Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси ҳукумат раҳбарларининг онлайн учрашуви
2021 йил 8 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Aбдулла Aриповнинг Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцян билан видеоанжуман шаклида учрашуви бўлиб ўтди.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан телефон орқали охирги мулоқоти якунлари бўйича икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Ушбу видеоанжуман Давлатларимиз раҳбарларининг мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали алоқаларни янада чуқурлаштириш бўйича ўзаро келишувларини самарали амалга оширишнинг мантиқий давоми эканлиги таъкидланди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-Хитой кенг қамровли стратегик ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари, шу жумладан савдо, инвестиция, транспорт ва транзит соҳаларида ўзаро амалий алоқаларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди. Хитойнинг етакчи компаниялари ва молиявий институтлари иштирокида Ўзбекистонда истиқболли қўшма лойиҳаларни изчил амалга ошириш муҳокама қилинди.
Шунингдек, илмий, маданий-гуманитар йўналишдаги истиқболли дастурларни рўёбга чиқариш юзасидан ҳам фикр алмашилди. Соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
ХХР раҳбариятига коронавирус пандемиясига қарши курашда кўрсатган амалий ёрдам ҳамда тажрибали тиббиёт мутахассисларни Ўзбекистонга юборгани учун самимий миннатдорлик билдирилди. Икки мамлакат олимлари ва шифокорлари томонидан коронавирусга қарши вакцинанинг қўшма клиник синовлари муваффақиятли ўтгани ҳамда аҳолини эмлашни самарали давом эттириш зарурлиги қайд этилди.

Онлайн встреча глав Правительств Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики
8 июня 2021 года состоялась онлайн встреча Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Премьера Государственного Совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяна.
Стороны обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки по итогам последнего телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
Подчеркнуто, что эта онлайн-встреча является логическим шагом по эффективной реализации договорённостей Глав государств по дальнейшему углублению многопланового взаимодействия между двумя странами.
В ходе беседы были предметно рассмотрены актуальные вопросы узбекско-китайского всестороннего стратегического партнерства, включая расширение практического взаимодействия в сферах торговли, инвестиций, транспорта и транзита. Состоялось обсуждение перспективных совместных проектов с участием ведущих китайских компаний и финансовых институтов.
В повестку дня также вошли вопросы продвижения программ научно-образовательного и культурно-гуманитарного характера. Особое внимание было уделено расширению сотрудничества в области здравоохранения.
Выражена признательность руководству КНР за оказанную гуманитарную помощь, а также направление в Узбекистан опытных медицинских специалистов для поддержки в борьбе с распространением COVID-19. Отмечено успешное проведение совместных клинических испытаний вакцины против коронавируса учеными и медиками двух стран, а также эффективная организация вакцинации населения