Қалбларда қувонч ва шукроналик
Ватанимиз мустақиллигининг 25 йиллигига бағишлаб Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғида ўтказилаётган маънавий-маърифий тадбирлар юртдошларимиз ҳамда пойтахт меҳмонларида катта таассурот қолдирмоқда.
“Гўзал ва бетакроримсан, муқаддас Ватаним, жоним сенга фидо, Ўзбекистоним!” шиори остида Тошкент шаҳар ҳокимлиги, шаҳар хотин-қизлар қўмитаси, Маънавият тарғибот маркази, «Камолот» ёшлар ижтимоий ҳаракати Тошкент шаҳар бўлимлари, Шайхонтоҳур, Яккасарой, Яшнобод туманлари ҳокимликлари, Тошкент шаҳар касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши томонидан ташкил этилган мазкур тадбирга маҳалла, хотин-қизлар қўмиталарининг фаоллари, касаба уюшмалари соҳаси мутахассислари, иқтидорли ёшлар, намунали оилалар, нуронийлар таклиф этилди.
Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари, шаҳар хотин-қизлар қўмитаси раиси Ф.Абдураҳимова, Ўзбекистон халқ шоири, Ёзувчилар уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари С.Саййид ва бошқалар Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакатимизда тинчлик ва ижтимоий барқарорликни, турли миллатлар ва диний конфессиялар ўртасидаги ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, ҳаётимиз фаровонлиги муттасил ортишида муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
Пойтахтимизнинг Шайхонтоҳур, Яшнобод, Яккасарой туманларида ҳам янги-янги ижтимоий объектлар, ишлаб чиқариш корхоналари, кенг ва равон йўллар, замонавий турар-жойлар, маҳалла гузарлари, хиёбонлар барпо этилмоқда. Буларнинг барчаси юртдошлармиз қалбида ҳаётдан розилик, эртанги кунга ишонч, бахтиёр кунларимиз, бошимиз узра мусаффо осмон учун шукроналик туйғуларини жўш урдирмоқда.
– Табаррук диёримизнинг аждодларимиз асрлар мобайнида орзу қилган ҳурлиги, озодлиги, мустақиллиги, гуллаб-яшнаши, тараққиётга юз тутганини кўриш бизларга насиб этди, – дейди Яккасарой тумани ҳокими ўринбосари, туман хотин-қизлар қўмитаси раиси Муҳиба Мирсаидова. – Юртимизда кечаётган янгиланиш жараёнлари буюк алломаларга бешик бўлган, тупроғи зар шу заминни, тинчлигимизни, мустақиллигимизни кўз қорачиғидек асраб-авайлашга, фарзандларимизни ҳам шу йўлда сафарбар этишга, Ватанга муносиблик туйғусини мустаҳкам қарор топтиришга ундайди.
Файзли оқшомда жонажон Ўзбекистонимиз, истиқлолимиз, ўтган йиллар мобайнида эришилган улкан ютуқларни тараннум этувчи шеърлар, куй-қўшиқлар янгради. Шаҳримизнинг ижтимоий-иқтисодий соҳаларида меҳнат қилаётган фаол ходимлар, иқтидорли ёшлар, халқаро мусобақалар ғолиблари, ибратли оилаларга фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалари топширилди.
Пойтахтнинг иқтисодий салоҳияти, яратувчанлик ва бунёдкорлик ишлари, ҳаётбахш ислоҳотлар, маҳаллалар ҳаёти, ёшларнинг бахту-камоли ҳақида ҳикоя қилувчи бадиий, фото кўргазма ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Э.Боситхонова сўзга чиқди.

Spiritual and Educational Events in Tashkent
Spiritual and educational events, conducted in the National Park of Uzbekistan named after Alisher Navoi, dedicated to the 25th anniversary of Independence of our Homeland, make a big impression on our compatriots and guests of the capital.
An event, organized under the motto “My life, my destiny - my native, unique Uzbekistan!” by Tashkent city khokimiyat (administration), the city Women's Committee, departments of the Center of spirituality and enlightenment and the Public Youth Movement “Kamolot”, khokimiyats of Shaikhantakhur, Yakkasaray and Yashnabad districts, Council of the Tashkent city joint Trade Union Committee, was attended by activists of mahallas, women's committees, experts of trade unions, talented youth, exemplary families and elders.
Deputy khokim of Tashkent city, chairman of the city Women's Committee F.Abdurahimova, People's Poet of Uzbekistan, first deputy chairman of the Union of Writers of Uzbekistan S.Sayyid and others noted that reforms carried out under the leadership of the President of our country contribute to the strengthening of peace and social stability, interethnic and inter-confessional consent in our country, the steady growth of people's welfare.
The event was held in an atmosphere of warm and sincere communication, sounded poems and songs glorifying Uzbekistan, Independence, enormous progresses achieved over the past years. Active workers of trade unions, talented youth, winners of international competitions and exemplary families awarded with diplomas and memorable gifts.
As part of the event was organized an exhibition of works of art and photographs, telling about the economic potential of Tashkent, conducted creative work, the results of reforms, mahalla life, and the harmonious development of young people.
The Prime Minister of Uzbekistan, chairperson of the Women's Committee of the Republic E.Basithanova took part in the event.