O‘zbekistonga Gollandiyadan 36 tonna za’faron (shafran) tuganak piyozlari keltirildi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga safari chog‘ida O‘zbekiston florasi dorivor giyohlarga boy ekanini, xususan, za’faron o‘simligidan qadimdan xalq tabobatida keng foydalanib kelinganini ta’kidlab, soha mutaxassislariga bunday o‘simliklar turini ko‘paytirish va plantatsiyalarni kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar bergan edi.
Ayni vaqtda O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi "Brand Investment Group" mas’uliyati cheklangan jamiyati bilan hamkorlikda za’faron plantatsiyalarini tashkil etishni boshladi.
– Za’faron o‘simligi issiqlik va yorug‘likni sevadi, – deydi davlat qo‘mitasi bosh mutaxassisi Mansurbek Satimboyev. – Bu o‘simlik yurtimiz tuproq-iqlim sharoitiga to‘liq mos bo‘lib, uni Farg‘ona vodiysi, Toshkent, Samarqand, Qashqadaryo, Surxondaryo, Navoiy va Jizzax viloyatlarida yetishtirish imkoniyati mavjud. Bu o‘simlikning biologiyasi va yetishtirish agrotexnikasini yaxshi o‘rganib, fermerlarni jalb etsak, daromadli sohaga asos solinadi. Zero, bir gektar plantatsiyadan birinchi yil o‘rtacha 4 kilogramm, ikkinchi yili 7-8, keyingi yillarda 15-16 kilogramm hosil olinadi. Jahon bozorida 1 kilogramm xomashyoning narxi 400 dollardan 1000 dollargacha baholanadi. 1 kilogramm guli 2500 dan 5000 dollargacha sotiladi.
Ulug‘ allomamiz Abu Ali ibn Sino za’faron ichish rangni chiroyli, ko‘zni ravshan, yurakni quvvatli, nafas a’zolarini sog‘lom qilishini yozib qoldirgan.
Mamlakatimizda za’faron yetishtirish va plantatsiyalarini tashkil etish farmatsevtika, parfyumeriya va oziq-ovqat sanoatini mahalliy xomashyo bilan ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.

В Узбекистан из Голландии завезены 36 тонн луковиц шафрана
Во время поездки в Кашкадарьинскую область Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев отметил, что флора Узбекистана богата лекарственными растениями, в частности, в народной медицине издревле широко использовался шафран, дал специалистам сферы рекомендации по увеличению видов и расширению плантаций подобных растений.
В настоящее время Государственный комитет лесного хозяйства Республики Узбекистан совместно с ООО "Brand Investment Group" начал создание шафрановых плантаций.
– Шафран очень любит тепло и яркий свет, – говорит главный специалист комитета Мансурбек Сатимбоев. – Данное растение полностью соответствует почвенно-климатическим условиям нашей страны, есть возможность его выращивания в Ферганской долине, Ташкентской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Навоийской и Джизакской областях. Если хорошо изучить агротехнику промышленного выращивания шафрана, привлечь к этому фермеров, можно заложить основу прибыльной сферы. С каждого гектара плантации в первый год можно получить в среднем 4 килограмма ценного сырья, на второй год - 7-8, в последующие годы - 15-16 килограммов. На мировом рынке стоимость 1 килограмма шафрана колеблется от 400 до 1000 долларов. 1 килограмм цветков стоит от 2500 до 5000 долларов.
Великий врачеватель Абу Али ибн Сино писал, что употребление шафрана обеспечивает красивый цвет кожи, остроту зрения, здоровые сердце и органы дыхания.
Выращивание шафрана в нашей стране послужит важным фактором обеспечения фармацевтической, парфюмерной и пищевой промышленности ценным местным сырьем.