Инвестиция ва шаҳарсозлик лойиҳалари билан танишилди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 апрель куни Тошкент шаҳрида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Тошкент шаҳрида 2021-2023 йилларда умумий қиймати 10,7 миллиард долларлик 1390 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш ва қарийб 98 мингта иш ўрни яратиш режалаштирилган. Жумладан, жорий йилда жами 4,1 миллиард доллар инвестицияларни ўзлаштириш белгиланган.
Биринчи чоракда пойтахтда 1,8 триллион сўмлик 130 та лойиҳа ишга туширилди ва 2 мингга яқин иш ўрни яратилди. Жумладан, саноат йўналишида 55 та, хизмат кўрсатиш соҳасида 63 та, уй-жой қурилишида 12 лойиҳа амалга оширилди.
Тақдимотда йил якунига қадар амалга оширилиши мўлжалланган лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди. Мисол учун, Мирзо Улуғбек туманида йилига 110 минг тонна металлдан қуйма пўлат, арматура, угольник, швеллер каби қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхона ташкил этилади ва 200 та янги иш ўрни яратилади.
Йил якунига қадар қиймати 30 триллион сўмдан зиёд 847 та лойиҳани амалга ошириш ва қарийб 36 мингта иш ўрни яратиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида 2021-2023 йилларда 3 миллиард долларлик экспорт режалаштирилган. Жорий йилнинг ўзида умумий қиймати 800 миллион доллардан зиёд бўлган саноат маҳсулотлари, қарийб 70 миллион долларлик мева-сабзавотни экспорт қилиш кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари режалаштирилган кўрсаткичлар билан чегараланмасдан, қўшимча лойиҳаларни кўпайтириш, экспорт таркибини диверсификация қилиш ва ҳажмини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимотда, шунингдек, Андижон шаҳри яқинида қурилиши режалаштирилган “Янги Андижон” турар жой массивининг бош режаси ҳақида ҳам маълумот берилди.
Андижон - мамлакатимизда аҳоли энг зич жойлашган шаҳарлардан. Шаҳарнинг ўзида ривожланиш учун бўш жой йўқ.
Умумий майдони қарийб 4 минг гектар бўлган янги шаҳарнинг бош режасига кўра, у 1439 гектар турли қурилмалар, яъни уй-жой, савдо масканлари ва кичик саноат зонаси, 1820 гектар яшил ҳудуд, 223 гектарлик хизмат кўрсатиш ҳудуди ва 499 гектар йўллардан иборат бўлади.
Энг муҳими, бу массив аҳоли уйлари бўлмаган, қишлоқ хўжалигида фойдаланилмайдиган бўш майдонда барпо этилади. Турар жой массиви қурилиши натижасида 411 минг нафар аҳоли яшаши мумкин бўлган янги шаҳарча пайдо бўлади.
Президент лойиҳа билан танишиб, уй-жойларни пухта ва сифатли лойиҳалаштириш, уни амалга оширишда маҳаллий мутахассисларнинг салоҳиятидан унумли фойдаланиш, унда имкон қадар кўпроқ яшил ҳудудлар, боғ ва хиёбонлар ташкил этилишини, аҳолининг дам олиши ва меҳнат қилиши учун қулай шароитларни назарда тутиш бўйича топшириқлар берди.

On April 12, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of investment projects that will be implemented in the city of Tashkent.
In 2021-2023, it is planned to implement 1,390 investment projects in Tashkent for $ 10.7 billion and create about 98 thousand jobs. In particular, this year it is planned to master investments for $ 4.1 billion.
In the first quarter, 130 projects worth 1.8 trillion soums were launched in the capital, about 2 thousand jobs were created. In particular, 55 projects have been implemented in industry, 63 in the service sector and 12 in housing construction.
The presentation provided information on projects that are planned to be implemented by the end of the year. For example, an enterprise for the production of building materials, such as cast steel, fittings, elbows, channels on the basis of processing 110 thousand tons of metal per year, will be created in the Mirzo-Ulugbek district, 200 new jobs will be created.
By the end of the year, it is planned to implement 847 projects worth more than 30 trillion soums and create about 36 thousand jobs.
In addition, Tashkent enterprises plan to export products worth $ 3 billion in 2021-2023. This year it is expected to export industrial products worth more than $ 800 million and fruits and vegetables for almost $ 70 million.
The head of state gave instructions on the formation of additional projects, not limited to the planned indicators, diversification of the export structure and expansion of its range.
During the presentation, the head of state was also provided with information on the master plan for the Yangi Andijon housing estate, which is planned to be built near the city of Andijan.
Andijan is a city with one of the highest population density in our country. The possibilities for expanding the city are almost exhausted.
According to the master plan of the new city, the total area of which is about 4000 hectares, it will consist of 1439 hectares of buildings, including housing, retail and small industrial zone, 1820 hectares of green areas, 223 hectares of social and service infrastructure, and 499 hectares of roads.
Most importantly, this large area will be built on empty land not used in agriculture. As a result of the project, a new city will appear, capable of providing accommodation for 411 thousand people.
The President gave instructions on the careful and high-quality implementation of design work, the effective use of the potential of domestic specialists in its implementation, instructed to provide for the creation of as many green areas, parks and alleys, all conditions for a comfortable life of the population.