Ўзбекистон-Қирғиз Республикаси ҳамкорлиги: ишчи гуруҳнинг биринчи мажлиси
Қирғиз Республикаси Вазирлар Маҳкамаси раиси — Президент Администрацияси раҳбари Акилбек Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Қирғиз Республикаси ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан Марказий Осиё мамлакатларининг муносабатлари, жумладан, Ўзбекистон ва Қирғиз Республикаси ўртасидаги алоқалар бутунлай янги босқичга кўтарилди. Самарали ҳамкорликни янада ривожлантиришни белгиловчи бир қатор масалалар ҳал этилди, айниқса, қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликнинг мутлақо янги босқичи бошланди.
Бундан ташқари, икки давлат чегараси бўйича ҳам муҳим масалалар ҳал этилди. Бу балиқчилик йўналишини ривожланишига ҳам тегишли жиҳат. Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси таркибидаги балиқчилик илмий-тадқиқот институти ва Қирғиз қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги балиқчилик хўжалиги департаменти ўртасида Меморандум имзоланди.
“EKO” бренди билан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг энг юқори сифатига эришилганда, органик қишлоқ хўжалиги мавзуси агросферани ривожлантиришда тобора муҳим аҳамият касб этмоқда. Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Қирғиз ишчи гуруҳининг биринчи Мажлиси доирасида республикада ихтисослаштирилган Ўсимликлар карантини ва ҳимояси илмий-тадқиқот институти ва Қирғиз Республикаси қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Органик қишлоқ хўжалиги департаменти ўртасида Меморандум имзолангани ҳам бежиз эмас.
Шунингдек, икки давлат вазирлиги ўртасида боғдорчилик ва мева – резавор экинлар етиштириш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга доир Меморандум имзоланди. Бундан ташқари, қўшма ҳукуматлараро комиссиянинг муваффақиятли фаолияти туфайли уруғлар ва кўчатлар билан таъминлаш ишлари аллақачон йўлга қўйилди.
Маълумки, Қирғиз Республикасининг иқлим шароити картошка етиштириш учун қулайдир. Сўнгги йилларда икки томонлама яқин ҳамкорликни йўлга қўйилиши орқали қўшни давлат билан учта йўналишда ҳамкорлик белгиланди, у ерда маҳсулот етиштирилиб, кейин тўғридан-тўғри Ўзбекистонга етказиб берилади. Бундан ташқари, чорвачилик маҳсулотларини қайта ишлаш ва сотиш бўйича агрологистика марказини ташкил этиш механизмлари тўлиқ ишлаб чиқилди. Бу ерда чорва молларини кўпайтиришдан тортиб, токи гўштни қайта ишлаш ва ишлаб чиқаришгача бўлган барча жараён йўлга қўйилади.
Шунингдек, икки томонлама имзоланган келишувларга асосан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажмини ошириш ва уни янада кўпроқ экспорт қилиш мақсадида Қирғиз Республикасининг қатор вилоятларида интенсив боғлар ва иссиқхоналарда мева ва резаворлар етиштиришга мўлжалланган ҳудудлар белгиланди.

Сотрудничество Узбекистан-Кыргызская Республика: первое заседание рабочей группы
В рамках визита Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики – Руководителя Администрации Президента Акилбека Жапарова в Узбекистан состоялось первое заседание узбекско-кыргызской рабочей группы по сотрудничеству в сфере сельского хозяйства.
В последние годы по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева отношения между странами Центральной Азии, в том числе отношения между Узбекистаном и Кыргызской Республикой, поднялись на совершенно новый уровень. Был решен ряд вопросов, определяющих дальнейшее развитие эффективного сотрудничества, особенно в сфере сельского хозяйства, начался совершенно новый этап сотрудничества.
Кроме того, были решены важные вопросы, касающиеся границы двух стран. Этот аспект также связан с развитием рыбной промышленности. Подписан Меморандум между Научно-исследовательским институтом рыбного хозяйства при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства при Министерстве сельского хозяйства Узбекистана и Департаментом рыбного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства Кыргызстана.
Когда с маркой «ЭКО» достигается высочайшее качество сельскохозяйственной продукции, тема органического земледелия становится все более важной в развитии агросферы. Неслучайно в рамках первого заседания узбекско-кыргызской рабочей группы по сотрудничеству в области сельского хозяйства подписан Меморандум между специализированным НИИ карантина и защиты растений и Департаментом органического земледелия при Министерстве сельского хозяйства Кыргызской Республики.
Также между двумя министерствами подписан Меморандум о реализации совместных проектов по садоводству и плодоводству. Кроме того, благодаря успешной работе совместной межправительственной комиссии уже начато обеспечение семенами и саженцами.
Известно, что климатические условия Кыргызской Республики благоприятны для выращивания картофеля. В последние годы налажено сотрудничество по трем направлениям с соседней страной путем налаживания тесного двустороннего сотрудничества, где продукция выращивается и затем доставляется непосредственно в Узбекистан. Кроме того, полностью отработаны механизмы создания агрологистического центра по переработке и реализации продукции животноводства. Здесь осуществляется весь процесс от разведения скота до переработки и производства мяса.
Также на основе двусторонних договоренностей в целях увеличения производства сельскохозяйственной продукции и ее еще большего экспорта в ряде областей Кыргызской Республики выделены площади под интенсивные сады и теплицы.