PricewaterhouseCoopers (PwC) компанияси вакиллари билан учрашув
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илхом Норқулов PricewaterhouseCoopers (PwC) компаниясининг Евроосиё бўйича ижрочи ҳамкори Майкл Ахерн бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Майкл Ахерн яширин иқтисодиёт ҳажмини ўлчашда республикадаги норасмий секторни ўрганиш муҳимлиги ва бу борада PwC компаниясининг тажрибаси юқори эканлигини айтиб ўтди. Ўз навбатида, компания Қирғизистоннинг норасмий иқтисодиёти бўйича олиб борган тадқиқоти тўғрисидаги маълумотлар тақдим этилди.
Бу масала бўйича аниқ статистик маълумотларни олиш учун “пилот” режимида Ўзбекистон ҳудудларидаги вазиятни ўрганиш ишларини олиб бориш таклиф этилди.
Шунингдек, томонлар экологик, ижтимоий ва корпоратив бошқарув соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди. Хусусан, вазирлик ушбу соҳада амалга ошираётган ишлари бўйича меҳмонларга маълумот берилди. Майкл Ахерн бу йўналишда PwC компанияси Ўзбекистонга кўмаклашишига тайёрлигини маълум қилди.

Встреча с представителями PricewaterhouseCoopers (PwC)
Первый заместитель министра Экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов встретился с делегацией компании PricewaterhouseCoopers (PwC) во главе с исполнительным партнером по Евразии Майклом Ахерном.
Mайкл Ахерн отметил важность изучения неформального сектора в республике при измерении величины теневой экономики и поделился опытом PwC в этом направлении. В свою очередь, также была представлена информация о проведенном компанией исследовании теневой экономики Республики Кыргызстан.
Для получения точных статистических данных по данному вопросу было предложено в “пилотном” режиме провести исследование в регионах Узбекистана.
Стороны также обсудили вопросы сотрудничества в области экологического, социального и корпоративного управления. В частности, гостям была представлена информация о работе, проводимой министерством в этих сферах. Mайкл Ахерн выразил готовность оказать содействие со стороны компании PwC в этом направлении.