Ўзбекистон ва ФАО ҳамкорлиги муҳокама этилди
Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов Рим шаҳрида ўтаётган БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО)нинг 43-конференцияси доирасида ФАО бош директорининг ўринбосари, Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий вакили Владимир Рахманин билан учрашди.
ФАО 1945 йил 16 октябрда ташкил топган бўлиб, 1946 йилда БМТнинг озиқланиш, озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича ихтисослашган муассасаси мақомига эга бўлди. Ташкилотнинг бош қароргоҳи Рим (Италия)да жойлашган бўлиб, 194 та давлат ташкилот аъзоси саналади.
Ўзбекистоннинг ФАО билан ҳамкорликдаги қўшма лойиҳаларининг жами сони 66 та бўлиб, умумий қиймати 70,05 млн долларни ташкил этади. Бугунга қадар жами 15,03 млн долларлик 33 та лойиҳани амалга ошириш якунланди. Ҳозирда 33 та лойиҳа устида иш олиб
борилмоқда (умумий қиймати – 55,14 млн доллар) ва умумий қиймати 41,3 млн долларга тенг 4 та лойиҳа ишлаб чиқилмоқда.
Учрашувда вазир ташкилот билан ҳамкорлик жўшқин бораётганлигини қайд этди, Ўзбекистон томони қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш ва мамлакат озиқ-овқат тизимини қайта ташкил этишга қаратилган дастурларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишдаги ФАОнинг ролини юқори баҳолашини маълум қилди.
Шунингдек, учрашувда ФАОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси фаолиятини кенгайтириш лозимлиги таъкидланди, кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш, шу мақсадда ўзбекистонлик ёшлар учун қўшма дастур ташкил қилиш таклифи ўртага ташланди.
Азиз Воитов таъкидлаганидек, 7-8 сентябрда Самарқандда ФАО билан ҳамкорликда Озиқ-овқат хафсизлигига бағишланган халқаро конференция ташкил этилади. Учрашувда ушбу глобал аҳамиятга эга тадбирни ўтказишга оид ташкилий масалалар ҳам муҳокама этилди.

Направления сотрудничества между Узбекистаном и ФАО
Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов на полях 43-й конференции Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), проходящей в Риме, встретился с заместителем Генерального директора ФАО, Региональным представителем по Европе и Центральной Азии Владимиром Рахманиным.
ФАО была создана 16 октября 1945 года, а уже в 1946 году получила статус специализированного органа ООН по питанию, продовольствию и сельскому хозяйству. Штаб-квартира организации находится в Риме (Италия), а её членами являются 194 государства.
Общее количество совместных проектов Узбекистана и ФАО составляет 66 на сумму 70,05 миллионов долларов США. На сегодняшний день завершена реализация 33 проектов на сумму 15,03 миллионов долларов США. В настоящее время ведутся работы по 33 проектам (на 55,14 миллионов долларов США) и в процессе разработки находятся 4 проекта стоимостью 41,3 миллиона долларов США.
В ходе встречи министр отметил, что сотрудничество с организацией активно развивается. В целом, узбекская сторона заявила, что высоко оценивает роль ФАО в разработке и реализации программ, направленных на развитие сельских территорий и реорганизацию системы обеспечения продовольственной безопасности.
Также была подчёркнута необходимость расширения спектра деятельности представительства ФАО в Узбекистане, а также укрепления сотрудничества в сфере подготовки кадров. В этих целях было внесено предложение организовать совместную учебную программу для молодежи из Узбекистана.
Как отметил Азиз Воитов, 7-8 сентября в Самарканде при сотрудничестве с ФАО пройдет международная конференция высокого уровня, посвященная вопросам обеспечения продовольственной безопасности. Во время встречи также были рассмотрены организационные вопросы, связанные с проведением форума глобального значения.