Тадбиркорлар тараққиёт учун овоз бермоқда
Ўзбекистон дунёнинг иқтисодиёти барқарор суръатларда ривожланаётган давлатлар қаторидан мустаҳкам ўрин олган. Бу сўнгги ўн бир йил давомида ялпи ички маҳсулотнинг ўсиш даражаси саккиз фоиздан юқори бўлиб келаётганида ўз ифодасини топмоқда. Иқтисодий ислоҳотлар изчиллиги, жумладан, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш йўлида яратилаётган шароит ва имкониятлар бу борадаги муваффақиятларнинг асосий омилларидан бўлаётир.
Бугун эрта тонгдан бошланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида барча юртдошларимиз қатори тадбиркор ва ишбилармонлар ҳам фаол қатнашмоқда.
“Дамбоғ пойабзал савдо” хусусий корхонаси раҳбари Н.Ҳожимирзаев Наманган шаҳридаги 116-сайлов участкасида ўзи танлаган номзодга овоз берди.
– Мен мустақиллик йилларида оддий косибдан пойабзал ишлаб чиқаридаган замонавий корхона раҳбарига айландим, – дейди тадбиркор. – 2008 йилда иш бошлаган корхонамиз дастлаб 50 турда маҳсулот ишлаб чиқарган бўлса, айни пайтда йилнинг ҳар тўрт фаслига мўлжалланган 300 турдаги импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп пойабзал тайёрланмоқда. Корхонамизда ўтган йили 1 миллиард 700 миллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган бўлса, жорий йилнинг тўққиз ойида бу кўрсаткич 1 миллирад 650 миллион сўмдан ошди.
Бугун муҳим сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида овоз бериш учун сайлов участкасига келар эканман, беихтиёр мустақил Ватанимизнинг кечаги ва бугунги кунини таҳлил қилдим. Биласизми, чиқарган хулосаларимдан қалбим ғурур-ифтихорга тўлди. Ахир, мен илгари ким эдиму, бугун ким бўлдим! Ҳаётимда оламшумул ўзгаришлар рўй берди. Мулк эгаси, тадбиркор бўлдим. Мана, ҳозиргина бугунгидан-да фаровон, буюк келажагимиз учун овоз бердим. Сайлов участкасига келаётган маҳалладошларим юз-кўзидаги хурсандчилик, эртанги кунга қатъий ишонч, Ватан тақдирига дахлдорлик туйғуси мустақиллик берган неъмат эмасми?
Кичик бизнес соҳасида эришаётган натижалари билан тенгдошлари ҳавасини тортаётган яна бир ёш тадбиркор, “Imron Textile Group” корхонаси раҳбари Исломбек Қутфиддинов Наманган муҳандислик-технология институти биносида жойлашган 5-сайлов участкасида овоз берди.
–Ёшим 25 да, мустақиллик тенгдошиман ва мен бундан фахрланаман, – дейди Исломбек. – Институтни иқтисодчи мутахассислиги бўйича битирганимга беш йил бўлди. Талабалик йиллари тадбиркорлик ва маркетинг сирларини қунт билан ўргандим. "Ёш тадбиркор – юртга мададкор" ,"Юрт келажаги", "Менинг бизнес ғоям", "Ватаним тараққиётига менинг ҳиссам" танловларида ўз бизнес лойиҳаларим ва ишлаб чиқарган маҳсулотларим билан қатнашиб, ғолиб бўлдим. 2011 йилда "Водий ёғоч савдо" хусусий корхонаси қошида трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи кичик тикувчилик цехи ташкил этдим. Ўтган йилларда тежалган маблағлар ҳисобидан 244 миллион сўмга хориждан замонавий тикув машиналари келтириб ўрнатдик. Корхонада дастлаб 4 киши ишлаган бўлса, бугун улар 70 тага етди. Ҳозир 20 дан ортиқ турдаги тайёр трикотаж маҳсулотлари экспорт қилмоқдамиз. Мен сайловда тинчлик ва тараққиёт учун овоз бердим.
Вилоятдаги барча сайлов участкаларида тадбиркорлар ана шундай ғурур ва ифтихор билан тараққиётимиз учун овоз бермоқда.

Предприниматели – за дальнейшее развитие
Узбекистан входит в число стран с устойчиво развивающейся экономикой. Об этом свидетельствует тот факт, что за последние 11 лет рост валового внутреннего продукта нашей страны составляет не менее 8 процентов. Основными факторами достижениях этих успехов являются последовательность реформ, создаваемые условия и возможности для развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
Сегодня в выборах Президента Республики Узбекистан наряду со всеми нашими соотечественниками активно участвуют предприниматели и деловые люди.
Руководитель частного предприятия “Дамбог пойабзал савдо” Н.Хожимирзаев проголосовал за одного из кандидатов на 116-м избирательном участке города Намангана.
-В годы независимости я из обычного сапожника превратился в руководителя современного предприятия по производству обуви, - говорит предприниматель. - Если в 2008 году мы производили 50 видов продукции, то сегодня изготавливаем 300 видов импортозамещающей и экспортоориентированной обуви для всех сезонов. В прошлом году наше предприятие выпустило продукцию на 1,7 миллиарда сумов, за минувшие девять месяцев текущего года этот показатель составил более 1 миллиарда 650 миллионов сумов.
По дороге к избирательному участку невольно задумался о прошлом и сегодняшней жизни нашей Родины. Сердце переполняет гордость! Кем я был вчера и кем стал сегодня?! В моей жизни произошли колоссальные изменения. Я стал собственником, предпринимателем. Поэтому, сегодня проголосовал ради великого будущего нашей страны. Увиденное мной на избирательном участке – радость соотечественников, их уверенность в завтрашнем дне, сильное чувство сопричастности к судьбе Родины – все это стало возможным благодаря независимости.
Один из молодых предпринимателей, успешно занимающихся малым бизнесом, руководитель предприятия “Imron Textile Group” Исломбек Кутфиддинов проголосовал на 5-м избирательном участке, расположенном в Наманганском инженерно-технологическом институте.
-Мне 25 лет, - говорит Исломбек. - Пять лет назад закончил этот институт, получил специальность экономиста. В студенческие годы глубоко изучил бизнес и маркетинг. Побеждал со своими бизнес-проектами и продукцией в конкурсах “Молодой предприниматель – опора страны”, “Будущее Родины”, “Моя бизнес-идея”, “Мой вклад в развитие Родины”. В 2011 году при частном предприятии “Водий ёгоч савдо” организовал цех по пошиву трикотажной продукции. Закупил на 224 миллиона сумов и установил швейные машины зарубежного производства. На предприятии поначалу работали 4 человека, сегодня число работников достигло 70. В настоящее время производим и экспортируем более 20 видов готовых трикотажных изделий. На выборах проголосовал за то, чтобы в нашей стране царили мир и стабильность.