Электрон хизматларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 13 июль куни рақамли технологияларни жорий этиш чора-тадбирларига оид тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда ахборот технологиялари изчил ривожлантирилиб, аҳолига қулайликлар кенгайтирилмоқда. Бугунги кунда Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали 253 хил хизматлар кўрсатилмоқда. Жорий йилда уларни яна 60 тага кўпайтириш, 50 дан ортиқ хизматларни соддалаштириш мўлжалланган.
Энг муҳими, бу ишлар сансалорлик, бюрократия ва коррупцияни камайтириб, вақт ва маблағларни тежаш, унумдорликни оширишга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 октябрдаги фармони билан “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси тасдиқланган эди. Ушбу стратегияга мувофиқ, 2020-2022 йилларда ҳудудлар ва тармоқларни рақамли трансформация қилиш дастурлари амалга оширилмоқда. Жумладан, тармоқлар бўйича 443 та лойиҳа ишлаб чиқилиб, бугунги кунгача 194 таси татбиқ этилди. Ҳудудларда дастурдаги 1 минг 643 та лойиҳадан 1 минг 172 таси жорий қилинди.
Мисол учун, “Ўзтрансгаз”да шартномаларни бошқариш бўйича ахборот тизими жорий этилгани натижасида харажатлар 30 миллиард сўмга қисқарган. Шунингдек, 360 турдаги давлат божларини Ягона электрон биллинг тизими орқали тўлаш йўлга қўйилгани ҳисобига 24 миллиард сўм маблағлар тежалган.
Умуман, жорий йилнинг биринчи ярмида рақамли иқтисодиёт соҳасида кўрсатилган хизматлар ҳажми 7 триллион 200 миллиард сўмни, компьютер дастурлаш хизматлари экспорти 17 миллион 500 минг долларни ташкил этган.
Лекин, бу соҳада ривожланишдан ортда қолаётган тармоқ ва ҳудудлар ҳам бор. Рақамлаштириш рейтинги 65 та ташкилот, 116 та туман ва шаҳарда ишлар суст ташкил этилганини кўрсатмоқда.
Тақдимотда давлатимиз раҳбари лойиҳаларни жадаллаштириш, ҳудудларда электрон хизматлар қамровини кенгайтириш бўйича зарур кўрсатмалар берди.
– Охирги йилларда қилинган ишлар, албатта, ўз натижасини берди, хизматлар қулай ва одамларга яқин бўлди. Лекин рақамли технологиялар кун сайин ўзгариб, янги-янги имкониятлар очилмоқда. Шунинг учун ҳар бир вазирлик, давлат органи ва ҳудудларда янги дастурларни жорий этиш бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Рақамли иқтисодиёт хизматларини 16 триллион сўмга, компьютер дастурлари экспортини 40 миллион долларга етказиш мумкинлиги айтиб ўтилди.
Мобил илова орқали кўрсатиладиган давлат хизматлари сонини 100 тага етказиш, хусусан, коммунал соҳа, кадастр, солиқ, божхона, пенсия ва меҳнатга оид маълумотларни олишда қулайликларни ошириш зарурлиги таъкидланди.
Мутасаддиларга вазир портали, вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари порталларини шакллантириш, улардаги маълумотларни мунтазам таҳлил қиладиган тизим яратиш бўйича топшириқ берилди.
“Алоқабанк” акциядорлик тижорат банкига мижозлар учун барча хизматларни мужассамлаштирган ягона платформа яратиш, ахборот технологиялари соҳасидаги стартап лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш вазифаси қўйилди.
Давлат ва хўжалик органлари ходимларининг рақамли технологиялар бўйича саводхонлигини ошириш муҳимлиги қайд этилди.

Provision of e-services to expand
On July 13, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on measures to introduce digital technologies.
The activities on the introduction of information technologies are gaining momentum in Uzbekistan, which increases the convenience of the population’s life. 253 types of services are provided through the Single interactive state services portal. This year it is planned to introduce another 60 and simplify the provision of over 50 services.
Most importantly, these measures help to reduce the volume of paperwork, bureaucracy and corruption, save users time and money, and increase operational efficiency.
Digital Uzbekistan 2030 Strategy was approved by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan on October 5, 2020. Under this strategy, programs for the digital transformation of regions and industries for 2020-2022 are being implemented. In particular, 443 projects have been developed by industry, of which 194 have been implemented to date. 1172 out of the 1643 projects envisaged by regional programs, have been implemented.
For example, the introduction of an information management system for contracts in Uztransgaz JSC reduced costs by 30 billion UZS. The introduction of a payment system for 360 types of state duties through the Unified Billing System has saved 24 billion UZS.
According to the results of the first half of this year, the volume of services provided in the digital economy amounted to 7 trillion 200 billion UZS, the export of computer programming services – 17 million 500 thousand dollars.
However, there are industries and regions where this work is proceeding at a slow pace. The corresponding rating shows that the digitalization process is not organized at the proper level in 65 organizations, 116 districts and cities.
At the presentation, the President gave the necessary instructions to accelerate projects and expand e-services.
“The activities carried out in recent years have yielded results, services have become more convenient and closer to people. But digital technologies are changing every day, new opportunities are opening up. Therefore, it is necessary to develop a roadmap for the introduction of new software products in each ministry, state body and region”, said Shavkat Mirziyoyev.
It was indicated that there are opportunities to bring the volume of services of the digital economy to 16 trillion UZS, and the export of computer software up to $40 million.
The need was noted for increasing the types of public services provided through a mobile application to 100, including through the introduction of services for obtaining information regarding the communal, cadastral, tax, customs spheres, pension provision and labor relations.
Responsible persons were instructed to create portals of ministers, hokims of regions, districts and cities, regularly analyze information posted on them.
The JSCB Aloqabank was tasked with creating a unified platform for client services, providing financial support to start-up projects in information technologies.
Instructions were given to improve the digital literacy of employees of state and economic management bodies.