Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ва кимё саноатидаги лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 5 июль куни қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда кимё саноатидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Бундан бир йил олдин, 8 июлда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ташкилотлари фаолиятининг самарадорлигини оширишга оид қарори қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводи, Агрегат заводи, Чирчиқ қишлоқ хўжалиги техникаси заводи ва “Технолог” акциядорлик жамиятларининг устав капиталидаги давлат улушлари уч йил муддатга “Ўзавтосаноат” акциядорлик жамиятига ишончли бошқарувга берилган эди. Тармоқ корхоналарининг рентабеллигини ошириш, маҳсулотлари сифатини яхшилаш ва таннархини пасайтириш вазифалари белгиланган эди.
Ўтган даврда Тошкент қишлоқ хўжалиги техника заводидаги ишлаб чиқариш майдонлари 68 фоизга мақбуллаштирилиб, ускуналардан фойдаланиш самарадорлиги оширилди. Натижада маҳсулот таннархи 4 фоизга пасайди ва қарийб 45 миллиард сўм иқтисод қилинди. Хорижий ишлаб чиқарувчилар билан музокаралар ўтказилиб, 80-100 от кучига эга бўлган тракторлар нархлари 15-20 фоизга арзонлаштирилди.
Минск трактор заводи билан хамкорлик ўрнатилди. Бу шериклик доирасида Ўзбекистонда ҳар йили 3 мингта трактор ишлаб чиқариш кўзда тутилмоқда.
Шу билан бирга, корхоналарнинг технологик ва ишлаб чиқариш салоҳиятини ошириш, қишлоқ хўжалигини замонавий техникалар билан таъминлаш бўйича ҳали вазифалар кўп. Тармоқда мавжуд қувватлардан фойдаланиш даражаси 19 фоиз, маҳаллийлаштириш ўртача 20 фоиз экани мутлақо қониқарли эмас. Маҳаллий техникалар нархи импорт техникаларга нисбатан 10-15 фоиз қиммат.
Шу боис тақдимотда қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини ташкил этиш, қувватлардан фойдаланиш ва маҳаллийлаштириш даражасини ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Тошкент шаҳрида жойлашган тармоқ корхоналарини Чирчиқ шаҳрига кўчириш ва уларнинг негизида қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Режага кўра, Тошкент ва Чирчиқдаги қишлоқ хўжалиги техникаси заводлари, Агрегат заводи, “Технолог” ва “ЎзКлаас Агро” корхоналари саноат кластери усулида ягона майдонда жойлаштирилади. 1 минг 200 та ускуна ва жиҳоз, 28 турдаги техника оптималлаштирилиб, ишлаб чиқариш қувватидан фойдаланиш 85 фоизга, маҳаллийлаштириш 50 фоизга етказилади. Натижада ишлаб чиқариш таннархи 20 фоизга пасайиб, корхоналарнинг рентабеллик даражаси 10 фоизга ошиши кутилмоқда.
Молия вазирлигига кластерни ташкил этиш билан боғлиқ дастлабки харажатлар учун 500 миллиард сўм ажратиш вазифаси қўйилди. Бу маблағ тармоқ корхоналарининг бино-иншоотлари ва майдонлари аукцион савдоларида сотилиши ҳисобидан қайтарилади.
Президентимиз маҳаллийлаштириш борасидаги ишларни давом эттириб, техникалар нархини арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Хусусан, Минск трактор заводи билан ҳамкорликда ишлаб чиқариладиган тракторларни маҳаллийлаштириш даражасини келгуси йил 40 ва 2023 йилда 50 фоизга, “ЎзКлаас Агро” бўйича бу кўрсаткични 25 фоизгача етказиш вазифаси қўйилди.
Шу билан бирга, маҳаллий техникаларни сотиб олиши учун фермер хўжаликлари ва кластерларга енгиллик яратиш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда лизингнинг бошланғич тўловини 25 фоиздан 15 фоизга ва фоиз ставкасини 16 фоиздан 7 фоизга тушириш ҳамда лизинг муддатини 5 йилдан 7 йилга узайтириш таклифи билдирилди.
Халқаро тажрибани ўрганиб, қишлоқ хўжалиги техникасига сервис хизматини кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳам топшириқлар берилди.
Тақдимотда кимё кластерлари ташкил этишга оид лойиҳалар ҳам кўриб чиқилди.
Хусусан, “Навоийазот” акциядорлик жамияти негизидаги кластерда умумий қиймати 3 миллиард 400 миллион долларлик 23 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган. Уларнинг самарасида йилига 1 миллиард 800 миллион долларлик маҳсулот тайёрлаш қуввати ва 3 минг 100 дан ортиқ иш ўрни яратилади.
Лойиҳалардан бири – карбамид-формальдегид концентрати ва смоласи ишлаб чиқариш корхонаси яқинда ишга туширилди. Сульфат кислотаси бўйича яна бир лойиҳа ҳам шу йил фойдаланишга топширилади.
Шунингдек, Навоий шаҳридаги “Электрокимёзаводи” қўшма корхонасида углерод толалари ишлаб чиқариш лойиҳаси амалга оширилади.
Тақдимотда пойтахтимизнинг Улуғбек шаҳарчасида илмий кимё кластерини ташкил этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.

2021-07-06 | Politics
On July 5, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of agricultural engineering and chemical industry projects.
A year ago, on July 8, a resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan was adopted on increasing the efficiency of the activities of agricultural engineering organizations. According to the document, state shares in the authorized capital of Tashkent Agricultural Machinery Plant, Tashkent Aggregate Plant, Chirchiq Agricultural Machinery Plant and Technolog JSC were transferred to the trust management of Uzautosanoat JSC for three years. Tasks were set to increase the profitability of enterprises, improve product quality and reduce costs.
Over the past period, the production areas of Tashkent Agricultural Machinery Plant have been optimized by 68 percent. The efficiency of equipment operation has been increased. The cost of production decreased by 4 percent and about 45 billion UZS was saved. Talks were held with foreign manufacturers – the cost of tractors with a capacity of 80-100 horsepower has been reduced by 15-20 percent.
A partnership has been established with Minsk Tractor Plant. Within the framework of cooperation, it is planned to produce 3 thousand tractors per year in Uzbekistan.
There is still a lot to be done to increase the technological and production potential of enterprises, to provide agriculture with modern equipment. The fact that the level of utilization of the existing capacities of the industry is 19 percent, and the level of localization is on average 20 percent, is absolutely unsatisfactory. Moreover, the cost of locally produced equipment is 10-15 percent more expensive than imported ones.
Measures to create a cluster of agricultural engineering, increase capacity utilization and increase the level of localization were discussed at the event.
The main attention was paid to the issues of transferring industry enterprises from Tashkent to Chirchiq and organizing a cluster of agricultural engineering on their basis.
Thus, agricultural machinery factories in Tashkent and Chirchiq, Tashkent Aggregate Plant, the Technolog and Uz Claas Agro enterprises will be located in one place and united into an industrial cluster. 1.2 thousand devices, 28 types of equipment will be optimized. The utilization of production capacities will be increased to 85 percent, localization – up to 50 percent. As a result, production costs are expected to decrease by 20 percent and the profitability of enterprises is expected to increase by 10 percent.
The Ministry of Finance was instructed to allocate 500 billion UZS for the initial costs associated with the creation of the cluster. These funds will be returned by selling through an auction of buildings and structures, land plots of industry enterprises.
The President gave instructions on expanding localization and reducing the cost of equipment. In particular, the task was set to increase the level of localization of tractors produced jointly with the Minsk Tractor Plant to 40 percent next year and up to 50 percent in 2023, to bring localization at Uz Claas Agro enterprise to 25 percent.
The need was noted for providing preferences to farms and clusters when purchasing domestically produced equipment. It was proposed to reduce the initial lease payment from 25 to 15 percent, the interest rate from 16 to 7 percent, to extend the lease term from 5 to 7 years.
Instructions were given to improve the agricultural machinery service system based on the study of international experience.
Projects related to the creation of chemical clusters were also considered.
It is planned to implement 23 projects worth $3.4 billion in the cluster based on Navoiazot JSC. Production facilities will be created for $1.8 billion a year and more than 3.1 thousand people will be employed.
An enterprise for the production of urea-formaldehyde concentrate and resin was recently commissioned. This year, a sulfuric acid production project will be implemented.
It is also planned to organize the production of carbon fibers based on the joint venture Electrokimyozavodi in the city of Navoi.
Information was provided on the ongoing work to create a scientific and chemical cluster in Ulugbek village.