Давлатимиз раҳбари иқтисодий лойиҳалар билан танишди
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони мамлакатимизда ишбилармонлик ҳаракатини жадал ривожлантириш учун янги имкониятлар очмоқда.
Тошкент шаҳрининг Юнусобод, Сергели ва Яккасарой туманларида 3 технопарк ташкил этилган бўлиб, улар мавжуд бино ва қувватлардан самарали фойдаланиш, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилмоқда.
Бектемир туманидаги Тошкент мотор заводининг умумий ер майдони 5 гектар, бино ва иншоотлар майдони 3 гектар. Ҳозир фойдаланилмаётган ушбу ҳудудда ишлаб чиқаришни ташкил этиш учун яхши имконият, зарур инфратузилма бор.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ завод бинолари корхона ва тадбиркорларга имтиёзли тарзда ижарага берилмоқда. Тўловлар бошқа жойлардагига нисбатан бир неча баробар арзонлаштирилган. Бундай имтиёзлар тадбиркорларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Давлатимиз раҳбари завод биноларини ишбилармон ва тадбиркорларга бўлиб бериш, уларда экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади. Корхоналарга қулайлик яратиш мақсадида бу ерда "ягона дарча" маркази, минибанклар ва бошқа хизматлар ташкил этилади. Миллий банк ҳузуридаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маҳсулотларни экспорт қилишга кўмаклашади.
Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган иқтисодий-ижтимоий лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президентимизнинг “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ижроси юзасидан ҳар бир туманда тадбиркорлар билан учрашувлар ўтказилмоқда. Улар асосида кам таъминланган оилаларни тадбиркорликка жалб этиш, касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини ишга жойлаштириш бўйича аниқ режа ишлаб чиқилган.
Оилаларга кириб бориш, одамларнинг дунёқарашини ўзгартириш лозим. Одамларнинг даромади кўпайса, тўлов қобилияти ҳам юқори бўлади, маҳаллий бюджетларга пул маблағи кўпроқ тушади. Ҳокимликларда турли ижтимоий объектлар қуриш имконияти кенгаяди, юртимизга янада кўпроқ барака киради, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ернинг ўзида Тошкент шаҳрида ташкил этилаётган кичик саноат зоналари ва истироҳат боғлари, тижорат банклари томонидан амалга оширилаётган дори-дармонлар, қандолатчилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари ва мебель ишлаб чиқариш, металлни қайта ишлаш, тиббиёт ва кўнгилочар масканлар ташкил этиш лойиҳалари ҳам намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар билан танишиб, уларнинг ҳар бири ҳақида мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

President considers economic projects
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited the Tashkent motor plant in Bektemir District.
A Presidential decree dated 5 October 2016 “On additional measures to ensure the rapid development of entrepreneurial activity, to comprehensively protect private ownership and to qualitatively improve the business climate” opens up new possibilities for the rapid development of entrepreneurial activities in this country.
In Tashkent city’s Yunusobod, Sergeli and Yakkasaroy districts, 3 technological parks were established. These serve to efficiently use existing buildings and capacity to increase the production of manufactured goods and to create jobs.
The overall area of the Tashkent motor plant in Bektemir district is 5 hectares, the area of its buildings and facilities is 3 hectares. In this territory which is currently not in use, there are a good possibility and infrastructure necessary for setting up production.
Under instructions from the President, these premises are being leased to enterprises and entrepreneurs on a preferential basis. Their rent rates are lower than in other places. These privileges evoke a lot of interest among entrepreneurs.
The Head of State said that in these premises it was necessary to initiate the production of goods for export.
In order to create favourable conditions for enterprises, a single-window centre, mini-banks and other services will be created there.
A presentation of socio-economic projects being implemented in Tashkent city was also conducted.
As part of the implementation of the above decree “On additional measures to ensure the rapid development of entrepreneurial activity, to comprehensively protect private ownership and to qualitatively improve the business climate”, meetings are being conducted with entrepreneurs in every district. A precise schedule has been worked out to attract low-income families to entrepreneurial activity and to find employment for graduates of vocational colleges.
If people’s incomes increase, their purchasing power will also increase, more money will come to local budgets, hokimiyats (governorates) will have more possibilities to build various social facilities, and there will be greater prosperity in our country, Shavkat Mirziyoyev said.
Right there, projects were presented for the creation of small industrial zones and parks in Tashkent city, as were projects being implemented by commercial banks for the production of medicines, sweets, building materials and furniture and for metal processing factories, medical and entertainment establishments.