Тадбиркорлар тараққиёт учун овоз бермоқда
Ўзбекистон дунёнинг иқтисодиёти барқарор суръатларда ривожланаётган давлатлар қаторидан мустаҳкам ўрин олган. Бу сўнгги ўн бир йил давомида ялпи ички маҳсулотнинг ўсиш даражаси саккиз фоиздан юқори бўлиб келаётганида ўз ифодасини топмоқда. Иқтисодий ислоҳотлар изчиллиги, жумладан, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш йўлида яратилаётган шароит ва имкониятлар бу борадаги муваффақиятларнинг асосий омилларидан бўлаётир.
Бугун эрта тонгдан бошланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида барча юртдошларимиз қатори тадбиркор ва ишбилармонлар ҳам фаол қатнашмоқда.
“Дамбоғ пойабзал савдо” хусусий корхонаси раҳбари Н.Ҳожимирзаев Наманган шаҳридаги 116-сайлов участкасида ўзи танлаган номзодга овоз берди.
– Мен мустақиллик йилларида оддий косибдан пойабзал ишлаб чиқаридаган замонавий корхона раҳбарига айландим, – дейди тадбиркор. – 2008 йилда иш бошлаган корхонамиз дастлаб 50 турда маҳсулот ишлаб чиқарган бўлса, айни пайтда йилнинг ҳар тўрт фаслига мўлжалланган 300 турдаги импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп пойабзал тайёрланмоқда. Корхонамизда ўтган йили 1 миллиард 700 миллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган бўлса, жорий йилнинг тўққиз ойида бу кўрсаткич 1 миллирад 650 миллион сўмдан ошди.
Бугун муҳим сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида овоз бериш учун сайлов участкасига келар эканман, беихтиёр мустақил Ватанимизнинг кечаги ва бугунги кунини таҳлил қилдим. Биласизми, чиқарган хулосаларимдан қалбим ғурур-ифтихорга тўлди. Ахир, мен илгари ким эдиму, бугун ким бўлдим! Ҳаётимда оламшумул ўзгаришлар рўй берди. Мулк эгаси, тадбиркор бўлдим. Мана, ҳозиргина бугунгидан-да фаровон, буюк келажагимиз учун овоз бердим. Сайлов участкасига келаётган маҳалладошларим юз-кўзидаги хурсандчилик, эртанги кунга қатъий ишонч, Ватан тақдирига дахлдорлик туйғуси мустақиллик берган неъмат эмасми?
Кичик бизнес соҳасида эришаётган натижалари билан тенгдошлари ҳавасини тортаётган яна бир ёш тадбиркор, “Imron Textile Group” корхонаси раҳбари Исломбек Қутфиддинов Наманган муҳандислик-технология институти биносида жойлашган 5-сайлов участкасида овоз берди.
–Ёшим 25 да, мустақиллик тенгдошиман ва мен бундан фахрланаман, – дейди Исломбек. – Институтни иқтисодчи мутахассислиги бўйича битирганимга беш йил бўлди. Талабалик йиллари тадбиркорлик ва маркетинг сирларини қунт билан ўргандим. "Ёш тадбиркор – юртга мададкор" ,"Юрт келажаги", "Менинг бизнес ғоям", "Ватаним тараққиётига менинг ҳиссам" танловларида ўз бизнес лойиҳаларим ва ишлаб чиқарган маҳсулотларим билан қатнашиб, ғолиб бўлдим. 2011 йилда "Водий ёғоч савдо" хусусий корхонаси қошида трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи кичик тикувчилик цехи ташкил этдим. Ўтган йилларда тежалган маблағлар ҳисобидан 244 миллион сўмга хориждан замонавий тикув машиналари келтириб ўрнатдик. Корхонада дастлаб 4 киши ишлаган бўлса, бугун улар 70 тага етди. Ҳозир 20 дан ортиқ турдаги тайёр трикотаж маҳсулотлари экспорт қилмоқдамиз. Мен сайловда тинчлик ва тараққиёт учун овоз бердим.
Вилоятдаги барча сайлов участкаларида тадбиркорлар ана шундай ғурур ва ифтихор билан тараққиётимиз учун овоз бермоқда.

Businesspeople vote for further development
Uzbekistan is among the countries with a steadily growing economy. This is evidenced by the fact that over the past 11 years, the growth of the gross domestic product of our country has been over 8 percent annually. The main factor in achieving these successes are the sequence of reforms to create the conditions and opportunities for development of small business and private entrepreneurship.
Today, entrepreneurs and business people are actively involved in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan together with all our compatriots.
Head of "Dambog poyabzal savdo" private enterprise N.Hojimirzaev voted for one of the candidates at the 116th polling station in Namangan city.
-In the years of independence, I turned from an ordinary shoemaker to a manager of a modern enterprise, manufacturing footwear, - the businessman said. – At present we produce 300 kinds of import-substituting and export-oriented shoes for all seasons. Last year, our company produced products for 1.7 billion soums, for the past nine months of this year, the figure exceeded 1 billion 650 million soums.
On the way to the polling station, I could not help thinking about the past and present-day life of our country. My heart overflows with pride! Who I was yesterday, and who I have become today?! Tremendous changes occurred in my life. I became an owner, an entrepreneur. Therefore, today I voted for the future of our great country. What I saw at the polling station was the joy of compatriots, their confidence in the future, a strong sense of belonging to the fate of the country - all this became possible thanks to independence.
One of the young entrepreneurs, who have successfully engaged in small business is head of "Imron Textile Group" enterprise Islombek Kutfiddinov. He voted at the 5th polling station, located at the building of the Namangan engineering-technology institute.
I am 25 years old, - says Islombek. - Five years ago, I graduated from this institute, received a diploma of an economist. As a student, I deeply studied business and marketing. I won with my business projects and products in different contests. In 2011, I organized a workshop on tailoring knitted products at the "Vodiy yogoch savdo" private enterprise. I purchased sewing machines for 224 million soums and installed them. Initially 4 people worked at the company, today the number of employees reached 70. At present, we produce and export more than 20 types of ready-made knitwear. In the elections, I voted for peace and stability in our country.
Other businesspeople of the region also cast their votes with a sense of belonging to the fate of the motherland.