Марказий сайлов комиссияси Президент сайловининг жорий якунларини эълон қилди
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган Президент сайловида овоз беришнинг жорий якунларини эълон қилди.
4 декабрь куни Тошкент вақти билан соат 20 да Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкаларида овоз бериш якунланди. Ўзбекистон Республикасининг Миср, Европа давлатлари ва Америка Қўшма Штатларидаги ваколатхоналари ҳузурида ташкил этилган сайлов участкаларида овоз бериш жараёни давом этмоқда.
Дастлабки маълумотларга кўра, сайловда 17 миллион 941 минг нафардан зиёд сайловчи иштирок этди. Бу жами сайловчиларнинг 87,83 фоиздан ортиғини ташкил этади.
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида халқаро кузатувчилар, мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун ўтказилган брифингда шу ҳақда маълум қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”, “Фуқаролар сайлов ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”ги қонунларда мустаҳкамланган халқаро демократик меъёр ҳамда тамойилларга риоя этилган ҳолда очиқ ва ошкора ўтгани таъкидланди.
Мамлакатимиз фуқаролари сайловда юксак сиёсий ва фуқаролик фаоллигини намойиш этди. Соат 11 га қадар сайловчиларнинг 33 фоизидан ортиғи овоз беришда иштирок этгани бунинг яққол тасдиғидир.
Айни пайтда сайлов участкаларида ҳар бир номзод учун берилган овозлар санаб чиқилмоқда. Сайлов участкаларида овозларни санаб чиқишда сиёсий партиялардан 37 мингдан зиёд кузатувчи, халқаро кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этмоқда.
Сайлов давомида жойлардан сайлов қонунчилиги бузилиши ҳақида хабар келиб тушмади.
5 декабрь куни соат 16 да бўлиб ўтадиган брифингда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг дастлабки натижалари эълон қилинади. Шу куни халқаро кузатувчилар миссиялари ҳам матбуот анжуманлари ўтказади.

Центризбирком огласил текущие итоги выборов Президента Республики Узбекистан
Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан объявила о текущих итогах голосования на состоявшихся 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан.
4 декабря в 20.00 по ташкентскому времени завершилось голосование на избирательных участках по выборам Президента Республики Узбекистан. Голосование продолжается на избирательных участках, образованных при представительствах Республики Узбекистан в Египте, большинстве стран Европы и Соединенных Штатах Америки.
По предварительным данным на выборах проголосовали более 17 миллионов 941 тысячи избирателей, что составляет 87,83 процента от общего количества избирателей.
Об этом председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов сообщил на брифинге для международных наблюдателей, представителей отечественных и зарубежных средств массовой информации, проведенном в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан.
Отмечалось, что выборы Президента Республики Узбекистан прошли в духе открытости и гласности, в полном соответствии с демократическими принципами и нормами, закрепленными в Конституции Республики Узбекистан, законах "О выборах Президента Республики Узбекистан", "О гарантиях избирательных прав граждан".
Граждане нашей страны продемонстрировали высокую политическую и гражданскую активность. Об этом свидетельствует тот факт, что по состоянию на 11.00 проголосовали более 33 процентов избирателей.
В настоящее время на избирательных участках осуществляется подсчет голосов, поданных за кандидатов. В подсчете голосов принимают участие более 37 тысяч наблюдателей от политических партий, международные наблюдатели и представители средств массовой информации.
Сообщений о нарушении избирательного законодательства в ходе голосования не поступало.
Предварительные итоги выборов Президента Республики Узбекистан будут объявлены на брифинге, который состоится 5 декабря. Также в этот день свои пресс-конференции проведут миссии наблюдателей от международных организаций.