Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
2022-05-20 | Сиёсат
19 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Турли даражаларда ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Савдо-иқтисодий ҳамкорлик кенгайиб бормоқда – йил бошидан товар айирбошлаш 30 фоизга ошди.
Эришилган келишувларни амалга ошириш ҳамда бешта муҳим йўналиш – Давлат чегарасига оид масалаларда, савдо-сотиқни кўпайтириш, саноат кооперациясини кенгайтириш, транспорт ва энергетика соҳаларида қўшма инфратузилма лойиҳаларини илгари суриш борасидаги амалий ҳамкорликда аниқ натижаларга эришишга алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий мулоқот масалалари муҳокама қилинар экан, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашуви кун тартибини ҳар томонлама тайёрлаш муҳимлиги қайд этилди.
Етакчилар бўлажак икки ва кўп томонлама тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқлик, ишонч ва дўстлик руҳида ўтди.

Uzbekistan, Kyrgyzstan Presidents discuss current issues on the bilateral agenda
On May 19, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
Current issues of further strengthening friendship, good neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan were considered.
The intensification of mutual contacts and exchanges at various levels was noted with satisfaction. Trade-economic cooperation is enhancing. Since the beginning of the year, trade turnover has increased by 30 percent.
The main attention was paid to the implementation of agreements and the achievement of concrete results of practical cooperation in five key areas – issues of the State Border, increasing trade, deepening industrial cooperation, promotion of joint infrastructure projects in transport and energy.
Touching upon the issues of regional dialogue, the importance of comprehensive preparation of the agenda of the next Consultative Meeting of the heads of Central Asian states was noted.
The Presidents also considered the schedule of the upcoming bilateral and multilateral events.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan took place in a traditionally open, trusting and friendly atmosphere.