“Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни баҳолаш: Халқаро рейтинг ва индекслар” мавзусидаги II халқаро онлайн Форуми
Мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий тараққиёт даражасини янада ошириш ва халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш ҳамда халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилган тадбирларнинг мантиқий давоми сифатида жорий йилнинг 10 декабрь куни Молия вазирлиги томонидан Адлия вазирлиги билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни баҳолаш: Халқаро рейтинг ва индекслар” мавзусидаги II халқаро Форуми ўтказилди.
Форум онлайн шаклда Zoom платформасида ташкил этилди.
Ушбу халқаро Форумда 300 га яқин иштирокчилар жумладан, Бирлашган миллатлар ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Ҳалқаро соғлиқни сақлаш ташкилоти, Жаҳон банки вакиллари, АҚШ - Ўзбекистон савдо палатаси, Халқаро молиявий корпорация, европа тараққиёт ва тикланиш банки, АҚШ Exim банки, Citibank, J.P Morgan, JICA, Fitch Ratings, S&P Global Ratings, White & Case, USAID, German Economic Team ва бошқа 40 дан ортиқ хорижий давлатлар ҳукуматлари вакиллари, халқаро молия ташкилотлари, рейтинг агентликлари, халқаро инвестиция банклари, хорижий давлатларнинг Ўзбекистондаги элчихоналари ҳусусан, Белоруссия, Ҳиндистон ва Ҳитой Ҳалқ Республикаси расмийлари,  республиканинг вазирлик ва идоралари, илмий-тадқиқот ташкилотлари, тижорат банклари, суғурта компаниялари, хусусий сектор ҳамда нодавлат-нотижорат ташкилотларининг вакиллари иштирок этди.
Дастурига мувофиқ, Форум икки қисмга ажратилган ҳолда ўтказилди Биринчи қисм – пленар йиғилиш шаклида бўлиб ўтди.  Кириш сўзи ва анжуманни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати Раиси, Халқаро рейтинглар ва индекслар бўйича Республика кенгаши раиси Танзила Нарбаева очди. Сессия модератори Ўзбекистон Республикаси Молия вазири ўринбосари Одилбек Исаков Форум иштрокчиларига пленар йиғилиш дастурини эълон қилди.
Сессия давомида ўз маърузалари билан Ўзбекистон Республикаси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Халқаро рейтинглар ва индекслар бўйича комиссия раиси Джамшид Кучкаров, Париж сиёсий тадқиқотлар институтининг профессори Сергей Гуриев (Франция), Федерал рақобатбардошлик ва статистика маркази директори в.б., Ҳанан Аҳли ж.о (БАА) Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Русланбек Давлетов, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори Хелена Фрейзер, Иқтисодий ислоҳотларни таҳлил қилиш ва коммуникация маркази ижрочи директори, Вусал Гасимли (Озарбайжон) “Whiteshield Partners” директори Проф. Павел Войцеховский (Польша) иштрок этдилар.
Форумнинг иккинчи қисми халқаро рейтингларда иқтисодий, ижтимоий, сиёсий ва ҳуқуқий ислоҳотларни тавсифловчи секциялардан ташкил топиб, уларда соҳага оид тегишли давлат органларининг раҳбарлари ва мутахассислари ҳамда хорижий, маҳаллий ва мустақил экспертларнинг мавжуд ютуқ ва муаммоларга оид тақдимотлари муҳокама қилинди.
Мазкур Форумдан қуйидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди:
– устувор халқаро рейтинг ва индексларда Ўзбекистон Республикаси кўрсаткичларини янада яхшилаш, мавжуд камчиликларни бартараф этиш бўйича халқаро ва маҳаллий экспертлар билан тажриба алмашиш ва тегишли тавсияларни олиш;
– вазирлик ва идоралар масъул ходимларининг халқаро рейтинг
ва индекслар бўйича билим ва кўникмаларини ривожлантириш;
– иштирокчиларни сўнгги йилларда республикада амалга оширилаётган ислоҳотлар билан яқиндан таништириш ва уларнинг маълумотлар базасидаги республикага тегишли маъумотларнинг янгиланишига эришиш.
Тадбирда халқаро ташкилотлар, хорижий ва маҳаллий экспертлар, ҳукумат ва нодавлат-нотижорат ташкилотлари вакилларининг ўз маърузалари билан иштирок этишди.
Форум доирасида Молия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган «Ўзбекистон Республикаси халқаро рейтингларда» ягона порталининг тақдимоти бўлиб ўтди.

II International Online Forum “Measuring progress of reforms in Uzbekistan”
On December 10 of this year, as a logical continuation of the measures taken to further increase the level of socio-economic and political-legal development of the country and work with international ratings and indices, as well as to further strengthen international cooperation, the Ministry of Finance in cooperation with the Ministry of Justice held the II International Forum "The importance of international rankings and indices for the ongoing reforms in the Republic of Uzbekistan".
The forum was organized online on the Zoom platform.
The International Forum was attended by about 300 participants, including the United Nations, the Organization for Economic Co-operation and Development, the World Health Organization, the World Bank, the US-Uzbekistan Chamber of Commerce, the International Finance Corporation, the European Bank for Reconstruction and Development, the Exit Bank, Representatives of JP Morgan, JICA, Fitch Ratings, S&P Global Ratings, White & Case, USAID, German Economic Team and more than 40 foreign governments, international financial institutions, rating agencies, international investment banks, foreign ambassadors to Uzbekistan, Belarus, Officials from the People's Republic of India and the People's Republic of China, ministries and departments of the republic, research organizations, commercial banks, insurance companies, the private sector and non-governmental organizations.
According to the program, the Forum was divided into two parts. The first part was held in the form of a plenary session. The introductory speech and the conference were opened by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Chairman of the Republican Council for International Ratings and Indices, Tanzila Narbaeva. The moderator of the session, Deputy Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Odilbek Isakov, announced the agenda of the plenary session for the Forum participants.
During the session, Akmal Saidov, First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Republic of Uzbekistan, Jamshid Kuchkarov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Commission on International Ratings and Indices, Professor of the Paris Institute for Political Studies Sergei Guriyev (France), Director of the Federal Center for Competition and Statistics Hanan Ahli (UAE), Minister of Justice of the Republic of Uzbekistan Ruslanbek Davletov, UN Resident Coordinator in Uzbekistan Helena Frey, Communication Center Executive Director, Vusal Gasimli (Azerbaijan) Whiteshield Partners Director Prof. Pavel Wojciechowski (Poland) participated.
The second part of the forum consisted of sections describing economic, social, political and legal reforms in international rankings. In these sections, the presentations and challenges of the heads and experts of relevant government agencies, as well as foreign, local and independent experts in the field were discussed.
The following issues were discussed at the Forum:
- further improvement of the indicators of the Republic of Uzbekistan in the stable international rankings and indices, exchange of experience with international and local experts on the elimination of existing shortcomings and obtaining relevant recommendations;
- Development of knowledge and skills of officials of ministries and departments on international ratings and indices;
- to acquaint the participants with the reforms implemented in the republic in recent years and to update the information about the republic in the database.
The event was attended by representatives of international organizations, foreign and local experts, government and non-governmental organizations.
Within the framework of the forum, a presentation of the single portal "The Republic of Uzbekistan in international rankings" developed by the Ministry of Finance was held.