ЕИнинг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили билан учрашув
2016 йилнинг 5 октябрь куни Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация ЕИнинг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили, Еврокомиссия вице-президенти Федерика Могерини билан икки томонлама музокаралар ўтказди.
Суҳбат бошида Вазир Евроиттифоқ раҳбариятига Биринчи Президент И.А.Каримованинг вафоти муносабати билан Ўзбекистон халқига билдирилган ҳамдардлик учун Ўзбекистон раҳбарияти номидан миннатдорчилик билдирди.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари, жумладан қўшма институтларнинг бўлажак мажлислари жадвали ва кун тартиби муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида 4-октябрь куни бўлиб ўтган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” минтақалараро учрашуви якунлари ҳамда минтақавий ва халқаро сиёсатнинг айрим масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Meeting with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
On October 5, 2016, in Brussels, the delegation of the Republic of Uzbekistan headed by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov held bilateral talks with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Federica Mogherini.
At the beginning of the conversation the Minister expressed gratitude on behalf of the government of Uzbekistan to the leadership of the European Union for the condolences addressed to the people of Uzbekistan on the occasion of the death of the First President I.A.Karimov.
The sides discussed topical bilateral issues, including the schedule and agenda for the upcoming meeting of the joint cooperation institutions.
The sides also exchanged views on the outcome of inter-regional meeting of “Central Asia - European Union” on October 4 and some topics of international and regional policy.