Ўзбекистон Президенти Россия делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 октябрь куни мамлакатимиздаги Президент сайловини кузатиш учун келган россиялик кузатувчилар делегациясига бошчилик қилаётган Россия Федерацияси Федерал Кенгаши Давлат Думаси қўмитаси раиси Леонид Калашниковни қабул қилди.
Россия парламенти вакили Ўзбекистон етакчисини Президент сайловида ишончли ғалабага эришгани ва сайлов кампанияси муваффақиятли ўтказилгани билан дилдан қутлади.
Сайлов жараёнларини илғор халқаро амалиёт ва стандартларга мувофиқ тайёрлангани ва ташкил этилгани борасида қилинган ишлар юксак баҳоланди.
Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Парламентлар ўртасида яқин ва сермаҳсул мулоқот йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди.
Савдо, инвестиция, таълим, туризм ва маданият соҳаларидаги икки томонлама шерикликни, шунингдек, МДҲ маконидаги минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун катта имкониятлар борлиги таъкидланди.

President of Uzbekistan meets with the Russian delegation
On October 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Chairman of the Committee of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation Leonid Kalashnikov, who heads the Russian delegation of observers in the Presidential elections in Uzbekistan.
Leonid Kalashnikov warmly congratulated the Leader of Uzbekistan on a convincing victory in the Presidential elections and a successful election campaign.
The work carried out on the preparation and organization of election procedures in accordance with international best practices and standards was highly appreciated.
Views were exchanged on the current issues of further development of the strategic partnership and alliance, expansion of multifaceted interaction.
Satisfaction was expressed with the established close and fruitful inter-parliamentary dialogue.
Great opportunities were noted for deepening cooperation in trade, investment, education, tourism and culture, as well as within the framework of regional organizations in the CIS space.