ЕИнинг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили билан учрашув
2016 йилнинг 5 октябрь куни Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация ЕИнинг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили, Еврокомиссия вице-президенти Федерика Могерини билан икки томонлама музокаралар ўтказди.
Суҳбат бошида Вазир Евроиттифоқ раҳбариятига Биринчи Президент И.А.Каримованинг вафоти муносабати билан Ўзбекистон халқига билдирилган ҳамдардлик учун Ўзбекистон раҳбарияти номидан миннатдорчилик билдирди.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари, жумладан қўшма институтларнинг бўлажак мажлислари жадвали ва кун тартиби муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида 4-октябрь куни бўлиб ўтган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” минтақалараро учрашуви якунлари ҳамда минтақавий ва халқаро сиёсатнинг айрим масалалари юзасидан фикр алмашилди.

5 октября 2016 года в г.Брюсселе делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым провела двусторонние переговоры с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Еврокомиссии Федерикой Могерини.
В начале беседы Министр от имени руководства Узбекистана выразил признательность руководству Евросоюза за соболезнования в адрес узбекского народа по случаю кончины Первого Президента И.А.Каримова.
На встрече стороны обсудили актуальные двусторонние вопросы, в том числе график и повестку дня предстоящих заседаний совместных институтов взаимодействия.
Стороны также обменялись мнениями по итогам состоявшейся 4 октября межрегиональной встречи «Центральная Азия – Европейский союз», по отдельным темам международной и региональной политики.