Ер кодексининг янги таҳрирда ишлаб чиқилган лойиҳаси Қонунчилик палатаси муҳокамасида
Олий Мажлис Қонунчилик палатасида “Ер кодексининг янги таҳрирдаги лойиҳасини ишлаб чиқиш якунлари”га бағишланган тадбир видеоконференц алоқа шаклида ўтказилди. Тадбир Қонунчилик палатасининг Спикери Н.Исмоилов раислигида Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси аъзолари, Қишлоқ хўжалиги ва Адлия вазирликларининг масъул ходимлари ҳамда Кадастр агентлиги раҳбарияти иштирокида ўтказилди.
Йиғилишда қайд этилганидек, бугунги кунда ерга бўлган муносабат тубдан ижобий томонга ўзгарди. Шу билан бирга, мамлакатимизда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, ер ресурсларидан оқилона ва самарали фойдаланиш, ер унумдорлигини ошириб бориш, уни муҳофаза қилиш масалалари ҳар қачонгидан ҳам долзарб ҳисобланади.
2020 йил 15 октябрь куни Президентимиз ҳузурида ўтказилган давлат кадастрларини юритишнинг янги тизимини ташкил этиш, ҳудудлардаги мавжуд резервлар ҳамда келгусидаги устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилишда давлатимиз раҳбари томонидан маънавий эскирган амалдаги Ер кодексини янги таҳрирда ишлаб чиқиш бўйича берилган топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Адлия, Қишлоқ хўжалиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирликлари ҳамда Кадастр агентлиги томонидан Ер кодексини янги таҳрирда қабул қилишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Таъкидланганидек, мазкур кодекс лойиҳасини ишлаб чиқишдан асосий мақсад — ер ресурсларидан фойдаланиш ва уни муҳофаза қилиш соҳасидаги қонунчилик ҳужжатлари, ҳуқуқни қўллаш амалиётида мавжуд муаммоларни бартараф этишдан иборатдир.
Ўзбекистон Республикасининг Ер кодекси 1998 йилда қабул қилинган бўлиб, ўтган давр мобайнида 20 дан ортиқ қўшимча ва ўзгартиришлар киритилган, шунинг билан бирга кодексда жуда кўплаб қонун ости ҳужжатларига ҳаволалар қилинган.
Амалиётда ер ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва уни муҳофаза қилиш соҳасида ечимини кутаётган айрим масалалар ердан фойдаланувчиларнинг эътирозларига ҳам сабаб бўлмоқда. Хусусан, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаларини ажратишда очиқлик ва шаффофлик таъминланмаган, фермер хўжаликларидан ташқари бошқа тадбиркорлик субъектларига ер ажратиш масаласи амалдаги қонунчиликда белгиланмаган. Шунингдек, ер участкалари бозор активлари сифатида қўлланилмаяпти ҳамда ерларнинг миқдори, сифати ва қиймат баҳосини ҳисобга олиш таъминланмаган.
Ер муносабатларини тартибга солишда ер ресурларидан фойдаланиш ҳуқуқини гаровга қўйиш, ер ҳисобини юритиш, ер турларини бир турдан бошқасига ўтказиш билан боғлиқ масалаларнинг ҳуқуқий асослари мавжуд эмас. Мисол учун, юртимизда жами 6 140 гектарда 774 та жамоавий боғдорчилик ва узумчилик ширкатлари ташкил этилиб, ер ҳисобини юритишда ушбу ер майдонларининг ер фонди тоифаларига тааллуқлилиги ва шу ер участкаларида барпо этилган 36 107 та дала-ҳовли бино-иншоотларига кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш ҳамда ушбу бино-иншоотларда яшаб келаётган фуқароларни рўйхатга олиш билан боғлиқ муаммолар ҳал этилмаганлигини кўришимиз мумкин.
Бундан ташқари паст балл бонитетли ерлар, тупроқ унумдорлигини сақлаш, тиклаш ва ошириш ҳамда ундан фойдаланиш ва муҳофаза қилиш таъминланмаган. Сўнгги йилларда мамлакатимизда балл бонитети 60 баллдан юқори ва ўрта норматив ҳосилдорлиги 32 центнер бўлган энг қимматли ер майдонлари қисқарган.
Шулардан келиб чиқиб, янги таҳрирдаги Ер кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилди. Кодекс лойиҳаси тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ҳамда вилоят ҳокимликлари ва ҳаттоки агрокластерлар ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги сиёсий партияларнинг барча фракцияларида қизғин муҳокамалардан ўтказилиб, кодекс лойиҳаси бўйича жами 130 дан ортиқ таклиф ва мулоҳазалар билдирилган. Ушбу таклифларнинг 100 га яқини лойиҳада ўз аксини топган.
Ер кодексининг янги таҳрирда қабул қилиниши билан ерлардан оқилона ва самарали фойдаланишни таъминлаш, ерларни муҳофаза қилишни, тупроқ унумдорлигини тиклаш, сақлаш ва ошириш механизмини такомиллаштириш ҳамда хўжалик юритишнинг барча шаклларини тенг ҳуқуқлилик асосида ривожлантириш учун шароит яратиш, юридик ва жисмоний шахсларнинг ер участкаларига бўлган ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ерга бўлган мулкчиликни таъминлаш бўйича ер муносабатларини тартибга солиш имконияти яратилади.
Тадбирда сўзга чиққан вазирлик ва идора раҳбарлари ҳамда депутатларнинг фикрлари асосида ушбу кодекс лойиҳаси Вазирлар Маҳкамасига киритилиши ва қонун ташаббускори сифатида кодекс лойиҳасини маромига етказган ҳолда белгиланган тартибда Қонунчилик палатасига киритилиши мақсадга мувофиқ деб топилди.

В Законодательной палате обсуждается проект Земельного кодекса в новой редакции
В нижней палате парламента состоялось мероприятие в формате видеоконференцсвязи, посвященное итогам разработки проекта Земельного кодекса в новой редакции. Мероприятие организовано под председательством Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Н. Исмоилова, с участием членов Комитета по аграрным и водохозяйственным вопросам, ответственных сотрудников министерств Сельского хозяйства, Юстиции, а также руководство Агентства по кадастру.
Как отмечено на заседании, сегодняшнее отношение к земле кардинально изменилось в положительную сторону. Вместе с тем, считаются более актуальными вопросы обеспечения продовольственной безопасности в нашей стране, рационального и эффективного использования земельных ресурсов, повышения продуктивности земель и их охраны.
На состоявшемся 15 октября 2020 года видеоселекторном совещании Президента Республики Узбекистан по вопросам эффективной организации новой системы ведения государственных кадастров главой нашего государства поставлена задача по разработке новой редакции действующего Земельного кодекса.
В целях обеспечения реализации этой задачи Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан, министерствами Сельского хозяйства, Юстиции, Агентством по кадастру разработан законопроект, предусматривающий принятие Земельного кодекса в новой редакции.
Подчеркивалось, что основной целью разработки данного проекта кодекса является устранение существующих проблем в правоприменительной практике, законодательных актах в области использования и охраны земельных ресурсов.
Следует отметить, что Земельный кодекс Республики Узбекистан был принят в 1998 году, за прошедший период внесено более 20 дополнений и изменений. Кодекс содержит большое количество отсылочных норм на подзаконные документы.
На практике некоторые вопросы, которые необходимо решать в области рационального использования и охраны земельных ресурсов, также вызывают несогласие землепользователей. В частности, не обеспечено открытость и прозрачность при выделении земельных участков, предназначенных для ведения сельского хозяйства, в действующем законодательстве не определен вопрос о выделении земельных участков другим субъектам предпринимательства, кроме фермерских хозяйств. Также земельные участки не используются как рыночные активы, и не предусмотрен учет количества, качества и стоимости земли.
В регулировании земельных отношений отсутствует правовая основа для вопросов, связанных с залогом права пользования земельными ресурсами, земельным учетом, переводом видов земель из одного вида в другой. К примеру, в нашей стране всего на 6 140 гектарах создано 774 коллективных садоводческих и виноградарских предприятия. Существуют проблемы с регистрацией земли, кадастровой документацией 36 107 дворовых зданий-сооружений, построенных на этих земельных участках, а также с регистрацией граждан, проживающих в этих зданиях и сооружениях.
Кроме того, не обеспечены низкий балл бонитета земли, сохранение, восстановление и повышение плодородия почвы, а также ее использование и защита. В последние годы в стране сокращены наиболее ценные территории земли с оценкой более 60 баллов бонитета и средней нормативной урожайностью 32 центнеров.
Исходя из этого, разработана новая редакция проекта Земельного кодекса. Проект кодекса активно обсуждался в профильных министерствах и ведомствах, в Жогорку Кенеше Республики Каракалпакстан, региональных органах государственной власти, агрокластерах, а также во всех фракциях политических партий в Законодательной палате Олий Мажлиса. Всего по проекту кодекса внесено более 130 предложений и замечаний. Около 100 из этих предложений были отражены в проекте.
Принятие новой редакции Земельного кодекса создаст возможность для обеспечения рационального и эффективного использования земель, защиты земель, совершенствования механизма восстановления, сохранения и повышения плодородия почв и развития всех форм хозяйствования на равноправной основе, защиты прав юридических и физических лиц на земельные участки, регулирования земельных отношений по обеспечению земельной собственности.
Исходя из мнения выступивших на мероприятии руководителей министерств и ведомств, а также депутатов, сочтено целесообразным внести проект этого кодекса в Кабинет Министров, и в качестве инициатора закона, внести его в Законодательную палату в доработанном виде в установленном порядке