Бош вазирнинг виртуал қабулхонаси: ҳар бир мурожаат ортида инсон тақдири бор
Тошкент вилояти, Янгийўл туманида яшовчи Ҳикоят Раҳимқулованинг ўғли 1-гуруҳ ногирони бўлиб, хасталикдан азоб чекади. Шифокорлардан фарзандини Ҳиндистонда жарроҳлик амалиёти ўтказиб даволаш мумкинлигини билгач, харажатлар учун керак бўладиган хорижий валютани банкдан олиш ҳаракатига тушди. Ёрдам сўраб қилган мурожаатига "Асака" акциядорлик тижорат банки Тошкент вилояти филиали томонидан амалий ёрдам кўрсатилди.
Мазкур мурожаат жорий йилнинг 26 сентябридан буён Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партиясининг ҳудудий ташкилотларида фаолият юритаётган Ўзбекистон Республикаси Бош вазири қабулхонаси орқали қабул қилинган эди.
Партиянинг барча ҳудудий ташкилотларидаги Ўзбекистон Республикаси Бош вазири қабулхонаси юқори тезликдаги интернет, турли алоқа воситалари, компьютер ва бошқа зарур жиҳозлар билан таъминланган.
– Келаётган мурожаатлар Ўзбекистон Республикасининг "Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида"ги қонуни ва бошқа меъёрий ҳужжатлар, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 20 сентябрдаги жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлашни тубдан такомиллаштириш бўйича йиғилиши баёни билан тасдиқланган тартибда кўриб чиқилмоқда, – дейди ЎзЛиДеПнинг Тошкент вилояти кенгашидаги Ўзбекистон Республикаси Бош вазири қабулхонаси ҳуқуқшуноси Санжар Эвадиллаев. – Изчиллик билан амалга оширилаётган жараённинг биринчи босқичида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатини масъул ходим қабул қилиб, ахборот тизимига киритади. Иккинчи босқичда махсус ишчи гуруҳи ўргангач, тегишли вазирлик, идора ва ҳокимликларга мурожаат қилинмоқда.
Учинчи босқичда мурожаатлар вазирлик, идора ва ҳокимият органларида қонунчиликда белгиланган муддатларда кўриб чиқилиб, кўтарилган масалалар ҳал этилмоқда. Бу ҳақда pm.gov.uz орқали ёки ёзма равишда тасдиқ олинади.
Тўртинчи босқичда ишчи гуруҳи томонидан икки иш кунида тегишли вазирлик, идора ва ҳокимликларнинг мурожаатларда кўрсатилган масалаларни ҳал этиш натижалари тўғрисидаги ахбороти кўриб чиқилади. Агарда муаммо юзасидан қониқарсиз қарор қабул қилинган бўлса, ариза Бош прокуратуранинг ахборот тизимига аризаларни кўриб чиқиш бўйича йўналтирилади.
ЎзЛиДеП қабулхонаси орқали ҳозирга қадар 1,8 мингдан зиёд мурожаат келиб тушди. Уларнинг 40 фоизи прописка, биопаспорт олиш ва фуқаролик масалаларига тааллуқли. Маълум қисмини содир этилган ўғирлик, фирибгарлик ҳолатлари, шунингдек, тергов ҳаракатларини амалга оширишда йўл қўйилган камчиликлар, ички ишлар органларига ишга кириш ва қайта тиклаш, банклардан сармоя олиш ва шу каби масалалар ташкил этаётир.
Айни вақтда мурожаатларнинг 1 минг 480 таси кўриб чиқиш жараёнида бўлса, 320 мурожаат юзасидан тушунтириш берилган. Қатор жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўлиқ қаноатлантирилган. Мисол учун, Қашқадарё вилояти, Косон туманида яшовчи фуқаро А.Асадовнинг “Qarshi Grand Tour” масъулияти чекланган жамиятига меҳмонхона фаолиятини ташкил этиш мақсадида инвентар ва жиҳозлар сотиб олиш учун йирик суммада узоқ муддатли кредит ажратиш масаласидаги қилган мурожаати ижобий ҳал этилди. Тошкент вилояти, Оҳангарон туманида яшовчи фуқаро Т.Одиловнинг фермер хўжалигига тегишли ер майдони туман ҳокимлиги томонидан ноқонуний олиб қўйилганлигидан норози бўлиб ёзган мурожаати Тошкент вилояти прокуратураси томонидан кўриб чиқилиб, қаноатлантирилган.
Бу мисоллар Бош вазирнинг виртуал қабулхонасига келаётган ҳар бир мурожаат қатъий назоратга олинганидан, уларда кўтарилган масалалар тезда ечим топаётганидан далолатдир.

Виртуальная приемная Премьер-министра: за каждым обращением – судьба человека
Сын жительницы Янгиюльского района Ташкентской области Хикоят Рахимкуловой – инвалид 1-й группы. После того, как Хикоят-опа узнала от врачей, что ее сына можно вылечить с помощью операции в Индии, она обратилась в Ташкентский областной филиал АКБ "Асака" по вопросу обмена сумов на иностранную валюту и получила практическую помощь.
Это обращение было принято через виртуальную приемную Премьер-министра Республики Узбекистан, действующую с 26 сентября нынешнего года также и в региональных организациях Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
Виртуальная приемная Премьер-министра Республики Узбекистан во всех региональных отделениях партии оснащена высокоскоростным интернетом, самыми современными средствами связи, компьютерным и другим необходимым оборудованием.
– Поступающие обращения рассматриваются согласно Закону Республики Узбекистан "Об обращениях физических и юридических лиц" и другим нормативным актам, в порядке, утвержденном протоколом заседания Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 сентября нынешнего года, посвященного кардинальному совершенствованию работы с обращениями физических и юридических лиц, – говорит юрист приемной Премьер-министра Республики Узбекистан в Ташкентском областном совете УзЛиДеП Санжар Эвадиллаев. – На первом этапе обращения физических и юридических лиц принимает ответственный работник, вводит его в информационную систему. На втором этапе процесса после изучения этого обращения специальной рабочей группой обращение направляется в соответствующие министерства, ведомства и хокимияты.
На третьем этапе обращения рассматриваются в министерствах, ведомствах и хокимиятах в намеченные сроки, решаются поднятые вопросы. Письменное или устное подтверждение об этом заявитель получает через pm.gov.uz.
На четвертом этапе рабочей группой в течение двух рабочих дней рассматривается информация министерств, ведомств и хокимиятов по итогам решения указанных вопросов. Если по проблеме принято неудовлетворительное решение, заявление отправляется в информационную систему Генеральной прокуратуры по рассмотрению заявлений.
Через приемную УзЛиДеП на сегодняшний день поступило более 1,8 тысячи обращений граждан. 40 процентов из них – вопросы прописки, биометрического паспорта и семейные. Кроме того, граждане обращаются за помощью в решении самых различных вопросов, например, в случае мошенничества, несоблюдения прав человека, устройство на работу, получение денежных средств из банка.
На данный момент 1480 обращений находятся в процессе рассмотрения, по 320 предоставлены разъяснения. Обращения ряда физических и юридических лиц полностью удовлетворены. К примеру, обращение жителя Касанского района Кашкадарьинской области А.Асадова по вопросу предоставления долгосрочного льготного кредита для приобретения инвентаря и оборудования в целях организации гостиницы в ООО "Qarshi Grand Tour" решено положительно. Обращение жителя Ахангаранского района Ташкентской области Т.Одилова по поводу незаконного изъятия районным хокимиятом принадлежащего возглавляемому заявителем фермерскому хозяйству земельного участка было рассмотрено и удовлетворено Ташкентской областной прокуратурой.
Эти примеры свидетельствуют о том, что каждое обращение, поступающее в виртуальную приемную Премьер-министра Республики Узбекистан, находится под строгим контролем, поднимаемые в нем вопросы решаются оперативно.