Ҳуқуқий маданиятни юксалтириш йўлида
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси ва Тошкент тиббиёт академияси ҳамкорлигида «Ҳуқуқий маданиятни юксалтириш – ёшларнинг кенг дунёқараш ва чуқур билимга эга бўлишининг муҳим омилидир» мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, Тошкент тиббиёт академиясининг профессор-ўқитувчилари, талаба-ёшлар иштирок этди.
Парламент қуйи палатаси Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси Р.Комилов ва бошқалар Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида демократик давлат ва адолатли фуқаролик жамияти барпо этиш, тинчлик ва осойишталикни сақлаш, ёшларга жаҳон андозалари даражасида таълим бериш борасида амалга оширилган ишлар ўз самарасини бераётганини таъкидлади.
Юртимизда ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни камолга етказиш, уларнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Қонунчилик соҳасида ёшларнинг ҳуқуқи ва қонуний манфаатларини ҳимоя этишга доир йигирмадан ортиқ қонун қабул қилиниб, ўттиздан ортиқ халқаро ҳужжат ратификация қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев жорий йил 14 сентябрь куни имзолаган “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтиришда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Тадбирда ёшларнинг сиёсий-ҳуқуқий маданияти юксалиши мамлакатимизнинг ҳар жиҳатдан ривожланишида муҳим аҳамият касб этиши алоҳида қайд этилди. Шунингдек, депутатлар олдида турган муҳим вазифалардан бири, ёш авлоднинг ҳуқуқий кўникмалари ва жамиятимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар жараёнидаги фаоллигини янада ошириш эканлиги таъкидланди. Ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга қаратилган қонун ҳужжатлари мазмун-моҳияти тушунтирилиб, йигит-қизларнинг бу борадаги масъулияти ҳақида сўз юритилди. Талаба-ёшларни қизиқтирган саволларга жавоб қайтарилди.

Towards raising legal culture
In the Legislative Chamber of Oliy Majlis (parliament), a round-table conversation has taken place in cooperation with the Defence and Security Issues Committee and the Tashkent Medical Academy on the subject of “Raising the legal culture is an important factor in expanding young people’s horizons and extending their knowledge”.
The round-table conversation was attended by deputies of the Legislative Chamber of Oliy Majlis, professors, teachers and students of the Tashkent Medical Academy.
The chairman of the Defence and Security Issues Committee of the parliament’s lower chamber, R.Komilov, and others have said that work carried out under the leadership of the country’s First President, Islam Karimov, on building a democratic state and a fair civil society, safeguarding peace and calm and giving young people education that conforms to world standards is giving its good results.
Bringing up a healthy generation that is well in every respect, raising their intellectual potential and protecting their rights and interests are priority areas of the state’s policy. More than twenty laws on protecting young people’s rights and legitimate interests have been adopted, and more than 30 international documents have been ratified.
The law of the Republic of Uzbekistan “On state youth policy” signed by Acting President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on 14 September this year is an important legal basis for further expanding the scale of work in this area.
It was especially noted during the event that the raising of young people’s political and legal culture was of important significance to the country’s comprehensive development and that one of the important tasks before deputies was to further increase young people’s activeness in the process of implementation of democratic reforms in the country’s society and their legal knowledge.
The essence and significance of laws directed towards ensuring young people’s rights and interests were explained, and there was a speech on young people’s responsibility in this area. Answers were given to questions that were of interest to young students.