Бугун мамлакатимизда Президент сайлови ўтказилади. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 9 минг 383 сайлов участкасида соат 6:00 дан овоз бериш бошланади.
Мустақиллик йилларида тўпланган бой тажрибага таянган ҳолда ушбу улкан сиёсий воқеага пухта тайёргарлик кўрилди. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри чегаралари доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 14 сайлов округи, мазкур округлар томонидан 9 минг 383 сайлов участкаси ташкил этилди. Мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида 44 сайлов участкаси тузилди. Участка сайлов комиссиялари таркиби шакллантирилиб, уларнинг фаолиятига 98 мингдан зиёд киши жалб қилинди. Барча участкаларда она ва бола, тиббиёт хоналари ташкил этилди. Овоз бериш хоналари, қутилар, кўчма қутилар тайёрланди. Участкалар сайловга оид қонун, йўриқнома, қўлланма, зарур адабиётлар, номзодлар ва уларнинг дастурларини таништирувчи плакатлар, телефон, компьютер ҳамда интернет билан таъминланди.
Мамлакатимиздаги барча сиёсий партиялар сайловда иштирок этиш истагини билдирди. Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси Сарвар Отамуратовни, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Шавкат Мирзиёевни, Ўзбекистон Халқ демократик партияси Хатамжон Кетмоновни, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси Наримон Умаровни Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод этиб кўрсатди.
Номзодларга сайловолди ташвиқотини ўтказиш, давлат оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда тенг шароитлар яратилди. Сайловчилар билан учрашувлар видеоконференция тарзида ўтказилгани аҳоли кенг қатламларини қамраб олиш имконини берди. Фуқаролар номзодларнинг таржимаи ҳоли, сайловолди дастури билан атрофлича танишди.
Бу галги Президент сайлови янги ижтимоий-сиёсий, демократия янада ривожланган шароитда ўтади. Кейинги йилларда мамлакатимиз Конституцияси ва сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар сайлов тизимини такомиллаштирди. Бунинг самарасида сайловларнинг очиқ-ошкора, халқаро демократик тамойилларга тўла мос ҳолда ўтказилишини таъминлайдиган мукаммал қонунчилик базаси шаклланди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида амалга оширилган демократик ислоҳотлар, ҳаёт сифати ўзгаргани натижасида аҳолининг сиёсий онги, ҳуқуқий маданияти ҳам юксалган.
Сайловчилар учун бир қатор қулайлик ва шароитлар яратилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига доир таклифнома ва сайлов бюллетенининг янги варианти ишлаб чиқилди. Жисмоний имконияти чекланган фуқароларнинг овоз бериши учун қулай шароит яратиш мақсадида ҳар бир сайлов участкаси пандус билан жиҳозланди. Кабиналарнинг бири ногиронларнинг овоз бериши учун ажратилди.
Кўзи ожиз фуқароларга брайль алифбосида сайлов мавзуси бўйича турли рисолалар чоп этилди. Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари орасида биринчи бўлиб мамлакатимизда илк марта кўзи ожизлар учун мўлжалланган сайлов бюллетенлари тайёрланиб ўз эгаларига етказилди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 31-моддасига кўра, сайлов куни ўз яшаш жойида бўлмайдиган сайловчи муддатидан олдин овоз бериш ҳуқуқига эга. Муддатидан олдин овоз бериш жараёни 24 ноябрдан 2 декабрга қадар давом этди.
Соат 6.00 да бошланадиган сайловда 20 миллиондан зиёд сайловчи иштирок этиши кутилмоқда. Шундан 550 минг йигит-қиз биринчи марта овоз беради. Юрдошларимизнинг ўз конституциявий ҳуқуқларидан фойдаланиши учун қўшимча шароитлар яратилди. Жумладан, 4 декабрь куни пойтахтимиз ва бошқа шаҳарларда жамоат транспорти аҳолига бепул хизмат кўрсатади.
Сайловнинг очиқ ва ошкоралигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини 44 давлат ва беш халқаро ташкилот – ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси ва Ислом ҳамкорлик ташкилоти вакиллари кузатаётиб бормоқда. Сайловда иштирок этаётган сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари вакиллари кузатувчи сифатида қатнашмоқда. Сайлов жараёнини маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг 1 минг 400 дан ортиқ вакили ёритиб бормоқда.

Сегодня – день выборов Президента Узбекистана
Сегодня в нашей стране пройдут выборы Президента. На 9 383 избирательных участках по выборам Президента Республики Узбекистан в 6 часов утра начнется голосование.
С учетом накопленного за годы независимости богатого опыта работы в стране была проведена тщательная подготовка к данному важному политическому событию. В Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте образованы 14 избирательных округов по выборам Президента Республики Узбекистан, в пределах этих округов созданы 9 383 избирательных участков. Кроме того, при представительствах нашей страны за рубежом образованы 44 избирательных участка. Сформирован состав участковых избирательных комиссий, в них работает более 98 тысяч человек. На всех участках организованы комнаты матери и ребенка, медицинский кабинет. Подготовлены помещения для голосования, урны, переносные урны. Участки обеспечены законами, инструкциями, пособиями, необходимой литературой, плакатами о кандидатах и их программах, телефонами, компьютерами с подключением к Интернету.
Все политические партии нашей страны изъявили желание участвовать в выборах. Кандидатом в Президенты Республики Узбекистан Демократическая партия Узбекистана “Миллий тикланиш” выдвинула Сарвара Отамуратова, Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана - Шавката Мирзиёева, Народно-демократическая партия Узбекистана - Хатамжона Кетмонова, Социал-демократическая партия Узбекистана “Адолат” - Наримона Умарова.
При проведении предвыборной агитации, использовании государственных средств массовой информации кандидатам были созданы равные условия. Проведение встреч кандидатов с избирателями в формате видеоконференций позволило охватить широкие слои населения. Граждане подробно ознакомились с биографиями, предвыборными программами кандидатов.
Нынешние выборы Президента Республики Узбекистан будут проходить в новых общественно-политических условиях, в духе дальнейшего развития демократии. Внесенные в последние годы в Конституцию и избирательное законодательство страны изменения и дополнения усовершенствовали избирательную систему. В результате этого сформирована прочная законодательная база, обеспечивающая проведение выборов открыто и гласно, в полном соответствии с международными демократическими принципами.
В результате осуществленных под руководством Первого Президента Ислама Каримова демократических реформ, повышения уровня и качества жизни также выросло и политическое сознание, правовая культура населения.
Для избирателей созданы все необходимые условия. Разработан новый вариант пригласительных и избирательного бюллетеня по выборам Президента Республики Узбекистан. В целях создания благоприятных условий для голосования граждан с ограниченными физическими возможностями каждый избирательный участок оснащен пандусом. Одна из кабин выделена для голосования инвалидов.
Для незрячих избирателей изданы различные брошюры по теме выборов со шрифтом Брайля. Впервые среди стран СНГ в Узбекистане подготовлены избирательные бюллетени для незрячих.
Согласно статье 31 Закона “О выборах Президента Республики Узбекистан”, избиратель, не имеющий возможности в день выборов находиться по месту своей прописки, имеет право на досрочное голосование. Процесс досрочного голосования проходил с 24 ноября по 2 декабря.
В стартующих в 6 часов утра выборах ожидается участие более 20 миллионов избирателей. Из них свыше 550 тысяч юношей и девушек будут голосовать впервые. Созданы дополнительные условия для использования нашими соотечественниками своих конституционных прав. В частности, 4 декабря в столице и других городах общественный транспорт будет обслуживать население бесплатно.
Уделено особое внимание обеспечению открытости и гласности выборов. За ходом выборов Президента Республики Узбекистан наблюдают представители 44 государств и пяти международных организаций – Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Всемирной ассоциации избирательных органов и Организации исламского сотрудничества. Участвующие в выборах представители политических партий, средств массовой информации присутствуют в качестве наблюдателей. Ход выборов освещают более 1 400 представителей отечественных и зарубежных средств массовой информации.