Мамлакатимизда яратилган сайлов тизими фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқи тўлиқ амалга ошишига хизмат қилмоқда. Бунинг амалий ифодасини халқимизнинг Президент сайловида фаол иштирок этаётганида ҳам яққол намоён бўлмоқда.
Пойтахтимиздаги уруш ва меҳнат фахрийлари учун республика пансионатида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 222-сайлов участкаси ташкил этилган. Бу ерда ҳар бир сайловчи хоҳиш-иродасини эркин ифода этиб, халқимиз фаровонлиги, юртимиз тинчлиги ва осойишталиги, Ватанимизнинг буюк келажаги учун овоз бермоқда.
– Илгариги сайловларга одамлар ҳозиргидек қизиқмасди, – дейди 67 ёшли Неъмат Бобожонов. – Бир оилада неча киши овоз бериш керак бўлса, ҳаммасини бир одам бориб қутига ташлаб келаверарди. Очиғи, одамлар ҳақиқий сайлов нима эканини мустақилликдан кейин тушунди. Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ўз конституциявий ҳуқуқимдан фойдаланиб, она заминимиз тинчлиги, Ватанимиз равнақи учун муносиб номзодга овоз берганимдан хурсандман.
– Асосий қонунимизда ёлғиз кексаларнинг ҳуқуқлари давлат ҳимоясида эканлиги белгилаб қўйилган, – дейди уруш ва меҳнат фахрийлари учун республика пансионати директори, 222-участка сайлов комиссияси раиси Турсунмурод Эшиев. – Бундай эътибор ва ғамхўрлик уларнинг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ва жамият ҳаётида фаол иштирокини таъминлайди. Пансионатимизда яшовчи 122 нафар ёлғиз кекса сайловга оид қонун ва қўлланмалар билан танишди. Сайловга тайёргарлик кўриш жараёнида уни амалдаги қонунларимиз бўйича ошкоралик тамойиллари асосида юқори савияда ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди, “Нуроний” жамғармаси томонидан давра суҳбати, семинар ва бошқа тадбирлар ташкил этилди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2011 йил 30 майдаги “2011-2015 йилларда ёлғиз кексалар, пенсионер ва ногиронларни ижтимоий ҳимоя қилишни янада кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида Саховат ва Мурувват уйлари, қариялар ва ногиронлар учун санаторийлар, уруш ва меҳнат фахрийлари учун республика пансионати фаолияти самарали йўлга қўйилган.
– Ҳукуматимиз томонидан ёши улуғ инсонларга, ногирон ва имконияти чекланганларга алоҳида ғамхўрлик кўрсатилмоқда, – дейди Эртой Абабоев. – Ёши ўтди деб четга сурмай, аксинча, сиёсий жараёнларда уларнинг тажрибаси, фикри ва маслаҳатига ҳурмат билан қаралмоқда. Президент сайлови мамлакатимизнинг бугуни ва келажаги учун энг муҳим сиёсий воқеадир. Олтмиш тўрт ёшга кириб, ҳаётимда илк бор бировни кўмагисиз, шахсан сайловда қатнашдим. Ўз ҳуқуқимдан фойдаланиб, брайль алифбоси бўйича тайёрланган бюллетенда юртимиз бахту иқболи, халқимиз манфаати учун одил ва халол хизмат қиладиган номзодга овоз бердим.
– Бугун ёши улуғ ва ёлғиз инсонлар қатори мен учун ҳам эсда қоларли кун бўлди, – дейди олтмиш икки ёшли Манзура Ҳусаинова. – Сайлов ва инсон ҳақ-ҳуқуқлари ҳақида ўтказилган тадбирларда жуда қизиқиб иштирок этдик. Бу сиёсий жараён бизни фаолликка ундади. Мен овоз берган номзод шу азиз ва муқаддас замин осудалиги, халқимиз келажаги йўлида хизмат қилишига ишонч билдираман.

Благодарность избирателей старшего поколения
Созданная в нашей стране избирательная система служит полной реализации политических прав всех граждан. Практическое отражение этого можно видеть в активном участии нашего народа в выборах Президента.
В Республиканском пансионате для ветеранов войны и труда организован 222-й избирательный участок по выборам Президента Республики Узбекистан. Здесь каждый избиратель свободно голосует за благополучие народа, мир и спокойствие в стране, великое будущее нашей Родины.
- Раньше к выборам люди не относились с таким большим интересом, как сегодня, - говорит 67-летний Неъмат Бобожонов. - Например, раньше за всех членов семьи мог голосовать один человек. После обретения независимости люди поняли, что такое настоящие выборы. Очень рад, что сегодня на выборах Президента Республики Узбекистан, пользуясь своим конституционным правом, проголосовал за самого достойного кандидата.
- В нашем Основном Законе закреплено, что права одиноких пожилых людей охраняются государством, - говорит директор Республиканского пансионата для ветеранов войны и труда, председатель 222-й участковой избирательной комиссии Турсунмурод Эшиев. - Такое внимание и забота обеспечивают их активное участие в общественно-политической и социальной жизни нашей страны. Живущие в нашем пансионате 122 пожилых одиноких человека ознакомились с пособиями и законами о выборах. В процессе подготовки к выборам для проведения их на высоком уровне согласно принципам открытости по действующим законам Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, благотворительным общественным фондом "Махалла", фондом "Нуроний" организованы беседы за "круглым столом", семинары и другие мероприятия.
- Наше государство проявляет особую заботу о представителях старшего поколения, инвалидах и людях с ограниченными возможностями, - говорит Эртой Абабоев. - Выборы Президента являются самым важным политическим событием для будущего нашей страны. Пользуясь своим правом и благодаря избирательному бюллетеню, напечатанному шрифтом Брайля, впервые в жизни самостоятельно проголосовал за кандидата, который будет самоотверженно и честно служить нашей стране и народу.