Тошкент шаҳрининг 2045 йилгача бўлган Бош режаси лойиҳаси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 18 октябрь куни “ТошкентбошпланЛИТИ” давлат унитар корхонасига бориб, Тошкент шаҳрининг 2045 йилгача бўлган Бош режаси лойиҳаси билан танишди.
– Тошкент – азим пойтахтимиз, мамлакатимизнинг энг катта шаҳри. Беш йилда инвестицияга, тадбиркорларга шароит яратдик, янги уйлар, замонавий иншоотлар қурилди. Бу ҳам керак. Энди келажакни ўйлаб, стратегияни аниқ белгилаб олмасак, ўн йилдан кейин шаҳарда яшаш қийин бўлиб кетади. Қўшимча босимни инфратузилма кўтармайди. Энди хато қилишга ҳақимиз йўқ. Халқ учун яратилиши керак бўлган қулайликларни ҳисобга олиб, лойиҳани 50 йил олдин тўғри қилмасак, шаҳарнинг архитектураси ҳам, иқтисодиёти ҳам, экологияси ҳам бўмайди, – деди Президент.
Бугунги кунда Тошкент шаҳрининг ҳудуди 43 минг гектар, аҳоли сони 3 миллионга яқинлашган. Инфратузилма тармоқларига юклама ортган. Транспортлар ҳам кун сайин кўпайиб, йўл ҳаракати қийинлашиб бормоқда. Чанг, тутун экологияга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Шу боис Президентимиз бу масалани алоҳида эътиборга олиб, пойтахтнинг меъморий қиёфасини сақлаб қолиш, келгусидаги қурилишларни шаҳар ташқарисида қилиш вазифасини қўйган эди. Хусусан, ўтган йили “Янги Ўзбекистон” боғининг очилиш маросимида ҳамда тошкентлик сайловчилар билан учрашувда бу борада концепция тайёрланаётгани айтилган эди.
Пойтахтимиз келажаги билан боғлиқ бўлгани учун бу масалага жиддий ва пухта ёндашилди. “ТошкентбошпланЛИТИ” корхонасида чет эллик ва маҳаллий лойиҳачилар икки йил давомида ишлашди. Аҳолининг ўсиши, транспорт ва муҳандислик тармоқлари, иқлим ўзгаришлари таҳлил қилиниб, шу асосида транспорт тугунлари ва аҳоли пунктларини ривожлантириш стратегияси ишлаб чиқилди.
Ташриф чоғида Президентимизга мазкур стратегия ҳақида ахборот берилди.
Кўзда тутилаётган ишлардан бири шуки, Тошкент шаҳри кадастри рақамлаштирилиб, ҳудудларнинг тоифаси очиқ-ошкора қайд этиб қўйилади. Аҳоли ўз маҳалласи ёки тадбиркорлар бизнес очмоқчи бўлган ерининг қандай ҳудудда жойлашганини интернет орқали бемалол кўриши мумкин бўлади.
Тирбандлик муаммосини ҳал этиш учун жамоат транспорти қулайлаштирилади. Бунинг учун аҳоли уйидан 15 дақиқа пиёда юрадиган масофада бекат бўлиши талаб этилади. Шунингдек, “Park and ride” тамойили асосида, шаҳар чеккаларида автотураргоҳлар ташкил этилиб, жамоат транспорти бекатлари билан боғланади.
Яна бир муҳим чора – биноларга ижтимоий талаблар белгилаш. Масалан, шаҳар ичида кўп қаватли иншоот қурилгудек бўлса, унинг турига қараб, мактаб, боғча, маиший хизмат, автотураргоҳ ўрни, кўкаламзорлаштириш майдони каби меъёрлар қўйилади.
Тошкент шаҳрининг 2045 йилгача бўлган Бош режаси лойиҳаси “Янги Тошкент” концепцияси билан мутаносиб тайёрланган. Бу янги шаҳар пойтахтимизнинг шарқий қисмида, Чирчиқ ва Қорасув дарёлари оралиғида барпо этилади. 500 минг аҳолига мўлжалланган бўлади.
Шундан келиб чиқиб, истиқболли ривожланиш ва қурилиш ҳудудлари, янги шаҳар билан пойтахтни бирлаштирувчи асосий йўллар схемалари ишлаб чиқилган. Биринчи босқичда 6 минг гектарда бунёдкорлик қилиш режалаштирилган.
Глобал исиш кузатилаётган бугунги дунёда яшиллик жуда муҳим. Бугунги кунда Тошкент шаҳрида 7 минг гектар яшил майдонлар мавжуд. Президентимиз илгари сурган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасидан келиб чиқиб, Бош режа лойиҳасида бунга алоҳида эътибор қаратилган. Жумладан, катта ҳалқа йўли атрофида “яшил камар” яратиш, шаҳардан ўтган каналлар бўйида тематик боғлар ташкил этиш кўзда тутилган. Умуман, пойтахтимизда яшил ҳудудларни 25 минг гектарга етказиш мақсад қилинган.
– Шаҳарни ривожлантириш бўйича бу стратагеямизни дунёдаги етук мутахассислар ҳам маъқуллади. Энди ҳар бир жой бўйича халқ фикрини олиб, ақл билан, сифатли қуриш керак. Бу янги шаҳар халқимизга муносиб, иқлимимизга мос, замонавий бўлиши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ушбу улкан лойиҳага ёш мутахассисларни жалб этиб, тажрибасини шакллантириш, туман ва шаҳарлар архитектурасини мутаносиб ривожлантириш зарурлиги таъкидланди. Шу боис Самарқанд, Бухоро, Қўқон, Наманган каби бошқа шаҳарларимизда ҳам лойиҳалаштириш марказлари очиш бўйича кўрсатма берилди.
Ўзбекистон амалий санъат ва ҳунармандчилик тарихи давлат музейини реконструкция қилиш, Сурхондарё вилояти Денов тумани марказининг архитектура қиёфасини замонавийлаштириш лойиҳалари ҳам тақдимот қилинди.

The draft master plan of Tashkent City 2045 considered
On October 18, President Shavkat Mirziyoyev visited the ToshkentboshplanLITI State Unitary Enterprise and became familiar with the draft master plan of the city of Tashkent until 2045.
“Tashkent is our beautiful capital, the largest city in our country. In five years we have created conditions for investment and entrepreneurs. New houses and modern facilities have been built. Now it is necessary to think about the future and clearly define a strategy, otherwise, in ten years, life in the city will become more complicated. The infrastructure will not withstand the additional load. From now on, we have no right to make mistakes. If we do not make a project looking 50 years ahead, taking into account all the amenities for the people, the city will remain without architecture, without economy, without ecology”, the President said.
Today, the territory of the city of Tashkent is 43 thousand hectares, the population is approaching 3 million people. The load on the infrastructure has increased. The number of vehicles is growing every day, and road traffic is becoming more and more complex. Dust and smoke negatively affect the environment.
Paying special attention to this issue, the President set the task to preserve the architectural appearance of the capital, to take future construction projects outside the city. In particular, the concept of further development of the city was discussed last year at the opening ceremony of the New Uzbekistan Park and a meeting with Tashkent voters.
The developers approached the task seriously and thoroughly. Foreign and domestic designers have been working on the project at the ToshkentboshplanLITI State Unitary Enterprise for two years. The dynamics of population growth, the state of transport and engineering communications, climate change were analyzed, and a strategy for the development of transport hubs and settlements was developed based on this.
The President was informed about this strategy during the presentation.
First of all, it is planned to digitize the cadastre of the city of Tashkent and make public information about land categories. Users, including those who want to open their own business, can find out via the Internet which category a particular site belongs to.
Public transport will be improved to solve the problem of traffic jams. The presence of a bus stop within a radius of at least 15 minutes on foot from the house will become mandatory. Parking lots near public transport stops will also be organized on the outskirts of the city on the principle of Park and Ride.
Another important measure is the establishment of social requirements for buildings. For example, if a multi-storey building is planned to be built in a city, depending on its type, certain standards will be established for the availability of a school, kindergarten, consumer service centers, parking spaces, as well as for the area to be landscaped.
The concept of New Tashkent is integrated into the draft master plan of the city of Tashkent until 2045. This new city will be built to the east of the capital, between the Chirchiq and Qorasuv rivers. It will be designed to accommodate 500 thousand people.
Based on this, promising areas of development and housing, and schemes of the main roads connecting the capital with the new city have been developed. In the first stage, it is planned to build up 6 thousand hectares.
Greening is important in the current era of global warming. To date, there are 7 thousand hectares of green areas left in the city of Tashkent. Based on the national project Yashil Makon (Green Space) initiated by the President, the draft master plan provides for the creation of a green belt around the great ring road, and the organization of theme parks along the canals flowing through the city. In general, it is planned to increase the green areas to 25 thousand hectares.
“Our strategy for the development of the city was also approved by authoritative experts of the world. Now, for each location, it is necessary to study the opinion of people, build wisely and efficiently. The new city should be worthy of our people, appropriate to our climate, and modern”, Shavkat Mirziyoyev said.
The need for attracting young specialists to the project, increasing their experience, and balanced development of the architectural appearance of districts and cities was noted. It was instructed to open design centers in Samarkand, Bukhara, Kokand, Namangan and other cities.
Projects for the reconstruction of the State Museum of Applied Arts and the History of Handicrafts of Uzbekistan, modernization of the architectural appearance of the administrative center of Surkhandarya region’s Denau district were also presented.