АҚШ Давлат котибининг ўринбосари билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев 2016 йил 29 октябрь куни АҚШ Давлат котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Томас Шэннонни қабул қилди.
Шавкат Мирзиёев меҳмонни юртимизга ташрифи билан самимий қутлаб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримов вафоти муносабати билан Ўзбекистон халқига чуқур ҳамдардлик изҳор этгани ва қўллаб-қувватлагани учун АҚШ Президенти Барак Обама ва Давлат котиби Жон Керрига самимий миннатдорлик билдирди. АҚШ делегацияси 28 октябрь куни Самарқандда бўлиб, Ислом Каримов хотирасига ҳурмат бажо келтиргани Биринчи Президентимиз хотирасига ва халқимизга юксак ҳурмат-эҳтиром ифодасидир.
Суҳбат давомида томонлар Ўзбекистон-АҚШ муносабатлари ўзаро ҳурмат ва ишонч, бир-бирининг манфаатларини инобатга олиш тамойиллари асосида изчил, муваффақиятли ривожланаётгани ва мустаҳкамланиб бораётганини таъкидладилар.
Турли даражадаги мунтазам мулоқотлар кўп қиррали ҳамкорликни самарали ривожлантириш ҳамда сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, гуманитар ва бошқа соҳаларда салмоқли натижаларни қўлга киритиш имконини бермоқда.
Анъана тусини олган сиёсий маслаҳатлашувлар доирасида томонлар ўзаро муносабатларга доир кенг кўламли масалалар, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб муаммолар, жумладан, Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш юзасидан фикр алмашиб келмоқда. Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан барқарорлаштириш жараёни ва ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Томонлар савдо, сармоя ва юқори технологиялар соҳаларидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликка юксак баҳо бердилар. Бугунги кунда Ўзбекистонда АҚШнинг «General Motors», «Boeing», «General Electric», «Honeywell», «Hyatt», «Hilton» каби кўплаб етакчи компаниялари самарали фаолият юритмоқда. Америка-Ўзбекистон савдо палатасининг аниқ мақсадли фаолияти кенг миқёсдаги иқтисодий алоқаларни ривожлантириш ва кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлари мамлакатларимизнинг узоқ муддатли манфаатларига мос келадиган барча истиқболли йўналишларда шериклик ва ҳамкорликни изчил мустаҳкамлаб, кенгайтириб бориш учун зарур имконият ва салоҳиятга эга экани қайд этилди.
АҚШ делегацияси раҳбари Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли социал-иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий ислоҳотларнинг, фуқаролик жамияти асосларини ва демократик қадриятларни мустаҳкамлашга қаратилган улкан ўзгаришларнинг ёрқин натижаларини юксак баҳолади.
Томас Шэннон юртимизга ташрифи асносида ўзбек халқи бой тарихий-маданий ва маънавий меросга эга эканига яна бир бор амин бўлганини алоҳида қайд этди.
Ёшлар, турли диний конфессиялар ва кенг жамоатчилик вакиллари билан очиқ ва самимий суҳбатлар, уларнинг эртанги кунга ишончи, интилувчанлиги, қатъияти ва ғайрат-шижоати меҳмонда катта таассурот қолдирди. Мамлакатимизда ҳукм сураётган тинчлик, миллатлараро тотувлик ва конфессиялараро бағрикенглик муҳити диққатга молик экани алоҳида таъкидланди.
АҚШ Давлат котибининг ўринбосари Ўзбекистон миллий паралимпия ассоциациясига ҳам ташриф буюриб, Рио-де-Жанейро шаҳрида бўлиб ўтган XV ёзги Паралимпия ўйинларида юксак натижаларни қўлга киритган спортчиларимизни табриклади.
Томас Шэннон самимий қабул учун Шавкат Мирзиёевга миннатдорлик билдирди ва АҚШ раҳбарияти Ўзбекистон билан серқирра муносабатларни изчил ва барқарор ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.

2016-10-29 | Политика
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 октября 2016 года принял заместителя Государственного секретаря Соединенных Штатов Америки по политическим вопросам Томаса Шэннона.
Шавкат Мирзиёев, тепло приветствуя гостя, выразил искреннюю признательность Президенту США Бараку Обаме и Госсекретарю Джону Керри за направленные глубокие соболезнования и поддержку народа Узбекистана в связи с кончиной Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Почтение его памяти в ходе посещения делегацией США 28 октября города Самарканда является свидетельством высокого уважения к нашему Первому Президенту и всему узбекскому народу.
В состоявшейся обстоятельной беседе стороны отметили поступательное и успешное развитие и укрепление узбекско-американских отношений на основе принципов взаимного уважения и доверия, всемерного учета интересов друг друга.
Регулярные плодотворные контакты на различных уровнях позволяют эффективно продвигать многогранное сотрудничество и добиваться значимых результатов в политической, торгово-экономической, инвестиционной, гуманитарной и других сферах.
В рамках ежегодных политических консультаций стороны ведут обмен мнениями по широкому кругу вопросов двусторонней повестки дня, актуальным проблемам регионального и международного характера, включая укрепление безопасности и стабильности в Центральной Азии. Отдельное внимание уделяется процессам мирного урегулирования ситуации в Афганистане и оказанию содействия социально-экономическому восстановлению этой страны.
Стороны высоко оценили уровень взаимовыгодного сотрудничества в области торговли, инвестиций и высоких технологий. Сегодня в Узбекистане активно работают такие ведущие американские компании, как «General Motors», «Boeing», «General Electric», «Honeywell», «Hyatt», «Hilton» и многие другие. Развитию и расширению полномасштабного экономического взаимодействия способствует целенаправленная деятельность Американо-Узбекской торговой палаты.
В ходе беседы подчеркивалось, что Узбекистан и Соединенные Штаты Америки имеют все возможности и необходимый потенциал для поступательного укрепления и расширения партнерства и сотрудничества по всем перспективным направлениям, отвечающим долгосрочным интересам двух стран.
Глава американской делегации высоко оценил зримые результаты проводимых в Узбекистане широкомасштабных социально-экономических и общественно-политических реформ, глубинных преобразований, направленных на укрепление основ гражданского общества и демократических ценностей.
Им было особо отмечено, что в ходе своего пребывания в Узбекистане он воочию убедился в богатом историко-культурном и духовном наследии узбекского народа.
На гостя произвели большое впечатление открытые и искренние встречи и беседы с представителями молодого поколения, руководителями различных религиозных конфессий и широкой общественностью, их уверенность в будущем, целеустремленность, настойчивость и энергия. Особо подчеркнуты царящие в стране мир, атмосфера межнационального согласия и межконфессиональной толерантности.
Заместитель Госсекретаря в рамках программы пребывания посетил также Национальную паралимпийскую ассоциацию Узбекистана и сердечно поздравил наших спортсменов с высокими результатами на XV летних Паралимпийских играх в городе Рио-де-Жанейро.
Томас Шэннон выразил искреннюю благодарность Шавкату Мирзиёеву за теплый прием, подтвердив заинтересованность руководства США в последовательном и стабильном развитии многоплановых взаимоотношений с Узбекистаном.