Ўзбекистон Республикаси аҳолисини ижтимоий ҳимоя қилиш стратегияси бўйича маълумот
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Ўзбекистон Республикаси аҳолисини ижтимоий ҳимоя қилиш стратегияси тасдиқланди. Стратегия Халқаро Меҳнат Ташкилотининг “Минимал ижтимоий ҳимоя даражалари тўғрисида”ги 202-сон тавсиясига мувофиқ барча фуқаролар учун минимал ижтимоий ҳимоя даражасини кафолатлаш тизимини яратишни назарда тутади.
Ижтимоий ҳимоя стратегияси ушбу соҳадаги тўрт йўналишни қамраб олган. Хусусан, Стратегияда ижтимоий хизматлар, ижтимоий суғурта, ижтимоий ёрдам ва бандликка кўмаклашиш дастурларида амалга оширилиши кўзда тутилган ўзгаришлар белгилаб берилган. Шунингдек, бешинчи йўналиш сифатида соҳадаги вазирлик ва идораларнинг масъулият ва вазифаларини қайта кўриб чиқишга оид боб қўшилган.
Биринчи йўналиш бўйича, яъни ижтимоий хизматлар соҳасида, амалга ошириладиган чора бу ижтимоий хизматларни маҳалла даражасига туширишдир. Яъни, яқиндагина фаолияти жорий этилган маҳалладаги хотин-қизлар фаоллари зиммасига ижтимоий ҳимоя дастурларига эҳтиёжманд оилаларни йўналтириш юклатилади. 2022-2023 йиллар давомида ушбу хотин-қизлар фаоллари эҳтиёжманд оилалар билан ишлашга ўргатилиб, уларнинг фаолияти йўлга қўйилади. Бунда, хотин-қизлар фаоли маҳаллаларда эҳтиёжманд деб ҳисобланган оилаларга ташриф буюриб уларнинг муаммоларини ўрганади. Ҳар бир фаолнинг қўлида махсус планшет бўлади ва улар оилада ўтказилган суҳбат ва кузатувларга асосан тегишли маълумотларни планшетга киритади.
Мисол учун, чекка бир қишлоқда бир оила яшайди. Бу оиладаги она ишламайди, негаки унинг касалманд боласи бор. Аммо улар ушбу болага давлат томонидан кўрсатиладиган ёрдам ва хизматлар мавжуд эканлигидан хабари йўқ. Шунда, хотин-қизлар фаоли бу оилага ташриф буюрганда уларнинг муаммоларини тинглаб боради ва яшаш шароитини ўрганади. Бунда, у боланинг касаллигини билгач, тегишлича ногиронликни баҳолашга йўналтиради. Боланинг ногиронлиги баҳолангач, хотин-қизлар фаоли давлат томонидан кўрсатиладиган хизматлар ва ёрдамни олишга ариза беришга кўмаклашади. Яъни, бола тегишли техник реабилитасия мосламаси билан таъминланади, унга ҳар ой тўланадиган ногиронлик нафақаси тайинланади, онасига эса боланинг касаллигидан келиб чиқиб ногирон болани парвариш қилиш нафақаси тайинланади. Бундан ташқари, бола мактаб ёшида бўлса, хотин-қизлар фаоли уни мактабга жойлаштиришга ёрдам беради. Шундай қилиб, бу оиланинг ижтимоий ҳимояси тўлиқ таъминланади.
Шу тарзда, ҳар бир оилаларнинг индивидуал ҳолатидан келиб чиқиб, тегишлича давлат ижтимоий ёрдам ва хизматлари кўрсатилиб борилади.
Иккинчи йўналиш, яъни ижтимоий суғурта тизимини ислоҳ қилиш соҳасида, шу йилнинг август ойида Ижтимоий суғурта жамғармаси шакллантирилиши кўзда тутилган. Ушбу жамғармага маблағлар Давлат бюджетидан ажратилади. Кейинчалик эса, Молия вазирлигининг ҳисоб-китобларига асосан Жамғарманинг қўшимча манбалари аниқланади. Бу тизимнинг афзалликлари нимада?
Дастлабки босқичда, яъни сентябрдан бошлаб барча юридик шахсларда меҳнат шартномаси асосида ва Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг меҳнат тизимига киритилган тарзда расмий ишловчи аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақасининг бир қисми давлат томонидан тўлаб берилади. Нафақанинг бу қисми ҳозирги вақтда минимал истеъмол харажатларидан келиб чиқиб тўрт ойга 2 млн. сўм миқдорида белгиланмоқда. Иш берувчи эса фақат нафақанинг Меҳнат кодексига мувофиқ қолган қисмини тўлаб беради. Бу ўз навбатида, иш берувчиларни ижтимоий тўловларнинг бир қисмидан озод этиб, аёлларни ишга олишга рағбатлантиради. Норасмий секторда, яъни меҳнат шартномасини тузмасдан, меҳнат дафтарчасини юритмасдан ишлаётган аёлларни эса меҳнат фаолиятини расмийлаштиришга рағбатлантиради. Негаки, аёл норасмий тарзда ишласа иш берувчи ҳам давлат ҳам унга ҳомиладорлик ва туғиш нафақасини тўлаб бера олмайди. Босқичма-босқич ҳомиладорлик ва туғиш нафақалари иш берувчи зиммасидан олинади.
Кейинги босқичда, Ижтимоий суғурта жамғармасининг имкониятларидан келиб чиқиб, касаллик варақалари (болничний) асосида нафақа тўлаб бериш, иш берувчи тугатилган ҳолларда ишдан бўшатиш нафақасини тўлаб бериш давлат томонидан ижтимоий суғурта орқали амалга оширилади.
Учинчи йўналиш, бўйича, яъни ижтимоий ёрдам соҳасида кам таъминланган оилаларга тўлаб келинаётган болалар нафақасини ижтимоий шартнома тузиш орқали тўлаш тизими йўлга қўйилиши кўзда тутилган. Мисол учун, бошланғич босқичда ижтимоий мажбурият сифатида оиладаги болаларнинг мактабга доимий тарзда қатнаши белгиланади. Нега бундай шарт оилага қўйилмоқда? Чунки, болаларнинг таълими унинг келажагини аниқлайди. Таълим олган болалар келажакда ишга жойлашишда қийналмайди ва бу дегани унинг келажакдаги оиласи камбағаллик ҳолатига тушиб қолмайди. Яна бир ижтимоий мажбурият сифатида оиладаги болаларнинг барчаси тегишлича ҳар хил турдаги касалликларни олдини олишга қаратилган ваксиналарини олишидир.
Тўртинчи йўналиш, яъни бандликка кўмаклашиш соҳасида, асосий мақсад аҳолини доимий даромад манбаи билан таъминлашга қаратилади. Ҳозирги кунда, меҳнат органларига мурожаат қилган айрим шахслар ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб қилинади. Аммо бу чоранинг камчилиги шундаки, у вақтинчалик чора, ва аниқ муддат ўтганидан сўнг жамоат ишларида қатнашаётган шахс яна ишсиз бўлиб қолаверади. Бундай ҳолатларни бартараф этиш учун, касб-ҳунарга ўқитиш ишлари кенгайтирилади. Яъни ишсиз шахс маълум бир касб эгаси бўлса у ишга жойлашиши осонлаштирилади. Ишга жойлашганидан сўнг бу одамнинг муҳтожлиги бартараф этилади ва бундай ёндашув вақтинча эмас балки узоқ муддатга қаратилгандир.
Бугунги кунда ҳоким ёрдамчилари томонидан аҳолига тайинланиб келаётган тадбиркорлик ва бандлик субсидиялари эса ижтимоий шартнома орқали тайинланади. Мисол учун, ишсиз шахсга субсидия маълум бир меҳнат қуролларини сотиб олиб, уй шароитида устахонасини юритишга ажратилиши мумкин. Аммо бу шахс, меҳнат қуролларини сотиб олиб, устахонасини юритиш фикридан қайтиб қолиши, ёки узоқни ўйламасдан тез ва осон йўли билан бир йўла йирикроқ даромад олиш учун бу қуролларни сотиб юбориши мумкин. Шунда бу шахс яна ишсиз ва даромадисиз қолади.
Бундай ҳолатларни бартараф этиш мақсадида, субсидия ажратилганида ижтимоий шартномада шахс зиммасига ижтимоий масъулият юкланади. Яъни, меҳнат қуролларини олганидан сўнг у устахонасини юритиши зарур. Ҳоким ёрдамчиси эса олти ой давомида субсидия берилган шахснинг устахонасига бориб шартнома шартларига амал қилинаётганини мониторинг қилиб боради. Шундай қилиб, шахс яна бир бор ишсизлик ҳолатига тушиб қолишининг олди олинади. Агар айрим бир муаммоларга кўра, устахонанинг иши юришмай қолса, ҳоким ёрдамчилари бу шахсга маслаҳат ҳам бериши имконияти яратилади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб хулоса қиладиган бўлсак, Стратегиянинг асосий мақсади ижтимоий ҳимоя соҳасидаги барча инструментларнинг самарадорлигини ошириш. Оддий қилиб айтадиган бўлсак, аҳолига кўрсатилаётган кўмакни янада кучайтиришдир. Ушбу Фармоннинг қабул қилиниши яна бир бор Ўзбекистон Республикасида инсон қадри ва халқ манфаати энг муҳим сиёсатлигини кўрсатмоқда.
Бунда, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш соҳаси эса алоҳида аҳамиятга эгалиги ва давлат сиёсатида устувор йўналишлардан бири эканлиги аниқ белгиланмоқда. Стратегия доирасида давлатнинг ижтимоий ҳимоя соҳасидаги ўрта ва узоқ муддатли мақсадлари ва режалари аниқлаштирилган. Бу эса ўз навбатида, келажакда ижтимоий ҳимоя соҳасини янада ривожлантириш учун халқаро ташкилотлар ва институтлар билан ҳамкорлик қилиш, уларнинг техник ва эксперт кўмагини бу соҳага жалб қилишга ҳам имкон яратиб беради.

О Стратегии социальной защиты населения Республики Узбекистан
Президентом Республики Узбекистан утверждена стратегия социальной защиты населения Республики Узбекистан. Стратегия предусматривает создание системы гарантий минимального уровня социальной защиты для всех граждан в соответствии с рекомендацией Международной организации труда №202 "О минимальных уровнях социальной защиты".
Стратегия социальной защиты охватывает четыре направления в этой области. В частности, в Стратегии определены изменения в программах социальных услуг, социального страхования, социальной помощи и содействия занятости. Также в качестве пятого направления добавлена глава об институциональных реформах в системе социальной защиты.
По первому направлению, то есть в сфере социальных услуг, предусматривается внедрение системы предоставления социальных услуг на уровне махалли. Данная мера будет реализовываться посредством возложения на женских активисток махалли работу с нуждающимися семьями. В 2022-2023 годах планируется обучение женских активистов социальной работе с нуждающимися семьями. При этом, женские активистки будут заниматься индивидуальным изучением состояния и проблем нуждающихся семей. Каждая активистка будет обеспечена специальным планшетом для ввода данных по результатам их бесед и изучений, проведенных в семье.
К примеру, рассмотрим семью, живущую в отдаленном селе. Мать в этой семье не работает поскольку занята уходом за больным ребенком. Она не осведомлена о программах поддержки и услуг, предоставляемых государством таким детям. В новой системе, женская активистка будет выявлять именно такие семьи. Она при посещении семьи изучит трудности, с которыми сталкивается семья, условия их жизни. В частности, семью в этом примере, она направит на соответствующую оценку инвалидности. После того, как будет установлена инвалидность ребенка, женская активистка поможет семье подать заявление для получения государственных услуг. В результате, ребенку будут предоставлены соответствующие средства технической реабилитации, ему будет назначено ежемесячное пособие по инвалидности, а матери – пособие по уходу за ребенком с инвалидностью исходя из болезни ребенка. Кроме того, если ребенок в школьном возрасте и не посещает школу, женская активистка поможет с устройством ребенка в школу. Таким образом, система в полной мере обеспечит комплексную социальную защиту этой семьи.
Таким образом, соответствующая государственная социальная помощь и услуги будут оказываться исходя из индивидуальной ситуации каждой семьи.
По второму направлению, а именно сфере развития системы социального страхования, предусматривается учреждение Фонда социального страхования в августе текущего года. Источниками средств данного Фонда определены бюджетные средства. В последующем, исходя из расчетов Министерства финансов, будут определены дополнительные источники Фонда. В чем же преимущества данной системы?
На самом начальном этапе, то есть с сентября текущего года, будет налажена выплата части пособий по беременности и родам женщинам, формально занятым в юридических лицах (вне бюджетных) на основании трудового договора и включенных в межведомственный комплекс «Единая национальная система труда». Размер пособия исходя из минимальных потребительских расходов приравнен 2 млн. сумов за четыре месяца нетрудоспособности. Оставшаяся часть пособия будет выплачиваться в установленном порядке работодателем. Это, в свою очередь, освобождает работодателей от части социальных выплат, стимулируя найм женщин фертильного возраста, а женщин, работающих неформально, то есть без заключения трудового договора и ведения трудовой книжки, поощряет к оформлению своей трудовой деятельности. Ведь если женщина работает неформально, ни работодатель, ни государство не могут выплачивать ей пособие по беременности и родам. В последующем, предусматривается поэтапное освобождение работодателей от выплат пособий по беременности и родам.
На следующем этапе, исходя из возможностей Фонда, планируется охватить системой социального страхования выплаты пособий по временной нетрудоспособности и выходных пособий.
По третьему направлению, то есть в сфере социальной помощи, предусмотрен переход в предоставление социальной помощи путем заключения социального контракта. То есть при оформлении выплат социальной помощи на семью будет возлагаться социальная ответственность. Например, в качестве социальной ответственностью на начальном этапе определяется условие посещения детьми образовательных учреждений. Так почему же перед семьей ставится такое условие? Потому что образование детей определяет их будущее. Дети, получившие надлежащее образование имеют больше возможности успешно трудоустроиться, а это в свою очередь прерывает цикл попадания в состояние малообеспеченности. Другим видом социальной ответственности может служить вакцинирование детей, направленное на профилактику различных видов заболеваний.
По четвертому направлению, то есть в сфере содействия занятости, основной целью является обеспечение безработного населения стабильным источником доходов. В настоящее время отдельные лица, обратившиеся в органы по труду, привлекаются к оплачиваемым общественным работам. Недостатком этой меры является ее краткосрочный и временный характер, в результате чего лицо вновь может стать безработным. Поэтому, для эффективного содействия занятости населению, будет расширена программа по профессиональной подготовке и переквалификации безработных лиц, что позволит им успешно трудоустроиться. Преимуществом такого подходя является ориентация на долгосрочную перспективу, а не на временную.
Кроме того, будут внедрены механизмы назначения субсидий по предпринимательству и содействию занятости посредством заключения социального контракта. Рассмотрим пример, в котором безработному выделена субсидия на приобретение определённого оборудования в целях налаживания домашней мастерской. Но этот человек после покупки оборудования на выделенные субсидии может просто отказаться от идеи вести свою мастерскую, либо, в целях быстрого получения дохода в крупной сумме просто перепродать закупленное оборудование. Итак, этот человек снова останется безработным и без дохода. Для исключения таких случаев на лицо получающее субсидии предусматривается возложение социальной ответственности в рамках социального контракта, а в нашем конкретном примере наладить свою мастерскую. Помощник хакима в свою очередь будет посещать мастерскую получателя субсидии до истечения шести месяцев в целях мониторинга соблюдения условий контракта. Таким образом, уменьшается вероятность повторного попадания лица в ряды безработных. Кроме того, помощник хакима сможет оказать сопровождение лицу при возникновении каких-либо трудностей в налаживании дел в мастерской.
Исходя из вышесказанного, основной целью стратегии является повышение эффективности всех инструментов социальной защиты, усиление государственной поддержки, оказываемой населению. Принятие данного Указа еще раз подчеркивает важность человеческого достоинства и интересов народа в Республике Узбекистан. При этом четко определяется, что социальная защита населения является одним из приоритетных направлений государственной политики. Стратегия четко расписывает среднесрочные и долгосрочные цели в сфере социальной защиты населения, что в свою очередь, создает возможность сотрудничества с международными организациями и институтами, а также их технической и экспертной поддержке для дальнейшего развития системы социальной защиты в Узбекистане.