Ҳуқуқий маданиятни юксалтириш йўлида
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси ва Тошкент тиббиёт академияси ҳамкорлигида «Ҳуқуқий маданиятни юксалтириш – ёшларнинг кенг дунёқараш ва чуқур билимга эга бўлишининг муҳим омилидир» мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, Тошкент тиббиёт академиясининг профессор-ўқитувчилари, талаба-ёшлар иштирок этди.
Парламент қуйи палатаси Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси Р.Комилов ва бошқалар Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида демократик давлат ва адолатли фуқаролик жамияти барпо этиш, тинчлик ва осойишталикни сақлаш, ёшларга жаҳон андозалари даражасида таълим бериш борасида амалга оширилган ишлар ўз самарасини бераётганини таъкидлади.
Юртимизда ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни камолга етказиш, уларнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Қонунчилик соҳасида ёшларнинг ҳуқуқи ва қонуний манфаатларини ҳимоя этишга доир йигирмадан ортиқ қонун қабул қилиниб, ўттиздан ортиқ халқаро ҳужжат ратификация қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев жорий йил 14 сентябрь куни имзолаган “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтиришда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Тадбирда ёшларнинг сиёсий-ҳуқуқий маданияти юксалиши мамлакатимизнинг ҳар жиҳатдан ривожланишида муҳим аҳамият касб этиши алоҳида қайд этилди. Шунингдек, депутатлар олдида турган муҳим вазифалардан бири, ёш авлоднинг ҳуқуқий кўникмалари ва жамиятимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар жараёнидаги фаоллигини янада ошириш эканлиги таъкидланди. Ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга қаратилган қонун ҳужжатлари мазмун-моҳияти тушунтирилиб, йигит-қизларнинг бу борадаги масъулияти ҳақида сўз юритилди. Талаба-ёшларни қизиқтирган саволларга жавоб қайтарилди.

Повышать правовую культуру
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялся "круглый стол" на тему «Повышение правовой культуры – важный фактор расширения мировоззрения и знаний молодежи», организованный Комитетом по вопросам обороны и безопасности нижней палаты парламента в сотрудничестве с Ташкентской медицинской академией.
В заседании приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, профессора, преподаватели и студенты Ташкентской медицинской академии.
Председатель Комитета по вопросам обороны и безопасности нижней палаты парламента Р.Комилов и другие отметили, что работа, проведенная под руководством Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова по созданию демократического государства и справедливого гражданского общества, сохранению мира и стабильности, обучению молодежи на уровне мировых стандартов, дает позитивные результаты.
Одним из приоритетных направлений политики нашего государства является воспитание гармонично развитого молодого поколения, повышение его интеллектуального потенциала. В нашей стране принято более двадцати законов по защите прав и законных интересов молодежи, ратифицировано более тридцати международных документов.
Подписанный 14 сентября нынешнего года Исполняющим обязанности Президента Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым Закон Республики Узбекистан “О Государственной молодежной политике" служит важной правовой основой для расширения масштаба работы в этом направлении.
На мероприятии особо отмечалось, что повышение политико-правовой культуры молодежи играет важную роль в развитии страны. Также подчеркивалось, что одной из актуальных задач депутатов является повышение правовых знаний молодого поколения и его привлечение к активному участию в проводимых демократических реформах. Были разъяснены суть и значение законодательных актов, направленных на обеспечение прав и интересов молодежи. Студенты получили ответы на интересовавшие их вопросы.