talab yuqori.

Международный опыт в области продовольственной безопасности
В Ташкенте состоялся международный семинар, посвященный обеспечению качества и безопасности продовольственной продукции, особенностям новых стандартов и национальному опыту в этом направлении.
В нем приняли участие специалисты министерства здравоохранения и сельского хозяйства Республики Узбекистан, представительства Всемирной организации здравоохранения в нашей стране, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, агентства “Узстандарт”, Государственного комитета ветеринарии, холдинговой компании “Узбекозиковкатхолдинг”, производители продовольственной продукции, а также эксперты из Казахстана, Нидерландов и других стран.
Вопрос обеспечения продовольственной безопасности становится все более актуальным во всем мире. Растут показатели пищевого отравления среди населения, нередко с летальным исходом. Поэтому ученые мира стараются найти решение этой проблемы. Основное внимание уделяется созданию современных стандартов и руководств для пищевой промышленности, внедрению международных норм в этой сфере. В этих целях Всемирной организацией здравоохранения и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН создана комиссия Кодекс Алиментариус.
На семинаре состоялся обмен мнениями между экспертами этой комиссии, ведущими специалистами, представлена информация о накопленном опыте и практической работе.
- Передовой опыт Узбекистана в сфере обеспечения продовольственной безопасности широко изучается на международном уровне, - говорит специалист Министерства здравоохранения А.Худойберганов. - Выращиваемая в нашей стране сельскохозяйственная продукция созревает в естественных условиях, богата витаминами и обладает великолепным вкусом. Поэтому она пользуется большим спросом и за рубежом.