Энергетика вазири ва Хитой компанияси вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 17 апрель куни Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов ва Хитойнинг «State grid - CET» компанияси президенти Ю Жун ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Хитой компанияси ўзининг фаолият йўналишлари ва бошқалар ҳақида маълумот берди. Жумладан:
➖Компания Осиё, Африка, Жанубий Америка, Яқин Шарқ, Европа ва бошқа минтақаларда 40 дан ортиқ мамлакатлар билан бизнес лойиҳаларини амалга оширади. Компания лойиҳалаш, қурилиш, таъминот ва техник хизмат кўрсатиш бўйича жами 200 дан ортиқ лойиҳаларни амалга оширган.
➖Компания юқори ва паст кучланишли тармоқлар, подстанция ва генерация қувватларини қуришга асосий эътиборини қаратиб, Хитойнинг 26 провинциясида 1,1 млрд аҳолини (аҳолининг 83%) электр билан таъминлайди.
Жаноб Ю Жун Ўзбекистонда юқори кучланишли тармоқлар ва подстанцияларни лойиҳалаштириш, қуриш, молиялаштириш ва тайёр ҳолда топшириш шартлари асосида (EPC+F) қуриш масаласини ўрганиб чиқишга тайёрлигини маълум қилди.

Состоялась встреча министра энергетики с представителями китайской компании
17 апреля текущего года состоялась встреча министра энергетики Журабека Мирзамахмудова с президентом китайской компании «State grid - CET» Ю Джуном.
На встрече китайская компания представила информацию о своей деятельности и других мероприятиях. В частности:
➖Компания ведет деловые операции с более чем 40 странах Азии, Африки, Южной Америки, Ближнего Востока, Европы и других регионов. Всего компанией реализовано более 200 проектов в части проектирования, строительства, снабжения и сервисного обслуживания.
➖Компания обеспечивает электроэнергией 1,1 млрд человек (83% населения) в 26 провинциях Китая, уделяя особое внимание строительству высоковольтных и низковольтных сетей, подстанций и генерирующих мощностей.
Г-н Ю Джун заявил, что готов изучить возможность строительства высоковольтных сетей и подстанций в Узбекистане на условиях проектирования, строительства, финансирования и сдачи «под ключ» (EPC+F).