Ўзбекистон Президенти Шимолий иқтисодий ҳамкорлик халқаро форумида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Мун Чже Иннинг таклифига биноан 30 октябрь куни Сеул шаҳрида видеоанжуман шаклида ўтган Шимолий иқтисодий ҳамкорлик иккинчи халқаро форумида иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Таъкидлаш жоизки, ушбу тадбир Президент Мун Чже Ин ташаббуси билан ўтказилган бўлиб, бу гал унинг ишида Қозоғистон, Туркманистон ва Мўғулистон етакчилари ҳам иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, коронавирус инфекцияси глобал миқёсда тарқалишининг салбий оқибатларига қарши биргаликда курашиш ва саъй-ҳаракатларни яқиндан мувофиқлаштириш ҳамда кўп томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида жаҳондаги мушкул вазият ва глобал инқироз шароитида айнан шундай кўп томонлама мулоқот янги хатар ва таҳдидларга самарали қарши туриш учун имконият яратиб, мамлакатларимиз барқарорлиги, фаровонлиги ва изчил тараққиётини таъминлашга хизмат қилишини алоҳида таъкидлади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Президенти халқаро сиёсатнинг энг муҳим жиҳатлари ва минтақавий ҳамкорлик истиқболларига тўхталиб ўтди.
Хусусан, COVID-19га қарши курашиш учун яқин мувофиқлашув ва кенг халқаро ҳамкорлик зарурлиги қайд этилди.
Муҳим йўналишларда, шу жумладан, Корея компаниялари билан биргаликда ташкил этилаётган фармацевтика кластери негизида самарали вакцина ва зардоблар, касалликларни тез ва аниқ ташхислаш тизимларини ишлаб чиқиш бўйича биргаликдаги ишларни давом эттириш таклифи билдирилди.
Бундан ташқари, замонавий лабораториялар яратиш ва чегаралардаги санитария назорати пунктларини модернизация қилиш, юқори малакали врачларни тайёрлаш, тиббий чиқиндиларни утилизация қилиш корхоналарини ташкил этиш, минтақада эпидемиологик вазиятни мониторинг қилиш ва барвақт прогнозлаштиришнинг интеграциялашган тизимини жорий этиш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Корея Республикасини мамлакатимизга рақамли ва «яшил» технологияларни келтиришда асосий ҳамкорлардан бири деб билишини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон келгуси йилда Сеул шаҳрида бўлиб ўтадиган «Яшил» тараққиёт ва 2030 йилга қадар глобал мақсадлар учун шериклик халқаро саммитида фаол иштирок этиши маълум қилинди.
Самарали минтақавий транспорт йўлакларини ривожлантириш алоҳида долзарб аҳамиятга эга экани таъкидланди. Бу борада сўз юритилганда, аввало, Транссибирь магистрали ва «Ғарбий Европа – Ғарбий Хитой» йўлаги маршрутларини минтақамизда янги темир йўллар қуриш лойиҳалари билан ўзаро боғлаш зарурлигини қайд этиш лозим.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари ушбу ноёб лойиҳаларни амалга ошириш масаласини экспертлар даражасида кўриб чиқишни бошлаш таклифини илгари сурди.
«Марказий Осиё – Корея Республикаси» форуми доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу формат доирасидаги шерикликни янги, янада юқори босқичга олиб чиқиш ҳамда форум йиғилишини ҳукумат раҳбарлари иштирокида ўтказишга объектив зарурат сезилаётгани қайд этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Президент Мун Чже Иннинг Корея яриморолидаги мустаҳкам тинчликка эришиш борасидаги фаол саъй-ҳаракатларини минтақавий ва глобал хавфсизликни таъминлашга муҳим ҳисса сифатида қўллаб-қувватлашини алоҳида таъкидлади.
Кенг тажриба алмашиш мақсадида Ядровий қуролсизланиш, ядровий қуролдан холи ҳудудлар яратиш масалалари бўйича халқаро экспертлик форумини ўтказиш таклиф этилди.
Нутқини якунлар экан, давлатимиз раҳбари Ўзбекистон ва Жанубий Корея  алоҳида аҳамиятга эга, ишончли стратегик шериклар эканини, муносабатларимиз бир неча минг йиллик тарихга эгалигини таъкидлади. Ушбу форум мамлакатларимизнинг узоқ муддатли ва серқирра ҳамкорлигини бутун минтақа тинчлиги ва равнақи йўлида ривожлантириш учун янги истиқболлар очиб беришига ишонч билдирди.
Шунингдек, тадбир дастурига мувофиқ форумда Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов нутқ сўзладилар, Мўғулистон Президенти Халтмаагийн Баттулғанинг мурожаати ўқиб эшиттирилди.

Президент Узбекистана принял участие в Международном форуме северного экономического сотрудничества
По приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина, 30 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие и выступил с докладом на Втором Международном форуме северного экономического сотрудничества, который прошел в городе Сеуле в формате видеоконференции.
Необходимо отметить, что это мероприятие проводится по инициативе Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина, и в этот раз в его работе приняли участие также лидеры Казахстана, Туркменистана и Монголии.
В соответствии с повесткой дня были предметно рассмотрены вопросы тесной координации и совместного противодействия негативным последствиям глобального распространения коронавирусной инфекции, а также дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества.
В своем выступлении глава нашего государства особо отметил, что в условиях непростой ситуации в мире и глобального кризиса именно такой многосторонний диалог позволяет эффективно противостоять новым вызовам и угрозам, способствуя обеспечению стабильности, благополучия и устойчивого развития наших стран.
В этой связи Президент Узбекистана остановился на наиболее важных аспектах международной политики и перспективах регионального взаимодействия.
В частности, подчеркнута востребованность тесной координации и широкого международного сотрудничества в борьбе с COVID-19.
Предложено продолжить совместную работу по ключевым направлениям, в том числе по разработке эффективных вакцин и сывороток, систем быстрого и точного диагностирования заболеваний на базе фармацевтического кластера, создаваемого совместно с корейскими компаниями.
Кроме того, отмечена важность организации современных лабораторий и модернизации пунктов санитарного контроля на наших границах; подготовки квалифицированных врачей; создания предприятий по утилизации медицинских отходов, внедрения интегрированной системы мониторинга и раннего прогнозирования эпидемиологической ситуации в регионе.
Глава нашего государства особо отметил, что в Узбекистане рассматривают Республику Корея в качестве одного из ключевых проводников цифровых и «зеленых» технологий в нашу страну.
Заявлено, что Узбекистан примет самое активное участие в Международном саммите партнерства ради «зеленого» развития и глобальных целей до 2030 года, который пройдет в следующем году в Сеуле.
Обозначена особая актуальность развития эффективных региональных транспортных коридоров. Прежде всего речь идет о сопряжении маршрутов Транссибирской магистрали и коридора «Западная Европа – Западный Китай» с проектами новых железных дорог в нашем регионе.
В этой связи лидером Узбекистана предложено на экспертном уровне начать проработку этих уникальных проектов.
Особое внимание было уделено расширению взаимовыгодного сотрудничества в рамках Форума «Центральная Азия – Республика Корея». Отмечена объективная необходимость вывести взаимодействие в рамках этого формата на новый, более высокий уровень и провести заседание форума с участием глав правительств.
Президент Шавкат Мирзиёев отдельно выделил поддержку Узбекистаном активных усилий Президента Мун Чжэ Ина по достижению прочного мира на Корейском полуострове как важного вклада в обеспечение региональной и глобальной безопасности.
Для широкого обмена опытом предложено провести Международный экспертный форум по вопросам ядерного разоружения, создания зон, свободных от ядерного оружия.
В заключение своего выступления глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан и Южная Корея являются особыми стратегическим партнерами, а история наших отношений насчитывает не одно тысячелетие. Выражена уверенность в том, что форум откроет новые перспективы для развития долгосрочного и многогранного сотрудничества наших стран в интересах мира и процветания всего региона.
Также в соответствии с программой мероприятия на форуме выступили президенты Казахстана Касым-Жомарт Токаев и Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, зачитано послание от Президента Монголии Халтмаагийна Баттулги.