Қорақалпоғистонда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти ўтказилди
Президент Шавкат Мирзиёев 9 март куни Қорақалпоғистон Республикасида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари 2020 йил 2 октябрь куни Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари сессиясида ҳудуд иқтисодиётини ривожлантириш, аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича кўрсатмалар берган эди. Шундан сўнг, мутахассислар томонидан ҳар бир шаҳар ва тумандаги имконият ва муаммолар ўрганилиб, таклифлар ишлаб чиқилди. Улар асосида, ўтган йили 11 ноябрда Президентнинг “2020-2023 йилларда Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Тақдимотда, аввало, мазкур қарор ижроси доирасида муҳандислик ва йўл инфратузилмасини ривожлантириш, маҳалла ва овулларда турмуш шароитларини яхшилаш, аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Ўтган йили Қорақалпоғистонда умумий қиймати 436 миллион долларлик 712 та лойиҳа амалга оширилиб, 4 минг 300 дан зиёд иш ўрни яратилган. Жорий йилнинг январь-февраль ойларида эса 52 та лойиҳа бажарилиб, 300 дан ортиқ кишининг бандлиги таъминланган.
Бу борадаги ишлар тизимли давом эттирилмоқда. Хусусан, умумий қиймати 887 миллион доллардан зиёд бўлган яна 711 та лойиҳа шакллантирилган. Соҳалар кесимида айтганда, уларнинг 201 таси саноат, 280 таси хизмат кўрсатиш, 230 таси қишлоқ хўжалиги тармоқларидадир. Барча лойиҳалар натижасида қарийб 222 миллион долларлик ишлаб чиқариш қуввати ташкил этиш, 100 миллион долларлик импорт ўрнини босиш ҳамда 41 миллион долларлик экспортни таъминлаш мумкин бўлади. 22 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилади.
Қорақалпоғистон замини минерал ресурсларга бой. Уларни қайта ишлаб, қурилиш материаллари тайёрлаш мақсадида 150 та лойиҳа режалаштирилган. Натижада йилига 1 триллион сўмликдан зиёд маҳсулот ишлаб чиқарилиб, қўшимча 3 миллион долларлик экспорт қилиш имконияти яратилади. Масалан, Мўйноқ туманида керамика ва қамишдан плиталар, Тўрткўл туманида ойна ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Тўқимачилик соҳасида 40 та, фармацевтика йўналишида 16 та корхона ташкил этиш мўлжалланган. Бу корхоналарда 5 мингдан ортиқ киши иш билан таъминланади.
Улардан бири – артемия цистасини қайта ишлаш бўйича лойиҳа. Қисқичбақасимонлар оиласига мансуб ушбу митти жонзотдан тайёрланадиган маҳсулотлар тиббиёт, фармацевтика, косметология, қишлоқ хўжалиги каби кўплаб соҳаларда фойдаланилади. Шу боис 30 миллион доллар эвазига корхона ташкил этиб, йилига 3 минг 500 тонна артемия цистасини қайта ишлашни йўлга қўйиш режалаштирилган. Унинг экспорт қуввати 30 миллион доллар бўлиши мўлжалланган. Бу ерда 500 та доимий, 2 мингта мавсумий иш ўрни яратилади.
Қизилмия илдизини чуқур қайта ишлаш бўйича яна 13 та лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг самарасида қизилмия маҳсулотлари экспорти миқдорини ҳозирги 29 миллион доллардан 62 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
Қорақалпоғистоннинг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги имкониятлари ҳам жуда кенг. Масалан, чорвачилик, балиқчилик ва паррандачилик бўйича 117 та лойиҳа ишлаб чиқилган. Уларнинг самарасида 7 мингга яқин кишининг бандлиги таъминланади. Аҳамиятлиси, ушбу лойиҳаларнинг 24 таси гўшт, сут ва терини қайта ишлаш, омухта ем ишлаб чиқаришга йўналтирилган.
Давлатимиз раҳбари хорижий тажрибани татбиқ этган ҳолда, наслли чорвачилик ва балиқчиликни ривожлантириш зарурлигини таъкидлади. Ресурсларни тўла ишга солиб, қайта ишлашни чуқурлаштириш, аҳолига доимий даромад манбаи яратиш чора-тадбирлари юзасидан кўрсатмалар берди.

Investment projects for Karakalpakstan presented
On March 9, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of investment projects to be implemented in Karakalpakstan.
At the out-of-schedule session of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan on October 2, 2020, the Head of the state gave instructions for the development of the region's economy and improving people’s lives. Proposals were developed based on the study of opportunities and problems in each city and district, as a result, the Presidential Resolution “On measures for the integrated socio-economic development of the Republic of Karakalpakstan in 2020-2023” was adopted on November 11, 2020.
The first part of the presentation was devoted to the conducted work under this document, including the development of engineering and road infrastructure, improving living conditions in mahallas and ensuring employment.
Last year, 712 projects worth $436 million were implemented in Karakalpakstan, and more than 4.3 thousand people were employed. In January-February this year, 52 projects were implemented, and more than 300 people were employed.
Work in this direction continues consistently. In particular, another 711 projects worth more than $887 million were developed. There are 201 projects in the industry, 280 in the service sector and 230 projects in agriculture. As a result of their implementation, production capacities for $222 million will be organized. It will be possible to replace imports by $100 million and ensure exports by $41 million. It is planned to employ more than 22 thousand people.
The subsoil of Karakalpakstan is rich in minerals. 150 projects are planned for their extraction, processing and production of construction materials. As a result, the production of products worth more than 1 trillion UZS and exports of $3 million per year will be established. Thus, it is planned to produce ceramic and chipboard sheets in Muynak district, glass in Turtkul district.
It is planned to create 40 textile and 16 pharmaceutical enterprises, which will employ more than 5 thousand people.
The project for processing artemia cysts is also among them. The substances obtained from this crustacean are used in medicine, pharmaceuticals, cosmetology, agriculture and many other areas. The project worth $30 million provides for the creation of an enterprise processing 3,5 thousand tons of artemia cysts per year. It is expected that the export capacity of the enterprise will be $30 million. 500 permanent and 2 thousand seasonal jobs will be created.
13 projects for deep processing of licorice root have been developed. As a result of their implementation, it is planned to increase the volume of exports of licorice products from the current 29 million to 62 million USD.
Karakalpakstan has great potential in agriculture. 117 projects on animal husbandry, fishing and poultry farming have been developed. As a result, about 7 thousand people will be employed. 24 projects among them are focused on the processing of meat, milk and leather, and feed production.
The President noted the need for developing livestock breeding and fish farming with the use of foreign experience. The instruction was given to fully use the available resources and deepen processing, to create permanent sources of income for the population.