2017 йилнинг 1 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси Мирослав Енчани қабул қилди.
Суҳбат давомида таъкидланганидек, 1992 йилнинг 2 март куни БМТга халқаро муносабатларнинг тўлақонли субъекти сифатида қўшилган Ўзбекистон БМТ нуфузининг ошиши ва салоҳиятининг кучайишига ҳамда унинг Низомида кўрсатилган мақсад ва вазифаларни амалга оширишда муносиб ҳисса қўшмоқда.
Учрашувда Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорлик ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди, шунингдек, халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбатда БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази (МОПДММ) раҳбари Петко Драганов иштирок этди.

Встреча с помощником Генерального секретаря ООН
1 марта 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял помощника Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Мирослава Енчу.
Как подчеркивалось в ходе прошедшей беседы, Узбекистан, вступивший 2 марта 1992 года в ООН в качестве подлинного субъекта международных отношений, вносит достойный вклад в повышение авторитета и усиление потенциала ООН, а также реализацию заложенных в ее Уставе целей и задач.
На встрече стороны обсудили состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и ООН, а также обменялись мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
В беседе принял участие глава Регионального центра по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Петко Драганов.