Келгуси йилги вазифалар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 30 декабрь куни келгуси йилда иқтисодиёт тармоқлари ва коммунал соҳа барқарор ишлашини таъминлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йил оғир келганига қарамай, иқтисодиётда ижобий натижаларга эришилгани қайд этилди. Хусусан, жорий йилда ялпи ички маҳсулот 7 фоизга, саноат 9,5 фоизга, хизматлар 20 фоизга, қурилиш соҳаси 6 фоизга, қишлоқ хўжалиги 4 фоизга ўсган. Инфляция даражаси 10 фоиздан паст бўлган.
Экспорт ҳажми 16,5 миллиард долларни ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан қарийб 1,3 миллиард долларга ошди. Умумий қиймати 12,4 миллиард долларлик 318 та йирик ва 14 мингта ҳудудий лойиҳалар ишга тушди. Ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолининг турмуш шароити яхшиланди.
Йиғилишда келгуси йилда ҳам иқтисодиётнинг барқарор ўсишини таъминлаш бўйича вазифалар кўрсатиб ўтилди. Хусусан, ялпи ички маҳсулот ва саноатни 7 фоиздан юқори, хизматларни қарийб 30 фоизга ошириш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари янги йилнинг бошиданоқ, барча тармоқ ва ҳудудлар тизимли ишлаб, бу мақсадларга эришиш учун мустаҳкам замин яратиш кераклигини таъкидлади.
Халқимиз дастурхони тўкинлигини таъминлаш мақсадида қиш ойларида асосий турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини бозорларга барқарор етказиб бериш бўйича вазифалар белгиланди.
Электр энергияси, табиий газ, иссиқлик таъминоти, коммунал, соғлиқни сақлаш ва ёнғин хавфсизлиги тизимларининг барқарор ишлаши муҳимлиги қайд этилди.
Малакали тиббий хизмат кўрсатиш, жамоат, ёнғин ва ҳаракат хавфсизлиги фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.

Tasks for the next year defined
On December 30, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on ensuring the sustainable operation of economic sectors and utilities next year.
It was noted that despite the difficulties and challenges of the outgoing year, it was possible to achieve positive dynamics in the economy. In particular, this year the growth of gross domestic product amounted to 7 percent, industry – 9.5 percent, services – 9.5 percent, construction – 6 percent, agriculture – 4 percent. The inflation rate is fixed below 10 percent.
The volume of exports amounted to $16.5 billion and increased by almost $ 1.3 billion compared to last year. 318 large and 14 thousand regional projects were launched for $12.4 billion. The living conditions of socially vulnerable population have improved.
The tasks to ensure sustainable economic growth next year were identified at the meeting. In particular, the goal was set to ensure the growth of GDP and industry by more than 7 percent, an increase in the volume of services by 30 percent.
The Head of the state noted the need for establishing systematic work of all industries and regions from the very beginning of the new year, creating a solid foundation for achieving these goals.
Tasks have been set to organize stable supplies to the markets of the main types of agricultural products in winter to ensure abundance on the table of the population.
The importance of stable operation of electric, gas, heat supply systems, public utilities, healthcare and fire safety was emphasized.
Instructions were also given on the coordination of activities in medical care, public, fire and road safety.