“Тошкент” халқаро аэропортида “Boeing-787 Dreamliner” самолёти тақдимоти бўлиб ўтди
Президентимиз Ислом Каримов Ўзбекистон халқига Янги йил табригида “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси 2016 йилда “Boeing-787” ҳаво лайнерларининг энг замонавий авлодига мансуб иккита янги самолёт билан таъминланишини айтгани эсимизда. Мустақиллигимизнинг 25 йиллик байрами арафасида уларнинг дастлабкиси мамлакатимизга келди.
Шу муносабат билан “Тошкент” халқаро аэропортида тантанали маросим бўлиб ўтди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси бош директори Валерий Тян, Америка Қўшма Штатларининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Памела Спратлен ва бошқалар Ўзбекистонда замонавий моддий-техник база ҳамда юқори малакали мутахассисларга эга фуқаро авиацияси ташкил топгани, ҳаво кемалари парки мунтазам янгиланиб борилаётганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон мустақилликка эришгач, Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти – ИКАОга аъзо бўлди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси халқаро авиаташувлар бозорида муносиб ўрин эгаллади.
Мамлакатимиз аэропортларида халқаро стандартлар даражасида хизмат кўрсатиш йўлга қўйилган. Халқаро фуқаро авиациясининг “Аэропорт” ассоциацияси томонидан “Урганч” халқаро аэропорти 2015 йилнинг энг яхши аэропорти, деб топилди, “Туризм соҳасига қўшган улкан ҳиссаси” номинациясида ғолибликни қўлга киритди. 2014 йилнинг июнь ойида учта аэропорт 2013 йилги фаолияти якунлари бўйича “МДҲ мамлакатларидаги энг яхши аэропорт” танловининг турли номинацияларида ғолиб бўлди. Мисол учун, йилига юз мингдан ярим миллионгача йўловчи ташилаётган “Бухоро” аэропорти “Барқарор ривожланаётган аэропорт” мақомига сазовор бўлди. “Самарқанд” ва “Урганч” халқаро аэропортлари “Ишлаб чиқаришни ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси” номинациясида ғолиб чиқди.
Замонавий авиация техникаси мамлакатимиз ҳаво кемалари парвозларининг хавфсизлиги, барқарорлиги ва мунтазамлигини таъминламоқда. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси бу борада 1996 йилдан буён АҚШнинг дунёга машҳур “Boeing” корпорацияси билан ҳамкорлик қилиб келмоқда. Шу кунгача миллий авиакомпаниямиз йигирмага яқин “Boeing” самолётини харид қилган. Ўрта магистралли Airbus А320 лайнерлари, йўловчи ва юк ташиш учун мўлжалланган Boeing-767 самолётларидан самарали фойдаланилмоқда. “Uzbekistan Airways Technics” авиакорхонасида нафақат Ўзбекистон, балки бошқа кўплаб давлатлар авиакомпанияларининг шу русумдаги самолётларига техник хизмат кўрсатилмоқда.
Учувчи-техник таркиб, техник хизмат кўрсатиш мутахассислари тайёрлаш борасида ҳам ҳамкорлик қилинмоқда. Ўзбекистонлик учувчи ва техник ходимлар “Boeing” ўқув марказларида малака оширмоқда.
“Boeing-787 Dreamliner” бугун дунёдаги энг замонавий самолётдир. Унинг номи инглизчадан таржима қилинганда “Орзу лайнери” деган маънони англатиши ҳам бежиз эмас.
Ушбу ҳаво кемасининг аксарият қисми ноёб композицион материалдан ишланган. Бу унинг вазнини енгиллаштириш, парвоз хусусиятларини яхшилаш имконини берган. Самолёт ишончлилик, хавфсизлик ва тежамкорлик нуқтаи назаридан ҳам кўплаб афзалликларга эга. Шу боис у узоқ ва ўта узоқ масофаларга тўхтовсиз уча олади. “Dreamliner” Ўзбекистондан АҚШ, Канада, Австралия ва Африка мамлакатларига тўғридан-тўғри парвоз қилиши мумкин.
Илғор инновацион технологиялар асосида яратилгани ундаги қулайликларни янада оширган. Boeing-767 самолётига нисбатан унинг ёқилғи сарфи 10 фоизга кам, салони диаметри эса 1 метр кенг. Лайнер учиш тезлигининг юқорилиги Тошкентдан Москвага 10 дақиқа, Лондон ва Парижга эса 20-30 дақиқага тезроқ етиб бориш имконини беради. Самолёт салони дизайнига ҳам янгича ёндашилган, махсус конструкциядаги ўриндиқлар билан жиҳозланган. 246 нафар йўловчига мўлжалланган мазкур авиалайнер парвозларни мароқли ўтказиш имконини берувчи қулай ўриндиқ ва коммуникация технологиялари, махсус пол қопламалар, янгича ёритиш ва шовқин ўтказмайдиган тизимлар билан жиҳозланган. Унинг ташқи шовқин товуши аввалги моделларга нисбатан икки баробар пасайтирилган.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси МДҲ давлатлари орасида иккита “Boeing-787 Dreamliner” самолётини сотиб олиш бўйича шартнома тузган биринчи авиакомпаниядир.
Янги самолётлардан фойдаланиш учун ер усти инфратузилмаси, муҳандис-техникавий ва учувчилар таркибини тайёрлаш бўйича ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” авиакомпаниясида юқори малакали 18 учувчи ва 2 учувчи-инструктордан иборат янги гуруҳ шакллантирилди. “Uzbekistan Airways Technics” авиакорхонасида 64, жумладан, техник хизмат кўрсатувчи 6 инструктор тайёрланди.
– Ўзбекистонлик учувчилар билан биргаликда “Boeing-787 Dreamliner” самолётида Тошкентга учиб келдик, – дейди АҚШнинг “Boeing” компанияси учувчи-инструктори Йэн Салливэн. – Ҳаво транспортида ишлаш – бу жуда катта масъулият, чуқур билим, қобилиятни талаб этади. Ўзбекистон ҳаво транспорти мутахассисларининг профессионаллигини алоҳида таъкидлашни истардим. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон халқини мамлакатингиз давлат мустақиллигининг 25 йиллиги билан самимий муборакбод этаман. Ўзбекистонга равнақ, халқингизга бахт-саодат, фаровонлик ва улкан зафарлар тилайман.
“Boeing-787 Dreamliner” самолётини Ўзбекистонга миллий авиакомпаниямиз экипажи – учувчи-инструктор Иосиф Зак, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” авиакомпанияси Учувчилар мажмуаси янги “Boeing-787 Dreamliner” учувчилар отряди командири Асаджон Турсунов ҳамда авиакомпаниянинг бош штурмани Станислав Гурфинкель бошқариб келди.
– Президентимиз Ислом Каримовнинг доимий эътибори ва ғамхўрлиги самарасида миллий авиакомпаниямиз улкан муваффақиятларни қўлга киритмоқда, – дейди Асаджон Турсунов. – “Boeing-787 Dreamliner” самолётида Сиэтл шаҳридан Тошкентгача бўлган парвоз қарийб 12 соат давом этди. Мазкур янги авиалайнер двигателининг тежамкорлиги, бошқаришнинг янада қулайлиги ва салонда йўловчиларга барча шароит яратилгани билан ажралиб туради. Йўловчилар узоқ мамлакатларга парвоз пайтида бир самолётдан иккинчисига ўтмай манзилга етиб олишни истайди. Мазкур самолёт уларнинг бу истагини бажара олади. “Орзу лайнери”ни бошқариш имкони насиб этганидан жуда бахтиёрман. Биз, учувчилар учун яратилган қулай шарт-шароит ва катта имкониятлар учун давлатимиз раҳбарига чексиз миннатдорлик билдирамиз.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси “Boeing-787 Dreamliner” самолётлари билан таъминланиши мамлакатимиз фуқаро авиацияси ривожини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.

Dreamliner lands in Tashkent
A presentation of the aircraft Boeing 787- Dreamliner took place at the Tashkent international airport.
President Islam Karimov in his New year’s address to the peoples of Uzbekiston informed that in 2016 fleet of the “Uzbekiston havo yo’llari” (Uzbekistan airways) national air company will be filled with two aircraft of new generation Boeing 787. The first of them has arrived to our country in the run-up to the 25th anniversary of our independence.
A solemn ceremony, dedicated to this event, took place at the Tashkent international airport. General director of the “Uzbekiston havo yo’llari” national air company Valeriy Tyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America in our country Pamela Spratlen and others noted that Uzbekistan has established a modern civil aviation with material-technical based and highly qualified specialists, aircraft fleet is constantly upgraded.
Uzbekistan has become a member of the International Civil Aviation Organization (ICAO) during the years of independence. Uzbekistan airways has its worthy place in the market of international air transportation.
The airports of our country have service facilities in line with international standards. The Urgench international airports has been acknowledged by the “Aeroport” civil aviation association as the best airport in 2015 and became a winner in the category “For huge contributions in tourism development”. Three airports in Uzbekistan won in different categories of the contest “Best airport in CIA countries” in 2013. For example, Bukhara airport, which handles passenger flow of one hundred to half a million, received the title “Sustainably developing airport”. Samarkand and Urgench airports won in the categories “For huge contributions in developing operations”.
Modern aircraft technics ensure safety, stability and frequency of flights. Uzbekistan airways have cooperated with the world-known Boeing Corporation. About 20 Boeing aircraft have been purchased so far by the national air company. Pilots and technical specialists undergo training at Boeing training centers.
Aircraft Boeing-787 “Dreamliner” has been created on the base of advanced manufacturing sciences. Completely new approach to design of passenger cabin provides maximum conveniences for passengers and flight crew, necessary for long-distance flights. Fuel efficiency of “Dreamliner” reaches 10% in comparison with Boeing-767, and per passenger – up to 20%. Due to increased flight speed it will be possible to fly from Tashkent to Moscow 10 minutes faster and to London and Paris 20-30 minutes faster. Its increased flight range enables to perform flights to the most distant points of the world. Aircraft consists of composite materials on 50% and aluminum – on 20%. External noise, made by aircraft, is in 2 times lower in comparison with previous aircraft models.
Cabin size and its comfort are also impressive. Internal diameter of cabin is 1 meter wider than on aircraft Boeing-767. Comfortable and wide seats, principally new floor covering, lighting and noise insulation enable to create more pleasant sensations from fly for passengers. Passenger cabin is equipped by air saturator, as well as individual display for each passenger, intended for entertainment and nicer pastime. Already in September air company will be able to perform flights on this aircraft “Dreamliner” (having capacity 246 passengers) from airports of Uzbekistan to any airports of USA and Canada, Far East, Asia, Africa and Australia. Air company’s fleet will be replenished by the second aircraft Boeing-787 Dreamliner soon.
Uzbekistan airways was the first company among CIS countries to sign a contract for delivery to two Boeing 787 Dreamliners.
Aircraft was operated by flight crew of the National air company of Uzbekistan, consisting of the pilot-instructor Josef Zak, chief of new flight division “Boeing-787” Asadjon Tursunov and chief navigator of air company Stanislav Gurfinkel.
- Thanks to constant attention and care of President Islam Karimov, our national air company has been achieving huge successes, - says Asadjon Tursunov. - Non-stop flight from Seattle to Tashkent with duration about 12 hours has been successfully performed. The new aircraft differs in efficiency, economy, ecological compatibility and comfort for passengers.