Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ва кимё саноатидаги лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 5 июль куни қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда кимё саноатидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Бундан бир йил олдин, 8 июлда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ташкилотлари фаолиятининг самарадорлигини оширишга оид қарори қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводи, Агрегат заводи, Чирчиқ қишлоқ хўжалиги техникаси заводи ва “Технолог” акциядорлик жамиятларининг устав капиталидаги давлат улушлари уч йил муддатга “Ўзавтосаноат” акциядорлик жамиятига ишончли бошқарувга берилган эди. Тармоқ корхоналарининг рентабеллигини ошириш, маҳсулотлари сифатини яхшилаш ва таннархини пасайтириш вазифалари белгиланган эди.
Ўтган даврда Тошкент қишлоқ хўжалиги техника заводидаги ишлаб чиқариш майдонлари 68 фоизга мақбуллаштирилиб, ускуналардан фойдаланиш самарадорлиги оширилди. Натижада маҳсулот таннархи 4 фоизга пасайди ва қарийб 45 миллиард сўм иқтисод қилинди. Хорижий ишлаб чиқарувчилар билан музокаралар ўтказилиб, 80-100 от кучига эга бўлган тракторлар нархлари 15-20 фоизга арзонлаштирилди.
Минск трактор заводи билан хамкорлик ўрнатилди. Бу шериклик доирасида Ўзбекистонда ҳар йили 3 мингта трактор ишлаб чиқариш кўзда тутилмоқда.
Шу билан бирга, корхоналарнинг технологик ва ишлаб чиқариш салоҳиятини ошириш, қишлоқ хўжалигини замонавий техникалар билан таъминлаш бўйича ҳали вазифалар кўп. Тармоқда мавжуд қувватлардан фойдаланиш даражаси 19 фоиз, маҳаллийлаштириш ўртача 20 фоиз экани мутлақо қониқарли эмас. Маҳаллий техникалар нархи импорт техникаларга нисбатан 10-15 фоиз қиммат.
Шу боис тақдимотда қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини ташкил этиш, қувватлардан фойдаланиш ва маҳаллийлаштириш даражасини ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Тошкент шаҳрида жойлашган тармоқ корхоналарини Чирчиқ шаҳрига кўчириш ва уларнинг негизида қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Режага кўра, Тошкент ва Чирчиқдаги қишлоқ хўжалиги техникаси заводлари, Агрегат заводи, “Технолог” ва “ЎзКлаас Агро” корхоналари саноат кластери усулида ягона майдонда жойлаштирилади. 1 минг 200 та ускуна ва жиҳоз, 28 турдаги техника оптималлаштирилиб, ишлаб чиқариш қувватидан фойдаланиш 85 фоизга, маҳаллийлаштириш 50 фоизга етказилади. Натижада ишлаб чиқариш таннархи 20 фоизга пасайиб, корхоналарнинг рентабеллик даражаси 10 фоизга ошиши кутилмоқда.
Молия вазирлигига кластерни ташкил этиш билан боғлиқ дастлабки харажатлар учун 500 миллиард сўм ажратиш вазифаси қўйилди. Бу маблағ тармоқ корхоналарининг бино-иншоотлари ва майдонлари аукцион савдоларида сотилиши ҳисобидан қайтарилади.
Президентимиз маҳаллийлаштириш борасидаги ишларни давом эттириб, техникалар нархини арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Хусусан, Минск трактор заводи билан ҳамкорликда ишлаб чиқариладиган тракторларни маҳаллийлаштириш даражасини келгуси йил 40 ва 2023 йилда 50 фоизга, “ЎзКлаас Агро” бўйича бу кўрсаткични 25 фоизгача етказиш вазифаси қўйилди.
Шу билан бирга, маҳаллий техникаларни сотиб олиши учун фермер хўжаликлари ва кластерларга енгиллик яратиш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда лизингнинг бошланғич тўловини 25 фоиздан 15 фоизга ва фоиз ставкасини 16 фоиздан 7 фоизга тушириш ҳамда лизинг муддатини 5 йилдан 7 йилга узайтириш таклифи билдирилди.
Халқаро тажрибани ўрганиб, қишлоқ хўжалиги техникасига сервис хизматини кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳам топшириқлар берилди.
Тақдимотда кимё кластерлари ташкил этишга оид лойиҳалар ҳам кўриб чиқилди.
Хусусан, “Навоийазот” акциядорлик жамияти негизидаги кластерда умумий қиймати 3 миллиард 400 миллион долларлик 23 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган. Уларнинг самарасида йилига 1 миллиард 800 миллион долларлик маҳсулот тайёрлаш қуввати ва 3 минг 100 дан ортиқ иш ўрни яратилади.
Лойиҳалардан бири – карбамид-формальдегид концентрати ва смоласи ишлаб чиқариш корхонаси яқинда ишга туширилди. Сульфат кислотаси бўйича яна бир лойиҳа ҳам шу йил фойдаланишга топширилади.
Шунингдек, Навоий шаҳридаги “Электрокимёзаводи” қўшма корхонасида углерод толалари ишлаб чиқариш лойиҳаси амалга оширилади.
Тақдимотда пойтахтимизнинг Улуғбек шаҳарчасида илмий кимё кластерини ташкил этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.

Рассмотрены проекты в области сельскохозяйственного машиностроения и химической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 5 июля ознакомился с презентацией проектов в области сельскохозяйственного машиностроения и химической промышленности.
Год назад, 8 июля, было принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан о повышении эффективности деятельности организаций сельскохозяйственного машиностроения. Согласно документу, государственные доли в уставном капитале Ташкентского завода сельскохозяйственной техники, Ташкентского агрегатного завода, Чирчикского завода сельскохозяйственной техники и АО "Технолог" переданы в доверительное управление акционерному обществу "Узавтосаноат" на три года. При этом были поставлены задачи по увеличению рентабельности предприятий, улучшению качества продукции и снижению затрат.
За прошедший период производственные площади Ташкентского завода сельскохозяйственной техники оптимизированы на 68 процентов, увеличена эффективность эксплуатации оборудования. В результате себестоимость продукции снизилась на 4 процента и сэкономлено около 45 миллиардов сумов. Проведены переговоры с зарубежными производителями - стоимость тракторов мощностью 80-100 лошадиных сил снижена на 15-20 процентов.
Установлено партнерство с Минским тракторным заводом. В рамках этого сотрудничества планируется производить в Узбекистане 3 тысячи тракторов в год.
Вместе с тем предстоит еще многое сделать для увеличения технологического и производственного потенциала предприятий, обеспечения сельского хозяйства современным оборудованием. Тот факт, что уровень загруженности имеющихся мощностей отрасли составляет 19 процентов, а уровень локализации - в среднем 20 процентов, абсолютно неудовлетворительно, отмечалось на мероприятии. Более того, стоимость техники отечественного производства на 10-15 процентов дороже импортной.
В связи с этим на презентации обсуждены меры по созданию кластера сельскохозяйственного машиностроения, увеличению загрузки мощностей и повышению уровня локализации.
Особое внимание уделено вопросам переноса предприятий отрасли из Ташкента в Чирчик и организации на их базе кластера сельскохозяйственного машиностроения.
Так, заводы сельхозтехники в Ташкенте и Чирчике, Ташкентский агрегатный завод, предприятия «Технолог» и «УзКлаас Агро» будут размещены в одном месте и объединены в промышленный кластер. Будут оптимизированы 1,2 тысячи единиц оборудования и устройств, 28 видов техники, загрузка производственных мощностей будет увеличена до 85 процентов, локализация - до 50 процентов. В результате ожидается снижение себестоимости продукции на 20 процентов и повышение рентабельности предприятий на 10 процентов.
Министерству финансов поручено выделить 500 миллиардов сумов на первоначальные расходы, связанные с созданием кластера. Эти средства будут возвращены за счет продажи через аукцион зданий и сооружений, земельных участков предприятий отрасли.
Президент дал указания касательно расширения локализации и удешевления техники. В частности, поставлена задача повысить уровень локализации тракторов, производимых совместно с Минским тракторным заводом, до 40 процентов в следующем году и до 50 процентов в 2023 году, довести локализацию на предприятии «УзКлаас Агро» до 25 процентов.
Также указано на необходимость предоставления преференций фермерским хозяйствам и кластерам при приобретении техники отечественного производства. Так, предложено снизить первоначальный взнос лизинга с 25 до 15 процентов, процентную ставку - с 16 до 7 процента, продлить срок лизинга с 5 до 7 лет.
Даны поручения по совершенствованию системы сервиса сельскохозяйственной техники на основе изучения международного опыта.
В ходе презентации рассмотрены и проекты, связанные с созданием химических кластеров.
В частности, в кластере на базе акционерного общества «Навоиазот» планируется реализовать 23 проекта на сумму 3,4 миллиарда долларов. В результате будут созданы мощности по производству продукции на 1,8 миллиарда долларов в год и более 3,1 тысячи рабочих мест.
Недавно введено в строй предприятие по производству карбамидоформальдегидного концентрата и смолы. В этом году будет реализован проект по организации производства серной кислоты.
Также планируется организовать производство углеродных волокон на базе совместного предприятия «Электрокимёзаводи» в городе Навои.
На презентации представлена информация о проводимой работе по созданию научно-химического кластера в поселке Улугбек.