Ер ости сувлари муҳофазаси кучайтирилади
Президент Шавкат Мирзиёев ер ости сувларини муҳофаза қилишга қаратилган чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Ер ости сувлари табиат ва аҳоли учун энг зарур чучук сув манбаларидан бири. Ундан тартибсиз фойдаланиш оқибатида кўп жойларда ер ости суви камайиб кетмоқда. Навоий, Самарқанд, Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Фарғона ва Андижон вилоятларининг айрим ҳудудларида унинг сатҳи 5 метргача пасайиб кетган.
Шунга қарамай, жойларда рухсатсиз қудуқлар бурғилаш, ер ости сувларидан назоратсиз ва ҳисобсиз фойдаланиш ҳамон давом этмоқда. Шу боис, Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, ер ости сувлари муҳофазасини кучайтириш ва ундан фойдаланишни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Унга кўра, ер ости сувининг сатҳи 5 метрдан зиёд пасайган ҳудудларда қудуқлар бурғилаш ва ер ости сувларидан фойдаланишга мораторий жорий қилинади.
Ҳозирги кунда қудуқларнинг 90 фоизида ҳисоблагич йўқлиги сабабли ер ости сувлари сарфи тўғрисида аниқ маълумот тўплаш имкони бўлмаяпти. Шунинг учун ер ости сувларидан фойдаланувчиларга 2024 йил 1 январга қадар ўз тасарруфидаги иншоотларни сув ҳисоблагич билан жиҳозлаш мажбурияти қўйилмоқда.
Шунингдек, 2023 йил 1 апрелдан бошлаб ҳар бир қудуққа алоҳида эмас, балки қудуқларни бурғилаш фаолиятига рухсатнома бериш йўлга қўйилади. Сатҳи пасайиб кетаётган ер ости суви конларини тубдан қайта баҳолаш бўйича геология-қидирув ишлари амалга оширилади.
Яна бир янгилик – ер ости сувларининг ҳолатини кузатиб бориш, хавфли геологик жараёнлардан муҳофаза қилишнинг ягона тизимини яратиш мақсадида Давлат геологик мониторинг хизмати ташкил этилади.
Умуман олганда, бу чора-тадбирлар ер ости сувининг камайиш жараёнини тўхтатиш ва бошқа ҳудудларда бундай ҳолат юзага келишининг олдини олишга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, сувдан ҳисобсиз фойдаланишга чек қўйиш, бу борада интизомни кучайтириш бўйича кўрсатмалар берди. Чучук сув манбаларини асраш ва аҳоли учун узоқ муддатга етадиган захира яратиш муҳимлигини таъкидлади.

Groundwater protection to be strengthened
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of measures aimed at protecting groundwater.
Groundwater is one of the important sources of fresh water for nature and people. Due to irrational use, there is a depletion of this resource. In some areas of Navoi, Samarkand, Jizzakh, Kashkadarya, Namangan, Fergana and Andijan regions, the groundwater level has decreased to 5 meters.
Despite this, the drilling of unauthorized wells, uncontrolled and unaccounted for use of groundwater continues. In this regard, by the instructions of the President, proposals were developed to strengthen the protection of groundwater and streamline its use.
Thus, it is proposed to introduce a moratorium on drilling wells and the use of groundwater in areas where the groundwater level has decreased by more than 5 meters. Currently, 90 percent of wells are not equipped with meters, so it is impossible to keep accurate groundwater flow records. In this regard, there is a requirement for groundwater users to equip their facilities with water meters by January 1, 2024.
From April 1, 2023, a system for issuing permits will be introduced not for each well individually, but for drilling activities in general. Geological exploration will be carried out to fully reassess the reserves of groundwater sources, the level of which is decreasing. Another innovation is the creation of the State Geological Monitoring Service to monitor the state of groundwater and create a single system of protection against dangerous geological processes.
In general, the proposed measures will prevent groundwater depletion and the recurrence of such a situation in other regions. The Head of the state approved these proposals and gave instructions on curbing irresponsible water use and strengthening discipline in this sphere. He stressed the importance of preserving freshwater sources and creating long-term reserves for the population.