Бугун мамлакатимизда Президент сайлови ўтказилади. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 9 минг 383 сайлов участкасида соат 6:00 дан овоз бериш бошланади.
Мустақиллик йилларида тўпланган бой тажрибага таянган ҳолда ушбу улкан сиёсий воқеага пухта тайёргарлик кўрилди. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри чегаралари доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 14 сайлов округи, мазкур округлар томонидан 9 минг 383 сайлов участкаси ташкил этилди. Мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида 44 сайлов участкаси тузилди. Участка сайлов комиссиялари таркиби шакллантирилиб, уларнинг фаолиятига 98 мингдан зиёд киши жалб қилинди. Барча участкаларда она ва бола, тиббиёт хоналари ташкил этилди. Овоз бериш хоналари, қутилар, кўчма қутилар тайёрланди. Участкалар сайловга оид қонун, йўриқнома, қўлланма, зарур адабиётлар, номзодлар ва уларнинг дастурларини таништирувчи плакатлар, телефон, компьютер ҳамда интернет билан таъминланди.
Мамлакатимиздаги барча сиёсий партиялар сайловда иштирок этиш истагини билдирди. Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси Сарвар Отамуратовни, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Шавкат Мирзиёевни, Ўзбекистон Халқ демократик партияси Хатамжон Кетмоновни, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси Наримон Умаровни Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод этиб кўрсатди.
Номзодларга сайловолди ташвиқотини ўтказиш, давлат оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда тенг шароитлар яратилди. Сайловчилар билан учрашувлар видеоконференция тарзида ўтказилгани аҳоли кенг қатламларини қамраб олиш имконини берди. Фуқаролар номзодларнинг таржимаи ҳоли, сайловолди дастури билан атрофлича танишди.
Бу галги Президент сайлови янги ижтимоий-сиёсий, демократия янада ривожланган шароитда ўтади. Кейинги йилларда мамлакатимиз Конституцияси ва сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар сайлов тизимини такомиллаштирди. Бунинг самарасида сайловларнинг очиқ-ошкора, халқаро демократик тамойилларга тўла мос ҳолда ўтказилишини таъминлайдиган мукаммал қонунчилик базаси шаклланди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида амалга оширилган демократик ислоҳотлар, ҳаёт сифати ўзгаргани натижасида аҳолининг сиёсий онги, ҳуқуқий маданияти ҳам юксалган.
Сайловчилар учун бир қатор қулайлик ва шароитлар яратилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига доир таклифнома ва сайлов бюллетенининг янги варианти ишлаб чиқилди. Жисмоний имконияти чекланган фуқароларнинг овоз бериши учун қулай шароит яратиш мақсадида ҳар бир сайлов участкаси пандус билан жиҳозланди. Кабиналарнинг бири ногиронларнинг овоз бериши учун ажратилди.
Кўзи ожиз фуқароларга брайль алифбосида сайлов мавзуси бўйича турли рисолалар чоп этилди. Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари орасида биринчи бўлиб мамлакатимизда илк марта кўзи ожизлар учун мўлжалланган сайлов бюллетенлари тайёрланиб ўз эгаларига етказилди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 31-моддасига кўра, сайлов куни ўз яшаш жойида бўлмайдиган сайловчи муддатидан олдин овоз бериш ҳуқуқига эга. Муддатидан олдин овоз бериш жараёни 24 ноябрдан 2 декабрга қадар давом этди.
Соат 6.00 да бошланадиган сайловда 20 миллиондан зиёд сайловчи иштирок этиши кутилмоқда. Шундан 550 минг йигит-қиз биринчи марта овоз беради. Юрдошларимизнинг ўз конституциявий ҳуқуқларидан фойдаланиши учун қўшимча шароитлар яратилди. Жумладан, 4 декабрь куни пойтахтимиз ва бошқа шаҳарларда жамоат транспорти аҳолига бепул хизмат кўрсатади.
Сайловнинг очиқ ва ошкоралигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини 44 давлат ва беш халқаро ташкилот – ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси ва Ислом ҳамкорлик ташкилоти вакиллари кузатаётиб бормоқда. Сайловда иштирок этаётган сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари вакиллари кузатувчи сифатида қатнашмоқда. Сайлов жараёнини маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг 1 минг 400 дан ортиқ вакили ёритиб бормоқда.

Today - the day of the elections of the President of Uzbekistan
The presidential elections will be held in our country today. The voting starts at 6 am in 9 383 polling stations on the election of the President of the Republic of Uzbekistan.
Taking into account the rich experience, accumulated over the years of independence, thorough preparations for this important political event have been carried out. 14 electoral districts for the election of the President of the Republic of Uzbekistan have been formed in the Republic of Karakalpakstan, regions and Tashkent city, within which 9 383 polling stations have been established. In addition, 44 polling stations have been formed at the diplomatic missions of our country abroad. Precinct election commissions have been staffed with over 98 thousand people. All polling stations have a mother and child room, a medical office. The ballot boxes, portable boxes have been prepared. The stations are provided the laws, regulations, manuals, necessary literature, posters of candidates and their programs, phones and computers with an Internet connection.
All political parties in our country have expressed their desire to participate in elections. "Milly Tiklanish" Democratic Party of Uzbekistan nominated Sarvar Otamuratov as a candidate for President of the Republic of Uzbekistan, the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan nominated Shavkat Mirziyoev, the People's Democratic Party of Uzbekistan - Hatamjon Ketmonov, and the "Adolat" Social-Democratic Party of Uzbekistan - Narimon Umarov.
Equal conditions have been created in conducting the election campaign, using the mass media. Conducting meetings of candidates with voters via videoconferencing has allowed to reach the wider public. Citizens have learnt about the biographies, election programs of the candidates.
The current presidential elections will take place in new social and political conditions, in the spirit of further development of democracy. The amendments into the Constitutions and electoral laws, made in recent years have improved the electoral system. As a result, a solid legal base, ensuring holding open and transparent elections, in full compliance with international democratic principles, has been formed.
As a result of democratic reforms, developments in the level and quality of life, implemented under the leadership of the First President Islam Karimov, the political consciousness, legal culture of the population have also improved.
All necessary conditions are created for voters. A new version of the invitation and the ballot for the election of the President of the Republic of Uzbekistan has been developed. In order to create favorable conditions for the voting citizens with disabilities each polling station is equipped with a ramp. One of the cabins is allocated for the voting of persons with disabilities.
Various brochures on the topic of elections have been published in Braille for the visually impaired voters. Ballots for the visually impaired have been prepared for the first time among the CIS states in Uzbekistan.
According to Article 31 of the Law "On elections of the President of the Republic of Uzbekistan", a voter, who is unable to be at the place of his residence on election day, has a right to vote early. The early voting took place from 24 November to 2 December.
In elections, starting at 6 am in the morning, more than 20 million voters are expected to attend. Of these, over 550 thousand young people will vote for the first time. Additional conditions have been created for our compatriots in these days. In particular, public transport will be free of charge on December 4 in the capital and other cities.
A particular attention is paid to ensuring openness and transparency of the elections. Representatives of 44 countries and five international organizations - the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the Commonwealth of Independent States, the Shanghai Cooperation Organization, the World Association of electoral bodies and the Organization of Islamic Cooperation will observe the course of the presidential elections of the Republic of Uzbekistan. Representatives of political parties, the media will also be present as observers. Over 1 400 representatives of domestic and foreign media are covering the elections.