Ўзбекистон Президенти Россия делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 октябрь куни мамлакатимиздаги Президент сайловини кузатиш учун келган россиялик кузатувчилар делегациясига бошчилик қилаётган Россия Федерацияси Федерал Кенгаши Давлат Думаси қўмитаси раиси Леонид Калашниковни қабул қилди.
Россия парламенти вакили Ўзбекистон етакчисини Президент сайловида ишончли ғалабага эришгани ва сайлов кампанияси муваффақиятли ўтказилгани билан дилдан қутлади.
Сайлов жараёнларини илғор халқаро амалиёт ва стандартларга мувофиқ тайёрлангани ва ташкил этилгани борасида қилинган ишлар юксак баҳоланди.
Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Парламентлар ўртасида яқин ва сермаҳсул мулоқот йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди.
Савдо, инвестиция, таълим, туризм ва маданият соҳаларидаги икки томонлама шерикликни, шунингдек, МДҲ маконидаги минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун катта имкониятлар борлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана встретился с делегацией России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 октября принял председателя комитета Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Леонида Калашникова, возглавляющего российскую делегацию наблюдателей за президентскими выборами в нашей стране.
Парламентарий тепло поздравил лидера Узбекистана с уверенной победой на президентских выборах и успешным проведением избирательной кампании.
Высоко оценена проведенная работа по подготовке и организации выборных процедур в соответствии с передовой международной практикой и стандартами.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам дальнейшего развития узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового взаимодействия.
Выражено удовлетворение установленным тесным и плодотворным межпарламентским диалогом.
Отмечены большие возможности для углубления двустороннего сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, образования, туризма и культуры, а также в рамках региональных организаций на пространстве СНГ.