“Тошкент” халқаро аэропортида “Boeing-787 Dreamliner” самолёти тақдимоти бўлиб ўтди
Президентимиз Ислом Каримов Ўзбекистон халқига Янги йил табригида “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси 2016 йилда “Boeing-787” ҳаво лайнерларининг энг замонавий авлодига мансуб иккита янги самолёт билан таъминланишини айтгани эсимизда. Мустақиллигимизнинг 25 йиллик байрами арафасида уларнинг дастлабкиси мамлакатимизга келди.
Шу муносабат билан “Тошкент” халқаро аэропортида тантанали маросим бўлиб ўтди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси бош директори Валерий Тян, Америка Қўшма Штатларининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Памела Спратлен ва бошқалар Ўзбекистонда замонавий моддий-техник база ҳамда юқори малакали мутахассисларга эга фуқаро авиацияси ташкил топгани, ҳаво кемалари парки мунтазам янгиланиб борилаётганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон мустақилликка эришгач, Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти – ИКАОга аъзо бўлди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси халқаро авиаташувлар бозорида муносиб ўрин эгаллади.
Мамлакатимиз аэропортларида халқаро стандартлар даражасида хизмат кўрсатиш йўлга қўйилган. Халқаро фуқаро авиациясининг “Аэропорт” ассоциацияси томонидан “Урганч” халқаро аэропорти 2015 йилнинг энг яхши аэропорти, деб топилди, “Туризм соҳасига қўшган улкан ҳиссаси” номинациясида ғолибликни қўлга киритди. 2014 йилнинг июнь ойида учта аэропорт 2013 йилги фаолияти якунлари бўйича “МДҲ мамлакатларидаги энг яхши аэропорт” танловининг турли номинацияларида ғолиб бўлди. Мисол учун, йилига юз мингдан ярим миллионгача йўловчи ташилаётган “Бухоро” аэропорти “Барқарор ривожланаётган аэропорт” мақомига сазовор бўлди. “Самарқанд” ва “Урганч” халқаро аэропортлари “Ишлаб чиқаришни ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси” номинациясида ғолиб чиқди.
Замонавий авиация техникаси мамлакатимиз ҳаво кемалари парвозларининг хавфсизлиги, барқарорлиги ва мунтазамлигини таъминламоқда. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси бу борада 1996 йилдан буён АҚШнинг дунёга машҳур “Boeing” корпорацияси билан ҳамкорлик қилиб келмоқда. Шу кунгача миллий авиакомпаниямиз йигирмага яқин “Boeing” самолётини харид қилган. Ўрта магистралли Airbus А320 лайнерлари, йўловчи ва юк ташиш учун мўлжалланган Boeing-767 самолётларидан самарали фойдаланилмоқда. “Uzbekistan Airways Technics” авиакорхонасида нафақат Ўзбекистон, балки бошқа кўплаб давлатлар авиакомпанияларининг шу русумдаги самолётларига техник хизмат кўрсатилмоқда.
Учувчи-техник таркиб, техник хизмат кўрсатиш мутахассислари тайёрлаш борасида ҳам ҳамкорлик қилинмоқда. Ўзбекистонлик учувчи ва техник ходимлар “Boeing” ўқув марказларида малака оширмоқда.
“Boeing-787 Dreamliner” бугун дунёдаги энг замонавий самолётдир. Унинг номи инглизчадан таржима қилинганда “Орзу лайнери” деган маънони англатиши ҳам бежиз эмас.
Ушбу ҳаво кемасининг аксарият қисми ноёб композицион материалдан ишланган. Бу унинг вазнини енгиллаштириш, парвоз хусусиятларини яхшилаш имконини берган. Самолёт ишончлилик, хавфсизлик ва тежамкорлик нуқтаи назаридан ҳам кўплаб афзалликларга эга. Шу боис у узоқ ва ўта узоқ масофаларга тўхтовсиз уча олади. “Dreamliner” Ўзбекистондан АҚШ, Канада, Австралия ва Африка мамлакатларига тўғридан-тўғри парвоз қилиши мумкин.
Илғор инновацион технологиялар асосида яратилгани ундаги қулайликларни янада оширган. Boeing-767 самолётига нисбатан унинг ёқилғи сарфи 10 фоизга кам, салони диаметри эса 1 метр кенг. Лайнер учиш тезлигининг юқорилиги Тошкентдан Москвага 10 дақиқа, Лондон ва Парижга эса 20-30 дақиқага тезроқ етиб бориш имконини беради. Самолёт салони дизайнига ҳам янгича ёндашилган, махсус конструкциядаги ўриндиқлар билан жиҳозланган. 246 нафар йўловчига мўлжалланган мазкур авиалайнер парвозларни мароқли ўтказиш имконини берувчи қулай ўриндиқ ва коммуникация технологиялари, махсус пол қопламалар, янгича ёритиш ва шовқин ўтказмайдиган тизимлар билан жиҳозланган. Унинг ташқи шовқин товуши аввалги моделларга нисбатан икки баробар пасайтирилган.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси МДҲ давлатлари орасида иккита “Boeing-787 Dreamliner” самолётини сотиб олиш бўйича шартнома тузган биринчи авиакомпаниядир.
Янги самолётлардан фойдаланиш учун ер усти инфратузилмаси, муҳандис-техникавий ва учувчилар таркибини тайёрлаш бўйича ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” авиакомпаниясида юқори малакали 18 учувчи ва 2 учувчи-инструктордан иборат янги гуруҳ шакллантирилди. “Uzbekistan Airways Technics” авиакорхонасида 64, жумладан, техник хизмат кўрсатувчи 6 инструктор тайёрланди.
– Ўзбекистонлик учувчилар билан биргаликда “Boeing-787 Dreamliner” самолётида Тошкентга учиб келдик, – дейди АҚШнинг “Boeing” компанияси учувчи-инструктори Йэн Салливэн. – Ҳаво транспортида ишлаш – бу жуда катта масъулият, чуқур билим, қобилиятни талаб этади. Ўзбекистон ҳаво транспорти мутахассисларининг профессионаллигини алоҳида таъкидлашни истардим. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон халқини мамлакатингиз давлат мустақиллигининг 25 йиллиги билан самимий муборакбод этаман. Ўзбекистонга равнақ, халқингизга бахт-саодат, фаровонлик ва улкан зафарлар тилайман.
“Boeing-787 Dreamliner” самолётини Ўзбекистонга миллий авиакомпаниямиз экипажи – учувчи-инструктор Иосиф Зак, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” авиакомпанияси Учувчилар мажмуаси янги “Boeing-787 Dreamliner” учувчилар отряди командири Асаджон Турсунов ҳамда авиакомпаниянинг бош штурмани Станислав Гурфинкель бошқариб келди.
– Президентимиз Ислом Каримовнинг доимий эътибори ва ғамхўрлиги самарасида миллий авиакомпаниямиз улкан муваффақиятларни қўлга киритмоқда, – дейди Асаджон Турсунов. – “Boeing-787 Dreamliner” самолётида Сиэтл шаҳридан Тошкентгача бўлган парвоз қарийб 12 соат давом этди. Мазкур янги авиалайнер двигателининг тежамкорлиги, бошқаришнинг янада қулайлиги ва салонда йўловчиларга барча шароит яратилгани билан ажралиб туради. Йўловчилар узоқ мамлакатларга парвоз пайтида бир самолётдан иккинчисига ўтмай манзилга етиб олишни истайди. Мазкур самолёт уларнинг бу истагини бажара олади. “Орзу лайнери”ни бошқариш имкони насиб этганидан жуда бахтиёрман. Биз, учувчилар учун яратилган қулай шарт-шароит ва катта имкониятлар учун давлатимиз раҳбарига чексиз миннатдорлик билдирамиз.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси “Boeing-787 Dreamliner” самолётлари билан таъминланиши мамлакатимиз фуқаро авиацияси ривожини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.

В Ташкенте приземлился "Лайнер мечты"
Президент Ислам Каримов в новогоднем поздравлении народу Узбекистана сообщил о том, что в 2016 году авиапарк Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” пополнится двумя воздушными лайнерами нового поколения “Boeing-787”. Первый из них доставлен в нашу страну накануне празднования 25-летия независимости.
В международном аэропорту "Ташкент" состоялось посвященное этому событию торжественное мероприятие. Генеральный директор Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” Валерий Тян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенных Штатов Америки в нашей стране Памела Спратлен и другие особо отметили, что в Узбекистане сформирована гражданская авиация с современной материально-технической базой и высококвалифицированными специалистами, постоянно обновляется парк воздушных судов.
В годы независимости Узбекистан стал членом Международной организации гражданской авиации – ИКАО. Национальная авиакомпания "Узбекистон хаво йуллари" заняла достойное место на рынке международных авиаперевозок.
В аэропортах нашей страны налажено обслуживание в соответствии с международными стандартами. Международный аэропорт "Ургенч" был признан ассоциацией "Аэропорт" гражданской авиации лучшим аэропортом 2015 года и стал победителем в номинации "За большой вклад в развитие туризма". Три аэропорта нашей страны побеждали в различных номинациях конкурса "Лучший аэропорт стран СНГ" по итогам деятельности в 2013 году. К примеру, аэропорт "Бухара", через который в год проходит от ста тысяч до полумиллиона пассажиров, получил звание "Устойчиво развивающийся аэропорт". Международные аэропорты "Самарканд" и "Ургенч" победили в номинации "За большой вклад в развитие производства".
Современная авиационная техника обеспечивает безопасность, стабильность и регулярность полетов. В этом направлении Национальная авиакомпания "Узбекистон хаво йуллари" с 1996 года сотрудничает со всемирно известной американской корпорацией "Boeing". К настоящему времени НАК закуплено около 20 самолетов "Boeing". Эффективно используются самолеты "Boeing-767" для пассажирских и грузовых перевозок. Авиапредприятие "Uzbekistan Airways Technics" оказывает услуги по техническому обслуживанию не только авиапарку Узбекистана, но и авиакомпаниям многих других стран.
Международное сотрудничество развивается и в направлении подготовки летно-технического состава и специалистов техобслуживания. Пилоты и техники из Узбекистана проходят стажировку в учебных центрах "Boeing".
"Boeing-787 Dreamliner" сегодня является самым современным самолетом в мире. Не случайно с английского языка его название переводится как "лайнер мечты".
Данное воздушное судно собрано из уникальных композиционных материалов, что позволило облегчить его вес и улучшить летные характеристики. Самолет обладает множеством других преимуществ в плане надежности, безопасности, экономичности и экологичности. Он способен совершать полеты на дальние и сверхдальние расстояния без посадок. “Dreamliner” может совершать прямые рейсы из Узбекистана в США, Канаду, Австралию и страны Африки.
В самолете использованы передовые инновационные технологии. По сравнению с “Boeing-767” расход топлива меньше на 10 процентов, салон расширен на 1 метр. Лайнер развивает скорость полета, позволяющую долететь из Ташкента в Лондон и Париж на 20-30 минут быстрее. Рассчитанный на 246 пассажиров авиалайнер оснащен комфортными для полета удобными сиденьями специальной конструкции и коммуникационными технологиями, современным напольным покрытием, новыми системами освещения и шумоизоляции. Шумовой фон по сравнению с прежними моделями снижен вдвое.
Национальная авиакомпания "Узбекистон хаво йуллари" первой из стран СНГ заключила договор о покупке двух самолетов "Boeing-787 Dreamliner".
Для эксплуатации новых самолетов проведена широкомасштабная работа по подготовке наземной инфраструктуры, инженерно-технического и летного состава. В авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" сформирована группа из 18 высококвалифицированных пилотов и 2 пилотов-инструкторов. Авиапредприятием "Uzbekistan Airways Technics" подготовлены 64 специалиста, в том числе 6 инструкторов по техническому обслуживанию.
– Вместе с пилотами Узбекистана мы прилетели в Ташкент на самолете “Boeing-787 Dreamliner”, – говорит пилот-инструктор компании “Boeing” Йэн Салливэн. – Работа на воздушном транспорте требует чрезвычайно большой ответственности, глубоких знаний, высокой квалификации. Хотел бы особо отметить высокий профессионализм специалистов воздушного транспорта Узбекистана. Пользуясь случаем, искренне поздравляю народ Узбекистана с 25-летием государственной независимости. Желаю процветания стране, счастья и благоденствия, огромных достижений народу Узбекистана.
Самолет "Boeing-787 Dreamliner" в Узбекистан доставил экипаж НАК “Узбекистон хаво йуллари” в составе пилота-инструктора Иосифа Зака, командира нового летного отряда “Boeing-787 Dreamliner” Комплекса пилотов авиакомпании Асаджона Турсунова и главного штурмана авиакомпании Станислава Гурфинкеля.
– Благодаря постоянному вниманию и заботе Президента Ислама Каримова наша национальная авиакомпания достигает огромных успехов, – говорит Асаджон Турсунов. – Беспосадочный перелет самолета “Boeing-787 Dreamliner” из американского города Сиэтла в Ташкент составил менее 12 часов. Этот новый авиалайнер отличается экономичностью двигателя, еще большим удобством управления и высоким уровнем комфорта в салоне. Пассажиры, отправляясь на дальние расстояния, естественно, хотят долететь до места назначения без пересадок. Этот лайнер позволяет удовлетворить подобное желание. Я очень рад, что мне посчастливилось управлять “лайнером мечты”. За все современные условия и огромные возможности, созданные для нас, пилотов, мы безгранично благодарны главе нашего государства.
Обеспечение Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" самолетами "Boeing-787 Dreamliner" позволит вывести отечественную гражданскую авиацию на качественно новый уровень.