Президент: Фарғонадан катта натижалар кутамиз
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида Фарғона шаҳрида вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Фарғоналикларнинг тадбиркорлиги, миришкорлиги туфайли сезиларли натижаларга эришилмоқда. Хусусан, охирги бир йилда 10 мингдан зиёд кичик корхона ташкил этилган. Экспорт ҳажми 44 фоизга ошиб, 801 миллион долларга етган.
Қувасой шаҳридаги “Кварц” корхонасида 70 миллион доллар инвестиция ҳисобидан, йилига 22 миллион квадрат метр қурилиш ойнаси ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Қўштепадаги “Глобал текстиль инфинити” корхонасида тайёр тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича 120 миллион евролик лойиҳа жадал амалга оширилмоқда. Корхона тўртинчи чоракда ишга тушиб, 3 мингта янги иш ўрни яратилади.
- Биз тўғри йўлни танлаб олдик, - деди Шавкат Мирзиёев. - Бу жойларда ўз натижасини бераяпти. Фарғона вилояти 801 миллион долларлик экспорт қилган. Иш бошлаганимизда 50 миллион долларни мўлжаллар эдик. Ҳозир 1 миллиард доллар экспорт тўғрисида гаплашяпмиз. Бу - вилоят маҳсулотлари дунё бозорига рақобатбардош бўлиб кириб боряпти, дегани. Бунинг учун ақл, билим, шижоат керак. Жорий йил якуни бўйича маҳаллий бюджетда 1 триллион сўм қолиши кутиляпти. Бунинг эвазига одамларга шароит, тадбиркорлик инфратузилмаси бўлади. Энди бу йўлни давом эттиришимиз керак.
Давлатимиз раҳбари вилоятда мутасаддилар иштирокида сайёр қабуллар ўтказилгани, уларда кўтарилган муаммоларнинг кўпи маҳаллий даражада эканига эътибор қаратди.
- Бу ерга келишдан олдин қабуллар ташкил қилдик. Аҳоли мурожаатларининг 45 фоизи жойида ҳал қилинган. Бу яхши ва биз бу амалиётни давом эттирамиз. Лекин савол туғилади: ҳоким, сектор раҳбарлари нима қилган? Бундай масъулиятсизлик, одамларни овора қилишга чек қўйиш керак, - деди Президент.
Аҳоли ташаббуслари қўллаб-қувватланиб, ҳар бир маҳалланинг ихтисослашуви ривожлантирилиши, жорий йилда 147 минг фуқаро бандлигини таъминлаш учун 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилиши айтилди.
- Ҳамма соҳада маҳалла тизимининг ролини оширяпмиз. Маҳалла халқнинг фикри дегани, халқнинг истаги дегани. Бунинг учун ҳуқуқий асос яратдик. Фарғона вилоятида 1062 та маҳалла бор. Ҳокимдан тортиб маҳалла раисигача бирлашиб, тегишли ташкилотларни жалб этиб, одамларнинг оғирини енгил қилиши керак. Фарғона бу масала бўйичаям намуна бўлиши керак.
Давлатимиз раҳбари маҳаллаларни ривожлантириш, ижтимоий масалаларни ҳал этишда тадбиркорлар таянч эканини таъкидлади.
- Тадбиркорларга шароит яратсак, одамларга нафи тегади, ёшларни ўз ортидан эргаштиради. Тадбиркорни сийласак, у халқни сийлайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Вилоят тадбиркорларининг 183 та инвестиция лойиҳасини молиялаштириш учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан қўшимча 23 миллион доллар йўналтирилиши белгиланди.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари ва бошқа мутасаддилар ўз тизимини қуйи бўғинда ишлатиш бўйича халққа ҳисобот берди.
Вилоятда 2022-2023 йилларда саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида умумий қиймати 31 триллион сўм бўлган 1 минг 268 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши қайд этилди. Бунда кимё, қурилиш материаллари, тўқимачилик, электротехника, чарм, фармацевтика тармоқлари “драйвер” бўлади.
Қишлоқ хўжалигида 653 та лойиҳа амалга оширилиб, 23 мингта доимий иш ўрни яратилади. Олтиариқ, Фарғона ва Бағдод туманларида 1 минг 200 гектарда интенсив боғ ва узумзорлар барпо этилиб, ташаббускорларга 10 йилда бўлиб тўлаш шарти билан ажратиб берилади.
Шунингдек, уй-жой ва йўллар қуриш, электр энергияси ва ичимлик суви таъминотини яхшилаш, мактаб ва боғчаларни таъмирлаш бўйича режалар маълум қилинди.
- Биз Фарғонадан катта натижалар кутамиз. Бу эл тарихдан илм, тартиб, маданият, ҳунармандлик бўйича намуна бўлган. Фарғоналиклар меҳнатсевар, ишбилармон. Бу салоҳиятни, ички имкониятларимизни тўлиқ йўлга қўйиб, халқимизни рози қилиш керак.

Президент: Мы ждем от Ферганы больших результатов
В городе Фергане с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Ферганской области.
Значительные результаты достигаются благодаря предприимчивости и трудолюбию ферганцев. В частности, за последний год создано более 10 тысяч малых предприятий. Экспорт увеличился на 44 процента, до 801 миллиона долларов.
Предприятие “Кварц” в Кувасае за счет инвестиций на 70 миллионов долларов организовало производство строительного стекла с годовой мощностью 22 миллиона квадратных метров. На предприятии “Глобал текстиль инфинити” реализуется проект на 120 миллионов евро по производству готовой текстильной продукции. Предприятие будет введено в строй в четвертом квартале и создаст 3 тысячи новых рабочих мест.
- Мы выбрали правильный путь, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Здесь это дает результаты. Ферганская область экспортировала на 801 миллион долларов. Когда мы начинали, мы ставили цель 50 миллионов долларов. А сейчас говорим об экспорте на 1 миллиард. Это означает, что продукция регионов выходит на мировой рынок и выдерживает конкуренцию. Все это возможно благодаря умному подходу, знаниям, энергичности. До конца текущего года, как ожидается, в местном бюджете останется 1 триллион сумов. За счет этого будут созданы условия для людей, инфраструктура для бизнеса. Необходимо продолжать идти в этом направлении.
Глава государства отметил, что в регионе прошли выездные приемы с участием ответственных лиц, большинство поднятых на них вопросов решаемы на местном уровне.
- Перед приездом сюда мы организовали приемы граждан. 45 процентов обращений населения были решены на месте. Это хорошо, будем продолжать эту практику. Но возникает вопрос: что делают хокимы, руководители секторов? Такую безответственность, волокиту людей нужно прекращать, — сказал Президент.
Отмечалось, что в текущем году на поддержку инициатив населения, развитие специализации каждой махалли, обеспечение работой 147 тысяч человек будет выделено более 1 триллиона сумов.
- Мы повышаем роль системы махалли во всех сферах. Махалля – выражение мнения народа, воли народа. Мы создали для этого правовую базу. В Ферганской области есть 1062 махалли. Все от хокима до председателя махалли, соответствующие организации должны объединиться и улучшить жизнь людей. Примером в этом должна стать Фергана.
Глава государства отметил, что предприниматели являются опорой в развитии махаллей, решении социальных вопросов.
- Если создадим условия для предпринимателей, они помогут людям, поведут за собой молодежь. Если позаботимся о предпринимателях, они позаботятся о народе, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для финансирования 183 инвестиционных проектов предпринимателей области будет направлено дополнительно 23 миллиона долларов из Фонда реконструкции и развития.
На совещании заместители Премьер-министра и другие ответственные лица доложили о работе подведомственных систем на низовом уровне.
Подчеркнуто, что в 2022-2023 годах в области будут реализованы 1 268 инвестиционных проектов промышленности, сферы услуг и сельского хозяйства на сумму 31 триллион сумов. При этом роль драйвера отведена химической, текстильной, кожевенной, фармацевтическим отраслям, индустрии стройматериалов.
В сельском хозяйстве намечено осуществить 653 проекта и создать 23 тысячи постоянных рабочих мест. В Алтыарыкском, Ферганском и Багдадском районах планируется создать 1,2 тысячи гектаров интенсивных садов и виноградников, предоставить их желающим с десятилетней рассрочкой.
Представлены планы по строительству жилья и дорог, улучшению электро- и водоснабжения, ремонту школ и детских садов.
- Мы ждем от Ферганы больших результатов. Этот регион издавна славится наукой, культурой, ремесленничеством. Ферганцы народ трудолюбивый, деловой. Необходимо в полной мере реализовать этот потенциал, внутренние возможности во благо народа.