Маҳалланинг сайлов жараёнидаги иштироки
Жорий йил 5 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида «Маҳалла» фонди республика бошқаруви томонидан Марказий сайлов комиссияси, Адлия вазирлиги ва бошқа мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича маҳаллаларда тарғибот тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш масалаларига бағишланган республика семинари ўтказилди.
Видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Бош прокуратура, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Тошкент давлат юридик университети, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси, «Камолот» Ёшлар ижтимоий ҳаракати, «Нуроний» жамғармаси, Касаба уюшмалари Федерацияси, Республика Маънавият тарғибот маркази, Миллий ғоя ва мафкура илмий-амалий маркази, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти, Матбуот ва ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, «Жаҳон» ахборот агентлиги, Миллий телерадиокомпания, «Маҳалла» фонди масъул ходимлари, фуқаролар йиғинлари раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси М. Абдусаломов, «Маҳалла» фонди республика бошқаруви раиси Ж.Иноғомов ва бошқалар юртимизда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида ҳуқуқий демократик давлат ва эркин фуқаролик жамиятини барпо этиш, мамлакатимиз ҳаётининг барча соҳасини тубдан янгилаш ҳамда модернизация қилиш борасида амалга оширилган ислоҳотлар жараёнида фуқароларнинг ўз хоҳиш-иродасини эркин билдириши, сайлаш ва сайланиш бўйича конституциявий ҳуқуқлари тўлиқ рўёбга чиқаралишини таъминлаётган, демократик стандартларга мос бўлган сайлов тизими яратилганлигини қайд этишди.
Жамиятимиз сиёсий-иқтисодий ва маънавий ҳаётининг ажралмас қисми сифатида маҳалла институтининг ҳуқуқий асосларини яратиш, уларнинг замон талабларига мос ҳолда такомиллаштириб борилиши натижасида бугунги кунда фуқаролар йиғинлари томонидан илгари маҳаллий давлат ҳокимияти органларига тааллуқли бўлган 30 дан зиёд вазифалар муваффақиятли бажариб келинаётганлиги, маҳаллалар аниқ йўналтирилган асосда аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, хусусий тадбиркорлик ва оилавий бизнесни ривожлантириш марказларига айланаётганлиги, шунингдек, уларнинг давлат бошқаруви органлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати самарали олиб борилаётганлиги эътироф этилди.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси томонидан 2016 йил 7 октябрда тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчилар ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича ўтказиладиган тадбирлар дастури ижросини таъминлаш мақсадида маҳаллаларда фуқароларга истиқлол йилларида яратилган миллий сайлов тизими, «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги Қонун, унга сўнгги йилларда киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти ҳамда сайловчиларнинг қонунларда мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқ ва эркинликларини кенг тушунтириш ишлари олиб борилаётганлиги алоҳида айтиб ўтилди.
Жамиятни янада янгилаш ва демократлаштириш фуқароларнинг сайлов ҳуқуқи амалга оширилиши билан ҳам узвий боғлиқ. Шу боис сайлов жараёнининг барча босқичларидан сайловчилар хабардор бўлиши, уларнинг ҳуқуқий маданиятини, шу жумладан, аҳолининг ижтимоий фаоллигини ошириш муҳим ҳисобланади. Бу эса уларнинг сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатларига тўлақонли риоя этишлари ва сайлов куни ўз хоҳиш-иродаларини эркин ифода этишларини таъминлайди.
Бугунги кунда юқорида зикр этилган Дастур доирасида ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бўйича маҳаллаларда тарғибот тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича чора-тадбирлар режасига биноан, аҳолининг ҳуқуқий ва сайлов маданиятини юксалтиришга қаратилган ташвиқот ишлари изчил амалга оширилмоқда.
Бундан ташқари, уларнинг сайлов жараёнидан хабардорлик даражасини янада ошириш мақсадида маҳаллаларда «Мен шахсан ўзим овоз бераман», «Бизнинг оиламизда ҳар биримиз ўз овозимизга эгамиз», «Менинг овозим Ватан келажагига дахлдор», «Биз танлаш ҳуқуқига эгамиз», «Сайловчилар рўйхатида бормисиз» деган мавзуларда тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда.
Семинарда Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга ошириладиган тадбирларда фуқаролар йиғинлари раислари ва жамоатчилик комиссияларининг ўрни, «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг моҳияти ва аҳамияти, участка сайлов комиссиялари ишини самарали ташкил этишда маҳалла фаолларининг роли кабилар ҳақида атрофлича сўз юритилди.
Тадбирда сайловга тайёргарлик кўриш даврида сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича маҳаллаларда тарғибот тадбирларини аҳоли ўртасида, оилаларда изчил давом эттириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга ошириладиган тадбирларда аҳолининг ижтимоий-сиёсий фаоллигини янада ошириш бўйича тарғибот ишларининг изчил олиб борилиши, уларнинг ўз овози давлатимиз ва жамиятимизнинг келгуси тараққиёти учун ғоят муҳим аҳамиятга эга эканликларини англаб етишларига хизмат қилиши эътироф этилди.
Семинар қатнашчилари ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши раиси А. Арипов иштирок этди ва сўзга чиқди.

Mahalla’s Participation in the Electoral Process
The Republican Press Center for covering the elections of President of the Republic of Uzbekistan played host November 5 to a national seminar organized by the Mahalla Fund together with the Central Election Commission of the country, the Ministry of Justice and interested organizations on the arrangement of promotional activities to enhance the law culture of voters in local communities in the run-up to the forthcoming presidential ballot.
The event, organized in the format of video conferencing, was attended by senior officials of the Ministry of Justice, Office of the Prosecutor General, the Ministry of Higher and Secondary Special Education, Tashkent State Law University, the Women’s Committee of Uzbekistan, Kamolot Youth Social Movement, Nuroniy Foundation, the Federation of Trade Unions, Republican Center of Spirituality, the Scientific and Practical Center of National Idea and Ideology, the Independent Institute for Monitoring the Formation of Civil Society, the Uzbek Agency for Press and Information, the National Information Agency of Uzbekistan, Jahon Information Agency, the National Broadcasting Company, the Mahalla Fund, chairpersons of citizens’ assemblies and representatives of mass media.
At the workshop, the chairman of the Central Election Commission, Mirzo-Ulugbek Abdusalomov, chairman of the Republican Board of Mahalla Fund Jovdatkhon Inagamov and others noted that in the process of reforms carried out under the leadership of the first President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov to build a democratic state ruled by law and a strong civil society, renovate and modernize all spheres life, an electoral system has been established in line with democratic standards to ensure the free expression of will by citizens, the full realization of their constitutional rights to elect and be elected.
The event participants highlighted that as a result of the delivery of legal framework of the institution of mahalla – an integral part of the political, economic and spiritual life of society – its improvement in accordance with requirements of our times, citizens’ assemblies successfully execute currently nearly 40 functions previously undertaken by local government authorities. Mahalla became the center of targeted social support of the population, development of private enterprise and family business, and it effectively carries out public control over the activities of government bodies.
In order to ensure implementation of the action plan approved 7 October 2016 to improve the legal culture of voters in the run-up to the presidential elections in Uzbekistan, the Central Election Commission has been spearheading extensive outreach campaign among citizens in local communities (mahallas) to explain the national electoral system, the essence and significance of the Law on Elections of President of the Republic of Uzbekistan, introduced amendments and addenda to it, as well as the rights and freedoms of voters enshrined in laws.
Further modernization and democratization of society are inseparably allied with the realization of citizens’ electoral rights. In this regard, it is important to inform the voters about all stages of the electoral process and boost the legal culture and social activity of the population. This will ensure full compliance with the electoral law and the free expression of will on the voting day.
Currently, within the framework of the above-mentioned programs, action plans are worked out in mahallas for the organization of campaign activities to raise law awareness of voters in the run-up to the elections of President of the Republic of Uzbekistan. In accordance with them, propaganda works are in progress to uplift the legal and electoral culture of the population.
In addition, the information of citizens on the electoral process includes such social actions as “I will vote in person”, “Everyone in our family has a ballot”, “My vote determines the fate of my Motherland”, “We have the right to choose”, “Find yourself in the voters’ list”.
The seminar participants discussed in detail the role of chairpersons of citizens’ assemblies and public commissions in the preparations and conduct of presidential elections, the essence and significance of the Law on Elections of President of the Republic of Uzbekistan, the role of mahalla activists in the effective organization of the activities of district electoral commissions.
The event also served for thorough discussion of issues pertinent to the continuation of outreach activities to raise the legal culture in the communities and families in the run-up to the elections.
It was noted that the propaganda campaign carried out as part of the preparations and conduct of elections promotes awareness of citizens of the importance to vote in person for the further development of state and society.
The participants of the workshop received answers to their questions.
Abdulla Aripov, Deputy Prime Minister of Uzbekistan, chairman of the National Council for the Coordination of Activities of Citizens’ Self-Government Bodies, attended the event and delivered keynote speech.