Давлатимиз раҳбари иқтисодий лойиҳалар билан танишди
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони мамлакатимизда ишбилармонлик ҳаракатини жадал ривожлантириш учун янги имкониятлар очмоқда.
Тошкент шаҳрининг Юнусобод, Сергели ва Яккасарой туманларида 3 технопарк ташкил этилган бўлиб, улар мавжуд бино ва қувватлардан самарали фойдаланиш, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилмоқда.
Бектемир туманидаги Тошкент мотор заводининг умумий ер майдони 5 гектар, бино ва иншоотлар майдони 3 гектар. Ҳозир фойдаланилмаётган ушбу ҳудудда ишлаб чиқаришни ташкил этиш учун яхши имконият, зарур инфратузилма бор.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ завод бинолари корхона ва тадбиркорларга имтиёзли тарзда ижарага берилмоқда. Тўловлар бошқа жойлардагига нисбатан бир неча баробар арзонлаштирилган. Бундай имтиёзлар тадбиркорларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Давлатимиз раҳбари завод биноларини ишбилармон ва тадбиркорларга бўлиб бериш, уларда экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади. Корхоналарга қулайлик яратиш мақсадида бу ерда "ягона дарча" маркази, минибанклар ва бошқа хизматлар ташкил этилади. Миллий банк ҳузуридаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маҳсулотларни экспорт қилишга кўмаклашади.
Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган иқтисодий-ижтимоий лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президентимизнинг “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ижроси юзасидан ҳар бир туманда тадбиркорлар билан учрашувлар ўтказилмоқда. Улар асосида кам таъминланган оилаларни тадбиркорликка жалб этиш, касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини ишга жойлаштириш бўйича аниқ режа ишлаб чиқилган.
Оилаларга кириб бориш, одамларнинг дунёқарашини ўзгартириш лозим. Одамларнинг даромади кўпайса, тўлов қобилияти ҳам юқори бўлади, маҳаллий бюджетларга пул маблағи кўпроқ тушади. Ҳокимликларда турли ижтимоий объектлар қуриш имконияти кенгаяди, юртимизга янада кўпроқ барака киради, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ернинг ўзида Тошкент шаҳрида ташкил этилаётган кичик саноат зоналари ва истироҳат боғлари, тижорат банклари томонидан амалга оширилаётган дори-дармонлар, қандолатчилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари ва мебель ишлаб чиқариш, металлни қайта ишлаш, тиббиёт ва кўнгилочар масканлар ташкил этиш лойиҳалари ҳам намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар билан танишиб, уларнинг ҳар бири ҳақида мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

Глава нашего государства ознакомился с социально-экономическими проектами
Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по ускоренному развитию предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года открыл новые возможности для динамичного развития предпринимательства в нашей стране.
В Юнусабадском, Сергелийском и Яккасарайском районах организованы 3 технопарка, что способствует эффективному использованию производственных мощностей, расширению выпуска готовой продукции и созданию новых рабочих мест.
Общая площадь Ташкентского моторного завода в Бектемирском районе составляет 5 гектаров, здания и объекты завода занимают 3 гектара. На территории завода, располагающей необходимой инфраструктурой и в настоящее время не используемой, можно создать благоприятные условия для организации производства.
В соответствии с указанием Президента нашей страны заводские помещения сдаются в аренду субъектам предпринимательства на льготных условиях. Здесь действуют сниженные тарифы по различным платежам. Предоставляемые льготы вызывают большой интерес у предпринимателей.
Глава нашего государства отметил необходимость распределить заводские помещения между предпринимателями и наладить в них производство экспортоориентированной продукции. Для удобства предпринимателей здесь будут организованы центр "Одно окно", мини-банки и другие службы. Содействие в экспорте продукции будет оказывать Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
Состоялась презентация социально-экономических проектов, реализуемых в городе Ташкенте.
В соответствии с Указом Президента нашей страны "О дополнительных мерах по ускоренному развитию предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" в каждом районе столицы проводятся встречи с предпринимателями. По их итогам разработаны конкретные меры по вовлечению в предпринимательство малообеспеченных семей и выпускников профессиональных колледжей.
Необходимо поддерживать тесный диалог с семьями, изменить взгляды людей на предпринимательскую деятельность. Повышение доходов населения способствует росту его покупательской способности, в результате увеличатся поступления в бюджет и появится больше возможностей для строительства социальных объектов, повышения благополучия страны, отметил Шавкат Мирзиёев.
Здесь же были представлены проекты по организации в Ташкенте малых промышленных зон, строительству предприятий по выпуску лекарств, кондитерской продукции, строительных материалов, мебели, переработке металлов, созданию медицинских учреждений, новых парков и развлекательных центров.
Глава нашего государства, ознакомившись с проектами, дал ответственным лицам соответствующие поручения по каждому из них.