Депутатлар янги қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар
20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Қонунчилик палатаси Кенгаши томонидан таклиф этилган кун тартиби тасдиқланганидан сўнг депутатлар жамият ҳаётининг турли соҳаларидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштиришга қаратилган бир қатор янги қонун лойиҳаларини биринчи ўқишда кўриб чиқдилар. Бундан олдин сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар гуруҳининг мажлислари бўлиб ўтди. Ушбу мажлисларда кун тартибига киритиладиган масалалар дастлабки тарзда кўриб чиқилди. Қонун лойиҳаларини ҳар томонлама муҳокама этиш якунларига кўра, уларни янада такомиллаштиришга қаратилган таклифлар ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Депутатлар ўз ишларини "Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида"ги қонун лойиҳасини муҳокама этишдан бошладилар. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримов Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисидаги маърузасида корпоратив бошқарув тизимини ривожлантириш муҳимлигини таъкидлаб, акциядорлар ва, аввало, акцияларнинг миноритар эгалари амалиётнинг кўрсатишича, ўз ҳуқуқларидан тўлиқ фойдаланмаётганлигини, жамиятлар фаолиятига таъсир кўрсатмаётганлигини қайд этган эди.
Ҳужжат Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони билан тасдиқланган 2014-2015 йилларда инвестиция иқлими ва ишбилармонлик муҳитини янада яхшилашга, тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантириш самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар дастурига мувофиқ тайёрланди. Ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши акциядорлик жамиятларида корпоратив бошқарувни самарали шакллантириш ва фаол ривожлантиришга ҳамда жамият миноритар акциядорларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлашга хизмат қилади.
– Ушбу қонун лойиҳасининг мазмун-моҳияти корпоратив бошқарув тизимида принциплар ва ёндашувларни тубдан ўзгартириш, ишлаб чиқариш, ташқи иқтисодий ва инвестиция жараёнлари корпоратив менежментининг замонавий халқаро стандартларини жорий этишдан иборатдир, – дея таъкидлади Қонунчилик палатаси Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитасининг аъзоси Н.Саидахметова. – Бунда шунга ўхшаш чет эл тажрибаси ҳисобга олинди, боз устига, иқтисодий жиҳатдан ривожланган мамлакатларда, айниқса, саноат ишлаб чиқариши соҳасида мулкчиликнинг бу шакли катта салмоққа эга. Қонун лойиҳаси акциядорларнинг умумий йиғилишида жамиятларни ўртача муддатли ва узоқ муддатли даврда ривожлантириш бўйича аниқ стратегияни тасдиқлашга доир талабларга эга нормаларни қонунчилик йўли билан мустаҳкамлаш, ижро этувчи орган ва кузатув кенгашининг жамиятларни ривожлантириш стратегиясига эришиш юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳисоботини мунтазам равишда эшитиб боришни назарда тутади. Айниқса, шуниси муҳимки, акциядорлик жамиятларининг йирик акциядорларига (акцияларнинг 25 фоизидан ортиғига эгалик қилувчиларга) ушбу жамиятларнинг миноритар акциядорлари олдида дивидендлар бўйича қарз бўлмаган тақдирда дивидендлар тўлаш тўғрисидаги норма мустаҳкамлаб қўйилади. Киритилаётган тузатишлар жамиятда корпоратив бошқарувни ривожлантиришда, акцияларининг ҳажми кичик ва тарқоқлиги туфайли бугунги кунда амалда бошқариш ҳамда қарорлар қабул қилишдан маҳрум бўлган миноритар акциядорларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини мустаҳкамлашда катта аҳамиятга эга.
– Қонун лойиҳасини тайёрлаш жараёнида биз уни қўмитада давлат бошқаруви органлари, фуқаролик жамиятлари институтлари вакиллари, шунингдек, соҳа мутахассислари ҳамда ҳуқуқшунослар иштирокида кенг муҳокама этдик, – дейди Қонунчилик палатаси Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитасининг аъзоси Б.Темирханова. – Бунда бошқа қўмиталар ва сиёсий партиялар фракцияларининг ҳуқуқий ҳужжатни янада такомиллаштиришга қаратилган барча фикр-мулоҳазалари инобатга олинди. Шундан келиб чиққан ҳолда, биз қонун лойиҳасини Қонунчилик палатасида кўриб чиқишнинг кейинги босқичига тайёрлаш юзасидан навбатдаги ҳаракатлар режасини ишлаб чиқдик.
"Йод етишмаслиги касалликлари профилактикаси тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартишлар киритиш ҳақида"ги қонун лойиҳаси катта ижтимоий аҳамиятга эга. Ушбу қонун лойиҳаси "Соғлом бола йили" Давлат дастурига мувофиқ ишлаб чиқилди. Ҳужжатнинг қабул қилиниши фақат сифатли йодли ош тузи билан таъминлаш орқали Ўзбекистон Республикаси аҳолиси орасида йод етишмаслиги касалликларининг олдини олишга ва камайтиришга қаратилган.
Шундан сўнг депутатлар "Хусусий мулк ҳуқуқлари янада кучайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, айрим қонун ҳужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида"ги қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар. Давлатимиз раҳбари Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йилда мамлакатимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунлари ва 2015 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган мажлисида тадбиркорлик субъектлари ҳамда хусусий мулк эгалари учун ҳуқуқ ва кафолатларни қонунчилик йўли билан ҳимоя қилиш нормаларини кучайтириш зарурлигини таъкидлаган эдилар.
Қонун лойиҳаси хусусий мулкни ҳимоя қилишни ва хусусий тадбиркорлик ҳуқуқларининг кафолатларини кучайтиришга, шунингдек, хусусий мулк ҳуқуқларини бузганлик учун шахсларнинг жавобгарлигини оширишга қаратилган. Тузатишлар Фуқаролик, Уй-жой, Солиқ кодексларига, "Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида"ги қонунга ҳамда бир қатор бошқа қонун ҳужжатларига киритилмоқда.
– Қонун лойиҳасида хусусий мулкни ҳимоя қилишни ва хусусий тадбиркорлик ҳуқуқларининг кафолатларини кучайтиришга, шунингдек, хусусий мулкни қонунга хилоф равишда олиб қўйганлик учун мансабдор шахсларнинг жавобгарлигини оширишга доир чора-тадбирлар назарда тутилмоқда, – дея таъкидлади Қонунчилик палатаси Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитасининг аъзоси Ш.Мамажонов. – Шунингдек, Фуқаролик кодексида мулкий ҳуқуқнинг бозор қийматини баҳолаш бевосита бундай мол-мулкни олиб қўйишдан олдинги ёки келгусида олиб қўйилиши ҳақидаги хабар мол-мулк ва мулкий ҳуқуқнинг бозор қийматига таъсир қилган пайтга баҳоловчи ташкилот томонидан баҳоланишини назарда тутувчи қўшимча киритиш тартиби белгилаб қўйилмоқда.
Солиқ кодексида шундай норма мустаҳкамланмоқдаки, унга мувофиқ мулкдорлар давлат органлари ва бошқа органларнинг, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг қарорлари, улар мансабдор шахсларининг ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) устидан судга хусусий мулк ҳуқуқини амалга ошириш билан боғлиқ ўз ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари бузилганлиги ҳақида мурожаат қилганда судларда давлат божини тўлашдан озод этиладилар. Ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши хусусий мулкдорларни янада самарали ҳимоя қилишга, айбдорлар, шу жумладан, мансабдор шахслар томонидан бундай ҳуқуқларнинг бузилишига йўл қўймасликка хизмат қилади.
– Қонун лойиҳаси қўмитамиз аъзолари томонидан манфаатдор вазирликлар ва идоралар, ҳуқуқ соҳасидаги мутахассислар билан ҳамкорликда ҳар томонлама кўриб чиқилди, – дея қайд этди Қонунчилик палатасининг Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси аъзоси В.Цветков. – Шунингдек, ҳужжат сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар гуруҳининг мажлисларида уларнинг партиялари дастурларини ҳамда сайловчилари фикрларини инобатга олган ҳолда муҳокама этилди. Мажлислар иштирокчилари масъул қўмитанинг қонун лойиҳасини Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида биринчи ўқишда кўриб чиқиш учун киритиш тўғрисидаги таклифини қўллаб-қувватладилар.
Шунингдек, депутатлар "Радиочастота спектри тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида"ги, "Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида"ги ва бир қатор бошқа қонун лойиҳаларини ҳам кўриб чиқдилар.
Мажлис кун тартибига киритилган масалаларни муҳокама этиш чоғида барча сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар гуруҳининг вакиллари сўзга чиқдилар. Улар ўз партиялари дастурларидан ва сайловчиларининг фикрларидан келиб чиққан ҳолда, мамлакатимизда ўтказилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий базасини янада такомиллаштириш, жойларда ҳуқуқни қўллаш амалиётини самарали татбиқ этиш, халқ турмушини яхшилаш учун кўриб чиқилган қонун лойиҳаларининг муҳимлигини қайд этдилар.
Юқорида кўрсатиб ўтилган қонун лойиҳалари ҳар томонлама муҳокама этилганидан сўнг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси уларнинг концепцияларини маъқуллади ва биринчи ўқишда қабул қилди. Масъул қўмиталарга келиб тушган таклифларни инобатга олган ҳолда ҳужжатларни кейинги ўқишда кўриб чиқиш учун тайёрлаш топширилди.

Депутаты рассмотрели новые законопроекты
20 февраля состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
После утверждения повестки дня, предложенной Кенгашем Законодательной палаты, депутаты рассмотрели ряд новых законопроектов в первом чтении, направленных на дальнейшее углубление реформ в различных сферах жизни общества. Накануне прошли заседания фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, на которых в предварительном порядке были рассмотрены вопросы, вносимые в повестку дня. По итогам всестороннего обсуждения законопроектов были выработаны предложения и рекомендации, направленные на их дальнейшее совершенствование.
Свою работу депутаты начали с обсуждения проекта Закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров». В своем докладе на совместном заседании палат Олий Мажлиса Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов, подчеркнув важность развития системы корпоративного управления, отметил, что акционеры и прежде всего миноритарные держатели акций, как показывает практика, свои права полностью не используют, на деятельность обществ не влияют.
Документ подготовлен в соответствии с Программой дополнительных мер по дальнейшему улучшению инвестиционного климата и деловой среды, повышению эффективности стимулирования предпринимательской деятельности на 2014-2015 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан. Принятие данного законопроекта послужит эффективному формированию и активному развитию корпоративного управления в акционерных обществах и обеспечению защиты прав и законных интересов миноритарных акционеров общества.
– Сутью данного законопроекта является коренное изменение принципов и подходов в системе корпоративного управления, внедрение современных международных стандартов корпоративного менеджмента производственными, внешнеэкономическими и инвестиционными процессами, – отметила член Комитета Законодательной палаты по бюджету и экономическим реформам Н.Саидахметова. – При этом учитывался аналогичный зарубежный опыт, тем более что в экономически развитых странах, особенно в сфере промышленного производства, эта форма собственности является сегодня преобладающей. Законопроект предусматривает законодательное закрепление норм, содержащих требования по утверждению на общем собрании акционеров конкретной стратегии развития обществ на среднесрочный и долгосрочный период, регулярное заслушивание отчета исполнительного органа и наблюдательного совета о принимаемых мерах по достижению стратегии развития обществ. Что особенно важно, будет закреплена норма о выплате дивидендов крупным акционерам (владельцам свыше 25 процентов акций) акционерных обществ, при условии отсутствия задолженности по дивидендам перед миноритарными акционерами данных обществ. Вносимые поправки имеют большое значение в развитии корпоративного управления в обществе, укреплении прав и интересов акционеров – миноритариев, которые сегодня фактически оторваны от управления и принятия решений из-за незначительного объема и раздробленности пакета акций.
– При подготовке законопроекта мы широко обсудили его в комитете с участием представителей органов государственного управления, институтов гражданского общества, а также специалистов сферы и правоведов, – сказала член Комитета Законодательной палаты по бюджету и экономическим реформам Б.Темирханова. – При этом были учтены все мнения, поступившие из других комитетов и фракций политических партий, направленные на дальнейшее совершенствование правового документа. Исходя из этого мы разработали план дальнейших действий по подготовке законопроекта к следующему этапу рассмотрения Законодательной палатой.
Большое социальное значение имеет проект Закона «О внесении изменений в Закон Республики Узбекистан «О профилактике йододефицитных заболеваний». Он разработан в соответствии с Государственной программой «Год здорового ребенка». Принятие документа направлено на предупреждение и уменьшение йододефицитных заболеваний среди населения Республики Узбекистан путем обеспечения только качественной йодированной пищевой солью.
Затем депутатами был рассмотрен проект Закона «О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан в связи с дальнейшим усилением прав частной собственности». Глава нашего государства на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2014 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2015 год, отметил необходимость усиления норм законодательной защиты прав и гарантий для субъектов предпринимательства и владельцев частной собственности.
Законопроект направлен на усиление защиты частной собственности и гарантий прав частного предпринимательства, а также повышение ответственности лиц за нарушение прав частной собственности. Поправки вносятся в Гражданский, Жилищный, Налоговый кодексы, Закон «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности», ряд других законодательных актов.
– Проект закона предусматривает меры по усилению защиты частной собственности и гарантий прав частного предпринимательства, а также повышению ответственности должностных лиц за незаконное изъятие частной собственности, – отметил член Комитета Законодательной палаты по законодательству и судебно-правовым вопросам Ш.Мамажонов. – Также в Гражданском кодексе устанавливается порядок определения рыночной стоимости изымаемого имущества и имущественного права при прекращении права частной собственности оценочной организацией на момент, непосредственно предшествовавший изъятию этого имущества или когда известие о предстоящем изъятии повлияло на рыночную стоимость имущества и имущественного права.
В Налоговом кодексе закрепляется норма, согласно которой собственники освобождаются от уплаты государственной пошлины в судах при обращении в суд на решения государственных и иных органов, органов самоуправления граждан, действия (бездействие) их должностных лиц о нарушении прав и законных интересов собственников, связанных с осуществлением права частной собственности. Принятие данного законопроекта послужит дальнейшей эффективной защите частных собственников, недопущению нарушений таких прав со стороны виноных, в том числе должностных лиц.
– Законопроект был всесторонне рассмотрен членами нашего комитета вместе с представителями заинтересованных министерств и ведомств, специалистами в области права, – сказал член Комитета Законодательной палаты по законодательству и судебно-правовым вопросам В.Цветков. – Документ также обсуждался на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана с учетом их партийных программ и мнений избирателей. Участники заседаний поддержали предложение ответственного комитета о внесении этого законопроекта на рассмотрение очередного заседания Законодательной палаты в первом чтении.
Депутаты также рассмотрели проекты законов «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О радиочастотном спектре»,«О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности» и ряд других документов.
В ходе обсуждения вопросов, включенных в повестку дня заседания, выступили представители всех фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана. Исходя из партийных программ и мнений избирателей, они отметили важность рассмотренных законопроектов для дальнейшего совершенствования правовой базы проводимых в стране реформ, более эффективной правоприменительной практики на местах, улучшения жизни народа.
После всестороннего обсуждения вышеупомянутых законопроектов Законодательная палата Олий Мажлиса одобрила их концепции и приняла в первом чтении, поручив ответственным комитетам подготовить документы для рассмотрения в следующем чтении с учетом поступивших предложений.