Айдар-Арнасой кўллар тизимида экотуризм ривожлантирилади
Давлатимиз раҳбари 8 ноябрь куни Айдар-Арнасой кўллар тизимида экологик барқарорликни сақлаш ва экотуризмни ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев Навоий ва Жиззах вилоятларида бўлган сайловолди учрашувларида айтган эди. Йиғилишда шу борадаги аниқ режалар ва эришиладиган натижалар кўриб чиқилди.
Ҳудудда экотуризмни ривожлантириш учун, аввало, сув ҳажми барқарорлигини таъминлаш, биохилма-хилликни асраш кераклиги таъкидланди. Кўллар атрофида қўшимча сайёҳлик зоналари ва дам олиш масканлари барпо этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Шу билан бирга, Айдар-Арнасой кўллар тизимининг мавжуд имкониятларидан кенг фойдаланган ҳолда бу ерда балиқчиликни янада ривожлантириш кераклигига урғу берилди.
Бугунги кунда ушбу ҳудуддан йилига бор-йўғи 4 минг тонна балиқ овланмоқда. Шароит яратиш ва ишларни тизимли ташкил қилиш ҳисобига, бу ҳажмни 20 минг тоннага етказиш ва бу орқали янги иш ўринлари яратиш мумкин. Шу боис, тадбиркорларни жалб қилиб, кўлларни ижарага берган ҳолда, кластер усулида балиқ етиштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шундай лойиҳаларни кўпайтириш, кредитлар ажратиб, ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди.
Мутасаддиларга Айдар-Арнасой кўллар тизимининг экологик ҳолатини яхшилаш бўйича дастур қабул қилиш вазифаси қўйилди. Унинг доирасида кўллар тизимида сув сатҳини барқарор сақлаш ва шўрланиш даражасини камайтириш чоралари кўрилади. Қирғоқлар бўйидаги 800 гектар ерда дарахт ва буталар экилади.
Ҳудудда экологик хавфсизликни кучайтириш, броконьерлик ва бошқа ҳуқуқбузарликнинг олдини олиш бўйича ҳам топшириқлар берилди.

Будут приняты меры по развитию экотуризма в Айдар-Аранасайской системе озер
Глава государства 8 ноября провел совещание по вопросам сохранения экологической стабильности и развития экотуризма в Айдар-Арнасайской системе озер.
Эти вопросы были затронуты Шавкатом Мирзиёевым в ходе предвыборных встреч в Навоийской и Джизакской областях. На сегодняшнем совещании рассмотрены конкретные планы и ожидаемые результаты.
Отмечалось, что для развития экотуризма в регионе необходимо прежде всего обеспечить устойчивость водных ресурсов и сохранить биоразнообразие. Особое внимание уделено вопросу создания новых туристических зон и курортов вокруг озер. Вместе с тем указано на необходимость развития рыбоводства с широким использованием возможностей Айдар-Арнасайской системы.
В настоящее время в озерах вылавливается всего 4 тысяч тонн рыбы. За счет создания условий и системной работы можно увеличить данный объем до 20 тысяч тонн и создать за счет этого новые рабочие места. В связи с этим даны указания по привлечению предпринимателей, предоставления озер в аренду и производству рыбы кластерным методом.
Подчеркнута необходимость увеличения числа таких проектов, предоставления им кредитов и всесторонней поддержки.
Ответственным лицам поручено принять программу по улучшению экологического состояния Айдар-Арнасайской системы озер. В ее рамках будут приняты меры по поддержанию стабильного уровня воды и снижению солености озер. На 800 гектарах прибрежной полосы будут высажены деревья и кустарники.
Также затронуты вопросы укрепления экологической безопасности, предупреждения браконьерства и других правонарушений на территории системы озер.