Қалбларда қувонч ва шукроналик
Ватанимиз мустақиллигининг 25 йиллигига бағишлаб Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғида ўтказилаётган маънавий-маърифий тадбирлар юртдошларимиз ҳамда пойтахт меҳмонларида катта таассурот қолдирмоқда.
“Гўзал ва бетакроримсан, муқаддас Ватаним, жоним сенга фидо, Ўзбекистоним!” шиори остида Тошкент шаҳар ҳокимлиги, шаҳар хотин-қизлар қўмитаси, Маънавият тарғибот маркази, «Камолот» ёшлар ижтимоий ҳаракати Тошкент шаҳар бўлимлари, Шайхонтоҳур, Яккасарой, Яшнобод туманлари ҳокимликлари, Тошкент шаҳар касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши томонидан ташкил этилган мазкур тадбирга маҳалла, хотин-қизлар қўмиталарининг фаоллари, касаба уюшмалари соҳаси мутахассислари, иқтидорли ёшлар, намунали оилалар, нуронийлар таклиф этилди.
Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари, шаҳар хотин-қизлар қўмитаси раиси Ф.Абдураҳимова, Ўзбекистон халқ шоири, Ёзувчилар уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари С.Саййид ва бошқалар Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакатимизда тинчлик ва ижтимоий барқарорликни, турли миллатлар ва диний конфессиялар ўртасидаги ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, ҳаётимиз фаровонлиги муттасил ортишида муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
Пойтахтимизнинг Шайхонтоҳур, Яшнобод, Яккасарой туманларида ҳам янги-янги ижтимоий объектлар, ишлаб чиқариш корхоналари, кенг ва равон йўллар, замонавий турар-жойлар, маҳалла гузарлари, хиёбонлар барпо этилмоқда. Буларнинг барчаси юртдошлармиз қалбида ҳаётдан розилик, эртанги кунга ишонч, бахтиёр кунларимиз, бошимиз узра мусаффо осмон учун шукроналик туйғуларини жўш урдирмоқда.
– Табаррук диёримизнинг аждодларимиз асрлар мобайнида орзу қилган ҳурлиги, озодлиги, мустақиллиги, гуллаб-яшнаши, тараққиётга юз тутганини кўриш бизларга насиб этди, – дейди Яккасарой тумани ҳокими ўринбосари, туман хотин-қизлар қўмитаси раиси Муҳиба Мирсаидова. – Юртимизда кечаётган янгиланиш жараёнлари буюк алломаларга бешик бўлган, тупроғи зар шу заминни, тинчлигимизни, мустақиллигимизни кўз қорачиғидек асраб-авайлашга, фарзандларимизни ҳам шу йўлда сафарбар этишга, Ватанга муносиблик туйғусини мустаҳкам қарор топтиришга ундайди.
Файзли оқшомда жонажон Ўзбекистонимиз, истиқлолимиз, ўтган йиллар мобайнида эришилган улкан ютуқларни тараннум этувчи шеърлар, куй-қўшиқлар янгради. Шаҳримизнинг ижтимоий-иқтисодий соҳаларида меҳнат қилаётган фаол ходимлар, иқтидорли ёшлар, халқаро мусобақалар ғолиблари, ибратли оилаларга фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалари топширилди.
Пойтахтнинг иқтисодий салоҳияти, яратувчанлик ва бунёдкорлик ишлари, ҳаётбахш ислоҳотлар, маҳаллалар ҳаёти, ёшларнинг бахту-камоли ҳақида ҳикоя қилувчи бадиий, фото кўргазма ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Э.Боситхонова сўзга чиқди.

С чувством радости и благодарности
Приуроченные к 25-летию независимости нашей Родины духовно-просветительские мероприятия, проходящие в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои, производят большое впечатление на наших соотечественников и гостей столицы.
На мероприятие, организованное под девизом "Жизнь моя, судьба моя - родной мой, неповторимый Узбекистан!" хокимиятом города Ташкента, городскими комитетом женщин, отделениями Центра духовности и общественного движения молодежи "Камолот", хокимиятами Шайхантахурского, Яккасарайского и Яшнабадского районов, советом Ташкентского городского объединения профсоюзных организаций, были приглашены активисты махаллей, комитетов женщин, специалисты профсоюзов, талантливая молодежь, образцовые семьи и аксакалы.
Заместитель хокима города Ташкента, председатель городского комитета женщин Ф.Абдурахимова, народный поэт Узбекистана, первый заместитель председателя Союза писателей Узбекистана С.Саййид и другие отметили, что осуществляемые под руководством Президента нашей страны реформы способствуют укреплению мира и социальной стабильности, межнационального и межконфессионального согласия в нашей стране, неуклонному росту благополучия народа.
В Шайхантахурском, Яшнабадском и Яккасарайском районах столицы также возводятся новые социальные объекты, производственные предприятия, строятся качественные дороги, современные дома, махаллинские гузары, создаются аллеи. Все это еще более усиливает в сердцах наших соотечественников чувство уверенности в завтрашнем дне, благодарности за нынешние счастливые дни и чистое небо над головой.
- Нам посчастливилось жить в эпоху независимости, свободы и процветания нашей страны, о чем на протяжении многих веков мечтали наши предки, - говорит заместитель хокима Яккасарайского района, председатель районного комитета женщин Мухиба Мирсаидова. - Происходящие в нашей стране преобразования призывают нас беречь нашу Родину, ее независимость и мир как зеницу ока, воспитывать наших детей в духе любви и преданности родной стране.
На мероприятии, прошедшем в атмосфере теплого и искреннего общения, прозвучали стихи и песни, воспевающие Узбекистан, независимость, достигнутые за минувшие годы колоссальные успехи. Активным работникам профсоюзов, талантливой молодежи, победителям международных соревнований и образцовым семьям вручены почетные грамоты и памятные подарки.
Организована выставка художественных произведений и фотографий, рассказывающих об экономическом потенциале Ташкента, проводимой созидательной работе, результатах реформ, жизни махаллей, гармоничном развитии молодежи.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин республики Э.Баситханова.