Марказий сайлов комиссияси Президент сайловининг жорий якунларини эълон қилди
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган Президент сайловида овоз беришнинг жорий якунларини эълон қилди.
4 декабрь куни Тошкент вақти билан соат 20 да Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкаларида овоз бериш якунланди. Ўзбекистон Республикасининг Миср, Европа давлатлари ва Америка Қўшма Штатларидаги ваколатхоналари ҳузурида ташкил этилган сайлов участкаларида овоз бериш жараёни давом этмоқда.
Дастлабки маълумотларга кўра, сайловда 17 миллион 941 минг нафардан зиёд сайловчи иштирок этди. Бу жами сайловчиларнинг 87,83 фоиздан ортиғини ташкил этади.
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида халқаро кузатувчилар, мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун ўтказилган брифингда шу ҳақда маълум қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”, “Фуқаролар сайлов ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”ги қонунларда мустаҳкамланган халқаро демократик меъёр ҳамда тамойилларга риоя этилган ҳолда очиқ ва ошкора ўтгани таъкидланди.
Мамлакатимиз фуқаролари сайловда юксак сиёсий ва фуқаролик фаоллигини намойиш этди. Соат 11 га қадар сайловчиларнинг 33 фоизидан ортиғи овоз беришда иштирок этгани бунинг яққол тасдиғидир.
Айни пайтда сайлов участкаларида ҳар бир номзод учун берилган овозлар санаб чиқилмоқда. Сайлов участкаларида овозларни санаб чиқишда сиёсий партиялардан 37 мингдан зиёд кузатувчи, халқаро кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этмоқда.
Сайлов давомида жойлардан сайлов қонунчилиги бузилиши ҳақида хабар келиб тушмади.
5 декабрь куни соат 16 да бўлиб ўтадиган брифингда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг дастлабки натижалари эълон қилинади. Шу куни халқаро кузатувчилар миссиялари ҳам матбуот анжуманлари ўтказади.

Polls close in presidential elections
The Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan announced the poll closure in the presidential elections on 4 December 2016.
At 20.00 Tashkent time on 4 December the voting concluded at polling stations for the elections of President of the Republic of Uzbekistan. Voting is continuing at the polling stations, established at the missions of the Republic of Uzbekistan in Egypt, European countries and the US.
According to preliminary data, over 17 million 941 thousand voters took part in the elections, which constitute 87,83% of all registers voters, informed Chairman of the Central Election Commission M.Abdusalomov at the briefing for international observers, representatives of national and foreign mass media.
It was noted that the elections of President of the Republic of Uzbekistan were held transparently in compliance with the norms and principles, enshrined in the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the Law “On elections of President of the Republic of Uzbekistan”, “On guarantees of citizens’ right to vote”.
Our citizens demonstrated high political and civic activity. The fact that over 33 per cent of voters cast their votes before 11 o’clock is a vivid demonstration of this.
At present the votes for each candidate are being counted at polling stations. Over 37 thousand observers from political parties, international observers and representatives of mass media are taking part in counting the ballots.
No violation of the electoral law has been reported.
Preliminary results of the presidential elections will be announced at the briefing, schedules for 16.00 on 5 December. Missions of international observers will also hold press conferences on this day.