Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 29 июндаги ПҚ-5168-сон “Давлат органлари ва ташкилотларига юридик хизмат кўрсатиш фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳамда туман (шаҳар) молия ва пенсия бўлимларида “E-huquqshunos” электрон тизимини жорий этиш бўйича семинар-тренинг ўтказилди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Юридик департаменти директори Алишер Турмухамедов ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг Юридик хизматларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи ўринбосари Сардорбек Азизов, “UNICON-SOFT” МЧЖ директорининг биринчи ўринбосари Умид Усманов, “UNICON-SOFT” МЧЖ бўлим бошлиғи Музаффар Раҳимбердиев ҳамда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Юридик департамент ходимлари, туман (шаҳар) молия бўлимлари, Пенсия жамғармаси ва туман (шаҳар) пенсия бўлимлари ходимлари қатнашдилар.
Семинар-тренинг давомида адлия органлари ҳузурида иш бошлаган Юридик хизмат кўрсатиш марказларининг туман (шаҳар) молия ва пенсия бўлимларига юридик хизмат кўрсатиш билан боғлиқ бўлган жараёнларга батафсил тўхталиб ўтилди.
Тадбирда “UNICON-SOFT” МЧЖ дастурчилари томонидан давлат ташкилотларига электрон тарзда юридик хизмат кўрсатиш имконини берувчи “E-huquqshunos” электрон тизими ишга туширилганлиги таъкидлаб ўтилди.
Мутахассислар томонидан “E-huquqshunos” электрон тизими қуйидаги асосий имкониятларга эга эканлиги таъкидланди:
- тизимга ички буйруқ, шартномалар ва бошқа юридик тусдаги ҳужжатларнинг намуналарини киритиш ва улардан эркин фойдаланиш
- тизимдан фойдаланувчи ташкилотлар томонидан шахсий кабинетга кириш, ҳар қандай ҳужжат лойиҳаси, унга тегишли материалларни тайёрлаш, қайта ишлаш ва хулоса олиш учун Марказларга юбориш;
- масъул ходимлар томонидан тегишли хулоса тайёрлаш, ҳужжатларни электрон рақамли имзо билан тасдиқлаган ҳолда, тизимга бириктириш ва ўзаро ҳужжат алмашиш;
- тизимдан фойдаланувчи ташкилотлар томонидан Марказлардан ижобий хулоса олинганидан сўнг такрорланмайдиган махсус рақам бериш, электрон тарзда қабул қилиш ва ушбу ҳужжатларни автоматик тарзда изчил кетма-кетликда рақамлаш;
- ташкилот фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифларни тизимга бириктириш, уларни таҳрир қилиш, таклифларни электрон рақамли имзо билан тасдиқлаб юбориш;
- ташкилотларга талабнома, судларга ариза ёки даъво аризаларини киритиш учун уларнинг лойиҳаларини тайёрлаш, таҳрир қилиш ва электрон рақамли имзо билан тасдиқлаб киритиш;
- хизмат кўрсатиладиган ташкилотларга нисбатан ўтказиладиган текширишларда масофавий тарзда иштирок этиш ва уларга ҳуқуқий маслаҳатлар бериш;
Марказлар томонидан юридик ва жисмоний шахслардан келган мурожаатларни ўрганиб чиқиш ва уларга асослантирилган жавоблар юборишда имкониятлар яратилганлиги қайд этилди.

Состоялся семинар-тренинг по внедрению электронной системы “E-huquqshunos”
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2021 года № ПП-5168 “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности по оказанию юридических услуг государственным органам и организациям” в районных (городских) финансовых и пенсионных отделах проведен семинар-тренинг по внедрению электронной системы “E-huquqshunos”.
В семинаре приняли участие директор Юридического департамента Министерства финансов Республики Узбекистан Алишер Турмухамедов и заместитель начальника управления по координации деятельности юридических служб министерства юстиции Республики Узбекистан Сардорбек Азизов, первый заместитель директора ООО “UNICON-SOFT” Умид Усманов, начальник отдела ООО “UNICON-SOFT” Музаффар Рахимбердиев, а также сотрудники юридического департамента Министерства финансов Республики Узбекистан, районных (городских) финансовых отделов, Пенсионного фонда и районных (городских) пенсионных отделов.
В ходе семинара-тренинга были подробно рассмотрены процессы, связанные с оказанием юридических услуг районным (городским) отделам финансов и пенсионного обеспечения центров юридических услуг, начавших свою работу при органах юстиции.
Специалистами было отмечено, что электронная система “E-huquqshunos” обладает следующими основными возможностями:
- включение и свободное использование в системе образцов внутренних приказов, договоров и иных документов правового характера;
- доступ в личный кабинет организациями, использующими данную систему, любой проект документа, материалы по нему для подготовки, обработки и направления в центры для получения заключения;
- подготовка ответственными сотрудниками соответствующего заключения, прикрепление документов к системе с заверением их электронной цифровой подписью;
- регистрация и взаимный обмен документами;
- выдача организациями, использующими данную систему, специального номера, который не повторяется при получении положительного заключения центров, прием в электронном виде и автоматическая последовательная нумерация этих документов;
- прикрепление предложений по совершенствованию деятельности организации к системе, их редактирование, подтверждение предложений электронной цифровой подписью;
- подготовка, редактирование и заверение электронно-цифровой подписью их проектов для внесения в соответствующие организации заявлений, заявлений в суды или исковых заявлений;
- дистанционное участие в проверках, проводимых в отношении организаций, предоставляющих медицинские услуги, и предоставление им юридических консультаций;
Было отмечено, что центрами созданы возможности для изучения обращений от юридических и физических лиц и направления на них мотивированных ответов.