“Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни баҳолаш: Халқаро рейтинг ва индекслар” мавзусидаги II халқаро онлайн Форуми
Мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий тараққиёт даражасини янада ошириш ва халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш ҳамда халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилган тадбирларнинг мантиқий давоми сифатида жорий йилнинг 10 декабрь куни Молия вазирлиги томонидан Адлия вазирлиги билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни баҳолаш: Халқаро рейтинг ва индекслар” мавзусидаги II халқаро Форуми ўтказилди.
Форум онлайн шаклда Zoom платформасида ташкил этилди.
Ушбу халқаро Форумда 300 га яқин иштирокчилар жумладан, Бирлашган миллатлар ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Ҳалқаро соғлиқни сақлаш ташкилоти, Жаҳон банки вакиллари, АҚШ - Ўзбекистон савдо палатаси, Халқаро молиявий корпорация, европа тараққиёт ва тикланиш банки, АҚШ Exim банки, Citibank, J.P Morgan, JICA, Fitch Ratings, S&P Global Ratings, White & Case, USAID, German Economic Team ва бошқа 40 дан ортиқ хорижий давлатлар ҳукуматлари вакиллари, халқаро молия ташкилотлари, рейтинг агентликлари, халқаро инвестиция банклари, хорижий давлатларнинг Ўзбекистондаги элчихоналари ҳусусан, Белоруссия, Ҳиндистон ва Ҳитой Ҳалқ Республикаси расмийлари,  республиканинг вазирлик ва идоралари, илмий-тадқиқот ташкилотлари, тижорат банклари, суғурта компаниялари, хусусий сектор ҳамда нодавлат-нотижорат ташкилотларининг вакиллари иштирок этди.
Дастурига мувофиқ, Форум икки қисмга ажратилган ҳолда ўтказилди Биринчи қисм – пленар йиғилиш шаклида бўлиб ўтди.  Кириш сўзи ва анжуманни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати Раиси, Халқаро рейтинглар ва индекслар бўйича Республика кенгаши раиси Танзила Нарбаева очди. Сессия модератори Ўзбекистон Республикаси Молия вазири ўринбосари Одилбек Исаков Форум иштрокчиларига пленар йиғилиш дастурини эълон қилди.
Сессия давомида ўз маърузалари билан Ўзбекистон Республикаси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Халқаро рейтинглар ва индекслар бўйича комиссия раиси Джамшид Кучкаров, Париж сиёсий тадқиқотлар институтининг профессори Сергей Гуриев (Франция), Федерал рақобатбардошлик ва статистика маркази директори в.б., Ҳанан Аҳли ж.о (БАА) Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Русланбек Давлетов, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори Хелена Фрейзер, Иқтисодий ислоҳотларни таҳлил қилиш ва коммуникация маркази ижрочи директори, Вусал Гасимли (Озарбайжон) “Whiteshield Partners” директори Проф. Павел Войцеховский (Польша) иштрок этдилар.
Форумнинг иккинчи қисми халқаро рейтингларда иқтисодий, ижтимоий, сиёсий ва ҳуқуқий ислоҳотларни тавсифловчи секциялардан ташкил топиб, уларда соҳага оид тегишли давлат органларининг раҳбарлари ва мутахассислари ҳамда хорижий, маҳаллий ва мустақил экспертларнинг мавжуд ютуқ ва муаммоларга оид тақдимотлари муҳокама қилинди.
Мазкур Форумдан қуйидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди:
– устувор халқаро рейтинг ва индексларда Ўзбекистон Республикаси кўрсаткичларини янада яхшилаш, мавжуд камчиликларни бартараф этиш бўйича халқаро ва маҳаллий экспертлар билан тажриба алмашиш ва тегишли тавсияларни олиш;
– вазирлик ва идоралар масъул ходимларининг халқаро рейтинг
ва индекслар бўйича билим ва кўникмаларини ривожлантириш;
– иштирокчиларни сўнгги йилларда республикада амалга оширилаётган ислоҳотлар билан яқиндан таништириш ва уларнинг маълумотлар базасидаги республикага тегишли маъумотларнинг янгиланишига эришиш.
Тадбирда халқаро ташкилотлар, хорижий ва маҳаллий экспертлар, ҳукумат ва нодавлат-нотижорат ташкилотлари вакилларининг ўз маърузалари билан иштирок этишди.
Форум доирасида Молия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган «Ўзбекистон Республикаси халқаро рейтингларда» ягона порталининг тақдимоти бўлиб ўтди.

II Международный онлайн форум "Оценка проводимых реформ в Узбекистане: международные рейтинги и индексы”
10 декабря текущего года Министерством финансов совместно с Министерством юстиции проведен II Международный форум “Значение международных рейтингов и индексов для проводимых в Республике Узбекистан реформ”, как логическое продолжение мероприятий по дальнейшему повышению уровня социально-экономического и политико-правового развития нашей страны и дальнейшему укреплению международного сотрудничества и работы с международными рейтингами и индексами. Форум был организован в онлайн-форме на платформе Zoom.
В этом международном форуме приняли участие около 300 участников, в том числе представители Организации Объединенных Наций, Организации экономического сотрудничества и Развития, Международной организации здравоохранения, Всемирного банка, Торговая палата США - Узбекистана, Международная финансовая корпорация, Европейский банк развития и восстановления, Exim банк США, Citibank, J.P Morgan, JICA, Fitch Ratings, S&P Global Ratings, White & Case, USAID, German Economic Team и представители правительств более 40 зарубежных стран, международных финансовых организаций, рейтинговых агентств, международных инвестиционных банков, посольств иностранных государств в Узбекистане, официальные лица Беларуси, Индии и Китайской Народной Республики, министерств и ведомств республики, научно-исследовательских организаций, коммерческих банков, страховых компаний, представители частного сектора и негосударственных некоммерческих организаций.
В соответствии с программой форума Форум был разделен на две части, первая часть – проходила в форме пленарного заседания. С вступительным словом и докладом выступила председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета по международным рейтингам и индексам Танзила Нарбаева. Модератор сессии заместитель министра финансов Республики Узбекистан Одилбек Исаков представил участникам форума программу пленарного заседания.
В ходе сессии с докладами выступили первый заместитель спикера Законодательной палаты Республики Узбекистан Акмаль Саидов, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, председатель комиссии по международным рейтингам и индексам Джамшид Кучкаров, профессор Парижского института политических исследований(Франция) Сергей Гуриев , директор Федерального Центра конкурентоспособности и статистики В.Б., Ханан Ахли Дж.о (ОАЭ) министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов, постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер, Исполнительный директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ, директор Whiteshield Partners Вусал Гасимли (Азербайджан) проф. Павел Войсеховский (Польша).
Вторая часть форума состояла из секций, описывающих экономические, социальные, политические и правовые реформы в международных рейтингах, на которых обсуждались презентации руководителей и специалистов соответствующих государственных органов и зарубежных, отечественных и независимых экспертов относительно существующих достижений и проблем.
На форуме были обсуждены следующие актуальные вопросы:
- обмен опытом и получение соответствующих рекомендаций с международными и отечественными экспертами по дальнейшему улучшению показателей Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах, устранению имеющихся недостатков;
- развитие знаний и навыков ответственных сотрудников министерств и ведомств по международным рейтингам и индексам;
– ознакомление участников с реформами, осуществляемыми в республике за последние годы, и получение актуальной информации о республике в их базе данных.
В мероприятии приняли участие с докладами международные организации, зарубежные и отечественные эксперты, представители правительства и неправительственных некоммерческих организаций.
В рамках форума состоялась презентация Единого портала «Республика Узбекистан в международных рейтингах», разработанного Министерством финансов.