Келгуси йилги вазифалар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 30 декабрь куни келгуси йилда иқтисодиёт тармоқлари ва коммунал соҳа барқарор ишлашини таъминлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йил оғир келганига қарамай, иқтисодиётда ижобий натижаларга эришилгани қайд этилди. Хусусан, жорий йилда ялпи ички маҳсулот 7 фоизга, саноат 9,5 фоизга, хизматлар 20 фоизга, қурилиш соҳаси 6 фоизга, қишлоқ хўжалиги 4 фоизга ўсган. Инфляция даражаси 10 фоиздан паст бўлган.
Экспорт ҳажми 16,5 миллиард долларни ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан қарийб 1,3 миллиард долларга ошди. Умумий қиймати 12,4 миллиард долларлик 318 та йирик ва 14 мингта ҳудудий лойиҳалар ишга тушди. Ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолининг турмуш шароити яхшиланди.
Йиғилишда келгуси йилда ҳам иқтисодиётнинг барқарор ўсишини таъминлаш бўйича вазифалар кўрсатиб ўтилди. Хусусан, ялпи ички маҳсулот ва саноатни 7 фоиздан юқори, хизматларни қарийб 30 фоизга ошириш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари янги йилнинг бошиданоқ, барча тармоқ ва ҳудудлар тизимли ишлаб, бу мақсадларга эришиш учун мустаҳкам замин яратиш кераклигини таъкидлади.
Халқимиз дастурхони тўкинлигини таъминлаш мақсадида қиш ойларида асосий турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини бозорларга барқарор етказиб бериш бўйича вазифалар белгиланди.
Электр энергияси, табиий газ, иссиқлик таъминоти, коммунал, соғлиқни сақлаш ва ёнғин хавфсизлиги тизимларининг барқарор ишлаши муҳимлиги қайд этилди.
Малакали тиббий хизмат кўрсатиш, жамоат, ёнғин ва ҳаракат хавфсизлиги фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.

Определены задачи на следующий год
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 30 декабря состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения устойчивой работы отраслей экономики и коммунальной сферы в следующем году.
Отмечалось, что несмотря на сложности и вызовы уходящего года, удалось достичь позитивной динамики в экономике. В частности, в нынешнем году рост валового внутреннего продукта составил 7 процентов, промышленности – 9,5 процента, объема услуг – 9,5 процентов, строительства – 6 процентов, сельского хозяйства – 4 процента. Уровень инфляции зафиксирован ниже 10 процентов.
Объем экспорта составил 16,5 миллиарда долларов и вырос почти на 1,3 миллиарда долларов по сравнению с прошлым годом. Было запущено 318 крупных и 14 тысяч региональных проектов на общую 12,4 миллиарда долларов. Улучшились условия жизни и быта социально уязвимого населения.
На совещании определены задачи по обеспечению устойчивого роста экономики и в следующем году. В частности, обозначена цель обеспечить рост ВВП и промышленности более чем на 7 процентов, увеличение объема услуг на 30 процентов.
Глава государства указал на необходимость уже с самого начала нового года наладить системную работу всех отраслей и регионов, создать прочную основу для достижения указанных целей.
Поставлены задачи по организации стабильных поставок на рынки основных видов сельскохозяйственной продукции в зимние месяцы для обеспечения изобилия на столе населения.
Подчеркнута важность устойчивой работы систем электро-, газо-, теплового снабжения, коммунального хозяйства, здравоохранения и пожарной безопасности.
Даны также указания по координации деятельности сфер медицинской помощи, общественной, пожарной и дорожной безопасности.