Ўзбекистон ва Россия раҳбарлари ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар
5 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Халқаро кун тартибининг долзарб жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Давлат раҳбарлари мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик, энг аввало савдо-иқтисодий соҳадаги шерикликнинг бугунги суръатини мамнуният билан қайд этдилар.
Президентлар Афғонистоннинг шимолий ҳудудларидаги аҳвол ёмонлашиши муносабати билан Марказий Осиёдаги вазиятнинг ривожига алоҳида тўхталиб ўтдилар. Ўзбекистон ва Россиянинг ваколатли идора ва ташкилотлари ўртасидаги мунтазам мулоқотларни давом эттиришга ва яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

2021-07-06 | Politics
On July 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Issues of further strengthening Uzbekistan – Russia strategic partnership and alliance were discussed. The parties exchanged views on the current international agenda.
The leaders noted with satisfaction the current dynamics of the development of multifaceted cooperation between the two countries, primarily in the trade-economic sphere.
The Presidents focused on the situation in the Central Asian region in connection with the deterioration of the situation in the northern regions of Afghanistan. An agreement was reached to continue regular contacts and close interaction between the authorized agencies and organizations of Uzbekistan and Russia.