Барқарор ривожланиш мақсадлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 16 июнь куни Олмаота шаҳрида Қозоғистон Республикаси ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Европа Иттифоқи билан ҳамкорликда Барқарор ривожланиш мақсадларига бағишланган иккинчи минтақавий саммит бўлиб ўтди.
Саммитда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А. Арипов, Қозоғистон Республикаси Бош вазири А. Смаилов, Қирғиз Республикаси Вазирлар Маҳкамаси раиси А. Жапаров, Тожикистон Республикаси Бош вазири Қ. Расулзода, БМТ Бош котибининг ўринбосари У. Рао-Монари, Туркманистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари М. Муҳаммедов иштирок этди.
Европа Иттифоқининг Халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Ю. Урпилайнен саммит қатнашчиларига видео-мурожаат йўллади. “COVID'дан ҳоли – Марказий Осиёни тиклаш йўлида” мавзуида бўлиб ўтган саммитда барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда иқтисодий ривожланишни таъминлаш юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Ушбу мақсадларга эришишда камбағалликни қисқартириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларида кенг кўламли ислоҳотларни илгари суриш, гендер тенглик бўйича миллий стратегияни амалга ошириш, “яшил” энергетикани жадал ривожлантириш, инновациялар ва рақамли технологияларни жорий қилиш, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа масалалар устувор соҳа сифатида қайд этилди.
Саммитда Марказий Осиё мамлакатларининг ўзаро боғлиқлиги ва минтақада ҳамкорликнинг мутлақо янги муҳити шаклланаётганини ҳисобга олган ҳолда долзарб масалаларни биргаликда ҳал қилиш имконини берадиган Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича тегишли дастурларни шакллантириш имкониятларини ҳам кўриб чиқиш муҳимлиги билдирилди.
Олмаотага ташриф доирасида Қозоғистон Бош вазири ва БМТ Бош котибининг ўринбосари билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришга қаратилган икки томонламан учрашувлар ташкил этилди.

Обсуждены Цели устойчивого развития
16 июня текущего года состоялся Второй региональный саммит на тему «На пути восстановления Центральной Азии без «COVID», организуемый ООН и ЕС по инициативе Республики Казахстан в городе Алматы.
В саммите приняли участие заместитель Генерального секретаря ООН У.Рао-Монари, Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, Премьер-министр Республики Казахстан А.Смаилов, председатель Кабинета Министров Республики Кыргызстан А.Джапаров, Премьер-министр Республики Таджикистан К.Расулзаде, председатель Кабинета Министров Республики Туркменистан М.Мухаммедов.
Комиссар ЕС по международному партнерству Ю.Урпилайнен направила участникам встречи видеообращение.
На саммите состоялся обмен мнениями по обеспечению экономического роста в достижении Целей устойчивого развития. В качестве приоритетных в их достижении отмечены такие направления, как сокращение бедности, обеспечение продовольственной безопасности, продвижение широкоформатных реформ в области здравоохранения и образования, реализация национальной стратегии по гендерному равенству, ускоренное развитие «зеленой» энергетики, внедрение инноваций и цифровых технологий, модернизация инфраструктур и другие.
Учитывая взаимодействие стран Центральной Азии и формирование совершенно новой среды для сотрудничества в регионе, на саммите была подчеркнута важность рассмотрения возможности разработки соответствующих программ устойчивого развития, которые позволят решать насущные вопросы совместно.
В рамках визита в Алматы организованы двусторонние встречи с Премьер-министром Казахстана и заместителем Генерального секретаря ООН, направленные на дальнейшее развитие сотрудничества.