Президент мўйноқликлар билан мулоқот қилди
Маълумки, бу ер мамлакатимизнинг олис ҳудудларидан бири. Энг яқин шаҳар – Қўнғиротгача 100, Қорақалпоғистон маркази – Нукусгача 200 километр масофа бор. Бу коммуникацияда қийинчилик туғдириши табиий.
Шу боис мўйноқликларнинг ҳаёти, шароитларига давлатимиз раҳбарининг эътибори бошқача. Бу ҳудудни ривожлантириш бўйича иккита қарор қабул қилиниб, манзилли дастурлар амалга оширилган. Президентимизнинг ўзи ҳам Мўйноққа икки марта – 2018 ва 2019 йилларда ташриф буюрган.
Ўшанда бу ерда транспорт коммуникацияларини яхшилаш бўйича кўрсатма берилган эди. Шунга мувофиқ, автомобиль йўллари таъмирланди. Мўйноқ аэропорти янгиланиб, ишга туширилди.
Бу “ҳаво порти” 1947 йилда қурилган бўлиб, илгари кичик самолётларни қабул қилган. Кейинчалик умуман ишламай ҳам қолган эди. Бугун ҳаётга қайтган бу аэропортга илк бор Ўзбекистон Президентининг самолёти келиб қўнди.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Аэропортда 50 нафар йўловчига мўлжалланган янги терминал қурилган, учиш-қўниш йўлаги ва майдончалар таъмирланган. Мажмуа атрофи кўкаламзорлаштирилган.
Президент шу ерда мўйноқлик ёшуллилар, маҳалла раислари, ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар билан учрашди.
- Охирги беш йилда кўп нарсани ўргандик, илгари ишонилмаган нарсаларга ишондик. Мен биринчи келганимда «маданият Мўйноқдан бошланади» дегандим. Шундай бўлаяпти. Мана шу аэропорт ҳам бир мисол. Энди Тошкент - Мўйноқ - Нукус авиақатнови йўлга қўйилади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ташрифдаги яна бир янгилик - Оролбўйини биргаликда  ривожлантириш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси туманлари муайян вилоятларга бириктирилган. Президент бунинг сабаби ва аҳамиятини тушунтириб берди.
- Оролбўйида аҳвол ёмон деб кўпчилик гапиради. Лекин ҳамма ҳам бу ерга келиб кўрмаган. Оролнинг ҳавосидан нафас олиши, шароитни кўриб, адолатли баҳо бериши учун бу ерга бутун республикадан раҳбарларни юбордим. Қорақалпоғистон ривожига катта маблағ йўналтирамиз, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбари Мўйноқдаги долзарб масалалар, келгуси ишлар бўйича аҳоли фикрини сўради.
- Бу ерда қийинчиликларда тобланган, меҳнаткаш одамлар яшайди. Фақат уларга ишлаш учун шароит яратиб беришимиз керак. Лекин қандай корхона қурамиз? Нима ишлаб чиқарамиз? Унинг бозори нима бўлади? Самолёт келгани бежиз эмас. Энди маҳсулотларни ташиш осонлашади. Шунинг учун сизлардан илтимосим: аччиқ, асосли, манфаатли гапларни айтинглар. Биргаликда яқин икки йилга аниқ режаларни белгилаб олишимиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Жамоатчилик вакиллари ҳудуддаги муҳим масалалар бўйича ўз таклифларини билдирди. Президентимиз уларни қўллаб-қувватлаб, мутасаддиларга топшириқлар берди. Қишлоқ хўжалиги тармоқлари билан бирга хизмат турларини кенгайтириш, хусусан, кўнгилочар ўйинлар учун солиқ имтиёзлари бериш зарурлигини таъкидлади. Бу ички туризм ривожига, иш ўринлари очилишига хизмат қилади.
Мўйноқ туманига Тошкент вилояти бириктирилган. Учрашувда ушбу вилоят тадбиркорлари томонидан Мўйноқ туманида амалга ошириладиган ишлар ҳақида аҳоли вакиллари олдида тақдимот ўтказилди. Қайд этилганидек, бу ерда истироҳат боғи қурилади, қўшимча қувур тортиб келинади. Кексалар санаторий, болалар оромгоҳларга юборилади. Давлатимиз раҳбари аҳоли саломатлиги масаласига алоҳида эътибор қаратиб, бу ерга келиб ишлайдиган шифокорларга ойлик устамалар бериш, уй билан таъминлаш муҳимлигини таъкидлади.

President talks with Muynak people
On February 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Muynak.
The city is one of the most remote places in the country.
It is 100 kilometers far from the nearest city – Kungrad, and 200 kilometers far from the center of Karakalpakstan, Nukus.
Difficulties in transport communication naturally arise at such distances.
Therefore, the issues of improving the lives and conditions of the Muynak people, their concerns are under the special attention of the Head of the state. Two resolutions on the development of this region were adopted, and targeted programs were implemented. The President himself visited Muynak twice – in 2018 and 2019. Then instructions were given to improve transport communications. Following them, roads were repaired, the Muynak Airport was modernized and re-launched.
The air harbor, built in 1947, was intended to serve small vessels. Then the work of the airport stopped. Today, the airport, which received a new life, for the first time accepted the board of the President of Uzbekistan.
The Head of the state got acquainted with the construction and landscaping activities here.
A new terminal has been erected, capable of serving 50 passengers, the runway and aprons have been repaired. The area around the airport complex was landscaped. Here the President met with representatives of the older generation, chairmen of mahallas, assistants to hokims and youth of Muynak.
“Over the past five years, we have learned a lot, believed in what previously seemed incredible. On my first visit, I said that culture would begin from Muynak. This is exactly what is happening. An example is this airport. Now air communication will be organized along the Tashkent – Muynak – Nukus route”, Shavkat Mirziyoyev said. To unite efforts in the development of the Aral Sea region, each district of Karakalpakstan is assigned to one of the regions. The President explained the reason and significance of this measure.
“Many only say that the situation in the Aral Sea region is bad. But not everyone saw it with their own eyes. Therefore, today I sent leaders from all over the country here so that they could breathe the air of the Aral Sea, see the conditions and give a fair assessment. We will allocate funds for the development of Karakalpakstan”, the President said.
The Head of the state asked the opinion of residents about current problems and future work in Muynak.
“Hardworking people live here. We should only create conditions for their work. But what enterprises to build? What products to produce? What market will it have? The air traffic has been established for a good reason. Now it will be easier to transport goods. Therefore, I ask you: tell us about the most painful, offer thoughtful and profitable ideas. Together with you, we must outline specific plans for the next two years”, Shavkat Mirziyoyev said. Members of the public noted the changes in the region and made suggestions on the current issues. The President supported them and gave relevant instructions to responsible persons. The need for development, along with agriculture, the service sector, in particular, the provision of tax incentives for the entertainment sector, was noted. This will serve to develop domestic tourism and create jobs.
Muynak district is assigned to the Tashkent region. At the meeting, representatives of Muynak made a presentation on projects that will be implemented in their district by entrepreneurs of the region. It is planned to organize a park in the district. The elderly and children will be sent to sanatoriums and children’s camps. The Head of the state dwelled on the issue of improving the health of the population and noted the need for increasing payments and provision of housing for doctors who come to work in the region.