Эътибор ва эҳтиром ифодаси
Пойтахтимиздаги “Туркистон” саройида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги томонидан Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан байрам тадбири ташкил этилди. Унда ички ишлар тизимида меҳнат қилаётган хотин-қизлар, соҳа фахрийлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири А.Азизов мустақиллик йилларида мамлакатимизда хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва мавқеини, ижтимоий ҳаётдаги нуфузини оширишга алоҳида аҳамият қаратилиб, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш давлат сиёсати даражасига кўтарилганини таъкидлади. Бунинг самарасида хотин-қизларнинг ҳуқуқий демократик ва кучли фуқаролик жамиятини барпо этиш жараёнидаги фаоллиги ошди. Бугун минглаб аёлларимиз турли соҳаларда фидокорона меҳнат қилиб, мустақил Ватанимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшмоқда.
Ҳозирги кунда ички ишлар органларининг жиноят қидирув, тергов, шахсий таркиб билан ишлаш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, ёнғин хавфсизлиги, қоровул қўшинлари бош бошқармалари, эксперт – криминалистика хизматлари, ахборот маркази, тиббиёт ва молия-иқтисод бўлимларида минглаб хотин-қизлар эл-юрт тинчлиги ва осойишталигини таъминлашда чинакам фидойилик кўрсатиб, хизмат қилаётир.
– Президентимиз томонидан хотин-қизларга кўрсатилаётган чексиз эътибор ва ғамхўрлик биз, аёлларга куч, шижоат бағишламоқда, – дейди Ички ишлар вазирлигининг Ёнғин хавфсизлиги бош бошқармаси муҳандиси Ҳилола Темирова. – Бундай юксак эътибор ва эҳтиромга биз аёллар оилада Ватанимиз равнақига ҳисса қўшадиган соғлом ва баркамол авлодни тарбиялаб, шарафли ишимизга янада масъулият билан ёндашиб, муносиб жавоб қайтарамиз.
Таниқли санъат усталари ва вазирликнинг ашула ва рақс ансамбли хонандалари томонидан ижро этилган аёл, она, Ватан, муҳаббатни улуғловчи дилрабо куй-қўшиқлар йиғилганларга байрамона кайфият бағишлади.

Выражение уважения и почета
В столичном Дворце “Туркистон” Министерством внутренних дел Республики Узбекистан организовано праздничное мероприятие в связи с Международным женским днем. В нем приняли участие женщины, трудящиеся в системе органов внутренних дел, ветераны сферы, представители государственных и общественных организаций.
Министр внутренних дел Республики Узбекистан А.Азизов отметил, что в годы независимости придается важное значение повышению авторитета и активности женщин в социальной жизни нашей страны, вопросы охраны материнства и детства возведены в ранг государственной политики. В результате активизировалось участие женщин в процессе построения правового демократического государства и сильного гражданского общества. Сегодня тысячи женщин самоотверженно трудятся в различных сферах и вносят достойный вклад в развитие Родины.
В настоящее время множество женщин самоотверженно служат во имя обеспечения мира и спокойствия страны в подразделениях уголовного розыска, следствия, профилактики правонарушений, караульных войсках, отделах по работе с личным составом, работают в экспертно-криминалистских службах, информационных центрах, медицинских и финансово-экономических отделах органов внутренних дел.
- Проявляемая Президентом нашей страны огромная забота придает нам, женщинам, еще больше сил, - говорит инженер Главного управления пожарной безопасности Министерства внутренних дел Хилола Темирова. - На эту высокую заботу мы ответим достойно, воспитав гармонично развитое и здоровое поколение, будем с еще большей ответственностью подходить к своему делу.
Песни о женщине, матери, Родине и любви, исполненные известными артистами и участниками ансамбля песни и танца министерства, подарили собравшимся праздничное настроение.