Хизматлар соҳасини ривожлантириш келгуси йилги устувор йўналиш этиб белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтган видеоселектор йиғилишида ҳудудларда хизматлар ва сервис соҳасини ривожлантиришга қаратилган устувор вазифалар муҳокама қилинди.
Хизматлар иқтисодиётнинг муҳим қисми. Дунёда сервис соҳасининг ялпи ички маҳсулотдаги улуши ўртача 61 фоизни ташкил этади. Мамлакатимизда бу кўрсаткич 36 фоиздир. Лекин 86 фоиз қўшилган қиймат шу соҳада яратилади.
Қорақалпоғистон, Қашқадарё, Наманган, Сурхондарёда аҳоли жон бошига хизматлар ҳажми мамлакатимиздаги ўртача кўрсаткичдан 2 баробар паст.
Йиғилишда бу соҳада захиралар кўплиги таъкидланиб, ҳудудларда хизматлар ва сервис соҳасини ривожлантириш келгуси йилги устувор йўналиш этиб белгиланди.
Аввало, йўл бўйи инфратузилмасини яхшилаш орқали 700 миллиард сўмлик қўшимча хизматлар яратиш имкони борлиги таъкидланди. Жумладан, 150 дан ортиқ туман ва шаҳардан ўтадиган 10 минг километр йўлда 400 дан зиёд йирик сервис объектлари учун эҳтиёж мавжуд.
Шундан келиб чиқиб, мутасаддиларга Тошкент–Андижон, Тошкент–Термиз ҳамда Самарқанд–Нукус халқаро йўллари ёқасида савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари ташкил этиш, янги иш ўринларини кўпайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Инвесторлар иштирокида истироҳат боғлари ҳамда хиёбонларнинг бир қисмида енгил конструкцияли савдо, умумий овқатланиш ва кўнгилочар объектлар ташкил этиш, таълим, маданият, спорт ва соғлиқни сақлаш объектларининг бўш турган қисмини тадбиркорларга бериш орқали ҳам кўплаб хизматларни йўлга қўйиш мумкин.
Тадбиркорларни жалб қилган ҳолда спорт объектлари қуриш учун келгуси йилда 500 миллиард сўм кредит ажратилиши белгиланди.
Бугунги кунда агросаноат тармоғи изчил ривожланиб, замонавий иссиқхоналар, интенсив боғлар ва чорвачилик хўжаликлари учун агроном, зоотехник, ветеринар, ўсимликларни ҳимоя қилиш, уруғчилик бўйича мутахассисларга талаб ошиб бормоқда.
Шу боис соҳада замонавий хизматлар кўламини кенгайтириш, хорижий мутахассисларни жалб қилиб, амалий ўқув курслари ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Транспорт соҳаси хизматларда энг юқори улушга эга. Бу борада аҳолининг энг кўп норозилигига сабаб бўлаётган жамоат транспорти бўйича Тошкент шаҳрида янги тизим жорий этилмоқда.
Транспорт вазирлигига хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда Нукус шаҳри, вилоятлар маркази ва йирик шаҳарларда ҳам жамоат транспорти тизимини ривожлантириш бўйича кўрсатма берилди.
Хизмат кўрсатиш соҳасини қўллаб-қувватлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Жумладан, хизматлар бўйича йиллик тушуми 1 миллиард сўмдан кам бўлган тадбиркорлар учун қўшилган қиймат солиғини чорак якуни бўйича тўлаш тартиби давом эттирилиши маълум қилинди. Ушбу чора 8 мингдан зиёд тадбиркор ихтиёрида бир чоракда 220 миллиард сўм айланма маблағ қолишига имкон беради.
Шунингдек, товар ва хизматларни экспорт қилган корхоналарга қўшилган қиймат солиғи валюта тушумини кутмасдан қайтариб берилади. Бу қулайлик натижасида тадбиркорлар ихтиёрида бир чоракда 200 миллиард сўм айланма маблағ қолади. Мутасадди вазирликларга шу бўйича кўрсатмалар берилди.
Умуман, ҳар бир вилоят, туман ва шаҳар ҳокими ўз ҳудудида хизматлар соҳасини ривожлантириш дастурини тузиб, сўзсиз амалга ошириши кераклиги белгиланди. Бу борада намунавий лойиҳалар ишлаб чиқиб, молиялаштиришга кўмаклашиш учун тижорат банклари ҳудудларга бириктирилди. Барча туманлар кесимида аниқ вазифаларни ўз ичига олган ҳукумат қарори қабул қилиш вазифаси қўйилди.

Развитие сферы услуг определено приоритетом на следующий год
В ходе видеоселекторного совещания под председательством Президента Шавката Мирзиёева обсуждены приоритетные задачи развития сферы оказания услуг в регионах.
Услуги – важный сектор экономики. В мире доля сферы в ВВП составляет в среднем 61 процент. В нашей стране этот показатель достиг 36 процентов, при этом 86 процентов добавленной стоимости создается именно в этом секторе.
Объем услуг на душу населения в Каракалпакстане, Кашкадарье, Намангане и Сурхандарье вдвое ниже среднего по стране показателя.
На совещании отмечено наличие больших резервов в этом направлении, развитие услуг и сервиса в регионах определено в качестве приоритета на следующий год.
Подчеркнуто, что в первую очередь за счет улучшения придорожной инфраструктуры возможно организовать оказание услуг на 700 миллиардов сумов. В том числе через строительство 400 крупных объектов сервиса вдоль 10 тысяч километров дорог, проходящих по территории более чем 150 районов и городов.
Ответственным лицам поручено организовать объекты торговли и обслуживания на магистралях международного значения Ташкент-Андижан, Ташкент-Термез и Самарканд-Нукус для создания новых рабочих мест.
Множество услуг можно наладить и посредством организации с участием инвесторов объектов торговли, общественного питания и досуга с использованием легких конструкций в парках и скверах, а также предоставления предпринимателям неиспользуемой части учреждений образования, культуры, спорта и здравоохранения.
Определено, что в следующем году на строительство спортивных объектов с привлечением предпринимателей будет выделено 500 миллиардов сумов кредитов.
Сегодня агропромышленный сектор последовательно развивается, растет спрос на специалистов в области агрономии, зоотехники, ветеринарии, защиты растений, семеноводства для современных теплиц, интенсивных садов и животноводческих хозяйств.
Поэтому необходимо расширять спектр современных услуг в данной сфере, привлекать зарубежных специалистов и организовывать практические занятия, отмечалось на совещании.
Транспорт имеет самую высокую долю в сфере услуг. В Ташкенте внедряется новая система управления общественным транспортом, нынешняя деятельность которого является причиной недовольства населения.
Министерству транспорта поручено с привлечением зарубежных экспертов принять меры к развитию общественного транспорта в Нукусе, областных центрах и крупных городах.
Отдельное внимание уделено поддержке сферы услуг. В частности, здесь будет сохранен порядок поквартальной уплаты налога на добавленную стоимость предпринимателями с годовой выручкой менее 1 миллиарда сумов. Данная мера позволит более чем 8 тысячам предпринимателей иметь в распоряжении оборотные средства на 220 миллиардов сумов в квартал.
Кроме того, предприятиям, экспортирующим товары и услуги, возврат налога на добавленную стоимость будет осуществляться сразу, не дожидаясь поступления валютной выручки. В результате у бизнеса ежеквартально будет оставаться 200 миллиардов сумов оборотных средств. Ответственным министерствам даны соответствующие поручения.
Указано, что в целом, хокимы областей, районов и городов должны разработать и реализовать местные программы развития сферы услуг. За регионами закреплены коммерческие банки для разработки типовых проектов и содействия финансированию. Поставлена задача принять постановление правительства, в котором будут определены конкретные задачи в разрезе всех районов.