Маҳалланинг сайлов жараёнидаги иштироки
Жорий йил 5 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида «Маҳалла» фонди республика бошқаруви томонидан Марказий сайлов комиссияси, Адлия вазирлиги ва бошқа мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича маҳаллаларда тарғибот тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш масалаларига бағишланган республика семинари ўтказилди.
Видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Бош прокуратура, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Тошкент давлат юридик университети, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси, «Камолот» Ёшлар ижтимоий ҳаракати, «Нуроний» жамғармаси, Касаба уюшмалари Федерацияси, Республика Маънавият тарғибот маркази, Миллий ғоя ва мафкура илмий-амалий маркази, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти, Матбуот ва ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, «Жаҳон» ахборот агентлиги, Миллий телерадиокомпания, «Маҳалла» фонди масъул ходимлари, фуқаролар йиғинлари раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси М. Абдусаломов, «Маҳалла» фонди республика бошқаруви раиси Ж.Иноғомов ва бошқалар юртимизда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида ҳуқуқий демократик давлат ва эркин фуқаролик жамиятини барпо этиш, мамлакатимиз ҳаётининг барча соҳасини тубдан янгилаш ҳамда модернизация қилиш борасида амалга оширилган ислоҳотлар жараёнида фуқароларнинг ўз хоҳиш-иродасини эркин билдириши, сайлаш ва сайланиш бўйича конституциявий ҳуқуқлари тўлиқ рўёбга чиқаралишини таъминлаётган, демократик стандартларга мос бўлган сайлов тизими яратилганлигини қайд этишди.
Жамиятимиз сиёсий-иқтисодий ва маънавий ҳаётининг ажралмас қисми сифатида маҳалла институтининг ҳуқуқий асосларини яратиш, уларнинг замон талабларига мос ҳолда такомиллаштириб борилиши натижасида бугунги кунда фуқаролар йиғинлари томонидан илгари маҳаллий давлат ҳокимияти органларига тааллуқли бўлган 30 дан зиёд вазифалар муваффақиятли бажариб келинаётганлиги, маҳаллалар аниқ йўналтирилган асосда аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, хусусий тадбиркорлик ва оилавий бизнесни ривожлантириш марказларига айланаётганлиги, шунингдек, уларнинг давлат бошқаруви органлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати самарали олиб борилаётганлиги эътироф этилди.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси томонидан 2016 йил 7 октябрда тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчилар ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича ўтказиладиган тадбирлар дастури ижросини таъминлаш мақсадида маҳаллаларда фуқароларга истиқлол йилларида яратилган миллий сайлов тизими, «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги Қонун, унга сўнгги йилларда киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти ҳамда сайловчиларнинг қонунларда мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқ ва эркинликларини кенг тушунтириш ишлари олиб борилаётганлиги алоҳида айтиб ўтилди.
Жамиятни янада янгилаш ва демократлаштириш фуқароларнинг сайлов ҳуқуқи амалга оширилиши билан ҳам узвий боғлиқ. Шу боис сайлов жараёнининг барча босқичларидан сайловчилар хабардор бўлиши, уларнинг ҳуқуқий маданиятини, шу жумладан, аҳолининг ижтимоий фаоллигини ошириш муҳим ҳисобланади. Бу эса уларнинг сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатларига тўлақонли риоя этишлари ва сайлов куни ўз хоҳиш-иродаларини эркин ифода этишларини таъминлайди.
Бугунги кунда юқорида зикр этилган Дастур доирасида ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бўйича маҳаллаларда тарғибот тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича чора-тадбирлар режасига биноан, аҳолининг ҳуқуқий ва сайлов маданиятини юксалтиришга қаратилган ташвиқот ишлари изчил амалга оширилмоқда.
Бундан ташқари, уларнинг сайлов жараёнидан хабардорлик даражасини янада ошириш мақсадида маҳаллаларда «Мен шахсан ўзим овоз бераман», «Бизнинг оиламизда ҳар биримиз ўз овозимизга эгамиз», «Менинг овозим Ватан келажагига дахлдор», «Биз танлаш ҳуқуқига эгамиз», «Сайловчилар рўйхатида бормисиз» деган мавзуларда тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда.
Семинарда Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга ошириладиган тадбирларда фуқаролар йиғинлари раислари ва жамоатчилик комиссияларининг ўрни, «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг моҳияти ва аҳамияти, участка сайлов комиссиялари ишини самарали ташкил этишда маҳалла фаолларининг роли кабилар ҳақида атрофлича сўз юритилди.
Тадбирда сайловга тайёргарлик кўриш даврида сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича маҳаллаларда тарғибот тадбирларини аҳоли ўртасида, оилаларда изчил давом эттириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга ошириладиган тадбирларда аҳолининг ижтимоий-сиёсий фаоллигини янада ошириш бўйича тарғибот ишларининг изчил олиб борилиши, уларнинг ўз овози давлатимиз ва жамиятимизнинг келгуси тараққиёти учун ғоят муҳим аҳамиятга эга эканликларини англаб етишларига хизмат қилиши эътироф этилди.
Семинар қатнашчилари ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши раиси А. Арипов иштирок этди ва сўзга чиқди.

Участие махалли в избирательном процессе
В Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан 5 ноября текущего года Республиканское правление фонда «Махалла» совместно с Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, министерством юстиции и соответствующими организациями провело республиканский семинар, посвященный организации и проведению в махаллях в период подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан агитационных мероприятий по повышению правовой культуры избирателей.
В мероприятии, организованном в формате видеоконференцсвязи, приняли участие ответственные работники министерства юстиции Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, министерства высшего и среднего специального образования, Ташкентского государственного юридического университета, Комитета женщин Узбекистана, Общественного движения молодежи «Камолот», фонда «Нуроний», Федерации профсоюзов, Республиканского центра духовности, Научно-практического центра национальной идеи и идеологии, Независимого института по мониторингу формирования гражданского общества, Узбекского агентства по печати и информации, Национального информационного агентства Узбекистана, информационного агентства «Жахон», Национальной телерадиокомпании, фонда «Махалла», председатели сходов граждан и представители средств массовой информации.
На мероприятии председатель Центризбиркома М. Абдусаломов, председатель Республиканского правления фонда «Махалла» Ж. Иногамов и другие отметили, что в процессе осуществленных под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова реформ по построению демократического правового государства и сильного гражданского общества, обновлению и модернизации всех сфер жизни создана избирательная система, соответствующая демократическим стандартам, обеспечивающая свободное волеизъявление граждан, полную реализацию их конституционных прав избирать и быть избранными.
В ходе мероприятия особо отмечалось, что в результате создания правовых основ института махалли – неотъемлемой части политико-экономической и духовной жизни общества, их совершенствования в соответствии с требованиями времени сегодня сходами граждан успешно выполняются более 30 функций, ранее относившиеся к полномочиям органов государственной власти на местах. Махалля становится центром адресной социальной поддержки населения, развития частного предпринимательства и семейного бизнеса, успешно осуществляет общественный контроль за деятельностью органов государственного управления.
В целях обеспечения исполнения Программы мероприятий по повышению правовой культуры избирателей в период подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан, утвержденной 7 октября 2016 года Центральной избирательной комиссией в махаллях среди граждан проводится широкая разъяснительная работа о национальной избирательной системе, сути и значимости закона «О выборах Президента Республики Узбекистан», внесенных в него изменений и дополнений, а также закрепленных в законах правах и свободах избирателей.
Дальнейшее обновление и демократизация общества неразрывно связаны с реализацией избирательных прав граждан. В связи с этим важно информировать избирателей обо всех этапах избирательного процесса, повышать правовую культуру и общественную активность населения. Это обеспечит полное соблюдение гражданами законодательства о выборах и их свободное волеизъявление в день выборов.
В настоящее время в рамках вышеназванной Программы в махаллях разработан план работы по организации и проведению агитационных мероприятий по повышению правовой культуры избирателей в период подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан. В соответствии с ним проводится агитационная работа по повышению правовой и электоральной культуры населения.
Кроме того, для информирования граждан об избирательном процессе проводятся акции: «Я буду лично участвовать в голосовании», «В нашей семье каждый имеет свой голос», «Мой голос определяет судьбу моей Родины», «Мы имеем право выбора», «Найдите себя в списке избирателей».
На семинаре подробно обсуждались роль председателей сходов граждан и общественных комиссий в мероприятиях по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан, суть и значимость закона «О выборах Президента Республики Узбекистан», роль активистов махаллей в эффективной организации работы участковых избирательных комиссий.
В ходе мероприятия подробно обсуждались вопросы о продолжении в период подготовки к выборам в махаллях, семьях агитационных мероприятий по повышению правовой культуры населения.
Отмечалось, что проводимая в рамках мероприятий по подготовке и проведению выборов агитационно-пропагандистская работа способствует осознанию гражданами важности голоса каждого для дальнейшего развития государства и общества.
Участники семинара получили ответы на интересовавшие их вопросы.
В мероприятии принял участие и выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан А. Арипов.